Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przedłużenie PeSTki: Rozpoczęła się rozbiórka budynku rozdzielni przesyłek pocztowych - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przedłużenie PeSTki: Rozpoczęła się rozbiórka budynku rozdzielni przesyłek pocztowych
20-03-2012 01:06   Janusz Ludwiczak
Pod koniec zeszłego tygodnia ekipy budowlane rozpoczęły prace rozbiórkowe związane z wyburzaniem budynku, w którym mieściła się rozdzielnia przesyłek pocztowych. Za kilka miesięcy w tym miejscu prowadzić będzie trasa PeSTki.

Wyburzane są budynki przy ul. Głogowskiej 23, znajdujące się naprzeciwko MTP i restauracji Mc Donald's. Prace związane są z budową trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego i włączenia jej do ulicy Głogowskiej.

Jesienią wyburzone zostały też budynki zlokalizowane wzdłuż ulicy Zachodniej i peronu 7.

Latem poważne utrudnienia komunikacyjne czekać będą kierowców i pasażerów komunikacji miejskiej. Przez miesiąc dla ruchu tramwajowego zamknięta będzie ulica Głogowska pomiędzy Mostem Dworcowym, a ulicą Hetmańską. Wtedy wydłużona trasa PeSTki będzie podłączana do istniejącej sieci tramwajowej w ciągu ulicy Głogowskiej. Pasażerów wozić będą autobusy "za tramwaj" lub tramwaje wahadłowe.

Dzięki wydłużeniu trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego i dalej włączenia jej do istniejącego torowiska w ciągu ulicy Głogowskiej znacznie skróci się dojazd z Piątkowa, Winograd i północnych części miasta do jego centrum. Bezkolizyjna trasa ma także za zadanie odciążyć węzły Most Teatralny, Rondo Kaponiera i Most Dworcowy. W pobliżu Dworca Zachodniego powstać ma dodatkowo pętla. Nową trasą mają kursować tramwaje linii nr 12, 14 i 26.

Po przedłużeniu "PeSTki" do Dworca Zachodniego skróci się także czas przejazdu "czternastki". Dojazd z Łazarza na Piątkowo ma być krótszy średnio o 10 minut. Łatwiejszy ma być też dojazd z Łazarza na deptak, a to dlatego, że "dwunastka" ma zatrzymywać się także na obecnym przystanku "Dworzec Zachodni" i dalej będzie skręcać w Most Dworcowy, gdzie stałą trasą dojeżdżać będzie na Starołękę.

Nowa trasa tramwajowa ma mieć 2 kilometry długości. Na jej trasie powstaną dwa przystanki, których perony będą miały 60 m długości (pod Rondem Kaponiera oraz na peronie 7 Dworca Zachodniego).

Inwestycja będzie kosztować prawie 116 mln zł, z czego prawie 43 mln zł pochodzi z dofinansowania unijnego w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Miasto na tę inwestycje przeznaczy ze swojego budżetu 94 mln zł. Wykonawcą inwestycji jest wyłoniona w przetargu krakowska grupa ZUE S.A. Pierwszy tramwaj na peron 7 Dworca Zachodniego ma wjechać na przełomie grudnia i stycznia.


Komentarze (3)

03-05-2012 15:27:26
Roksana
"kaśka" - zanim coś napiszesz, naucz sie ortografii. Wstyd!
20-03-2012 16:54:15
as
kto pamieta pierwszy chyba w Poznaniu autokomis niedaleko tego budynku?:D
20-03-2012 13:23:44
kaśka
Powinni wyburzyć budynek poczty, trasa byłaby jeszcze krutsza.
Aktualności
Niezapominajka
29

sty

16:30
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
Koncert kolęd w wykonaniu zespołu „Parents and Firends”

30

sty

Polska * Poznań * Łazarz
30. finał WOŚP

Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Sztab 30. finału WOŚP

01

lut

do 04-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Budma 2022" - Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury
"Intermasz" - Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego
"Kominki" - Międzynarodowe Targi Komi

11

lut

do 13-02-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu
"Rybomania" - targi wędkarskie

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: