Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Arcybiskup konsekrował kościół Chrystusa Sługi przy Palacza {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Arcybiskup konsekrował kościół Chrystusa Sługi przy Palacza {WIDEO}
30-10-2016 02:00   Janusz Ludwiczak
Ks. arcybiskup Metropolita Poznański Stanisław Gądecki dokonał w sobotę uroczystej konsekracji (poświęcenia) kościoła Chrystusa Sługi, którego budowa ruszyła w kwietniu 2005 r. przy ul. Palacza 7.

Wspólnota parafialna będzie każdego roku w swoim kalendarzu liturgicznym wspominać dzisiejszy dzień jako moment chrztu świętego tutejszego kościoła. Budynek kościelny jest miejscem, które łączy ludzi między sobą. Ta budowla została wzniesiona dla wspólnoty, która podczas modlitwy będzie miała jedno serce i jedną dusze. Kościół jest także miejscem przebaczenia i naszego uświęcenia – mówił w trakcie kazania Arcybiskup Stanisław Gądecki.

Konsekracja kościoła polegała na poświęceniu świątyni, namaszczeniu olejem ołtarza i tzw. zacheuszków, czyli krzyżyków na murach świątyni.

Podczas uroczystości Metropolita Poznański mianował proboszcza Parafii Chrystusa Sługi kanonikiem honorowym.

Wszystko zaczęło się 12 lat temu od decyzji utworzenia parafii i wybudowaniu kościoła. Udało się scalić ludzi, którzy czują się wspólnotą. Mam nadzieję, że konsekrowany kościół Chrystusa Sługi będzie miejscem wspólnoty, uświęcenia i przebaczenia jak mawiał ks. arcybiskup w kazaniu. By kościół mógł być konsekrowany musi być ołtarz kamienny i zakończenie prac związanych z budową. W tym roku ostatnie prace zakończyliśmy powieszeniem dużego krzyża – powiedział ks. kanonik Marian Ciesielski, proboszcz Parafii Chrystusa Sługi.

W styczniu podczas odpustu parafialnego uroczyście poświęcono nowe tabernakulum, zaś w lipcu w prezbiterium kościoła zawisł nowy krzyż, a nad nim napis "Jezus Nazarenus Rex Judaeorum". Dopełnia on wystrój świątyni. Po zamontowaniu kamiennego ołtarza możliwa była konsekracja kościoła Chrystusa Sługi.

Po zakończeniu nabożeństwa na parafian czekała kawa, herbata i dróżdżówka, a także pamiątkowe obrazki i okolicznościowe latarnie.

Parafia Chrystusa Sługi została utworzona 30 listopada 2003 r., jednak już 31 sierpnia na działce przy ul. Palacza 7 odprawiono pierwszą msze świętą (pod chmurką). Kilka dni później rozpoczęto odprawiać nabożeństwa w prowizorycznej kaplicy, która mieściła się w blaszaku.

Rok po utworzeniu parafii, jesienią 2004 roku zakończyła się budowa domu parafialnego i nowej kaplicy, a w kwietniu 2005 roku rozpoczęto budowę kościoła. Miesiąc później ks. arcybiskup Stanisław Gądecki poświęcił kamień węgielny pod nową świątynie.

Parafia Chrystusa Sługi liczy 6 045 mieszkańców, a jej terytorium obejmuje ulice: Arciszewskiego 1-17, Biedrzyckiego, Cybulskiego, Dmowskiego od nr 79, Drobna, Duszna, Dwatory, Działkowa, Głogowska nr parz. 142-170, nr niep.147-177, Górczyńska, Górecka nr parz. 16-106, Górki, Hetmańska 2-46 nr parzyste, Jarochowskiego nr niep.53-105, parz.62-70, Kasprzaka nr 57, 50-64, Knapowskiego, Kosynierską, Krauthofera nr niep.36-86, Kuźnicza, Nehringa, Palacza nr niep.do 95, parz.8-38, Rogalińskiego i Wiklera.

Proboszczem Parafii Chrystusa Sługi jest ks. Marian Ciesielski, który przez trzy lata był wikariuszem w parafii Matki Boskiej Bolesnej przy ulicy Głogowskiej. Ks. Marian jest też głównym budowniczym kościoła, nie raz mieszkańcy mogli go więc zobaczyć w roboczej odzieży przy prowadzonych pracach. Na zakończenie XIX Dni Łazarza ks. Marian Ciesielski otrzymał statuetkę "Człowieka Roku 2008 Osiedla Łazarz".

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Komentarze (5)

02-11-2016 13:03:35
eka z małeki
-a gdzieś napisano,że nie ma BOGA w przybytku rękoma ludzkimi wzniesionym...czyżbym znowu się niedoczytał,a dość uważnie czytałem...no cóż pewnie na starość już ślepnę i pamięć mnie zawodzi...
31-10-2016 00:25:36
zaskoczona
Ooo! To wielki ten kościół musi być, skoro mieści 6045 ludzi (parafian)
30-10-2016 21:01:04
wierny
@as: może najpierw zapoznaj się z prawem kościelnym, a potem pisz...
30-10-2016 18:15:54
as
Jak to, to ten kosciol nie byl konsekrowany wczesniej?? To znaczy ze wszystko co sie tam odbywalo bylo niezgodne z prawem koscielnym...
30-10-2016 12:54:18
w
Super! Mieszkając jeszcze na Łazarzu nie raz bywałem w kościele na Palacza, gdzie przyciągała duchowość i charyzma księdza Mariana. Pozdrowienia dla wszystkich Parafian!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
30

cze

18:00
Park Wilsona Muszla Koncertowa
Poznańskie Muzykalia - koncert: Wojciech Korda i Ada Rusowicz

10

wrz

do 13-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Drema" - Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego

20

wrz

do 22-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Retro Motor Show" - Targi Pojazdów Zabytkowych

25

wrz

do 27-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi "Polagra"
Targi "Smaki Regionów"

28

wrz

do 29-09-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mieszkaniowe, domów i nieruchomości

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: