Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Ma blisko pół kilometra długości i jego budowa kosztowała w sumie 111,6 mln zł - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Ma blisko pół kilometra długości i jego budowa kosztowała w sumie 111,6 mln zł
23-12-2022 03:45   Janusz Ludwiczak
Po trzech latach budowy w końcu udostępniono dla pasażerów nowy peron na dworcu Poznań Główny.

Budowa nowego peronu wraz z tunelem (przedłużeniem przejścia podziemnego) rozpoczęła się jesienią 2019 roku.

– Podróżni zyskają więcej dogodnych połączeń na stacji Poznań Główny. Obiekt, umożliwi wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Oczekiwany komfort zapewni zadaszenie. Przygotowano m.in. ławki, jasne oświetlenie i elektroniczne tablice z informacjami o przyjazdach i odjazdach. Dogodny dostęp do dodatkowego peronu, także dla osób mających trudności z poruszaniem się, zapewni pięć wind, prowadzących m.in. do przejścia podziemnego, budynku dworca i Mostu Dworcowego oraz ruchome schody, z wyjściem w pobliżu kas biletowych. Niewidomym podróżnym komunikację ułatwią ścieżki naprowadzające z wypukłą fakturą na antypoślizgowej nawierzchni – wyjaśnia Radosław Śledziński, rzecznik prasowy spółki PKP Polskie Linie Kolejowe.

Nowy peron ma w sumie 417 metrów długości i 10m7 m szerokości. Mogą przy nim zatrzymywać się pociągi Pendolino i Kolei Dużych Prędkości, jednak na razie to tylko teoria.

Póki co odjeżdżają z niego pociągi m.in. Gdyni, Krakowa, Warszawy, Olsztyna, Torunia, Inowrocławia czy lokalne do Gołańczy, Wągrowca, Gniezna, Kłodawy, Kępna czy Ostrowa Wlkp.

– Dla sprawnej obsługi większej liczby składów przebudowany został układ torów – na ok. 3,5 km odcinku ułożono nową nawierzchnię kolejową, zamontowano nowoczesne urządzenia sterowania ruchem, m.in. kilkanaście rozjazdów, które umożliwią sprawną zmianę toru jazdy – zaznacza Radosław Śledziński z PKP Polskie Linie Kolejowe.

Inwestycja miała być pierwotnie ukończona w marcu, jednak dopiero od września wraz ze zmianą numeracji peronów oddano do użytku 230-metrowy tunel, który połączył wszystkie perony i umożliwia również dostanie się z Dworca Zachodniego w rejon ulicy Składowej. Co ciekawe przejście podziemne prowadzi równolegle wzdłuż nowego peronu nr 1.

Budowa peronu wraz z przejściem podziemnym kosztowała w sumie 111,6 mln zł i została sfinansowana ze środków kolei i państwa.

W ramach inwestycji wywieziono z budowy 1000 wywrotek ziemi, zużyto 45 ton stali do uzbrojenia, a materiał budowlany przywiozło 120 betoniarek.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
17

kwi

17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
"4 dla seniora: Kultura Japonii" - Trening pamięci dla seniorów
- bezpłatne zajęcia poprawiające pamięć, koncentrację oraz okazja do spotkania i rozmów

20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: