Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Radni zgodzili się na wzniesienie pomnika marszałka Focha - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Radni zgodzili się na wzniesienie pomnika marszałka Focha
18-04-2024 07:30   Janusz Ludwiczak
Poznańscy radni jednogłośnie wyrazili zgodę na wzniesienie pomnika upamiętniającego Marszałka Ferdynanda Focha, który ma stanąć na skwerze przy zbiegu ulic Matejki i Wyspiańskiego.

Jak już informowaliśmy na początku lutego Instytut Pamięci Narodowej chciałby na skwerze przy zbiegu ulic Matejki i Wyspiańskiego, który od listopada 2017 roku nosi imię "Ferdynanda Focha" postawić pomnik poświęcony marszałkowi, w formie pionowej steli z odlanym z brązu popiersiem oraz krótką inskrypcją w trzech językach.

– Według Instytutu Pamięci Narodowej najlepszym miejscem na upamiętnienie Marszałka Ferdynanda Focha jest obszar skweru imienia Marszałka u zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki w Poznaniu, skwer położony jest w sąsiedztwie dawnej ul. F. Focha (obecnie Głogowska) – powiedział portalowi Lazarz.pl Wojciech Chałupka, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Poznaniu.

W ubiegłym roku minęła 100. rocznica przybycia Ferdynanda Focha do Polski.

– Ideą projektu jest upamiętnienie F. Focha francuskiego wodza w czasie wojny światowej 1914-1918, marszałka Francji (1918), Wielkiej Brytanii (1919) i Polski (1923) który odegrał decydującą rolę przy objęciu postanowieniami rozejmowymi obszaru Powstania Wielkopolskiego, co miało miejsce 16 lutego 1919 r. w Trewirze. W dniach 7-8 maja 1923 r., gościł w Poznaniu gdzie miedzy innymi przyznano mu tytuł doktora honoris causa Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Poznańskiego – dodaje Wojciech Chałupka z IPN.

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania jednogłośnie wyraziła zgodę na wzniesienie pomnika upamiętniającego Marszałka Ferdynanda Focha. Za było 29 radnych, nikt nie był przeciwny. Jedynie dwie radne: Agnieszka Lewandowska i Małgorzata Woźniak odstąpiły od głosowania.


Ferdynand Foch – urodził się 2 października 1851 r. w Tarbes we Francji. Po rozpoczęciu wojny francusko-pruskiej w 1870 r. zaciągnął się do armii, lecz nie brał bezpośredniego udziału w walce. Absolwent szkoły artylerii Fontainebleau i Wyższej Szkoły Wojennej. W latach 1894-1900 profesor taktyki wojennej Wyższej Szkoły Wojskowej, a w latach 1907-1911 jej komendant. Po wybuchu I wojny światowej jako dowódca 9. armii przyczynił się do zwycięstwa w bitwie nad Marną (1914 r.), następnie koordynował działania bojowe podejmowane przez Francuzów, Anglików i Belgów. Jako dowódca grupy armii kierował ofensywą w Artois (1915 r.) i nad Sommą (1916 r.). W 1918 r. powołany początkowo do koordynowania działań sprzymierzonych na froncie zachodnim, później naczelny dowódca sił sprzymierzonych, którymi dowodził do końca wojny, zakończonej podpisaniem 11 listopada 1918 r. układu rozejmowego pomiędzy mocarstwami Ententy i Niemcami. 16 lutego 1919 r. w Trewirze podpisano układ przedłużający rozejm. Na wyraźne żądanie marszałka Focha objął on także front wielkopolski. Zobowiązano Niemców do zaprzestania działań zaczepnych przeciw Polakom i wyznaczono linię demarkacyjną. Jednocześnie Armia Wielkopolska została uznana za wojsko sprzymierzone. Podczas wizyty w Polsce w maju 1923 r. marszałek w dniach 7-8 maja przebywał w Poznaniu. Przez cały czas jego pobytu w stolicy Wielkopolski prasa prześcigała się w hołdach składanych gościowi. Nazywano go „Gościem Najmilejszym”, „Wybawcą”. Wszędzie tłumy poznaniaków wiwatowały na jego cześć. Za zasługi został uhonorowany licznymi odznaczeniami i tytułami krajowymi oraz zagranicznymi. Mianowany Marszałkiem Francji (1918 r.), Wielkiej Brytanii (1919 r.), Polski (1923 r.). Znany był jako przyjaciel Polski. Zmarł 20 marca 1929 r. w Paryżu. Został pochowany w paryskim Kościele Inwalidów.


Komentarze (1)

18-04-2024 15:53:24
Hania
Bez przesady. Tablica jest wystarczajaca, obawiam sie, ze Miasto przy okazji wytnie drzewa ze skweru i wyleje beton.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: