Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Po 2,5 latach budowy otwarto biurowiec Bałtyk - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Po 2,5 latach budowy otwarto biurowiec Bałtyk
03-06-2017 05:44   Janusz Ludwiczak
Ma 16 pięter i 18 tys. m kw. powierzchni. Jego budowa ruszyła w listopadzie 2014 r., a na placu budowy pracował na raz nawet 400 pracowników. Mowa o nowym biurowcu Bałtyk, który został oficjalnie otwarty.

Biurowiec Bałtyk stanął pomiędzy Targami a Rondem Kaponiera, w miejscu legendarnego kina o tej samej nazwie.

Budowa obiektu rozpoczęła się w listopadzie 2014 roku. Budynek ma 68 metrów wysokości - 16 pięter i 3 kondygnacje podziemne, w których zlokalizowany został parking podziemny. Na 15 tys. m kw. powierzchni znalazło się 12 500 m2 powierzchni biurowej oraz 2 500 m2 powierzchni usługowej.

Gdy w 2008 roku kupiłem tą działkę trudne było otoczenie. Obok jest Sheraton, który nie wszyscy kochamy, jest Concrodia i są Akumulatory, które mają swój klimat. Pani konserwator zabytków Maria Strzałko chciała by w tym miejscu powstał co najwyżej 4-piętrowy budynek. Ale z czasem udało się przekonać wszystkich do tego projektu. Od czasu kiedy kupiliśmy teren po starym kinie Bałtyk wiedziałem, że musimy do tej inwestycji podejść bardzo odpowiedzialnie i z namysłem – powiedział Piotr Voelkel, założyciel Grupy Kapitałowej VOX, współinwestor Bałtyku.

Na placu budowy Bałtyku pracowało nawet 400 osób. Budynek zaprojektowała holenderska pracownia architektoniczna MVRDV, która jest autorem takich realizacji jak Market Hall w Rotterdamie, Hamburg Innovation Port, Hongqiao Flower Building w Chinach czy kompleksu targowego Expo 2000 w Hanowerze.

Bałtyk powstał w nietypowych okolicznościach. Budynek powstał w miejscu, gdzie nie ma zaplecza. W pewnych momentach na budowie pracowało na raz nawet 400 osób. Nie wstrzymaliśmy ruchu, cały czas funkcjonowała Kaponiera. Budynek jest już wynajęty w 85%, w przyszłym roku wprowadzą się ostatni najemcy – zaznaczył Michał Włodarczyk z firmy Garvest, współinwestor.

W 16-piętrowym wysokościowcu oprócz biur znajdzie się również siłownia, klub muzyczny z punktem widokowym, a na parterze i piętrze m.in. kawiarnia, restauracja i banki. Inwestor przewidział również na placu między Bałtykiem a Concordią ogródek i kino letnie, które nosić będą nazwę "Przystań".

Budowa Bałtyku kosztowała ok. 150 milionów złotych.

ZOBACZ TAKŻE: Łazarz widziany znad Bałtyku {GALERIA ZDJĘĆ}


Komentarze (8)

04-06-2017 13:27:46
Albin
Haniu, nie krytykuję Twojego postu, tylko pytam: do jakiego sąsiedztwa miałby równać ten budynek? Do niskich hal targowych, obrzydliwego Szeratona, akademika czy Mercurego? Każdy z tych budynków jest z innej epoki, każdy inny, inny jest też Bałtyk. To idealne miejsce na średni wysokościowiec. Przez wyniesione położenie jest widoczny niemal z każdego wjazdu do miasta (świetnie zamyka osie widokowe). Zasłania hotel, poprzez 'współpracę' z concordią-drukarnią tworzy nową przestrzeń publiczną (ładny plac). Cieszy zachowanie nazwy, kolejne pokolenia będą się umawiać 'pod Bałtykiem'. Wolę taki Bałtyk jako 'spuściznę' Piotra Voelkela, niż kilkanaście 'cud'-projektów Sipińskich, usianych po całym mieście.
04-06-2017 11:57:50
M.
Jakiś czas temu pan Voelkel wypowiedział się że jego ambicją jest pozostawienie po sobie nowej dominanty w Poznaniu. Jest nią nieszczęsny Bałtyk Tower (już sama nazwa jest pretensjonalna i kalecząca zarówno język polski i angielski...). Już na etapie wizualizacji miałam sporo wątpliwości głównie związanych z wysokością budynku znacznie odbiegającą od tego, co wkoło oraz związanym z nim optycznym rozcięciem miasta (widok "ściany" zamiast perspektywy dawniej widoczej np. z Kaponiery). Ale wizualizacja przedstawiała jasny i w miarę "lekki" budynek, więc moje wątpliwości mogły być potraktowane jako mieszczaństwo i poznański konserwatyzm. Niestety budynek okazał się czarnym koszmarkiem z pstrokatym parterem (oklejone szyby), w komplecie z betonem Kaponiery nie robi to pozytywnego wrażenia. Nie tylko na mnie - kilka dni temu jadąc tramwajem przysłuchiwałam się rozmowie grupce osób ze Szczecina. Pochlebne decyzje o naszym mieście zmieniły się właśnie na Kaponierze, a budynek Bałtyku nie zachwycił. Na koniec- jest jedna rzecz pozytywna, którą mogę powiedzieć w związku z tą budową. Pochwała należy się za organizację pracy budowy. I to tyle pozytywów, dominanta jest widoczna już z okolic Miłostowa, a pan Voelkel pokazał, że nie jest gorszy od Kulczyków i też coś po sobie pozostawi w Poznaniu.
03-06-2017 20:45:44
[poznanianka
Może najpierw o " wpasowaniu sie " budynku w architekture miejsca.Przyglądałam się, jak budynek " rosł ".Zatrzymywałam si ę , aby z różnych miejsc popatrzeć.Piekna bryła budynku ,unosiła się z wiezy widokowej Pałacu Przemysła, Byłam.Pozostało teraz, zobaczyć jaką funkcje Bałtyk bedzie spełniał. ?Gratulacje dla architekta.Nie wielka działka , wokół zabudowana i mamy znowu Bałtyk.Może poznaniacy i nie tylko będą chwalili ten punkt Poznania.Proszę zobaczyć najlepszy obiekt 2o16 roku w Szczecinie jakim jest Centrum Dialogu " Przełomy ".Perełka architektoniczna.
03-06-2017 20:45:05
j77
Na wizualizacjach miał jasną barwę a powstało czarne pudło,wyszło jak zwykle inaczej.Wyglądał lekko a tu ciężka ciemna bryła,nie pasuje do otoczenia.Nie podoba mi się,
03-06-2017 19:31:25
Hania
To jest koszmar i paskudny budynek. Nie ma zadnego powiazania z sasiednimi budynkami jesli chodzi o architekture. Straszy swoim widokiem. Pani konserwator zabytkow popelnila wielka pomylke. Wszyscy ktorych znam maja negatywna opinie o tym budynku. Tylko prosze bez negatywnej krytyki mojego postu, kazdy ma prawo do wlasnej opini i nie musi sie ona zgadzac z opinia innych.4342
03-06-2017 16:29:56
eka z małeki
-tak samo nie podobał się Okrąglak i coo??Bałtyk to tylko trooochę świata i już się nie podoba!!!??? najlepiej jakby to było co kanciatego i prostego jak za komuny wtedy byłoby łał bo nie raziło by to po oczach.Nie na darmo Poznań ma opinię zaścianka tak,tak Europy!!!NIESTETY-żal czytać takie opinie a może to ja nie pasuję do PRZEEESZŁOŚCI (proszę o konstruktywne odpowiedzi) -już raz wypowiadałem się w tym temacie !!! eka
03-06-2017 15:32:55
toms
Brzydki ten biurowiec. Czy pietra beda niewykonczone z surowym betonem
03-06-2017 14:13:57
mla
Na serio tak powiedział? - "Gdy w 2008 roku kupiłem TĄ działkę"
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: