Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na MTP ruszyła budowa podziemnego parkingu wielopoziomowego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na MTP ruszyła budowa podziemnego parkingu wielopoziomowego
21-04-2021 10:09   Janusz Ludwiczak
Pomiędzy Iglicą i pawilonami nr 2 i 12 MTP powstanie parking wielopoziomowy, który pomieści ponad 650 aut. Inwestycja będzie kosztować 39 mln zł.

Rozpoczęła się budowa trzypoziomowego parkingu podziemnego, który znajdzie się na trzech kondygnacjach i pomieści w sumie 652 auta (na poziomie –1 przewidziano 212 miejsca postojowe, w tym 8 przystosowanych dla niepełnosprawnych, na dwóch pozostałych kondygnacjach znajduje się po 220 miejsc postojowych, w tym 8 przystosowanych dla osób niepełnosprawnych).

Obiekt znajdzie się 12 metrów pod poziomem terenu, a jego powierzchnia wyniesie 18 250 m². Wjazd na parking będzie od strony ulicy Głogowskiej, ale nie jak pierwotnie planowano od strony przedłużonej trasy PeSTki, ale na wysokości dworca Poznań Główny, w miejscu wyburzonej Adrii. Zjazd na parking odbywać ma się pochylną spiralną kolistą.

Pierwotnie MTP planowały wybudować parking naziemny, który na 6 poziomach miałby docelowo pomieścić 1,2 tys. samochodów. Planom tym stanowczo sprzeciwiali się rabini z Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie oraz wyznawcy judaizmu.

– Dla Żydów największą świętością jest cmentarz żydowski. Tam zmarli czekają na Mesjasza. Dla Żydów największą wartością nie są nagrobki, ale to, co się kryje w ziemi. Nie wolno rozkopywać grobów. Ekshumacje są niedopuszczalne, możliwe jedynie w ściśle określonych i wyjątkowych sytuacjach. Dla Żydów w zasadzie nie istnieje pojęcie "likwidacji cmentarza". Planami Targów byli bardzo oburzeni rabini z Komitetu Ochrony Cmentarzy Żydowskich w Europie – wskazuje Alicja Kobus, przewodnicząca Gminy Żydowskiej w Poznaniu.

Udało się jednak osiągnąć porozumienie, stąd parking powstanie w nieco innej lokalizacji.

Parking podziemny znajdzie się pomiędzy Iglicą i pawilonami nr 1 i 12.

– Parking będzie służył przede wszystkim uczestnikom organizowanych na naszym terenie wydarzeń – targów, kongresów, konferencji czy koncertów. Będzie on jednak na tyle pojemny, że korzystać z niego będą mogli także okoliczni mieszkańcy czy osoby przyjeżdżające do Poznania – powiedziała Elżbieta Roeske, wiceprezes zarządu Grupy MTP.

Po zakończeniu prac związanych z częścią podziemną zagospodarowany zostanie teren pomiędzy Iglicą, Pałacem Targowym (pawilon nr 12) i halą nr 2. Plany zakładają stworzenie "placu miejskiego" z nasadzeniem zieleni, elementami tarasowych siedzisk i schodami czy balustradami. Teren miałby pełnić funkcję "strefy kultury", w MP2-jce miałby znaleźć się kawiarenki i restauracje. Plany przewidują też powstanie dwóch szklanych Pawilonów Multimedialnych, wyposażonych w część gastronomiczną. Powstać ma również fontanna, połączona z zielenią i drewnianym tarasem.

Parking podziemny wybuduje firma Pekabex. Prace związane z przebudową placu i stworzeniem strefy kultury będą kosztowały blisko 39 mln zł i będą toczyć się równolegle z budową parkingu. Cała inwestycja ma być gotowa jesienią.


Komentarze (4)

23-04-2021 11:53:19
M.
@Aq nie sądzę. Już teraz możesz skorzystać parkingu "Pod iglicą", który mieści się na terenie MTP. Koszt abonamentu miesięcznego, to 100 zł. MTP jest firmą mającą pzynosić zyski, więc nikomu nie będzie udostępniała parkingu za darmo. W końcu pieniądze ze strefy do nich nie trafiają.
22-04-2021 15:32:08
eka z małeki
-będzie tak samo jak z parkingiem pod Kaponierą!!!Już pisałem............................... eka
21-04-2021 20:00:31
Aq
"Będzie on jednak na tyle pojemny, że korzystać z niego będą mogli także okoliczni mieszkańcy czy osoby przyjeżdżające do Poznania" - ale czy identyfikator na Łazarz będzie uprawniał do parkowania tam?
21-04-2021 11:39:27
Lokals
Czy wiadomo kiedy zacznie sie remont Areny ?

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

paź

18:00
Zespół Szkół Muzycznych ul. Głogowska 90
"Rapsod" - widowisko poetycko-muzyczne z okazji 200. urodzin Cypriana Kamila Norwida

26

paź

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Koncert "Jesień idzie" w wykonaniu Klubu Szyderców Bis

27

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Dom Bajek - warsztaty literacko-plastyczne dla dzieci i opiekunów. Cykl Żywioły. Dla dzieci w wieku 2-5 lat.
- obowiązują zapisy: dom.bajek.poznan@gmail.com

18:30
Łazarz
30. sesja (zdalna) Rady Osiedla Św. Łazarz
► porządek obrad

30

paź

10:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Plastyczny Barwami malowane – temat prac „Dyzio marzyciel” - finał

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: