Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Opłaty za ciepło wzrosły o 49%" – wywiad z Wojciechem Wośkowiakiem, nowym kierownikiem "Osiedla Łazarz" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Opłaty za ciepło wzrosły o 49%" – wywiad z Wojciechem Wośkowiakiem, nowym kierownikiem "Osiedla Łazarz"
24-03-2023 12:21   Janusz Ludwiczak
Od marca Wojciech Wośkowiak jest nowym kierownikiem Administracji "Osiedla Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. Zapytaliśmy go czy mieszkańcy muszą spodziewać się podwyżek i dlaczego warto wziąć udział w zaplanowanych pod koniec kwietnia wyborach do spółdzielczej Rady "Osiedla Łazarz".

Janusz Ludwiczak, portal Lazarz.pl: Jak długo Wojciech Wośkowiak jest związany z Osiedlem "Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald?
Wojciech Wośkowiak, kierownik "Osiedla Łazarz" SM Grunwald: Mój początek na Osiedlu Łazarz sięga 1975 roku, kiedy razem z rodzicami przeprowadziłem się z Wolsztyna. W miejscu tym mieszkam cały czas. Ściślejsza współpraca rozpoczęła się w momencie, kiedy od 2000 roku działałem w Radzie Osiedla Święty Łazarz – jednostce pomocniczej miasta. W 2013 roku zostałem wybrany do Rady Osiedla „Łazarz" Spółdzielni Mieszkaniowej Grunwald. Pełniłem tą funkcję do końca lutego tego roku, kiedy musiałem złożyć rezygnację w związku z objęciem stanowiska kierownika. Przez 7 lat zasiadałem też w Radzie Nadzorczej Spółdzielni, reprezentując w tym organie Osiedle „Łazarz".

W październiku zeszłego roku dotychczasowego kierownika Zdzisława Nowaka zastąpił Adam Antoniewski. Po 5 miesiącach znów zmienił się kierownik Administracji "Osiedla Łazarz". Można powiedzieć, że wielu mieszkańców było zaskoczonych.
Również dla nas samych było to zaskoczenie. Mieliśmy świadomość, że Zdzisław Nowak kończy działalność zawodową i przejdzie na emeryturę. Była konieczność wybrania nowego kierownika, którym został Adam Antoniewski. W międzyczasie został on wybrany nowym członkiem Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Grunwald”. Spowodowało to konieczność wyboru nowego kierownika naszego Osiedla. Po uzyskaniu pozytywnej rekomendacji ze strony Rady Osiedla objąłem to stanowisko. Mam świadomość, że poprzeczka w zakresie działań i realizacji zadań na osiedlu została przez moich poprzedników bardzo wysoko zawieszona. Postaram się jak najlepiej realizować swoje obowiązki i zadania na rzecz naszych mieszkańców, aby jakość świadczonych usług mogła być na takim samym poziomie jak dotychczas.

Czego mieszkańcy mogą spodziewać się od nowego kierownika, Wojciecha Wośkowiaka?
Przede wszystkim potrzebna jest stabilizacja pod kątem finansowym. Wszyscy w tej chwili mamy świadomość co dzieje się na rynku, w związku z sytuacją ekonomiczną w kraju. Dużym wyzwaniem było przyjęcie od 1 marca br. nowych stawek, które przedstawiła nam Veolia, w wyniku czego na przestrzeni krótkiego okresu czasu opłaty za ciepło wzrosły o 49%. Do tego należy doliczyć uwolniony VAT, przez co koszty ciepła wzrosły o kolejne 18%. Te stawki nie są bezpośrednio od nas zależne, a od podmiotu, z którym realizujemy ten zakres zadań. Spotkało się to z pewnymi uwagami ze strony mieszkańców, oczywiście słusznymi, bo zawsze okoliczności związane z podwyższeniem stawki nie są rzeczą przyjemną. Jednak trzeba mieć świadomość, że zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym. To co jest dla mnie ważne, z racji pełnionego stanowiska, to stały kontakt z mieszkańcami, wykonawcami, pracownikami oraz przedstawicielami instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i porządek oraz działalność społeczną.

Wiem, że została stworzona petycja, pod którą mieszkańcy mogli się podpisywać. W jakim celu i czy może przynieść jakiś efekt?
Ta petycja przede wszystkim ma na celu to, aby Ministerstwo Środowiska i Klimatu otrzymało jednoznaczny sygnał, że również Spółdzielnie Mieszkaniowe mają prawo oczekiwać rekompensaty, tak jak miało to miejsce w przypadku gospodarstw indywidualnych.
Mieszkańcy bardzo chętnie podpisali się pod petycją, za co im dziękujemy. Powinniśmy walczyć o swoje. Chciałbym podkreślić, że nasza opłata eksploatacyjna została podniesiona, ale nieznacznie z 2,38 zł za m kw. do 2,82 zł/m². Wynika to z kosztów bieżących działań, które muszą być realizowane w sposób płynny – jak np. stałe przeglądy gazowe, elektryczne czy kominowe oraz usuwanie awarii, które często się zdarzają. Ze względu na ogólną sytuację ekonomiczną wzrosły również ceny świadczonych przez podmioty zewnętrzne usług. Na sytuację finansową, którą musieliśmy uwzględnić w planie rzeczowo – finansowym było również podniesienie przez rząd płacy minimalnej.

Czy mieszkańcy muszą spodziewać się podwyżek czynszu, a także funduszu remontowego?
Nie, na razie nie mamy tego w planie. Warto także podkreślić, że od 2013 roku na niezmiennym poziomie znajduje się stawka remontowa, która wynosi 2,63 zł za m kw. Chcemy trzymać się przyjętych założeń przewidzianych w budżecie na 2023 r. i mamy nadzieję, że tak będzie.

Zapytam o inwestycje. Priorytetem była wymiana wind, później pionów. Jakie zadania będą realizowane?
Tak, w dalszym ciągu realizujemy wymianę pionów, a co za tym idzie likwidacją junkersów gazowych. Inwestycja ta jest obecnie prowadzona w blokach przy ul. Głogowskiej 122 i 124. W tym roku prowadzone będą również inne działania, związane chociażby z malowaniem klatek schodowych – w części zrealizowaną już w budynku przy ul. Dmowskiego 38. Trwa generalny remont kamienicy przy ul. Śniadeckich 15 oraz wymiana instalacji elektrycznej pod numerem 13. Staramy się też upiększać i utrzymać na odpowiednim poziomie zieloną przestrzeń przy budynkach.

Wielu mieszkańców myli Radę Osiedla "Święty Łazarz" (jednostkę pomocniczą miasta) z Radą Osiedla "Łazarz" (spółdzielczą). Czy współpraca będzie kontynuowana?
Jest możliwe podejmowanie wielu wspólnych działań na rzecz mieszkańców. Takim spoiwem są na pewno Dni Łazarza, które w tym roku odbędą się pod koniec maja. Jednak musimy poczekać do czasu, kiedy 24 i 25 kwietnia na walnym zebraniu zostanie wybrana Rada "Osiedla "Łazarz" SM Grunwald na nową 3-letnią kadencję.
Oprócz tego chcemy także zacieśniać dalszą współpracować ze Strażą Miejską i Policją. Bezpieczeństwo mieszkańców jest także niezwykle ważną sprawą.

I tutaj Pan Kierownik uprzedził moje pytanie. Jak te wybory są ważne dla mieszkańców – spółdzielców i dlaczego powinni wziąć w nich udział, zwłaszcza, że frekwencja do tej pory wynosiła niespełna 2%
Liczmy, że mieszkańcy będą chcieli aktywnie włączyć się w ten demokratyczny proces. W walnym zebraniu może wziąć udział każdy członek Spółdzielni Mieszkaniowej "Grunwald" z terenu Osiedla „Łazarz". Mamy 3 tysiące lokali. Będzie to też okazja do podsumowania dotychczasowych działań. Rada Osiedla jest ważnym tego elementem, gdyż ona przyjmuje plan rzeczowo-finansowy na dany rok, ma wpływ na kierunki działań oraz rozwoju naszej spółdzielczości na Łazarzu.

Czy nadal macie problem z pustymi lokalami?
Owszem, mamy pustostany, ale w niewielkim procencie w porównaniu z tą powierzchnią którą obecnie wynajmujemy. Na szczęście mamy już chętnego na lokal przy ul. Głogowskiej 91, gdzie funkcjonowały kiedyś delikatesy Piotr i Paweł, a później jeden Groszek i kolejny sklep tej samej sieci. Podpisaliśmy już umowę z najemcą, który otworzy tam salon fryzjersko-kosmetyczny. Mamy świadomość, jak mocno zmienił się charakter ulicy Głogowskiej. Udało się wynająć lokale na kwiaciarnię i pralnię.


Komentarze (8)

25-04-2023 16:58:05
M.
@mieszkanka Głogowskiej, u nas adminstracja kiedyś poszła o krok dalej. Mianowicie, wbrew woli mieszkańców, chciano na nas wymusić pozostawianie otwartego wjazdu na podwórze w godzinach 8-16. Nawet jeden z przedstawicieli SM zakomunikował nam, że jak się nie zgodzimy, to firma podnajmująca lokal się wyprowadzi, a nam zostaną podniesione czynsze. Skończyło się na tym, że mieszkańcy wynajęli prawnika, brama wjazdowa jest zamknięta, a firma nie zrezygnowała z lokalu.
23-04-2023 15:03:12
Kajka
@mieszkanka Głogowskiej - nic nie zrobi, ja juz to pytałam jak byli poprzedni kierownicy, usłyszałam ze płaca czynsz więc też im sie nalezy parking. Szkoda tylko, ze nikt nie liczy się z mieszkańcami. Pan Wojtek ogrodził swoj blok szlabanami jeszcze za poprzedniego kierownika, nie ma sklepów w bloku to tego nie zrozumie...niestety, a do grona parkujących doszły osoby z pralni i fryzjera ( ten ostatni nawet w niedziele parkuje)
26-03-2023 10:58:17
mieszkanka Głogowskiej
Mam pytanie, czy nowy Pan Kierownik zrobi wreszcie porządek z parkingami dla mieszkańców, wygospodarowanych z podwórza i powyrzuca stamtąd osoby wynajmujące lokale użytkowe (mówię konkretnie o parkingu w podwórzy ul. Głogowska 91a-c)? Nie rozumiem, dlaczego ja jako mieszkanka mam opłacać sobie parking na strefie, a tymczasem najemcy parkują swoje auta do późnych godzin popołudniowych (wyjazd ok. godz. 19-20). Mieszkaniec nie ma żadnych praw? Coś chyba nie w porządku w stosunku do stałego mieszkańca.
25-03-2023 15:58:22
Doktor
Wiem, że na nowym kierownictwie osiedla Łazarz się nie zawiedziemy! Pan Wośkowiak jest osobą słowną , godną zaufania i rekomendowaną przez swoich poprzedników! (P. Nowaka i P.Antoniewskiego). Panie Wojtku trzymamy kciuki! Mieszkańcy z Głogowskiej.
25-03-2023 10:59:19
Rada rzemieślników
Znowu wróci korupcja i matactwo kierownik jest znany z tego że pomaga swoim i tyle w temacie będzie większy bałagan niż był znowu siedzi przy korycie.
24-03-2023 17:29:59
Lokator
Informacja o petycji była wywieszona na tablicach informacyjnych we wszystkich klatkach budynków spółdzielczych.
24-03-2023 15:01:01
M.
Jestem mieszkanką budynku należącego do SM Łazarz. Nie wiem skąd ten spokój i zachwyt nad osiągnieciami administracji. Mam porównanie, bo tak się składa, że mam też mieszkanie w SM Domy Spółdzielcze. Nasza administracja zwyczajnie wypada kiepsko. W tej drugiej nie było podwyzki opłaty eksloatacyjnej od kilku lat, bo wzrost cen jest pokrywany z wynajmu lokali użytkowych. Co roku otrzymuję informację jakie są plany remontowe. I spółdzielnia uporządkowała kwestie parkingowe. Czyli jak się chce, to można.
24-03-2023 14:19:06
kaśka
Po ostatniej podwyżce na początku marca napisałam maila do Spółdzielni z pytaniem o podwyżki czynszu i czy będą dalsze. Odpowiedziano że na razie nie będzie więcej, ale nic nie wiadomo na temat cen wody. Nikt mnie niestety nie poinformował o petycji skierowanej do Veoli - czytam dopiero teraz i widzę że termin podpisywania już upłynął...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

17

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18

cze

do 19-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej - Historia mówi przez pokolenia

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: