Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Stary dworzec zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstaną tory i perony? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Stary dworzec zostanie wyburzony, a w jego miejscu powstaną tory i perony?
02-08-2023 23:03   Janusz Ludwiczak
Stary dworzec kolejowy nie zostanie przebudowany. Kolej planuje teraz wyburzenie wybudowanego w 1879 r. budynku. W jego miejscu miałyby powstać tory i perony kolei dużych prędkości oraz Poznańskiej Kolei Metropolitarnej.

Do planów kolei dotarła Telewizja WTK. Zakładają one, że budynek starego dworca zotanie wyburzony, a w jego miejscu powstaną nowe tory i perony dla kolei dużych prędkości w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Z kolei obecny dworzec – tzw. "chlebak" miałby został przedłużony – powstałby podobny moduł obiektu, który miałby prowadzić równolegle wzdłuż Mostu Dworcowego aż do ulicy Głogowskiej.

Informacje te potwierdził prezydent Poznania.

– Będziemy musieli zrobić miejsce na nowe tory. Przyjmuje to ze zrozumieniem. Jest szansa, by w Poznaniu powstała inwestycja, która będzie dobrze służyła mieszkańcom, a nie będzie to proteza. Po stronie miasta będzie z kolei połączenie tego dworca z komunikacją publiczną i też będą potrzebne pewne inne inwestycje – powiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Plany zakładają również likwidację placu dworcowego i ulicy Dworcowej. W tym miejscu prowadziłyby tory kolejowe.

– Istnie potrzeba wybudowania nowych torów w związku z Koleją Dużą Prędkości, która będzie prowadzić z CPK do Poznania. Tory są też potrzebne na rozbudowę Kolei Metropolitalnej – zaznacza Bartłomiej Wróblewski, poseł PiS.

Co ciekawe kolej planowała przebudowę starego dworca. Miały tu powstać nie tylko nowe kasy biletowe i poczekalnia, ale także biura i hotel. W 2020 roku władze Poznania i spółki PKP podpisały list intencyjny w sprawie przebudowy starego dworca kolejowego. Inwestycja miała być zrealizowana… do końca 2023 roku.

Według zapowiedzi miał zostać przeprowadzony konkurs architektoniczny na projekt przebudowy obiektu. Tymczasem zarówno kolej, jak i miasto chcą się z tego wycofać.

– Propozycja, o której rozmawiamy z Miastem Poznań zakłada ograniczenie zakresu konkursu architektonicznego do placu dworcowego – zarówno w części należącej do miasta, jak i PKP S.A. Natomiast, jeśli chodzi o budynek dworca dalsze prace zostałyby oparte o wypracowane, w toku dotychczasowych spotkań, założenia konserwatorskie i urbanistyczne oraz konsultacje społeczne, na których bazowałby również konkurs. Na ich podstawie, wspólnie z miastem, wypracowana byłaby ostateczna koncepcja, która posłuży do ogłoszenia postępowania na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej dla przebudowy dworca Poznań Główny. Jest to w naszej opinii rozwiązanie szybsze w sensie czasowym i w związku z tym bardziej ekonomiczne – wyjaśniał Bartłomiej Sarna, rzecznik PKP S.A.

Poznań Główny to drugi w Polsce dworzec pod względem ilości pasażerów. Codziennie przewija się przez niego ponad 60 tysięcy osób, a rocznie korzysta z niego ponad 22 miliony pasażerów.

Stary dworzec Poznań Główny został zamknięty blisko 10 lat temu, w październiku 2013 roku wraz z otwarciem centrum handlowego Poznań City Center (obecnie Avenida). Obiekt powstał w 1879 roku i służył pasażerom przez 134 lata.

ZOBACZ TAKŻE: Funkcjonował przez 134 lat. Teraz ma zostać wyburzony


R E K L A M A

Komentarze (1)

03-08-2023 09:37:51
Kolejorz
I bardzo dobrze, i jeszcze lepiej by było ja by wrócili do planów wybudowania wieżowcy nad torami jak kiedyś była taka wizualizacja- popieram zagospodarowanie i rozbudowę tych terenów

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: