Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

PeSTka zatrzymuje się pod Kaponierą. Wiosną zobaczymy Kaponierę Kolejową - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
PeSTka zatrzymuje się pod Kaponierą. Wiosną zobaczymy Kaponierę Kolejową
24-10-2016 00:36   Janusz Ludwiczak
Po pięciu latach budowy dostępne jest już w całości zmodernizowane Rondo Kaponiera. Od soboty tramwaje linii nr 12, 14 i 19 zatrzymują się przystanku na trasie PeSTki na poziomie –2.

Oddanie do użytku całego ronda jest kolejnym etapem przywracania normalności na najważniejszym węźle komunikacyjnym w centrum miasta i ulepszania oferty miejskiego transportu publicznego. Możliwości przesiadkowe, jakie oferuje Kaponiera, stanowią kolejną zachętę do korzystania z komunikacji publicznej przez mieszkańców Poznania i turystów – powiedział podczas piątkowej konferencji Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.

Od soboty tramwaje linii nr 12, 14 i 19 zatrzymują się już pod Rondem Kaponiera i Mostem Uniwersyteckim. Na nowych przystankach pojawiły się biletomaty i elektroniczne tablice systemu ITS, informujące pasażerów o czasie przyjazdu i numeru linii tramwajowej. Na podziemny przystanek PeSTki będzie można dojechać zarówno z poziomu ulicy Roosevelta jak i z przejścia podziemnego schodami ruchomymi i windami.

Ponadto w przejściu podziemnym, na poziomie –1 od poniedziałku uruchomiony zostanie nowoczesny Punkt Obsługi Klienta ZTM, w którym będzie można kupić bilet okresowy czy doładować tPortmonetkę, załatwić wszystkie formalności związane z kartą PEKA, uzyskać potrzebne informacje czy złożyć reklamację. Docelowo POK Kaponiera zastąpi punkt mieszczący się obecnie przy Moście Teatralnym.

Nadal funkcjonować będzie przystanek "Most Teatralny" na dolnej trasie PST. Miasto zdecydowało, że nie będzie on tymczasowy a stały. Co ciekawe podróż tramwajem linii nr 14 jest tylko o minutę krótsza niż "ósemką" czy "jedenastką" – tak wynika z rozkładu jazdy.

Wkrótce w pomieszczeniach zlokalizowanych na obu podziemnych poziomach obiektu pojawią się punkty handlowe i gastronomiczne.

Zainteresowanie tymi powierzchniami już teraz jest duże. W pierwszej kolejności wynajęte zostaną 4 lokale na poziomie -1. Mają one powierzchnię od 60 do ponad 500 m2. W kolejnym etapie wynajętych zostanie 5 lokali na poziomie -2. Będziemy starali się osiągnąć maksimum synergii pomiędzy funkcją komunikacyjną i komercyjną tej przestrzeni. Chcielibyśmy, aby Kaponiera w swej części komercyjnej stanowiła godne sąsiedztwo dla centrum Poznania, Concordii i Bałtyku – powiedział Michał Prymas, członek zarządu ZKZL.

Z kolei wiosną będziemy mogli podziwiać Kaponierę Kolejową.

Pomieszczenia, które w pierwotnej wersji projektu miały być zabetonowane, zostaną wyeksponowane za szklaną przesłoną na poziomie -2. Prace związane z konserwacją ścian, sklepień i posadzek, z udrożnieniem wentylacji i zabezpieczeniem siedlisk nietoperzy rozpoczną się po formalnym zakończeniu realizacji umowy z generalnym wykonawcą przebudowy Kaponiery. Obecnie na poziomie -2 zainstalowana została wizualizacja pomieszczeń, które będą poddane rewitalizacji – wyjaśnia Paweł Śledziejowski, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.

W listopadzie zaplanowany jest początek prac budowlanych dotyczących odsłonięcia zabytkowej Kaponiery Kolejowej oraz innych działań technicznych we wnętrzu obiektu, które pozwolą w przyszłości potencjalnemu najemcy urządzić ciekawe miejsce czy to gastronomiczne lub kulturalne itp. Ogromnie się z tego cieszę, że taka perspektywa stała się możliwa. Przypomnę, że pierwsze plany modernizacji ronda zakładały de facto zabetonowanie zabytkowego obiektu. Dzięki interwencji Komisji Rewitalizacji oraz środowisk miłośników fortyfikacji w 2014 r. w porę udało się to zablokować. Odsłonięcie dawnej Kaponiery Kolejowej stało się jednak dopiero realne po zmianie władz miasta. W sprawę aktywnie włączyło się nadzorowane przeze mnie biuro Miejskiego Konserwatora oraz nowy zarząd spółki PIM – zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

Prace nad odsłonięciem Kaponiery od strony wschodniej (czyli podziemnego przystanku tramwajowego) i zabezpieczeniem ściany obiektu specjalnym przeszkleniem, a także wykonanie wejścia do obiektu od strony północnej oraz osuszenia, odwodnienia wnętrza, doprowadzenia mediów, oświetlenia oraz innych podstawowych prac renowacyjnych - planujemy do wiosny 2017 r. Obecnie miejsce pracy jest już przesłonięte specjalną zasłoną z informacją o planowanych działaniach. W przyszłości planujemy umieścić także podstawowe informacje historyczne o tym miejscu. Dzięki temu wszystkiemu obiekt odsłoni się nie tylko dla mieszkańców, pasażerów komunikacji, ale także turystów – podsumowuje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.

Przebudowa Kaponiery rozpoczęła się w połowie sierpnia 2011 r. Najpierw przebudowano estakadę ul. Roosevelta pomiędzy Mostem Dworcowym i ul. Bukowską. Po Euro 2012 ruszyła przebudowa samej Kaponiery wraz z przejściem podziemnym.

Termin zakończenia inwestycji przesuwano wielokrotnie. Nawet Tomasz Lewandowski - ówczesny miejski radny, obecnie wiceprezydent Poznania stwierdził, że "Przebudowa Kaponiery trwa znacznie dłużej niż II wojna światowa".

W ramach zadania nie tylko przebudowywany został cały układ komunikacyjny, ale powstała nowa estakada ul. Roosevelta, zbudowano nowe wiadukty Mostu Uniwersyteckiego, a także powstało dwupoziomowe przejście podziemne, wraz z przystankiem Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego.

Przebudowa Kaponiery wraz z budową nowego Mostu Uniwersyteckiego kosztowała w sumie 335 mln zł, z czego 67,7 mln zł pokryła Unia Europejska.


R E K L A M A

Komentarze (2)

25-10-2016 10:11:43
mamuśka
Ja cieszę się na piękny architektonicznie B a ł t y k. N i e moge sie doczekać. Panie Wiceprezydencie Tomaszu Lewandowski, a l e i tak dłużej ( bo za pewnie d w i e wojny ) , to czas samego p l a n o w a n i a przebudowy ul. K o l e j o w e j .Mam nadzieję ,że dokonana zmiana wł a d z m i a s t a obudzi o p t y m i z m w mieszkancach.
24-10-2016 07:28:51
Negatyw
Mam nadzieję, że będzie można to zwiedzac.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: