Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Odwiedziliśmy cmentarze i groby bliskich – FOTOREPORTAŻ - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Odwiedziliśmy cmentarze i groby bliskich – FOTOREPORTAŻ
04-11-2008 21:21   Janusz Ludwiczak
W święta zmarłych wielu z nas odwiedzało groby najbliższych na poznańskich cmentarzach. Na szczęście nie doszło w Poznaniu do wypadków śmiertelnych, za to kierowcy musieli nawet godzinę stać w korkach.

W tym roku święta zmarłych przypadły w weekend, a więc część z nas rozłożyła sobie na dwa dni odwiedzenie grobów najbliższych na cmentarzach. Największy jednak tłok był 1 listopada.

Jak co roku na cmentarzach zbierano datki na rzecz odrestaurowania zabytkowego cmentarza na Rossie. Podobnie jak w zeszłym roku zebrano 37 tysięcy złotych. W roli wolontariuszy wcielili się Prezydent Poznania Ryszard Grobelny, Arkady Fiedler, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, dziennikarze oraz główny organizator akcji ks.Eda Jaworski, proboszcz gułtowskiej parafii, znany m.in. z protestu o Wolny Tybet podczas letnich igrzysk olimpijskich w Chinach. Wtedy ks. Eda przez cały dzień modlił się nie wychodząc z kościoła.
Na wileńskiej nekropolii spoczywa 26 tysięcy Polaków, w tym matka Józefa Piłsudzkiego.

Niestety weekend zakończył się tragicznie na polskich drogach. W sumie w 424 wypadkach zginęło 41 osób, a 533 zostało rannych. Bilans ten jest zdecydowanie większy niż w latach ubiegłych. W 2006 roku przez dwa pierwsze listopadowe dni zginęło na drogach 28 osób, a rok temu już 35. Nie lepiej było w Wielkopolsce. W naszym regionie zginęło w wypadkach drogowych 6 osób. Spokojnie było zaś w samym Poznaniu. Policjanci odnotowali sześć wypadków, w których osiem osób zostało rannych. Na szczęście nikt nie zginął. Funkcjonariusze zatrzymali aż 14 nietrzeźwych kierowców, w tym 32-letniego mężczyznę z podpoznańskiego Promna, który miał 2,5 promila alkoholu.

Kierowcy jadący na cmentarz junikowski musieli aż godzinę stać w korkach, które ciągnęły się już od skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej i Grochowskiej. Nie lepiej było na Miłostowie. Natomiast na Górczynie kierowcy mogli parkować na poboczach, a na skrzyżowaniu Arciszewskiego i Ściegiennego ruchem sterowali policjanci. Szybciej byli więc ci, co wybrali tramwaj. MPK wydłużyło do Junikowa tramwaje linii 6 i 15, a do Miłostowa bimby 1 i 7. Ponadto od 9 do 18 uruchomione zostały dwie dodatkowe linie nr 22 i 24. Wszystkie tramwaje dojeżdżające na dwie największe poznańskie nekropolie jeździły co 10 minut, a ponadto "jedynka" co 7, a "piętnastka" nawet co 5 minut. Średnio więc tramwaj podjeżdżał na przystanek co 1,6 minuty.

Starsze osoby mogły natomiast na grób bliskich mogli dojechać… rikszą. Już kolejny rok wolontariusze i pracownicy Barki dowozili chętnych dwuosobowymi rikszami. Tak było przynajmniej na Junikowie.

Wieczorem wielu poznaniaków wybrało się na cmentarze, aby nie tylko pomodlić się nad grobami, ale zobaczyć tradycyjne światełka od święcących się zniczy.

Odwiedzaliśmy nie tylko groby bliskich, ale pamiętaliśmy też o dawnych księżach i proboszczach, znanych osobistościach czy Powstańcach Wielkopolskich.


Komentarze (1)

06-11-2008 10:05:02
max
Trzeba było być porąbanym, aby jechać na cmentarz samochodem, ale cóz jak ktoś miał nadmiarowe 2 godziny czasu to czemu nie. Jak dobrze, że miałem groby tylko na Junikowie.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

lis

do 29-11-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Fit Expo: Fitness & Sport Park" - targi sportoweODWOŁANE

04

gru

do 06-12-2020
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Targi Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych
ODWOŁANE

02

lut

do 05-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Budma

11

lut

do 14-02-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Gardenia" - Międzynarodowe Targi Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: