Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Dworzec Zachodni mógłby runąć. Zabytkowy budynek będzie wzmocniony palami - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Dworzec Zachodni mógłby runąć. Zabytkowy budynek będzie wzmocniony palami
03-04-2012 23:57   Janusz Ludwiczak
Wstrzymane zostały prace ziemne przy budowie nowego przejścia podziemnego pod Dworcem Zachodnim. Budynek mógłby runąć, gdyż okazało się, że ma bardzo płytkie fundamenty.

Obecnie trwa budowa trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego i ulicy Głogowskiej. W ramach tej inwestycji poszerzane jest przejście podziemne, łączące Dworzec Zachodni z peronem 6. Ponadto pojawią się schody ruchome i windy do stacji PST.

Prace ziemne zostały jednak wstrzymane, gdyż okazało się, że budynek Dworca Zachodniego ma bardzo płytkie fundamenty. Okazało się również, że niektóre cegły są osmolone i ułożone nierówno. Zabytkowy budynek mógłby w każdej chwili runąć.

Zmieniamy technologię wykonania części przyległej tunelu kolejowego do budynku dworca. Ze względu na konieczność obciążenia szerszym stropem musimy wzmocnić istniejące fundamenty Dworca Zachodniego. W tej chwili są one odkryte. Okazało się, że są za płytkie. Musimy zastosować metodę mikropalowania, czyli wzmocnienia istniejących fundamentów. Nie ma żadnego zagrożenia dla całego budynku - tłumaczy Maciej Bulski ze spółki Infrastruktura Euro Poznań 2012.

Tunel na tym odcinku będzie dwa razy szerszy. Obciążenie musi być na nowo przeliczone przez projektanta. Dopóki projektant nie zakończy wszystkich dodatkowych rysunków, a wykonawca nie zrobi kalkulacji cenowych nie mogę powiedzieć czy przejście będzie czynne podczas Euro - dodaje Maciej Bulski, Infrastruktura Euro Poznań 2012.

Budynek Dworca Zachodniego powstał w 1929 roku przy okazji Powszechnej Wystawy Krajowej (tzw. "PeWuKi"). Budowa trasy PST na peron 7 i dalej do ulicy Głogowskiej ma zakończyć się pod koniec roku.


Komentarze (1)

03-05-2012 15:30:44
Roksana
Tak naprawdę, to nie można niczego sie dowiedzieć. Ciężkie żelbetowe konstrukcje powstające na wysokoścvi poczty przy Głogowskiej, do czego maja służyć? Pracujący tam ludzie nie potrafią lub nie chcą odpowiadać. Czyżby była to strzeżona tajemnica?
Aktualności
Niezapominajka
29

sty

16:30
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
Koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Parents and Firends”

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: