Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Benefis proboszcza - budowniczy kościoła Chrystusa Sługi odchodzi - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Benefis proboszcza - budowniczy kościoła Chrystusa Sługi odchodzi
18-06-2017 21:41   Janusz Ludwiczak
Podczas specjalnego benefisu parafianie podziękowali ks. Marianowi Ciesielskiemu za wieloletnią posługę i wzniesienie świątyni przy ul. Palacza. Odchodzący proboszcz Parafii Chrystusa Sługi otrzymał od dzieci Order Uśmiechu, a od wiernych prezent - łódkę, która ma służyć do pływania po jeziorze w nowej parafii w Chrzypsku Wielkim.

O tym, że ks. Marian Ciesielski nie będzie już proboszczem Parafii Chrystusa Sługi informowaliśmy już w połowie kwietnia. Decyzją arcybiskupa Stanisława Gądeckiego z dniem 1 lipca 2017 roku nowym proboszczem parafii przy ul. Palacza będzie ks. kan. mgr lic. Rafał Czerniejewski, dotychczasowy proboszcz Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa i św. Floriana na Jeżycach. Z kolei ks. kan. Marian Ciesielski od lipca będzie proboszczem parafii św. Wojciecha w Chrzypsku Wielkim w powiecie międzychodzkim.

Po konsekracji kościoła poprosiłem Ks. Arcybiskupa o zmianę parafii. Hasło tego roku duszpasterskiego Mówi: Idźcie i głoście. No to je wypełniam. Czekam na dekret do nowej parafii – wyjaśniał nam ks. Marian Ciesielski, proboszcz Parafii Chrystusa Sługi.

W niedzielne popołudnie wierni z Parafii Chrystusa Sługi przygotowali dla swojego odchodzącego proboszcza specjalny benefis, podczas którego nie zabrakło podziękowań za wybudowanie kościoła przy ul. Palacza i utworzenie Parafii Chrystusa Sługi, za odprawiane nabożeństwa, udzielone chrzty, śluby, głoszone nauki i obecność w trudnych chwilach.

"To nie sztuka wybudować nowy dom. Sztuka sprawić, by miał w sobie duszę. I wspólnotę stworzyć z ludzi, którzy są, by był miejscem wielu spotkań i wzruszeń". I taki właśnie dom wybudował ks. Marian Ciesielski, który stworzył parafię Chrystusa Sługi w Poznaniu. Dzisiaj miał miejsce "Benefis" podsumowujący jego pracę, było wiele wzruszeń, ale i radości. – informują wierni z Parafii Chrystusa Sługi.

W przyszłą niedzielę ks. kan. Marian Ciesielski będzie odprawiał ostatnie msze św. i po 16 latach pożegna się z mieszkańcami Łazarza i Górczyna.


Ks. kan. mgr lic. Marian Ciesielski urodził się 3 maja 1966 r. w Mochach, w okolicach gdzie znajduje się Przemęcki Park Krajobrazowy. Ukończył II LO w Lesznie. Następnie poszedł do Archidiecezjalnego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W maju 1991 r. przyjął święcenia kapłańskie, które udzielił ks. abp Jerzy Stroba.

Przez trzy lata był wikariuszem w Parafii Matki Boskiej Bolesnej. Jest inicjatorem powstania nowego kościoła przy ulicy Palacza, którego budowa ruszyła w 2005 roku. Nie raz mieszkańcy mogli go więc zobaczyć w roboczej odzieży przy prowadzonych pracach.

Ks. Marian Ciesielski w 2008 roku otrzymał tytuł "Człowiek Roku Łazarza". W październiku zeszłego roku podczas konsekracji kościoła przy ul. Palacza ks. arcybiskup Stanisław Gądecki mianował proboszcza Parafii Chrystusa Sługi kanonikiem honorowym.

Ks. Marian słynie również z nietypowych instalacji, które pojawiały się przed kościołem na Palacza. W marcu 2011 r. mieszkańców zaniepokoiły wystające nogi i ciało mężczyzny, który nie dawał oznak życia. Na miejsce wezwane zostało pogotowie ratunkowe i policja. Okazało się, że był to manekin, który był elementem happeningu zorganizowanego przez proboszcza i wikariusza. Akcja miała na celu przypomnieć, o rozpoczętym Wielkim Poście. Stąd na samochodzie pojawiły się kartki z napisami: "A może Twoja dusza potrzebuje remontu? Pamiętaj duchowy tuning - Wielki Post!". Po interwencji policji i pogotowia manekin został usunięty.

Z kolei pod koniec listopada ubiegłego roku przed kościołem pojawiły cztery krzesła a przy nich maszyna do pobierania biletów ze wskazówkami jak dobrze przeżyć czas. Nie była to poczekalnia do gabinetu lekarskiego czy urzędu, ale instalacja przypominająca o zbliżającym się Bożym Narodzeniu.

Rok wcześniej przed wejściem do kościoła Chrystusa Sługi przy ul. Palacza pojawiła się pralka, a nad nią rozwieszone pranie z ubrankami dziecięcymi i napis "Przygotuj serce a nie ubranie".

Podobne przekazy dla wiernych pojawiały się również latem. W 2012 r. przed kościołem zawisł hamak, a obok niego bilbord z napisem: "Pokój tchnij w serce me bym odpoczął... bym odpoczynkiem chwalił Ciebie, Panie mój".


Komentarze (2)

19-06-2017 14:59:55
paraf
Było cudownie, pięknie wzruszająco. DZIĘKUJEMY za wszystko Ks. Marianowi ,żal...żal...żal
19-06-2017 12:11:47
morlock
Jeśli jest zapalonym wędkarzem to gratuluję miejscówki choć ryb na tak dużym akwenie (jak na Wielkopolskę) trzeba trochę poszukać. Ps. Przed odbiorem Orderu Uśmiechu spełnił tradycyjnie bez skrzywienia hmm, twarzy szklanę soku z cytryny? Tradycja jest tradycją i nie ma odpuść. Życzę wszystkiego najlepszego obu faroszom i byłemu na nowym i nowemu na nowym.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: