Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

MTP otrzymają blisko 36 mln zł pomocy od rządu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
MTP otrzymają blisko 36 mln zł pomocy od rządu
08-12-2020 01:17   Janusz Ludwiczak
Z powodu pandemii MTP musiały odwołać wiele targów, wystaw i imprez. Nie odbyły się m.in. targi motoryzacyjne, fryzjersko-kosmetyczne. Odwołano też PGA, czyli Poznań Game Arena czy grudniową Cavaliadę. Targi nie mają wpływów (straty szacowane są na 50 mln zł), pracownikom grożą zwolnienia. Sytuację ma poprawić wsparcie od rządu w wysokości 35,9 mln zł z Tarczy Polskiego Funduszu Rozwoju.

Pod koniec października Międzynarodowe Targi Poznańskie przyłączyły się do ogólnopolskiego protestu branży pod hasłem #UratujmyTargi domagając się wsparcia i rekompensat. Polska Izba Przemysłu Targowego już dwa miesiące temu szacowała straty na ok. 800 mln zł. Chodzi nie tylko same targi, ale również firmy, które budują stoiska, dostawców, służby techniczne. MTP szacuje o 50 mln zł mniejsze wpływy do swojego budżetu.

"Targowcy" prosili o rządową pomoc, zwolnienie ze składek ZUS od września do końca marca 2021 r., wydłużenie maksymalnego łącznego okresu korzystania z dofinansowań wynagrodzeń pracowników z trzech do dziewięciu miesięcy, a także wsparcie finansowe. Pod koniec października przedstawiciele branży targowej protestowali w Warszawie. Postulaty zostały złożone w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

– "Grupa MTP, wraz z setkami polskich stowarzyszeń i organizacji branżowych, popiera żądania Komitetu Obrony Branży Targowej i apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego o umorzenie całości otrzymanych kwot pomocy z Polskiego Funduszu Rozwoju, a także o rekompensaty w wysokości połowy ubiegłorocznego przychodu dla firm. Przypominamy także, że targi są jednym z filarów polskiej gospodarki zapewniających przedsiębiorcom skuteczne narzędzia odbudowy kontaktów biznesowych, łańcucha dostaw i dystrybucji oraz pozyskania nowych kontrahentów po zakończeniu pandemii" – informowały MTP.

Międzynarodowe Targi Poznańskie otrzymają jednak pomoc od rządu w wysokości 35,9 milionów złotych.

– Dzięki pomocy z Polskiego Funduszu Rozwoju będziemy mogli otrzymać potencjał rozwojowy naszej firmy i branży, która od wiosny dotknięta jest kryzysem. Dzięki tym pieniądzom mamy szansę utrzymać pozycję lidera w Europie środkowo-wschodniej. Do tej pory nie zwolniliśmy ani jednego pracownika. Uratujemy 445 wszystkich miejsc pracy – powiedział Tomasz Kobierski, prezes Zarządu Grupy MTP.

Dzięki otrzymanym środkom MTP wybudują parking w sąsiedztwie pawilonów 1, 2 i 12.

– Będziemy mogli wybudować strefę kultury. Rozstrzygnęliśmy już przetarg. Niebawem rozpoczniemy modernizację Areny, wyłonimy generalnego wykonawcę. Prace planujemy skończyć na przełomie 2022 i 2023 r. – dodaje Tomasz Kobierski, prezes MTP.

Plany przewidują również rozbudowę pawilon nr 6 od strony ul. Grunwaldzkiej, który zostanie poszerzony o funkcje biurowe i coworkingowe.

Starania o przyznanie tarczy trwały ponad pół roku. Wymagały zredagowania setek stron drobiazgowych opracowań i analiz finansowych.

– MTP to wizytówka Poznania. W dość trudnych czasach przychodzi Targom przygotowywać się do jubileuszu 100-lecia. Od początku pandemii rząd usilnie pracuje, by zminimalizować negatywne skutki dla gospodarki i przede wszystkim wesprzeć polskie firmy oraz pomóc im utrzymać miejsca pracy. Efektem tych działań są kolejne tarcze antykryzysowe i ponad 155 mld złotych, które trafiły już do polskich przedsiębiorców. Branża targowa to jedna z najbardziej dotkniętych skutkami pandemii. Dlatego tym bardziej cieszę się, że pomoc otrzyma reprezentująca tę branżę Grupa MTP – wskazuje Jadwiga Emilewicz, poseł i była minister rozwoju.

Najbliższe wydarzenia na MTP mają być organizowane dopiero w połowie przyszłego roku lub nawet na początku 2022 r.


Komentarze (1)

08-12-2020 09:20:47
pyra
Niech lepiej zapala czerwone swiatlo na antenie/dachu hali Arena bo ciemno tam jak w tylku. Zawsze sie swiecilo. Jakies przepisy obowiazuja. Wkolo hali Arena ciemno w glowe mozna dostac, poprostu jakies zadupie i zaniedbanie bo ma byc remont,a w miedzyczasie niewazne ?. Ale moze musza pisac o kolejna pomoc do Rzadu polskiego bo te 36 milionow nie starczy. PiS niedobry ale pieniadze kazdy bierze a potem pluje na tych od kogo te pieniadze dostali. Typowe polskie zachowania, zygac sie chce, zaklamanie, obluda i cwaniactwo.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

19:00
Kościół Matki Boskiej Bolesnej ul. Głogowska 97
Srebrny Jubileusz Kapłaństwa ks. dyr. Piotra Kusia

27

maj

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Legendy poznańskie - impreza dla dzieci

31

maj

do 03-06-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
"Modernlog 2022" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

01

cze

00:00
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
II Bieg przez Kraje Nordyckie 2022

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: