Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Prezydent Poznania rozmawiał z mieszkańcami o problemach Łazarza {► WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Prezydent Poznania rozmawiał z mieszkańcami o problemach Łazarza {► WIDEO}
12-11-2017 01:19   Janusz Ludwiczak
O tym, że remont ulicy Kolejowej nie ruszy wcześniej, póki nie zostanie rozszerzona Strefa Płatnego Parkowania na cały Łazarz, a w 2019 roku rozpocznie się budowa centrum sportów wrotkarskich i krytej pływalni w Parku Kasprowicza można było się dowiedzieć podczas czwartkowego spotkania prezydenta Poznania z mieszkańcami Łazarza.

Zanim prezydent Jacek Jaśkowiak spotkał się z mieszkańcami najpierw udzielał odpowiedzi na pytania Rady Osiedla Św. Łazarz. W spotkaniu wzięli udział również dyrektorzy i przedstawiciele wszystkich miejskich jednostek, m.in. Zarządu Dróg Miejskich, Poznańskich Inwestycji Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego, Zarządu Zieleni Miejskiej, POSiR, Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta czy Miejskiej Pracowni Urbanistycznej.

Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz najpierw zapytał prezydenta co z remontem ulicy Kolejowej i budową Dolnej Głogowskiej.

Jestem za tym, by był tam asfalt, ale zachowany został częściowo bruk. Remont ulicy Kolejowej trzeba jednak połączyć z wprowadzeniem strefy płatnego parkowania. Nie można tego zrobić osobno, że najpierw wyremontujemy ulicę, a potem będziemy wprowadzać strefę parkowania. Będę dążył również do tego, by pani konserwator zmieniła zdanie w sprawie zachowania zabytkowej kostki na Kolejowej – odpowiedział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jestem zdeterminowany, by powstała ulica Dolna Głogowska, która ma odciążyć obecną ulicę Głogowską, ale nie jestem za tym, by była to arteria czteropasmowa. Budowa Dolnej Głogowskiej w latach 90. była szacowana na 110-120 mln zł, te koszty na pewno uległy zwiększeniu, póki co nie mamy takich pieniędzy – dodał prezydent Jacek Jaśkowiak.

Prezydent był również pytany czy nie można coś zrobić z przepełnionymi tramwajami w porannym szczycie komunikacyjnym.

Zmienia się struktura, jest coraz więcej studentów, sporo kwater wynajmowanych jest obcokrajowcom. W godzinach porannych zwiększa się napełnienie tramwajów, sam obserwuję bo dojeżdżam codziennie rano po godz. 7 do pracy. Nie wszystkim pasażerom uda się wsiąść do tramwaju – zauważa Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Średnie napełnienie w szczycie wynosi 55%, poza szczytem spada do ok. 25% Tak się składa, że teraz 6 i 7 listopada prowadziliśmy szczegółowe badania. Zauważyliśmy na jednym kursie w kierunku centrum miasta przy Dworcu Zachodnim napełnienie 72%, w odwrotnym kierunku 6%. Zdarzają się opóźnienia, jednak nie zauważyliśmy, by pasażerowie nie wsiadali do tramwajów – przekonywał Piotr Snuszka, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego.

Tutaj mamy rozbieżność. nie chciałbym nie zgodzić się z szefem rady osiedla, który sprawdza to na własnej skórze. Będę musiał sprawdzić to osobiście i sam przejadę się jednego dnia tramwajem na Głogowskiej – zadeklarował prezydent Jaśkowiak.

Łazarscy radni pytali również o przebudowę Rynku Łazarskiego. W lutym ma być gotowy projekt budowlany, później urzędnicy będą występować o pozwolenie na budowę. Prace budowlane mają ruszyć w czerwcu. Wiadomo, że przebudowa Rynku Łazarskiego będzie realizowana w dwóch etapach. W pierwszym kupcy będą handlować na małej płycie rynku (w pobliżu ulicy Niegolewskich i Małeckiego) oraz na Skwerze im. Kazimierza Nowaka. Z kolei rosnące drzewa i krzewy na tzw. "Lejku Łazarskim" jeśli będzie to możliwe zostaną przesadzone w inne punkty Łazarza.

Kolejnym tematem były inwestycje, jakie mają być realizowane w Parku Kasprowicza.

Do czerwca przyszłego roku oddamy Państwu zmodernizowaną pływalnię letnią. W 2019 roku planujemy rozpocząć budowę centrum sportów wrotkarskich i krytej pływalni – tłumaczył Zbigniew Madoński, dyrektor POSiR.

Ponadto w przyszłym roku mają być gotowe projekty miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dla terenu ogródków działkowych w obrębie ulic Potockiej, Dmowskiego, Hetmańskiej i Kolejowej oraz plan miejscowy dla Parku Kasprowicza. Obecnie planiści Miejskiej Pracowni Urbanistycznej sprawdzają status prawny związany z przejęciem Areny przez MTP oraz wyznaczenie normatywu parkingowego.

Na koniec spotkania Rady Osiedla Św. Łazarz z prezydentem Poznania oraz miejskimi urzędnikami i dyrektorami jednostek omawiano monitoring na Łazarzu. Wiadomo, że w przyszłym roku zmodernizowane zostaną kamery na ulicy Głogowskiej. Ponadto miejski monitoring ma pojawić się na ulicy Dmowskiego w rejonie desek i Przedszkola nr 44 oraz w Parku Wilsona.

Na zakończenie urzędnicy Wydziału Kultury zadeklarowali, że w Parku Wilsona odbywać będzie więcej imprez kulturalnych. Miasto planuje m.in. organizację potańcówek dla seniorów.

Godzinę później, kilka minut po godz. 18 rozpoczęło się spotkanie prezydenta Jacka Jaśkowiaka z mieszkańcami Łazarza, którzy licznie wypełnili aulę Szkoły Podstawowej nr 33 przy Arenie.

Na samym początku wręczona została petycja mieszkańców w sprawie przyspieszenia remontu ulicy Kolejowej, pod którą w ciągu trzech dni podpisało się ponad 400 osób.

Jesteśmy zdeterminowani, przez 2 lata nic się nie działo. Co ma wspólnego strefa parkowania z Kolejową. Petycję zbierałam przez 3 dni przez 4 godziny, to efekt 12 godzin pracy. W sumie zebrałam 414 głosów, z czego mieszkańców również sąsiednich ulic jak Łukaszewicza, Karwowskiego, Dmowskiego, Mottego. Solidaryzowali się również mieszkańcy innych dzielnic, a nawet podpisało się dwóch mieszkańców Nowego Tomyśla i Pobiedzisk – powiedziała Liliana Krantz-Domasłowska, incijatorka petycji.

Remont ulicy Kolejowej nurtuje mieszkańców od wielu lat. Prośby w tej sprawie były kierowane jeszcze do poprzedniego prezydenta miasta, a segregator z podpisem Kolejowa w Radzie Osiedla pewnie pęka w szwach. Światełko w tunelu pojawiło się pod koniec prezydentury p. Grobelnego, następnie sprawę "przejęli" obecni włodarze miasta. Najważniejsze, że są pieniądze na remont, to wszystkim wydawało się najważniejsze, a jednak nie zagwarantowało szczęśliwego finału. Przełomowe były dwa fakty: wstrzymanie realizacji przez Wojewodę (2.06.2015) oraz konsultacje z mieszkańcami na temat wykonanego wcześniej projektu (12.11.2015). Mijają dwa lata, nie przyniosły one żadnych decyzji, nie rozstrzygnięto żadnej ze spornych kwestii (zieleń, kostka brukowa, nie poszerzanie jezdni, uspokojenie ruchu- opinię zgodną z sugestiami mieszkańców przekazała Rada Osiedla w styczniu 2016), nie powstał nowy, ani nie zmodyfikowano starego projektu. Jesteśmy więc w tym samym miejscu! Petycje są formą kontaktu mieszkańców z przedstawicielami władzy. Mam nadzieję, że petycja do Prezydenta Jacka Jaśkowiaka w sprawie remontu ul. Kolejowej będzie impulsem do podjęcia energicznych starań o rozwiązanie tego impasu – tłumaczy portalowi lazarz.pl Liliana Krantz-Domasłowska.

Prezydent Jacek Jaśkowiak odpowiedział to samo co podczas spotkania z łazarskimi radnymi. Remont Kolejowej ma zostać połączony z rozszerzeniem Strefy Płatnego Parkowania na cały Łazarz (do ulicy Hetmańskiej i Reymonta).

Nie może być tak, że dwa lata dyskutujemy i konsultujemy. Nigdy nie da się dogodzić wszystkim, ale trzeba podjąć konkretną decyzję. Projekt przebudowy ulicy Kolejowej połączymy ze strefą płatnego parkowania. Mieszkańcy już się nie zastanawiają, widzą jak to działa w centrum i na Jeżycach i to jest dla nich dobre. To musi być wreszcie zrobione. Kostka brukowa będzie wykorzystana dla miejsc postojowych. Ważny jest komfort życia mieszkańców, dlatego powinna pojawić się cicha nawierzchnia asfaltowa – zadeklarował włodarz Poznania.

Swoje rozgoryczenie związane z planami budowy wrotkarni i krytej pływalni wyrazili również przedstawiciele Kolektywu Kąpielisko, czyli prowadzonego ogrodu społecznego w pobliżu pływalni letniej w Parku Kasprowicza.

Planują Państwo stworzyć tor wrotkarski, ale znajdzie się on na terenie naszego ogrodu. Od czterech lat prowadzimy tutaj działalność społeczną, liczne wydarzenia dla mieszkańców. Jesteśmy zaniepokojeni. Nie informuje się nas. Nie godzimy się na taką sytuację, by ogród zniknął. Włożyliśmy tam sporo pieniędzy, pracy w czynie społecznym – żaliła się Klaudia Lewczuk z Kolektywu Kąpielisko.

Pamiętam, że sam podpisywałem zgodę na powstanie tego ogrodu, jednak większość mieszkańców pozytywnie zaopiniowała ten projekt. Basen kryty zaprojektowany jest wspólnie z tortem wrotkarskim, realizowanym w ramach budżetu obywatelskiego, to mieszkańcy zagłosowali za tym projektem. Możemy obiecać, że znajdziemy inne miejsce. Z pewnością łatwiej jest przenieść kawałek zieleni niż tak dużą miejską inwestycję – odpowiedział Zbigniew Madoński, dyrektor POSiR.

Kolektyw Kąpielisko to cenna inicjatywa. Ogród możemy przenieść w inne miejsce. Jesteśmy po rozmowie z dyrekcją Przedszkola nr 32 i Wydziałem Oświaty, Stwierdzono, że obecny plac zabaw nie jest już przedszkolu potrzebny. Kolektyw Kąpielisko będzie mógł więc przenieść się na teren większy niż zajmuje obecnie. Kolektyw nadal funkcjonowałby na terenie zielonym, obsadzonym drzewami – zapewnił Filip Olszak, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.

Mieszkańcy poruszali również problem braku toalet w Parku Kasprowicza oraz bałaganu na terenie dawnych ogródków działkowych w rejonie ulic Hetmańskiej, Dmowskiego i Krauthofera. Prezydent zadeklarował, że inwestor na pewno nie wybuduje tam galerii handlowych, a planowane jest powstanie biurowców i być może osiedla mieszkaniowego.

Podczas spotkania mieszkańcy prywatnej kamienicy przy ul. Lodowej 29 mówili o problemach lokatorskich.

Nowi właściciele chcą nas wyrzucić z miejsc, w których mieszkamy od kilkudziesięciu lat. Straszą nas remontami i wielkimi podwyżkami czynszu – skarżyli się mieszkańcy kamienicy przy ul. Lodowej 29.

Zdaniem lokatorek przysługuje im lokal socjalny od miasta.

Mam 1200 złotych emerytury. Nie jestem wstanie opłacić czynszu. Na Łazarzu jest sporo pustostanów – żaliła się lokatorka kamienicy przy Lodowej.

Rozumiem Państwa sytuację, bo podobna dotknęła również moją rodzinę, która po 60 latach musiała opuścić mieszkanie. Ubolewam, że przez 27 lat ustawodawca nie rozwiązał problemów przedawnień w odzyskiwaniu majątków. Działa Biuro Interwencji Lokatorskich, gdzie można zgłaszać każdy przypadek, kiedy ktoś próbuje działać niezgodnie z prawem, nawet metodami gangsterskimi. Często nie ma podstaw formalno-prawnych, żeby właściciel żądał i nakazywał wyprowadzkę – tłumaczył prezydent Jacek Jaśkowiak.

Po spotkaniu, które trwało godzinę odbyła się trzecia część wizyty prezydenta na Łazarzu. Prezydent Jacek Jaśkowiak prowadził rozmowy indywidualne z mieszkańcami.

Czwartkowe spotkanie prezydenta Poznania z mieszkańcami Łazarza transmitowaliśmy specjalnie dla Państwa na żywo. Poniżej relacje wideo:


Komentarze (7)

16-11-2017 07:06:50
wk35
@Negatyw: Po wydzieleniu torowiska na Grunwaldzkiej też miały powstać gigantyczne korki, a ruch wtłoczony na wąskie uliczki Łazarza...
15-11-2017 20:44:44
Negatyw
@ wk35: Zobaczysz jak się "uspokoi", gdy okoliczne ulice będą zmuszone przejąć na siebie uwolniony ruch z Jarochowskiego. 64 będzie stał w korkach. Tej cwanej "większości", chodzi tylko o dodatkowe miejsca parkingowe... (!!!!!!). Tymczasem SM powinna tam regularnie montować blokady.
15-11-2017 10:21:38
M.
@wk35, zwolennicy i przeciwnicy powołuja się na większość mieszkańców. Problem w tym, że nikt nie zrobił badań. Zebranie podpisów za lub przeciw badaniem opinii nie jest i w żaden sposób nie odzwierciedla zdania mieszkańców. No ale statystyka to trudna nauka... Mnie najbardziej ciekawi, czy za zmianami na Jarachowskiego pójdą też zmiany na Niegolewskich i Sczanieckiej. Puszczenie zwiększonego ruchu przez Sczanieckiej przy obecnym stanie nawierzchni to kiepski pomysł, a Niegolewskich jest tak zastawiona, że samochód większy niż typowo miejski ma kłopoty z przejazdem.
14-11-2017 21:22:40
wk35
@Negatyw To tylko Twoja opinia. Większość jest za remontem i uspokojeniem ruchu.
14-11-2017 16:46:27
Negatyw
@ RO: Co z tego, że omawiano??? Pomysł od samego zalążka był chory i nieprzemyślany. Mam nadzieję, że nie dojdzie do realizacji i ktoś wreszcie to na poważnie przemyśli... (!!!!!!).
14-11-2017 12:23:02
RO
Nie nie pozostanie dwukierunkowa. Ulica będzie jednokierunkowa na większości swojej długości a tylko dwukierunkowa m.in na wysokości Szpitala Św. Rodziny. Projekt jest w zasadzie gotowy a jego szczegóły omawiane niejednokrotnie na tym portalu.
14-11-2017 07:40:26
Negatyw
Mam nadzieję, że Jarochowskiego pozostanie dwukierunkową... (!!!!!).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
02

paź

11:30
Łazarz
Spacer po Fest Fyrtel - wycieczka z przewodnikiem, zaprasza Poznańskie Centrum Dziedzictwa
zbiórka: Rynek Łazarski

05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: