Oddanie do użytku całego ronda jest kolejnym etapem przywracania normalności na najważniejszym węźle komunikacyjnym w centrum miasta i ulepszania oferty miejskiego transportu publicznego. Możliwości przesiadkowe, jakie oferuje Kaponiera, stanowią kolejną zachętę do korzystania z komunikacji publicznej przez mieszkańców Poznania i turystów – powiedział podczas piątkowej konferencji Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania.
Od soboty tramwaje linii nr 12, 14 i 19 zatrzymują się już pod Rondem Kaponiera i Mostem Uniwersyteckim. Na nowych przystankach pojawiły się biletomaty i elektroniczne tablice systemu ITS, informujące pasażerów o czasie przyjazdu i numeru linii tramwajowej. Na podziemny przystanek PeSTki będzie można dojechać zarówno z poziomu ulicy Roosevelta jak i z przejścia podziemnego schodami ruchomymi i windami.
Ponadto w przejściu podziemnym, na poziomie –1 od poniedziałku uruchomiony zostanie nowoczesny Punkt Obsługi Klienta ZTM, w którym będzie można kupić bilet okresowy czy doładować tPortmonetkę, załatwić wszystkie formalności związane z kartą PEKA, uzyskać potrzebne informacje czy złożyć reklamację. Docelowo POK Kaponiera zastąpi punkt mieszczący się obecnie przy Moście Teatralnym.
Nadal funkcjonować będzie przystanek "Most Teatralny" na dolnej trasie PST. Miasto zdecydowało, że nie będzie on tymczasowy a stały. Co ciekawe podróż tramwajem linii nr 14 jest tylko o minutę krótsza niż "ósemką" czy "jedenastką" – tak wynika z rozkładu jazdy.
Wkrótce w pomieszczeniach zlokalizowanych na obu podziemnych poziomach obiektu pojawią się punkty handlowe i gastronomiczne.
Zainteresowanie tymi powierzchniami już teraz jest duże. W pierwszej kolejności wynajęte zostaną 4 lokale na poziomie -1. Mają one powierzchnię od 60 do ponad 500 m2. W kolejnym etapie wynajętych zostanie 5 lokali na poziomie -2. Będziemy starali się osiągnąć maksimum synergii pomiędzy funkcją komunikacyjną i komercyjną tej przestrzeni. Chcielibyśmy, aby Kaponiera w swej części komercyjnej stanowiła godne sąsiedztwo dla centrum Poznania, Concordii i Bałtyku – powiedział Michał Prymas, członek zarządu ZKZL.
Z kolei wiosną będziemy mogli podziwiać Kaponierę Kolejową.
Pomieszczenia, które w pierwotnej wersji projektu miały być zabetonowane, zostaną wyeksponowane za szklaną przesłoną na poziomie -2. Prace związane z konserwacją ścian, sklepień i posadzek, z udrożnieniem wentylacji i zabezpieczeniem siedlisk nietoperzy rozpoczną się po formalnym zakończeniu realizacji umowy z generalnym wykonawcą przebudowy Kaponiery. Obecnie na poziomie -2 zainstalowana została wizualizacja pomieszczeń, które będą poddane rewitalizacji – wyjaśnia Paweł Śledziejowski, prezes Poznańskich Inwestycji Miejskich.
W listopadzie zaplanowany jest początek prac budowlanych dotyczących odsłonięcia zabytkowej Kaponiery Kolejowej oraz innych działań technicznych we wnętrzu obiektu, które pozwolą w przyszłości potencjalnemu najemcy urządzić ciekawe miejsce czy to gastronomiczne lub kulturalne itp. Ogromnie się z tego cieszę, że taka perspektywa stała się możliwa. Przypomnę, że pierwsze plany modernizacji ronda zakładały de facto zabetonowanie zabytkowego obiektu. Dzięki interwencji Komisji Rewitalizacji oraz środowisk miłośników fortyfikacji w 2014 r. w porę udało się to zablokować. Odsłonięcie dawnej Kaponiery Kolejowej stało się jednak dopiero realne po zmianie władz miasta. W sprawę aktywnie włączyło się nadzorowane przeze mnie biuro Miejskiego Konserwatora oraz nowy zarząd spółki PIM – zaznacza Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Prace nad odsłonięciem Kaponiery od strony wschodniej (czyli podziemnego przystanku tramwajowego) i zabezpieczeniem ściany obiektu specjalnym przeszkleniem, a także wykonanie wejścia do obiektu od strony północnej oraz osuszenia, odwodnienia wnętrza, doprowadzenia mediów, oświetlenia oraz innych podstawowych prac renowacyjnych - planujemy do wiosny 2017 r. Obecnie miejsce pracy jest już przesłonięte specjalną zasłoną z informacją o planowanych działaniach. W przyszłości planujemy umieścić także podstawowe informacje historyczne o tym miejscu. Dzięki temu wszystkiemu obiekt odsłoni się nie tylko dla mieszkańców, pasażerów komunikacji, ale także turystów – podsumowuje wiceprezydent Mariusz Wiśniewski.
Przebudowa Kaponiery rozpoczęła się w połowie sierpnia 2011 r. Najpierw przebudowano estakadę ul. Roosevelta pomiędzy Mostem Dworcowym i ul. Bukowską. Po Euro 2012 ruszyła przebudowa samej Kaponiery wraz z przejściem podziemnym.
Termin zakończenia inwestycji przesuwano wielokrotnie. Nawet Tomasz Lewandowski - ówczesny miejski radny, obecnie wiceprezydent Poznania stwierdził, że "Przebudowa Kaponiery trwa znacznie dłużej niż II wojna światowa".
W ramach zadania nie tylko przebudowywany został cały układ komunikacyjny, ale powstała nowa estakada ul. Roosevelta, zbudowano nowe wiadukty Mostu Uniwersyteckiego, a także powstało dwupoziomowe przejście podziemne, wraz z przystankiem Poznańskiego Szybkiego Tramwaju do Dworca Zachodniego.
Przebudowa Kaponiery wraz z budową nowego Mostu Uniwersyteckiego kosztowała w sumie 335 mln zł, z czego 67,7 mln zł pokryła Unia Europejska.
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Skwer przy zbiegu ulic Palacza i Kasprzaka otrzymał imię Witolda Jeszkego
(04-10-2024 01:12)
· Przy Jarochowskiego powstał parking
(04-10-2024 00:25)
· Parafianie pomogli powodzianom
(03-10-2024 23:54)
· Rowerem z Łazarza na Górczyn
(03-10-2024 23:29)
· Złoty Medal za Długoletnią Służbę dla kierowniczki Filii 22 Biblioteki Raczyńskich przy Dmowskiego
(03-10-2024 10:48)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Oto nowa Rada Osiedla Św. Łazarz – znamy wyniki wyborów
(13-05-2024 03:04)
· Wyniki wyborów – kto zostanie łazarskim radnym na najbliższe 5 lat? {dane 9 z 9 komisji}
(13-05-2024 01:20)
· "Dziewiątka" i "dziesiątka" będą jeździć przez Łazarz
(02-10-2024 00:41)
· "Trwa analiza opcji strategicznych dotyczących rozbudowy" – co dalej z Areną?
(29-07-2024 12:01)
Niezapominajka |
paź
do 06-10-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi kamperów, przyczep kempingowych i sprzętu biwakowego
Targi sprzętu pływającego i sportów wodnych
paź
do 06-10-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Tour Salon" - Targi Regionów i Produktów Turystycznych
paź
18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Koncert "Tradycja i współczesność" w wykonaniu Zespołu Wokalnego Minimus pod dyrekcją Sławomiry Raczyńskiej
- III Jesień Muzyczna u Luteranów
Wstęp wolny
paź
do 12-10-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva seniorzy" - targi dla seniorów i nie tylko
do 13-10-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe
Ogłoszenia |
· Sprzedam Renault Clio Privilege 1.4 o mocy 98 KM.
Auto świeżo po ...
(09-09-2024 11:27)
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: