Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Zwiedziliśmy Centrum Sterowania Ruchem ZDM - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Zwiedziliśmy Centrum Sterowania Ruchem ZDM
30-05-2007 01:44   Janusz Ludwiczak
Uczestnicy wycieczki zorganizowanej przez nasz portal mogli we wtorek zwiedzić Centrum Sterowania Ruchem.

W ramach imprez towarzyszących 18 Dniom Łazarza, 29 maja wszyscy zainteresowani mieli możliwość odwiedzenia Centrum Sterowania Ruchem na ulicy Góreckiej. Na co dzień niedostępna ze względów bezpieczeństwa placówka otwarła swoje podwoje dzięki staraniom portalu lazarz.pl.

Jednostka zajmuje się nadzorem i regulacją ruchu ulicznego poprzez sygnalizację świetlną rozmieszczoną w ważnych punktach sieci drogowej miasta. Steruje sygnalizatorami w ponad 100 lokalizacjach, umożliwiając bezpieczny i w miarę możliwości najbardziej płynny ruch na poznańskich ulicach.

Uczestnicy wycieczki zapoznali się z krótką historią Centrum oraz poznali codzienną pracę zakładu. O zadaniach jakie są stawiane przed placówką, oraz sposobach monitorowania i wpływu na przepływ pojazdów przez miejskie arterie komunikacyjne opowiadała pani Katarzyna Krajewska.

Centrum Sterowania Ruchem rozpoczęło działalność w 1997 roku i jest to pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Twórcami instytucji są inżynierzy z Politechniki Poznańskiej, którzy od samego początku wiedzieli, że Poznań jest miastem wąskim, nie da się wyburzyć kamienic i obsługę miasta zapewnić będzie mógł być system usprawnienia i sterowania ruchem w mieście, gdyż wcześniej sygnalizacje świetlne pracowały w tzw. programie jednoczasowym, oznaczało to, czy samochody stały czy nie i tak palił się jeden cykl świetlny.

Do Centrum Sterowania Ruchem pierwsza sygnalizacja świetlna została podłączona na skrzyżowaniu ulic Hetmańska/Arciszewskiego wraz z skrzyżowaniem przyległym z ul.Chociszewskiego, w kwietniu 1997 roku. W poszczególnych latach podłączanych było co raz więcej sygnalizacji, począwszy od II ramy komunikacyjnej – tj. ul.Reymonta, Przybyszewskiego, Żeromskiego i Niestachowska. Następnie do Centrum włączono ulicę Solną i Aleję Niepodległości.

Sygnalizacje świetlne sterowane są dzięki pętlom indukcyjnym , naciętym w asfalcie, zakręconych po kilka zwoi drutów i doprowadzonych do sterowników. Pętle indukcyjne cięte są ukośnie, aby móc wykrywać także rowery. Służą one do odliczania natężeń ruchu. System składa się także z pętli kolejkowych, które wydłużają przy większym natężeniu ruchu cykl światła zielonego oraz z pętli najazdowych (zgłoszeniowych), które informują system o nadjeżdżających do skrzyżowania pojazdów. Niektóre skrzyżowania ponadto wyposażone są w przyciski dla pieszych.

Jako ciekawostkę należy dodać, że sygnalizacją świetlną sterują nie tylko pętle indukcyjne, ale i inteligentne kamery. Tak jest na Rondzie Kaponiera oraz od niedawna ulica Głogowska. Kamery "Autoskopu" zostały zamontowane, gdyż Rondo Kaponiera jest na płytach żelbetowych, system pętli indukcyjnych po prostu nie zadziałałby. System sterowania na Rondzie Kaponiera działa już od 1998 roku.

Najbardziej natężone skrzyżowanie jest przy Moście Teatralnym, które jest największym natężeniem ruchu tramwajowego w Europie! Skrzyżowanie to jest priorytetowe dla komunikacji tramwajowej.

Do Centrum Sterowania Ruchem podłączonych jest 114 na 250 sygnalizacji. Ominięte zostaną peryferyjne przejścia dla pieszych np. na Fabianowie. W przypadku awarii i wypadków informacja do Centrum dociera i tak ze szkoły. W najbliższych latach podłączane będą kolejne sygnalizacje.

Serdeczne podziękowania za możliwość zwiedzenia Centrum Sterowania Ruchem należą się Dyrekcji Zarządu Dróg Miejskich, a zwłaszcza panu inżynierowi Andrzejowi Nadolnemu (Centrum Sterowania Ruchem).


Fot: Janusz Ludwiczak

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

cze

16:30
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
"Z Przyrodą Za Pan Brat"- miedzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze.Mile widziane ekipy złozone z dzieci i rodziców lub dziadków. Obowiązują zapisy mailowe:(wysockiwoj@gmail.com). Liczba „rodzinnych z

16

cze

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Portugalia" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu
- zapisy w sekretariacie Klubu Krąg lub mailowe: zapisy

18

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert dla dzieci Wujka Ogórka w Ogrodzie Łazarz
- obowiązują zapisy mailowe: zapisy.klubkrag@gmail.com. Wstęp wolny pod warunkiem zachowania przez uczestników zasad przewidzianych w obowiązując

19

cze

do 20-06-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Moto Fest

Park Wilsona
Łazarskie śniadania przy wspólnym stole

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: