Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada Miasta uchwaliła plan miejscowy dla Górczyna - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada Miasta uchwaliła plan miejscowy dla Górczyna
08-09-2016 00:38   Janusz Ludwiczak
Uchwalono miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru w rejonie ulic Palacza, Arciszewskiego, Górczyńskiej i Sielskiej. Dokument ma spowodować, że nie powstaną kolejne bloki w pobliżu ul. Arciszewskiego, a także nie zabudowane zostanie boisko sportowe przy ul. Górczyńskiej.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Rejon Górczyna – część A" obejmuje obszar o powierzchni ok. 8,4 ha, położonym pomiędzy ulicami K. Arciszewskiego, M. Palacza, Kosynierską, Górczyńską i Sielską.

Z wnioskiem o sporządzenie planu miejscowego wystąpiła Rada Osiedla Górczyn. Na przedmiotowym terenie znajduje się intensywna i dominująca zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna blokowa. Funkcja mieszkaniowa wielorodzinna jest przemieszana zabudową jednorodzinną i usługową. Wolne działki budowlane, znajdujące się wewnątrz kwartałów osiedli mieszkaniowych, ze względu na silne przemieszanie funkcji stwarzają możliwość powstania chaotycznej zabudowy, zarówno wielorodzinnej, jak i jednorodzinnej, na podstawie decyzji o warunkach zabudowy. Na terenie następuje zniekształcenie układu przestrzennego dawnej wsi Górczyn, poprzez brak zachowania kompozycji, proporcji i wprowadzanie nowych inwestycji o różnorodnym stylu zabudowy. Celem sporządzenia planu miejscowego jest racjonalne wykorzystanie przestrzeni Górczyna, jej uporządkowanie i wykreowanie czytelnej struktury. Zapisy planu dotyczące parametrów i charakteru nowej zabudowy w odniesieniu do istniejącej pozwolą na stworzenie ładu przestrzennego, a także zabezpieczenie terenów przed ich dogęszczaniem kosztem terenów zieleni osiedlowej – wyjaśnia mgr inż. arch. Elżbieta Janus, dyrektor Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Poznaniu.

Na wniosek Rady Osiedla Górczyn planiści z Miejskiej Pracowni Urbanistycznej uwzględnili zachowanie istniejącego boiska przy ul. Górczyńskiej. Jak informowaliśmy w tym miejscu jeden z inwestorów planował wybudować 10-piętrowy blok. Również na wniosek Rady Osiedla Górczyn uwzględniono przeznaczenie terenów miejskich wzdłuż ulicy Arciszewskiego na tereny zielone. Częściowo projekt planu dopuszcza lokalizacje nowej zabudowy mieszkaniowej jedynie w przypadku wydanych już decyzji o warunkach zabudowy.

Ten obszar przez ostatnie lata był dogęszczany trzema budynkami. Budowa kolejnego wieżowca od strony ul. Arciszewskiego spowodowałaby chaos komunikacyjny i przestrzenny. Walczyliśmy o to, by zachować boisko sportowe przy ul. Górczyńskiej. Ponad 5-letnia batalia przeciwko dalszej zabudowie nieruchomości – powiedział podczas wtorkowej sesji Bartosz Zawieja, Radny Miasta Poznania, przewodniczący poznańskiej PO.

Odwołanie do projektu złożyło Wojskowe Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Kwatera", które planowało przy ul. Arciszewskiego postawić kolejny wieżowiec.

Spółka uwzględniła budowę budynku z przeznaczeniem na wynajem dla osób o skromniejszych dochodach. Do tej pory spółka zrealizowała 13 takich inwestycji, m.in. na os. Strzeszyn – tłumaczy Andrzej Borkowski z WTBS "Kwatera".

Rada osiedla i społeczność lokalna nic nie wiedziała o planach inwestora – podsumował radny Bartosz Zawieja.

Rada Miasta przyjęła pozytywnie projekt uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego "Rejon Górczyna - część A". 26 radnych było za, od głosu wstrzymali się: Joanna Frankiewicz (PRO) i Janusz Kapuściński (PiS).


R E K L A M A

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:30
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Bezpieczny senior" - spotkanie dla seniorów na temat bezpieczeństwa ze Strażą Miejską
(sala parafialna)

06

paź

do 08-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Retro Motor Show 2023 - Targi Pojazdów Zabytkowych
PGA: Poznań Game Arena - Targi gier, rozrywki i multimediów

15

paź

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory parlamentarne

17

paź

do 18-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"PolEco" - Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska
Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe
Forum Rozwoju Miast

19

paź

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 8:00-15:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: