Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W Parku Wilsona stanął głaz – powrócił po blisko 100 latach i będzie upamiętniać ogród botaniczny - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W Parku Wilsona stanął głaz – powrócił po blisko 100 latach i będzie upamiętniać ogród botaniczny
12-01-2024 07:41   Janusz Ludwiczak
Historyczny głaz powrócił do Parku Wilsona, w swoje pierwotne miejsce. Przez blisko pół wieku znajdował się on przy Szkole Podstawowej nr 9.

W Parku Wilsona, od strony ulicy Głogowskiej kilka dni temu postawiono głaz, który po blisko 100 latach powrócił w swoje pierwotne miejsce.

– Głaz ten już pierwotnie znajdował się w Parku Wilsona. Został on odsłonięty w 1926 roku z okazji 150. rocznicy odzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone – mówi portalowi Lazarz.pl Rafał Ratajczak, główny specjalista ds. pamięci historycznej z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Głaz został odsłonięty dokładnie 4 lipca 1926 roku wraz z tablicą pamiątkową, na której widniał napis: "W stopięćdziesiątą rocznicę ogłoszenia niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki nazwało wdzięczne miasto Poznań Ogród Botaniczny parkiem imienia wielkiego prezydenta Woodrowa Wilsona – 4 VII 1926".

Autorem owalnej, metalowej płyty był Kazimierz Ruciński. Niebawem i jej replika powróci do Parku Wilsona.

"4 lipca 1926. Z okazji uroczystych obchodów 150 rocznicy niepodległości USA przemianowano Ogród Botaniczny na Park Wilsona.
W pięknie, w proporczyki o barwach amerykańskich przybranym Ogrodzie – notował wrażenia reporter "Kuriera Poznańskiego" – wojsko utworzyło czworobok. Zgromadziła się licznie publiczność. Przybyłe władze i stowarzyszenia ze sztandarami zajęły miejsce obok głazu pamiątkowego ufundowanego przez Magistrat. Przytwierdzono do niego tablicę z brązu z wyrytym napisem: W sto pięćdziesiątą rocznicą ogłoszenia Stanów Zjednoczonych Ameryki nazwało wdzięczne miasto Poznań Ogród Botaniczny Parkiem imienia Wilsona. 4.7.1926 O godz. 10.30 wszedł na mównicę p. prezydent Ratajski i wygłosił mowę uroczystościową zakończoną okrzykiem na część prezydenta USA Calvina Coolidge’a. Kompania honorowa 57 pp sprezentowała broń, a orkiestra wojskowa odegrała hymny narodowe: amerykański i polski"
- czytamy w "Kronice Miasta Poznania nr 3/88".

– Był to wybitny architekt miasta. Stworzył m.in. projekt Hotelu Polonia – obecnego szpitala czy cmentarza Górczyńskiego, w tym kaplicy cmentarnej, a także zespołu mieszkaniowego przy ul. Wspólnej na Dębcu – wskazuje Rafał Ratajczak z Wydziału Kultury Urzędu Miasta Poznania.

Kazimierz Ruciński był też jednym z założycieli Towarzystwa Miłośników Miasta Poznania, a później jego prezesem. Podczas okupacji początkowo przebywał w Warszawie, a następnie w Lublinie. We wrześniu 1944 roku został aresztowany i wywieziony do obozu Sachsenhausen. 15 lutego 1945 roku znalazł się w obozie Bergen-Belsen, gdzie wkrótce zmarł.

Dodajmy, że przez ostatnie lata (od 1976 roku) głaz ten znajdował się przy ul. Łukaszewicza, obok Szkoły Podstawowej nr 9 i upamiętniał patrona "dziewiątki" – doktora Franciszka Witaszka.

– W latach 70` głaz ten został przeniesiony z Parku Wilsona – podsumowuje Rafał Ratajczak.

Z kolei w zeszłym roku przy Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Łukaszewicza postawiono nowy głaz, na którym zamontowano tablicę pamiątkową, poświęconą dr Franciszkowi Witaszkowi.


Komentarze (3)

15-01-2024 18:28:54
Krzysztof 52
Głaz był przeniesiony z parku przed szkołę na wiosnę 1968r. , owalny ślad po tablicy został wtedy zamurowany i została przykręcona nowa prostokątna brązowa tablica. Zdjęcia z nadania imienia szkoły powinny być w archiwum szkoły, wykonane przez p.Szmida który prowadził w tych latach kółko fotograficzne i zpt. Dyrektorem był wtedy p. Patelka
12-01-2024 16:08:58
Dawid Kulczak Kurku
xyz I cyk, nie chciało się nawet sprawdzić pierwszego wpisu na wikipedii: "Głaz narzutowy będący bazą pomnika znajdował się dawniej w Parku Wilsona, gdzie upamiętniał 150-lecie uzyskania niepodległości przez Stany Zjednoczone. Nosił wtedy napis: W sto pięćdziesiątą rocznicę ogłoszenia niepodległości Stanów Zjednoczonych Ameryki nazwało wdzięczne miasto Poznań Ogród Botaniczny parkiem imienia wielkiego prezydenta Woodrowa Wilsona" ba Panie xyz ostatniego zdania tego wpisu też się nie chciało zapewne na tytule się stanęło.. więc nie wymagam poświęcenia tych kilku szarych komórek no ale jeśli to pomoże to zacytuje: "Z kolei w zeszłym roku przy Szkole Podstawowej nr 9 przy ul. Łukaszewicza postawiono nowy głaz, na którym zamontowano tablicę pamiątkową, poświęconą dr Franciszkowi Witaszkowi. " No mój błąd może Pan xyz po prostu czytać ze zrozumieniem nie potrafi w tych czasach to dość popularne.. W jednym ma Pan Pani xyz racje: "Niedobrze sie robi!" czytając takie komentarze..
12-01-2024 12:01:11
xyz
I cyk, robienie dobrze ameryce, a polski patriota Witaszek do zapomnienia...Niedobrze sie robi!

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: