Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Tramwaje jeżdżące Głogowską są przepełnione? Sprawdził to prezydent Jacek Jaśkowiak - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Tramwaje jeżdżące Głogowską są przepełnione? Sprawdził to prezydent Jacek Jaśkowiak
20-11-2017 12:34   Janusz Ludwiczak
– W godzinach porannych zwiększa się napełnienie tramwajów, sam obserwuję bo dojeżdżam codziennie rano po godz. 7 do pracy. Nie wszystkim pasażerom uda się wsiąść do tramwaju – zauważa Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz. Jak wygląda podróż tramwajami wzdłuż ulicy Głogowskiej podczas porannego szczytu komunikacyjnego to postanowił sprawdzić prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak wraz z gospodarzem łazarskiego samorządu pomocniczego.

Niespełna dwa tygodnie temu prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak spotkał się z przedstawicielami Rady Osiedla Św. Łazarz i mieszkańcami dzielnicy. Radni pytali prezydenta o różne problemy dotyczące Łazarza, m.in. o przepełnione tramwaje w porannym szczycie komunikacyjnym.

Zmienia się struktura, jest coraz więcej studentów, sporo kwater wynajmowanych jest obcokrajowcom. W godzinach porannych zwiększa się napełnienie tramwajów, sam obserwuję bo dojeżdżam codziennie rano po godz. 7 do pracy. Nie wszystkim pasażerom uda się wsiąść do tramwaju – zauważa Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Średnie napełnienie w szczycie wynosi 55%, poza szczytem spada do ok. 25% Tak się składa, że teraz 6 i 7 listopada prowadziliśmy szczegółowe badania. Zauważyliśmy na jednym kursie w kierunku centrum miasta przy Dworcu Zachodnim napełnienie 72%, w odwrotnym kierunku 6%. Zdarzają się opóźnienia, jednak nie zauważyliśmy, by pasażerowie nie wsiadali do tramwajów – przekonywał Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Tutaj mamy rozbieżność. nie chciałbym nie zgodzić się z szefem rady osiedla, który sprawdza to na własnej skórze. Będę musiał sprawdzić to osobiście i sam przejadę się jednego dnia tramwajem na Głogowskiej – zadeklarował prezydent Jaśkowiak.

Jak widać prezydent Jacek Jaśkowiak słowa dotrzymał. W poniedziałek postanowił sprawdzić jak wygląda podróż tramwajem w porannym szczycie komunikacyjnym.

Problem polega na tym, że w porannym szczycie, który zaczyna się już o godz. 7:20 dużo ludzi dojeżdża do pracy, na uczelnie. Tramwaje bywają przepełnione, ciężko jest wsiąść, zwłaszcza na przystankach zlokalizowanych w pobliżu Dworca Zachodniego i Głównego – przekonuje Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Prezydent Poznania wspólnie z szefem łazarskiego samorządu pomocniczego w poniedziałek punktualnie o godz. 7, gdy jeszcze było ciemno spotkali się na przystanku "Głogowska/Hetmańska" i następnie tramwajem linii nr 5 podjechali najpierw na "Poznań Główny".

Mamy rozbieżne punkty widzenia. Z jednej strony rada osiedla zgłasza problem, z drugiej strony dostaje od ZTM informacje dotyczące napełnienia tramwajów. Postanowiłem to sprawdzić – mówił przed rozpoczęciem testu Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Kiedyś problem dotyczył przepełnienia tramwajów na trasie PeSTki. Niedługo będziemy mieli długie, tramwaje 45-metrowe, puścimy je na niektórych liniach. Sprawdzimy gdzie są potrzebne tak długie składy. Cześć przystanków będzie musiała zostać pewnie wydłużona – dodaje prezydent Jacek Jaśkowiak.

Podróż "piątką" zajęła 7 minut. Przepełnionego tramwaju nie było, jednak ciężko było znaleźć wolne miejsce.

Następnie prezydent Jacek Jaśkowiak wspólnie z przewodniczącym Rady Osiedla Św. Łazarz przesiedli się do "dwunastki", którą dojechali do Dworca Zachodniego. Tutaj jednak sporo ludzi czekało na tramwaj zarówno w kierunku Górczyna jak i centrum.

Trzecim testem była podróż tramwajem z Dworca Zachodniego z powrotem do Hetmańskiej. "Piątka", która przyjechała również nie była przepełniona, jednak o wolnym miejscu siedzącym można było zapomnieć.

Na zakończenie prezydent sprawdził jak wygląda sytuacja z ruchem pieszych i sygnalizacjami świetlnymi.

Tramwaje mają przyzwoity stopień napełnienia. Musimy dbać o efektywne wykorzystanie tramwajów w komunikacji publicznej. Mogą zdarzać się incydentalne sytuacje, gdy jest rozpoczęcie roku akademickiego, gdy tramwaj wypadnie, wtedy napełnienie faktycznie jest większe – podsumowuje Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Pojawia się jednak problem z przejściami dla pieszych, gdzie ten czas oczekiwania jest za długi. Mieliśmy z resztą sytuacje przy Krauthofera, że tramwaj uciekł nam – dodaje prezydent Jacek Jaśkowiak.

Egzaminowanie porannej komunikacji na Łazarzu trwało całą godzinę. Po godz. 8 prezydent Jacek Jaśkowiak udał się na wywiad do Radia Poznań przy ul. Berwińskiego.

Dużo zależy od dnia i godziny. Problem faktycznie nasilał się na początku października podczas początku roku akademickiego. Dzisiaj akurat natrafiliśmy na sytuację, gdzie tramwaje nie były przepełnione. Będziemy na bieżąco sprawdzać i monitorować sytuację z tramwajami. Sygnały będziemy zgłaszać do ZTM – zaznacza Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.


R E K L A M A

Komentarze (32)

24-11-2017 07:18:42
Negatyw
@ tonny: Batorego, to nie akademik. Art. 51KW par. 1 i 2 obowiązuje wszystkich, w całej Polsce. Poczytaj. Twoje rozumowanie, jest dla mnie zwyczajnie szczeniackie. / @ tomek: Nie wiem co bierzesz, ale to Tobie szkodzi... / Reasumując, postrzegacie świat jedynie przez pryzmat dobrej i beztroskiej zabawy. Reszta się dla Was nie liczy. Nie znajdziemy zatem linii porozumienia, więc zakończmy tę jałową dyskusję. Ja dalej robię swoje! :-)
23-11-2017 17:42:31
Tomek
Widzę rodzinne chwile przy komputerze:)
23-11-2017 17:24:28
tonny
@Negatyw: To po cholerę przeprowadzałeś się na os. Batorego??? Co nie widziałeś, że tam jest kampus UAM? I naprawdę chłopie - więcej optymizmu, wyrozumiałości i tolerancji. Najpierw może zmień nick na bardziej optymistyczny.
23-11-2017 14:22:20
Elvira
@ Tomek: Jeśli pytasz, to odpowiadamy!
23-11-2017 12:49:12
Negatyw
@ Tomek: Pytasz, więc się wypowiadam. Gdy Ty się zatrzymasz, ja przestanę odpowiadać na Twoje zarzuty. Proste!
23-11-2017 11:06:00
Tomek
To jest portal Łazarza czy Batorego? Chyba miejsca się wam pomyliły.
23-11-2017 10:59:00
Negatyw
@ Tomek: Ty też (jak widzę) zbyt wiele nie zrozumiałeś z moich wywodów. Ale jak zaczniesz żyć normalnym dorosłym życiem - będzie to Tobie łatwiej ogarnąć. Nie myl zaradności z nienawiścią. Gdy ktoś mi pluje w twarz, nie przywykłem się uśmiechać. Szczególnie w środku nocy, gdy (jak wiekszość normalnych ludzi) mam prawo do spokojnego snu. Póki jeszcze mieszkam na Batorego, działam wraz ze swoją ekipą - wyznaczonym torem :)
23-11-2017 10:11:25
Elvira
Nasze działania, mają na celu odstraszenie studenciarni od Batorego. To, że w każdym wejściu od 80 do 82 mamy swoich ludzi, którzy wzywają po 22 policję powoduje, że rewir staje się dla nich nieatrakcyjny. Sporo opuściło swoje wynajmowane nory, z uwagi na bilans ekonomiczny. Mandaty drenują kieszeń. Złe wieści rozchodzą się szybko. I o to nam chodzi :) Temu też służą ulotki o ciszy nocnej, w których dystrybucję jest zaangażowanych coraz więcej osób. A te ulotki, naprawdę nie kłamią!
23-11-2017 06:27:22
Tomek
Zupełnie ich nie rozwiales. Ale cieszę się, że szukasz swojego miejsca w domku, być może pod lasem, w ciszy. Życzę spokoju i więcej radości z życia, a mniej nienawiści, która wylewa się z Twoich postów.
22-11-2017 23:34:20
Negatyw
@ Tomek: Reprezentujesz podejście klasycznego imprezowicza, czyli "jak się nie podoba, to się Pan wyprowadź". Bardzo dziecinne. Moje podejście jest takie, że to studenci są tutaj w gościach. Ja mam akt notarialny i teraz jest tutaj MOJE miejsce. Niech zatem studenckie ścierwo, wyprowadzi się na pustynie. Tam mogą imprezować całe noce (!!!). Batorego, to fajna lokalizacja pod kątem lasów czy też komunikacji. Oczywiście kolejnym etapem w życiu, będzie (jak chyba u większości) dom jednorodzinny i powoli w tym kierunku zmierzam, ale mam swoje wymagania w tym względzie i byle czego nie kupię. Mam nadzieję, że rozwiałem już Twoje wszystkie wątpliwości...?
22-11-2017 20:46:08
Tomek
@morlok - nie pij tyle, bo piszesz coraz mniej zrozumiale. Nie jesteśmy kolegami, żebyś zdrobniał moje imię. Czy ja gdzieś pisałem, że w okolicy nie parkują samochody spoza Poznania? Twoje problemy rozwiąże strefa, której pewnie z założenia jesteś przeciwny. Wyjaśnij mi tylko kto jest tym POTRZEBUJĄCYM, a kto nie, jakim kluczem to określasz:)? @Negatyw - skoro CI tam tak źle to dlaczego jeszcze tam mieszkasz? Dlaczego nie zmienisz swojego miejsca zamieszkania?
22-11-2017 14:47:17
Elvira
Negatyw jednoznacznie już oświecił wszystkich zagubionych, więc co tu więcej dodać...
22-11-2017 13:09:52
eka z małeki
- ja pamiętam!!!wracałem z pracy o 14 to był taki ścisk,że jak podniosłem nogi to nie spadłem i można było jechać bez tzw.trzymanki!!!.Młodemu wnukowi-studentowi opowiadam bo się zal.To że teraz to pełen komfort!!!---A tak nawiasem czy nie można by już zakończyć takiej wymiany zdań w tym temacie???Z poważaniem!!! eka
22-11-2017 12:57:12
Negatyw
@ tonny: Daruj sobie te puste teksty o kulturze... Parę lat temu zaczynałem zawsze od wyciągnięcia ręki. Do czasu, gdy studencka brać, zaczęła mi budzić małe dziecko kilka razy w ciągu nocy. Zresztą, nie tylko mi. Do człowieczeństwa, studentom brakuje bardzo dużo. I dobrze wiesz o czym mówię... Art. 51KW par. 1 i 2, obowiązuje wszystkich - również studentów na Batorego. Dlatego też nie składam broni, gdyż i w tym rewirze, mam prawo do spokoju w nocy. Walczących jest coraz więcej i (uwierz mi) - DAJEMY RADĘ :-)
22-11-2017 10:24:28
tonny
@Negatyw: Twój nick już mówi wiele. Nie dość, że jesteś zrzędą to jeszcze brak u Ciebie kultury. Student też człowiek. Może trochę więcej optymizmu, wyrozumiałości i tolerancji, a Twój świat będzie inny. A jeśli przeszkadza Ci mieszkanie na osiedlu Batorego to chłopie sprzedaj mieszkanie i kup w innej lokalizacji - Dębiec, Szczepankowo, Strzeszyn czy Zalasewo. Będziesz mieć spokój.
22-11-2017 09:04:36
Elvira
@ Tonny / Tomek / Engla: Też mieszkam na Batorego. Nie znacie realiów życia wśród oazy studentów. Negocjacje z nimi, to strata czasu. Nie liczą się z nikim i tylko policja skutecznie pomaga nam spokojnie spać. Akcja ulotkowa pomaga, ale przede wszystkim ludzie regularnie wzywają od pewnego czasu policję. Studenci niszczą tramwaje podczas juwenaliów czy wielkiego grillowania. Kupują tanie napoje wyskokowe i tandetne żarcie, więc nie zasilają wielce budżetu Poznania. Poznaniacy, woleliby ich nie widzieć w swoim mieście. Taka jest prawda. Generują więcej problemów, niż z nich pożytku.
22-11-2017 07:08:54
morlock
@Tomek do Negatywa. No nie wyrabiam z tym Twoim wpisem. Pewnie na co dzień deskorolką jeździsz. Tajemnicą poliszynela jest cichuśkie wynajmowanie słoikom łazarskich lokali dla np. trzech duszyczek na jaskinię. By było śmieszniej - pyszczące o rowerowaniu słoictwo "przyjachało" swoimi autkami, awruk, KAŻDE! Stoją te BMW cały tydzień, ba, miesiąc zaśmiecając/blokując miejsca parkingowe P O T R Z E B U J Ą C Y M. Tomuś, z całym szacunkiem, nie piskaj ale poczytaj blachy parkujących aut. Ps. Pojawiły się już pierwsze niereformowalne słoiki które można poznać po petach, kawałkach wędlin i podpaskach zrzucanych z okien i balkonów na chodniki i parkujące auta. Ps2. Dobrze że ulubionych krów ze sobą nie przywieźli ;-)
22-11-2017 06:18:55
Negatyw
@ tonny: To Ty jesteś głównym składnikiem barszczu. @ Tomek: Zwracanie uwagi studentom, to strata czasu. Nie znają żadnych zasad, poza swoją "drzeć mordy i dobrze się bawić". @ Engla: Studenci podczas imprez open air (jak np Wielkie grillowanie) niszczą tabor, więc masz błędne informacje. Pamiętajcie, że ja buduję opinie na podstawie PRAKTYKI (!!!!).
21-11-2017 22:29:30
Engla nie Engla
@Negatyw Twoje komentarze na temat studentów są pożałowania godne. Nazywanie nas "bydłem" świadczy nie tylko o Twoim braku kultury ale i oczywistym braku logicznego rozumowania. Otóż te tłumy studentów, które wydają swoje (wedle Twojego przekonania, spadające z nieba) pieniądze na bilety pozwalają między innymi na modernizację taboru. A tłumy w godzinach szczytu powodują też ludzie dojeżdżający do pracy, osoby starsze, młodzież szkolna etc. Pozdrawiam, studentka urodzona na Łazarzu (błagam nie wyrzucaj mnie do akademika na Morasku bo tam strasznie wieje!)
21-11-2017 20:35:29
Tomek
@Negatyw - a jak powiedziałem, że Twój samochód przeszkadza mi pod oknem to odesłałeś mnie do swoich 4 liter. Co Ci zrobili Ci studencie? Zabrali Ci miejsce parkingowe dla Twojego bardzo ważnego pojazdu? ] Bez tych studentów Poznań już dawno spadły do niższej ligi, gdzieś w okolice Bydgoszczy. Wokół mnie mieszka mnóstwo studentów i tylko czasami są uciążliwi, ale wystarczy kulturalnie zwrócić uwagę i sytuacja się poprawia.
21-11-2017 19:07:07
tonny
@Negatyw: A to dlatego taki burak jesteś, wszystko jasne
21-11-2017 18:12:18
Negatyw
@ tonny: Nie byłem i nie żałuję, gdyż tym papierkiem można sobie dziś podetrzeć 4 litery. Postawiłem na praktykę, zamiast zabijać bąki. Pod kątem swojej pozycji na rynku pracy, jak i zarobków - nie żałuję! Natomiast swoje "dobre rady", zostaw dla siebie... (!!!).
21-11-2017 17:31:47
tonny
@Negatyw: A co Ty nigdy nie byłeś studentem? Chłopie wyluzuj bo Twojego ciągłego zrzędzenia nie da się już słuchać.
21-11-2017 16:31:26
Elvira
@ eka z maleki: Przecież cały kraj tak określa tę grupę. I nazywa po imieniu, bo sami sobie na to zapracowali!
21-11-2017 16:25:00
Negatyw
@ eka: Określenie czysto "statystyczne", poparte moją praktyką. Studencka "brać" nie szanuje spokoju innych. Mowa porozumienia i negocjacji do nich NIE TRAFIA. Dlaczego zatem mamy ich szanować? Zapraszam na praktyczne lekcje na Batorego. Zrozumiesz co mam na myśli...
21-11-2017 14:42:31
M.
@Negatyw, czy studenci, jak już zostaną ulokowani przez Ciebie przy uczelni, będą mogli poruszać się po innej trasie niż wydział - akademik. Czy zakaz jazdy tramwajem dotyczy wszystkich studentów czy tylko "przyjezdnych"? A tak na marginesie, zapisz się na jakieś zajęcia sportowe i wyrzuć z siebie agresję, frustrację czy zgorzchnienie. Jeszcze nigdy nie widziałam żadnego pozytywnego albo konstruktywnego komentarza z Twojej strony.
21-11-2017 13:39:03
eka z małeki
-@Negatyw !!! stanowczy protest przeciwko takiemu określeniu braci studenckiej i innych-mowa nienawiści!!!!!!!!!!!!! ekae614
21-11-2017 07:31:00
Negatyw
Studenckie bydło, powoduje przepełnienie mpk. Dlatego powinno się budować akademiki przy uczelniach i słoiki powinni spać WYŁĄCZNIE tam. Nie nadają się do tego, aby wynajmować lokale w blokach... (!!!!!).
20-11-2017 18:04:15
Pieszy Miejski
A wiadomo ile wedle ZTM przypada centymetrów kwadratowych na pasażera i czy jest to liczone w opcji z posiadaniem przez pasażera bagażu czy nie? Bo korzystam z komunikacji codziennie i zarówno na przystankach jak i w tramwajach jest źle, przynajmniej ja czuję się bardzo niekomfortowo.
20-11-2017 16:26:12
Jakub
Niech jedzie o ~14.40 tramwajem linii 8 w stronę Górczyna, masakra...
20-11-2017 15:48:11
poznanianka
Tak to powinno być wysłuchać uważnie "żalących ", ale i samemu chociaż w małym przedziale przetestować niektóre miejsca.Cyryl Ratajski ,który został prezydentem w 1922 roku ,sprawdzał czystość ulic na porannych spacerach.Myślę ,że wiele osób chce mieszkac w czystym przyjażnym otoczeniu.Byle nie widziec tylko koniec własnego nosa.
20-11-2017 13:20:24
eka z małeki
-kiedyś jeżdziła 3 i 19 ale coś się porobiło!!!pstryk i już ich nie ma!!!Ciekawe kto aż tak nie kocha ŁAZARZA-przecież to widać wyrażnie------------no nie wiem może się mylę(stary już jestem),ale ja już pisałem na ten temat kilka razy!!!Może tylko ja tak walczę o mój ŁAZARZ ukochany... ech. eka
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
19

lis

do 23-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznański Jarmark Świąteczny - Betlejem Poznańskie

27

lis

Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Katarzynki
• nauka jazdy tramwajem
• zwiedzanie Izby Pamięci
• wystawa modeli papierowych, w skali HD i z klocków Lego w godz. 12:00-16:00

Dworzec Zachodni
Katarzynki
• wystawa taboru historycznego i współczesnego
• wystawa pojazdów technicznych
przystanek PeSTki - w godz. 12:00-16:00

29

lis

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Piosenki Leonarda Cohena - koncert Kwartetu Proforma
- bezpłatne wejściówki na spektakl można rezerwować mailowo (zapisy.klubkrag@gmail.com) lub odebrać w sekretariacie Klubu Krąg

02

gru

do 04-12-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: