Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Uczniowie "Dwójki" przywrócili pamięć o Żydach {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Uczniowie "Dwójki" przywrócili pamięć o Żydach {WIDEO}
09-06-2016 01:33   Janusz Ludwiczak
W ramach realizacji ogólnopolskiego programu Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego "Przywróćmy pamięć" uczniowie II LO przygotowali wystawę o kulturze żydowskiej, sami przygotowali specjały kuchni żydowskiej a także spektakl słowno-muzyczny "Tradycja". Licealiści zaprosili również Alicję Kobus, przewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Filii w Poznaniu.

"Przywróćmy pamięć" to ogólnopolski program edukacyjny, którego celem jest propagowanie wśród młodzieży wiedzy na temat kultury i historii Żydów.

Od września uczestniczymy w całorocznym projekcie "Przywróćmy pamięć". Dzisiaj uczniowie przygotowali specjały kuchni żydowskiej, wystawę tematyczną i spektakl słowno-muzyczny "Tradycja". 15 czerwca wybieramy się do Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, gdzie uczestniczyć będziemy w finałowej prezentacji programu – wyjaśnia Olga Wyspiańska, nauczycielka i opiekunka Samorządu Uczniowskiego II LO.

Z tej okazji licealiści z "Dwójki" zaprosili w środę do swojej szkoły Alicję Kobus, przewodniczącą Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Filii w Poznaniu, która opowiedziała o Żydach, kulturze, a także przyszłości dawnej Synagogi.

Młodzież miała odwagę przedstawić kulturę żydowską, potrafiła wrócić w tak niezwykły świat za co jestem im niewdzięcznie wdzięczna – powiedziała Alicja Kobus, przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich Filii w Poznaniu.

W 2002 roku Synagoga została odebrana. Nie jest ona w żaden sposób miejscem kultu religijnego. Wyprowadzenie Tory spowodowało, że to miejsce przestało być sakrum. Była ona budowana na 1,2 tys. osób, dziś ciężko byłoby ją utrzymać w takim stanie w jakim była przed wojną. Na pewno znajdzie się tam muzeum Żydów Poznania i Wielkopolski. Będzie miejsce Sprawiedliwy wśród narodów świata im. Ireny Sender– dodaje Alicja Kobus.

Uczniowie II LO sami przygotowali również specjały kuchni żydowskiej. Na stołach nie zabrakło rugelach, czyli rogalików z nadzieniem migdałowo-orzechowym czy rosołu z kulkami z macy.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: