Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"W 100-lecie pobytu Ferdynanda Focha" – wyjątkowa wystawa na Rynku Łazarskim {►FILM} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"W 100-lecie pobytu Ferdynanda Focha" – wyjątkowa wystawa na Rynku Łazarskim {►FILM}
17-05-2023 08:15   Janusz Ludwiczak
W 100. rocznicę przybycia Ferdynanda Focha do Polski na Rynku Łazarskim z udziałem Attaché Obrony przy Ambasadzie Francji w Polsce, dyrektora poznańskiego oddziału IPN, wiceprezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i wiceprezydenta Poznania otwarta została okolicznościowa wystawa, która opowiada o tym francuskim dowódcy, marszałku, który był sprzymierzeńcem odradzającej się po zaborach Polski.

Wystawę "Z wizytą u wdzięcznych przyjaciół. W stulecie podróży Ferdynanda Focha po Polsce" otwarto z okazji obchodów 100. rocznicy wizyty marszałka w Poznaniu.

– To miejsce jest nieprzypadkowe. Tuż obok otaczających nas kamienic przebiega jedna z najważniejszych ulic naszego miasta, ulica Głogowska. Ponad 70 lat temu nosiła ona imię marszałka Ferdinanda Focha - człowieka, dzięki któremu dzisiaj się tu spotykamy, świętując setną rocznicę jego historycznej wizyty w Poznaniu. To właśnie on, dzięki swoim decyzjom stał się przyjacielem Polaków, Wielkopolan, przyczyniając się znacząco do tego, że Powstanie Wielkopolskie stało się nie tylko niepodległościowym zrywem, a sprawą międzynarodową – powiedział podczas otwarcia wystawy Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

– Takie wydarzenie jest bardzo ważne dla relacji polsko-francuskiej. Polska nie zapomina o przeszłości i roli Francji – zaznaczył płk Jérôme Mallard, Attaché Obrony przy Ambasadzie Francji w Polsce.

– Dobrych przyjaciół poznaje się w biedzie. Kiedy nam było trudno, armia francuska, państwo francuskie przychodziło nam z pomocą – zaznaczył prof. dr hab. Rafał Witkowski, prorektor UAM ds. współpracy międzynarodowej.

– Marszałkowi zawdzięczamy bardzo wiele. Był twórcą, pomysłodawcą i realizatorem podpisania rozejmu w Trewirze – przypomniał Wawrzyniec Wierzejewski, wiceprezes Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Wystawa składa się z 14 plansz, na których znajduje się ponad 50 zdjęć, pokazujących etapy pobytu marszałka Ferdynanda Focha w Polsce.

– Kiedy pojechałem do Francji, aby zbierać materiały, które zostały zaprezentowane na tej wystawie okazało się, że formalnie zdjęcia te były niedostępne ze względu na słabą jakość. Gdy przedstawiłem historię marszałka Focha zdjęcia zostały udostępnione, a wielką pomoc i wsparcie okazali pracownicy Archives nationales de France – podsumowuje prof. dr hab. Konrad Białecki z Wydziału Historii UAM, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN.

Wystawę poświęconą podróży marszałka Ferdynanda Focha do Polski i Poznania można oglądać na Rynku Łazarskim do 5 czerwca.

Ferdynand Foch - marszałek Francji, Wielkiej Brytanii i Polski
Jako głównodowodzący wojsk alianckich podpisał 11 listopada 1918 roku zawieszenie broni z Niemcami de facto kończące I wojnę światową. W odradzającej się Polsce widział z jednej strony zaporę przed ekspansją bolszewizmu, z drugiej sojusznika mogącego wspierać Francję w powstrzymywaniu niemieckiego rewanżyzmu. Wspierał polskie postulaty dotyczące granic zachodnich. Entuzjastycznie witany, gościł w Polsce od 2 do 12 maja 1923 roku. Wtedy też otrzymał buławę marszałka Polski, Order Orła Białego oraz Krzyż Wielki Orderu Virtuti Militari.

Szczególnie gorącego przyjęcia doświadczył w stolicy Wielkopolski, której mieszkańcy doskonale zdawali sobie sprawę z kluczowej roli marszałka w zapobieżeniu w lutym 1919 roku niemieckiej kontrofensywie na tereny zdobyte przez Powstańców Wielkopolskich.

Pamięć o marszałku trwała w Polsce również po jego wyjeździe. Imię Ferdynanda Focha otrzymało wiele ulic i placów w całym kraju. Obecnie jest on patronem skweru przy zbiegu ulic Wyspiańskiego i Matejki.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: