Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rozpoczęła się rewitalizacja Kaponiery Kolejowej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rozpoczęła się rewitalizacja Kaponiery Kolejowej
25-08-2017 12:46   Janusz Ludwiczak
Już za rok będziemy mogli zwiedzić Kaponierę Kolejową, co ucieszy szczególnie miłośników fortyfikacji i historii.

W 2013 roku pojawiły się pierwsze deklaracje, by Kaponiera Kolejowa została udostępniona dla turystów, mieszkańców i miłośników fortyfikacji. Wiceprezydent Mariusz Wiśniewski poinformował, że spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie uzyskała stosowne pozwolenia konserwatorskie. Niedawno rozstrzygnięty został przetarg na "Wykonanie robót budowlano-konserwatorskich i rewaloryzacyjnych związanych z zadaniem pn. Przebudowa wnętrza istniejącego fortu Kaponiery Kolejowej znajdującej się pod Rondem Kaponiera w Poznaniu na poziomie -2".

Rozpoczęły się właśnie prace związane z rewitalizacją Kaponiery Kolejowej, z którymi muszą liczyć się pasażerowie PeSTki.

Roboty mogą spowodować miejscowe ograniczenia w ruchu pieszych na przystanku PST, na poziomie –2, jednak nie będą one miały wpływu na funkcjonowanie ruchu tramwajowego. Dostawy materiałów czy wywóz elementów z rozbiórek będzie odbywać się w godzinach nocnych. Częściowemu zamknięciu na czas robót może ulec korytarz komunikacyjny łączący południowe oraz północne wyjście z przystanku PST na poziom -1 ronda, dlatego też prosimy pasażerów o stosowanie się do oznakowań, które zostaną zamontowane w rejonie prowadzonych prac – wyjaśnia Krzysztof Kaczanowski, rzecznik Poznańskich Inwestycji Miejskich.

W ramach rewitalizacji pochodzących z 1872 r. reliktów dawnej Kaponiery Kolejowej, znajdującej się na poziomie – 2 ronda Kaponiera, wykonawca przeprowadzi prace konserwatorskie i rewaloryzacyjne, a w szczególności: wykonana renowację murów ceglanych, odsłoni oryginalne łuki historyczne od strony wschodniej (przystanku PST) i wybuduje ścianę szklaną, dzięki czemu wyeksponowane zostaną wnętrza Kaponiery Kolejowej. Istotnym elementem prac renowacyjnych będzie uwzględnienie zmiany parametrów siedliska nietoperzy, budowy dodatkowych elementów wspierających ich bytowanie, jak również wykonanie dla nich oświetlenia zapewniającego odpowiedni komfort w okresie lęgowym – dodaje Krzysztof Kaczanowski z PIM.

Zakończenie inwestycji planowane jest jesienią 2017 roku. Wykonawca prac wykona również renowację, tzw. światowida (charakterystyczny monument od strony Bałtyku, podający odległości dzielące Poznań i europejskie stolice) na Rondzie Kaponiera oraz tablicy upamiętniającej budowę ronda.

Kaponiera Kolejowa to samodzielny obiekt fortyfikacyjny, który znajduje się pod przejściem podziemnym pod Rondem Kaponiera, został zbudowany w 1872 roku, w celu osłaniania ogniem linii kolejowych prowadzących w kierunku Torunia i Stargardu Szczecińskiego. Kaponiera Kolejowa położona była pod drogą wylotową biegnącą od Bramy Berlińskiej w kierunku pierwszego dworca kolejowego przy ul. Gajowej.


Komentarze (1)

28-08-2017 07:18:19
Negatyw
Czas najwyższy... (!!!).
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: