Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przyszli mistrzowie ćwiczą w skandalicznych warunkach - "balon" przy SP69 do kompleksowego remontu - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przyszli mistrzowie ćwiczą w skandalicznych warunkach - "balon" przy SP69 do kompleksowego remontu
04-12-2017 05:38   Janusz Ludwiczak
Kapiąca woda z sufitu, zacieki i pęknięcia na ścianach, odpadający tynk, zagrzybione podłoże, a na dodatek temperatura sięgająca zaledwie 16 stopni, a latem przekraczają 40°C – w takich warunkach muszą ćwiczyć uczniowie Szkoły Podstawowej nr 69 oraz przyszli mistrzowie akrobatyki. Tymczasem wiceprezydent Mariusz Wiśniewski argumentuje, że miasto nie ma pieniędzy na remont ze względu na poniesione koszty związane z reformą oświaty. O przeznaczenie 1,5 mln zł na remont obiektu apeluje radna Lidia Dudziak. Klub PO zamierza również zgłosić poprawkę na zabezpieczenie środków finansowych w przyszłorocznym budżecie miasta.

O sprawie pisaliśmy równo tydzień temu. Sprawdziliśmy w jakich warunkach muszą ćwiczyć przyszli mistrzowie. Do hali przy budynku Szkoły Podstawowej nr 69 przy ul. Jarochowskiego, zwanej "balonem" nie da się wejść bez kurtki czy przynajmniej ciepłej bluzy. Termometr pokazuje, że w środku jest zaledwie 16 stopni Celsjusza.

To nawet nie jest temperatura pokojowa. Radzimy sobie dmuchawami. Jeszcze ciekawiej mieliśmy latem, gdy temperatura przekraczała 40°C – mówi Krzysztof Czyż, nauczyciel wf i gimnastyki, trener skoków na trampolinie.

Z namiotu "balonu" ścieka woda, na ściankach widać zacieki, w niższej części konstrukcji obiektu można zobaczyć odpadający tynk i niekiedy popękane ściany. Na dodatek na podłożu wystąpił grzyb i pleśń.

Konstrukcja po prostu przecieka. W momencie gdy mróz robi się na dworze pod kopułą zamarza. Gdy się włącza ogrzewanie skrapla się lód, woda ścieka do środka. Musieliśmy nawet wyłożyć wiadra – opowiada Krzysztof Czyż.

W "balonie" ćwiczą głównie akrobatycy, którzy odnoszą później wiele sukcesów. W obiekcie tym debiutowało już kilka mistrzów w tej dyscyplinie sportu. W hali prowadzone są również zajęcia wychowania fizycznego dla uczniów Zespołu Szkół nr 8, w skład którego wchodzi Szkoły Podstawowa nr 69 i Gimnazjum 53.

Podczas jednego z ostatnich posiedzeń Komisji Oświaty i Wychowania radna Lidia Dudziak zaapelowała do wiceprezydenta Mariusza Wiśniewskiego o to, by hala w końcu została wyremontowana, zwłaszcza, gdyż gotowy jest nawet projekt.

Pieniądze na remont hali przeznaczyliśmy w 2015 r. z budżetu miasta i w 2016 roku zapowiedziano środki na realizację remontu. Niestety do dzisiejszego dnia się nie doczekaliśmy. Jest gotowa dokumentacja. Kiedy w końcu doczekamy się remontu? – apelowała Lidia Dudziak, radna Miasta Poznania.

Odpowiedzialny za oświatę zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski wyjaśnia, że miasto stara się o zwrot 17 milionów złotych od Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach kosztów poniesionych za wdrożenie reformy oświaty, która weszła w życie z początkiem września.

Sukcesywnie remontujemy obiekty sportowe przy szkołach, godząc to z coraz większymi wydatkami związanymi z rządową reformą oświaty. Gdyby nie te koszty mielibyśmy szansę na remont hali. W Poznaniu mamy aż 240 placówek oświatowych. Będziemy mieli na uwadze tą halę – argumentuje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

W czwartek odbyła się kolejne posiedzenie Komisji Oświaty i Wychowania. Radna Lidia Dudziak tym razem zaapelowała do dyrektora Wydziału Oświaty.

Dzieci wstają o czwartej rano, aby zdążyć na zajęcia. Ta szkoła potrzebuje nowego internatu bliżej szkoły oraz zaplecza sportowego, aby mogli się rozwijać. Szkoła ma teren, na którym może się rozbudować. W tej szkole uczą się najlepsi sportowcy z Poznania i przyszli mistrzowie. Proszę przeznaczyć na remont tej hali 1,5 mln zł , aby dzieci miały jak najlepsze warunki do rozwoju – tłumaczyła radna Lidia Dudziak.

Czy akurat te obiekty powinny być finansowany przez oświatę? Pamiętajmy, że to suma, dzięki której sześć szkół ma wyremontowane sale sportowe. W przyszłym roku mamy już kilka projektów m.in. sala gimnastyczna przy os. Pod Lipami. Mamy określone możliwości finansowe i ich nie przeskoczymy – przekonywał Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Komisja Oświaty i Wychowania Rady Miasta Poznania przyjęła zgłoszoną poprawkę.

Jak udało nam się dowiedzieć mający większość w Radzie Miasta Poznania klub radnych PO zamierza zgłosić poprawkę, w której chce przeznaczyć 1,5 mln zł na remont "balonu" przy SP69.

Tzw. "hala balonowa", czyli polowa hala sportowa pod namiotem została zbudowana w 2005 roku. W obiekcie uczniowie mają nie tylko zajęcia wf, ale również kształcą się w kierunku akrobatyki i judo.


Komentarze (8)

19-02-2018 18:55:41
Rodzic
Aż trudno uwierzyć co ma potrzebna reforma oświaty z remontem hali w 2016 kiedy padła decyzja o remoncie w budżecie nikt nie planował reformy!!! Weźcie się do roboty a nie do polityki skoro subwencje budżetowe nie starczają to na co ten urząd??? Dać dyrektorom szkół pieniądze i od razu znajdą sie na wszystko! Po co te niebezpieczne ścieżki rowerowe na ulicach za to już by nie jedna hala powstała!
07-12-2017 13:53:07
M.
Co do zasady tego typu inwestycje powinny zostać sfinansowane przez miasto. W tym konkretnym przypadku postulowałabym jednak, żeby swoją cegiełkę dorzuciła jedna z uczelni wyższych. Jakiś czas temu miasto przekazało AWF-owi z bardzo dużą bonikfikatą budynek na terenie Parku Wilsona, w którym mieściła się sala gimnastyczna dla osób trenujących akrobatykę. AWF następnie sprzedał budynek już po cenie wolnorynkowej. Część zysku z tej operacji powinna zasilić remont hali, w której dzieciaki ciężko trenują.
07-12-2017 10:05:46
Mak
Miasto finansuje wiele niepotrzebnych inwestycji, chociażby stadion miejski i wymianę na nim co roku trawy lub też sylwestra miejskiego i wiele wiele innych. A tu mogą skorzystać nie tylko dzieci ale i obecni zawodnicy. Do tego porządna hala służyłaby na przyszłe pokolenia gimnastyków!
07-12-2017 00:26:00
toms
Jak pani radna Dudziak jest taka mądra, to niech jej rząd to sfinansuje. Mało to miasto poniosło kosztów przez PiS???
05-12-2017 10:25:26
Rodzic
Warunki są faktycznie skandaliczne! Chcemy mieć wyniki ale bez odpowiedniego zaplecza sportowego? Proszę o informację, kiedy zapadną ostateczne decyzje?
05-12-2017 09:36:34
Łazarzanka
A dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania, jak zwykle, powiedział co wiedział tzn. nic.
05-12-2017 05:43:07
Rodzic
Jestem wstrząśnięta. Nie spodziewałam się, że dzieci ćwiczą w tak złych warunkach.
04-12-2017 10:05:17
Obywatel
To nieprawdopodobne aby w XXI w, w takim mieście jak Poznań, tak wyglądała sala gimnastyczna w szkole podstawowej ...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: