Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

.:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
KANDYDACI - poznaj bliżej przyszłych radnych

1. Sylwia
Badzińska


2. Ryszard
Balcerzak


3. Genowefa
Banaszak


4. Justyna
Bielawska


5. Michał
Czajka


6. Wojciech
Dera


7. Maciej
Dudziak


8. Leszek
Dziudziel


9. Joanna
Ellmann


10. Przemysław
Foligowski


11. Krzysztof
Foremski


12. Piotr
Górny


13. Agnieszka
Hoffmann


14. Andrzej
Janowski


15. Łukasz
Jaskólski


16. Barbara
Jenczmionka


17. Adam
Kaczmarek


18. Wojciech
Kosiedowski


19. Marek
Kosmatka


20. Dorota
Koszal


21. Paweł
Kowalczyk


22. Hieronim
Kozłowski


23. Dawid
Krupa


24. Maria
Łazarz


25. Janina
Łukarska


26. Bogumiła
Maćkowiak


27. Mateusz
Maćkowiak


28. Tomasz
Malarecki


29. Damian
Marciniak


30. Martyna
Mendyk


31. Agnieszka
Michalak-Pietrkiewicz


32. Roman
Modrzyński


33. Dorota
Molińska


34. Tomasz
Naradowski


35. Maciej
Nowak


36. Filip
Olszak


37. Marcin
Pakuła


38. Piotr
Pałgan


39. Maria
Paradowska


40. Szymon
Pawełczyk


41. Henryk
Piotrowski


42. Łukasz
Prymas


43. Karolina
Prymas


44. Sebastian
Skrzela


45. Jakub
Skurzyński


46. Amadeusz
Smirnow


47. Klaudia
Stecka


48. Franciszek
Sterczewski


49. Beata
Szeszuła


50. Tymon
Terlecki


51. Michał
Turno


52. Halina
Twardowska


53. Bogna
Zielińska

Alfabetyczna lista kandydatów
Lista kandydatów z podziałem na komitety/grupy

1. Sylwia Badzińska, lat 37, przedstawiciel handlowy (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Mam 37 lat i pracuję obecnie jako przedstawiciel handlowy. Od wielu lat jestem wolontariuszem Poznańskiej Fundacji dla Zwierząt Animalia. Mam w domu pięć kotów i jednego psa. Mój wrodzony optymizm pozwala mi wierzyć w ludzi i realizacje dobrych pomysłów.

1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Na Łazarzu mieszkam ponad 36 lat. Kocham swój fyrtel, ale uważam, że czas na zmiany. Łazarz to wspaniałe miejsce, potrzebuje unowocześnienia, więcej zieleni i przyjaznego, bezpiecznego otoczenia, aby mieszkańcom żyło się lepiej. W innych porównywalnych do Poznania miastach, dzielnice lepiej się rozwijają, dlaczego więc Łazarz ma pozostawać w tyle, stąd pomysł na mój wkład w jego rozwój.

2. Czy startuje Pani z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Startuję wraz z koleżankami i kolegami z komitetu wyborczego Czas na Łazarz. Nasz zespół ma spójne poglądy i różnorodne kompetencje, co uważam za klucz do sukcesu.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pani 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Sadzenie zieleni i zapobieganie pochopnej wycinki drzew.
2. Miejsca parkingowe dla mieszkańców.
3. Organizacja ulicy Głogowskiej.
4. Inicjatywy kulturalne.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Uważam, że ruch dla zdrowia jest bardzo potrzebny i tego typu obiekty również. Jestem jedynie przeciwna wycinaniu starych drzew, które są bardzo ważne i potrzebne szczególnie w centrum miasta. Sądzę, że najlepszym terenem pod tę inwestycję byłby były stadion Energetyka, który najlepiej się do tego celu na Łazarzu nadaje.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pani uważa?
Ulica Głogowska powinna zostać zmodyfikowana. Po jednym pasie ruchu w obie strony i zagospodarowana na miejsca zatrzymania się dla dostaw. Strefa płatnego parkowania oraz miejsca parkingowe dla mieszkańców, obszary zielone oraz bezpieczniejsze strefy dla pieszych i pojazdów innych niż samochody.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Uważam, że powinno się wprowadzić strefę płatnego parkowania, a dla mieszkańców identyfikatory za preferencyjne stawki opłat. Źle parkujący kierowcy powinni się liczyć się z szybką interwencją straży miejskiej i reperkusjami do odholowania pojazdu włącznie.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pani będąc jako radną Osiedla Św. Łazarz?
Tramwaj linii nr 3 powinien jeździć zdecydowanie częściej i dłużej, to najwygodniejsza forma połączenia Łazarza z centrum miasta i odwrotnie zwłaszcza w weekendy.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Łazarz to dzielnica z dużym potencjałem, mamy dwa parki - Wilsona i Kasprowicza.
Skwery trzeba uatrakcyjnić zadbać o zieleń czystość i wygodę. Ludzie uwielbiają mieszkać blisko centrum, ale kochają mieć również zielone tereny, ciszę i śpiew ptaków w miejscu zamieszkania. Miejsca kultury, kawiarenki, mini galerie, gdzie jest
możliwość wspólnego spędzania czasu, również integruje wspólnotę mieszkańców.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pani zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Niegolewskich
2. Małeckiego
3. Kolejowa

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pani za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Wyremontowana część chodników,
↑ Kulturalny Pireus,
↑ Plac zabaw w Parku Kasprowicza

PORAŻKA:
↓ rewitalizacja ul. Głogowskiej
↓ brak komunikacji z mieszkańcami,
↓ remont ulicy Kolejowej
↓ wycinki drzew,

Powrót

2. Ryszard Balcerzak, lat 58, wykształcenie wyższe - radny Osiedla Św. Łazarz VI kadencji: 2015-2019 (Razem dla Łazarza)

Pomimo prób kontaktu przez redakcję dostępnymi kanałami (facebook, mail)
oraz wysłania zaproszenia przez Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania
KANDYDAT NIE UDZIELIŁ ODPOWIEDZI

Powrót

3. Genowefa Banaszak, lat 55, krawcowa - radna Osiedla Św. Łazarz VI kadencji: 2015-2019 (Razem dla Łazarza)

Pomimo prób kontaktu przez redakcję dostępnymi kanałami (facebook, mail)
oraz wysłania zaproszenia przez Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania
KANDYDAT NIE UDZIELIŁ ODPOWIEDZI

Powrót

4. Justyna Bielawska, lat 32, rejestratorka medyczna (Razem dla Łazarza)

Pomimo prób kontaktu przez redakcję dostępnymi kanałami (facebook, mail)
oraz wysłania zaproszenia przez Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania
KANDYDAT NIE UDZIELIŁ ODPOWIEDZI

Powrót

5. Michał Czajka, lat 47, wykształcenie wyższe (kandydat niezależny)

Kilka słów o sobie:
Urodziłem się na Łazarzu i w tej dzielnicy spędziłem całe życie. Skończyłem podstawówkę nr 26, potem LO nr 2. Po studiach na Akademii Ekonomicznej byłem dziennikarzem, wydawcą i prezenterem w TVP. Od ponad 20 lat prowadzę własną firmę. Zajmuję się doradztwem w zakresie komunikowania się i wizerunku przedsiębiorstw i instytucji oraz produkcją informacyjnych materiałów wideo. Jestem żonaty, mam 47 lat i dwójkę dzieci w łazarskiej szkole.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Każdy mieszkaniec Łazarza - nieważne od stażu w dzielnicy - ma możliwość wpływania na to, w jakim otoczeniu wszyscy żyjemy, pracujemy i spędzamy wolny czas. Wygląd i atmosfera w naszej okolicy zależy od mniejszych i większych wyborów, które dokonujemy każdego dnia. Nasze wybory często uzależnione są jednak od decyzji podejmowanych przez samorząd Miasta Poznania i cały szereg różnych instytucji, a Rada Osiedla współuczestniczy w ich podejmowaniu. To od jej decyzji zależy w dużej mierze to, jak zorganizowane jest życie na Łazarzu i jaka będzie przyszłość naszej dzielnicy. Chcę mieć na to realny wpływ.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Jestem kandydatem niezależnym.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Uspokojenie ruchu na ul. Głogowskiej wraz z intensywnym wsparciem budowy parkingu park&ride na Górczynie, w tym budowa trasy rowerowej na Głogowskiej.
2. Wprowadzenie systemu „zero tolerancji” dla parkujących poza wyznaczonymi miejscami wraz z systemem alertowania w sprawach komunalnych na Łazarzu.
3. Poszerzenie systemu konsultacji w sprawach najważniejszych dla Łazarza.
4. Rewitalizacja terenu Parku Kasprowicza wraz z budową obiektu sportowego (basen i tor wrotkarski)

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich będą nowoczesnym i jedynym tego typu obiektem w Poznaniu, z którego korzystać będą przede wszystkim mieszkańcy Łazarza. Obiekt zdecydowanie poprawi dostępność sportu w naszej dzielnicy, a przede wszystkim ułatwi życie dzieciom z łazarskich szkół, które teraz jeżdżą na pływalnię np. na Wildę, co jest czasochłonne i kosztowne nie tylko dla nich, ale także dla nauczycieli i rodziców. Przy odpowiednim zaplanowaniu i kontroli inwestycji przez Radę Osiedla powstanie obiekt, który będzie służył przez długie lata, będąc jednym z największych atutów dzielnicy. Wycinka drzew pod obiekt jest niezbędnym kosztem rozwoju Łazarza, który jednak – w perspektywie lat – zostanie skutecznie pokryty przez nasadzenia kompensacyjne i efekt rewaloryzacji Parku Kasprowicza.
W zazielenieniu Łazarza powinna również pomóc „Łazarska Mapa Miejsc Pod Drzewa”, dzięki której wspólnie z mieszkańcami dzielnicy opracujemy mapę miejsc (w tym np. podwórka, tereny szkół i firm, tereny miejskie itp.), w których można posadzić drzewa.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Głogowska docelowo powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu w każdą stronę. Odbywać się to powinno jednak stopniowo: np. w pierwszej kolejności nitka w kierunku Górczyna, przy jednoczesnym wydzieleniu drogi rowerowej na zamkniętej części. Głogowska powinna zostać zwężona w całości po oddaniu do użytku parkingu park&ride na Górczynie. Przed zmianami organizacji ruchu należałoby też przetestować wyłączenie świateł na odcinku od Śniadeckich do skrzyżowania z Hetmańską. Głogowska po rewitalizacji powinna przestać być ulicą dzielącą Łazarz na Dolny i Górny, a stać się, jak kiedyś, ulicą handlu i usług.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Sytuację parkingową na Łazarzu może poprawić wprowadzenie Strefy Ograniczonego Postoju, ale problem z miejscem do zaparkowania nie zniknie, bo liczba aut w Poznaniu regularnie rośnie. W naszym wspólnym interesie są działania zmierzające do ograniczanie liczby aut kursujących po dzielnicy i uspokojenie ruchu na łazarskich ulicach.
Problem aut parkujących niezgodnie z przepisami może rozwiązać instytucja Oficera Łazarskiego - osoby, której zadaniem będzie regularne patrolowanie Łazarza, przyjmowanie sygnałów od mieszkańców oraz zgłaszanie i pilotowanie spraw do załatwienia odpowiednim instytucjom (Straż Miejska, ZDM, ZZM, zarządcy terenów, itp.) zgodnie z zasadą „zero tolerancji”. Działalność OŁ powinna być finansowana przez Międzynarodowe Targi Poznańskie, które będą miały okazję do przysłużenia się lokalnej społeczności, jako największa firma zlokalizowana na Łazarzu i przedsiębiorstwo mocno obciążające dzielnicę podczas targów.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Dotychczasowa częstotliwość tej linii jest wystarczająca. Decyzja o zmianie/zwiększeniu częstotliwości jej kursowania powinna być podjęta po konsultacjach RO z ZTM.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
W przyciągnięciu mieszkańców na Łazarz na pewno pomoże powstanie krytego basenu z centrum sportów wrotkarskich, wprowadzenie Strefy Ograniczonego Postoju a także rewitalizacja Parku Kasprowicza. W rozwiązywaniu problemów dzielnicy powinno pomóc powołanie „Łazarskiej Burzy Mózgów” czyli regularnych spotkań mieszkańców, podczas których powstawać będą propozycje rozwiązań najważniejszych problemów dzielnicy (w tym np. sprzątania psich kup, wstępu do Parku Wilsona z psami, uwalniania miejsc parkingowych, konkretnych rozwiązań
organizacji ruchu, itp.)

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Park Kasprowicza
2. Niegolewskich
3. Jarochowskiego

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ renowacja pływalni w Parku Kasprowicza
↑ renowacja chodników
↑ odbudowa placów zabaw

PORAŻKA:
↓ brak remontu ul. Kolejowej,
↓ brak systemu „szybkiego reagowania” na zgłoszenia usterek, awarii itp.,
↓ słaba komunikacja z mieszkańcami

Powrót

6. Wojciech Dera, lat 61, wykształcenie średnie - radny Osiedla Św. Łazarz VI kadencji: 2015-2019 (Razem dla Łazarza)

Kilka słów o sobie:
Mieszkam i pracuję na Łazarzu. Oczkiem w głowie są wnuczęta. Od 50 lat kibicuję Lechowi Poznań.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Prawie całe życie mieszkam na Łazarzu, poznałem problemy mieszkańców i osiedla. Chciałbym je uczynić przyjaznym dla seniorów i osób młodych, tak by żyło się nam łatwiej i ciekawiej.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Z tego co się orientuję w wyborach do RO nie ma komitetów wyborczych [lista Razem dla Łazarza - przyp. red.]. Startuję wraz z grupą mieszkańców. Co najważniejsze, reprezentujemy wszystkie części osiedla. Będziemy mieć na uwadze problemy całego Łazarza.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1.Wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania
2. Realizacja remontu ulic: Kolejowej i Jarochowskiego
3. Remont Rynku Łazarskiego
4. Budowa więzi sąsiedzkich i działań kulturalnych

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Inwestycje należy zdecydowanie zrealizować zgodnie z planem. Sukces pływalni letniej pokazuje, jak wielką potrzebą jest zapewnienie podobnej możliwości poza sezonem letnim. Tor wrotkarski został wybrany w Budżecie Obywatelskim, przy bardzo szerokim poparciu i jestem przekonany, że to inwestycja bardzo potrzebna.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Nie. Sądzę, że przy aktualnej organizacji ruchu, jej zwężenie spowoduje przeniesienie ruchu samochodowego na uliczki osiedlowe i ich „korkowanie”.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Pytanie do inżyniera ruchu i służb miejskich. Mam nadzieję, że wprowadzenie SPP pomoże rozwiązać problem z miejscami postojowymi.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Chyba wszyscy cieszymy się, że nareszcie nastąpiło to połączenie tramwajowe. Zdecydowanie ułatwia nam komunikację z centrum, dlatego też „trójka” powinna jeździć i w weekendy i po 19:00 Jako radny nie mam bezpośredniego wpływu na pracę ZTM. Pozostają petycje i pisma. Prośba do mieszkańców o współpracę z RO i kontakt. Nie tylko w tej sprawie.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Mówimy o problemie, który dotyczy całego miasta, a szczególnie szeroko pojętego centrum. Nie mam gotowej recepty. Sieć przedszkoli i szkół jest odpowiednia. Korzystają z niej również osoby spod Poznania, czyli nie w tym problem. Powstają nowe budynki mieszkalne. Poprawia się infrastruktura, prowadzone są remonty. Uważam, że na Łazarzu żyje się wygodnie i ciekawie.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Niegolewskich
2. Marcelińska
3. Małeckiego
Pamiętajmy, że remonty ulic :Kolejowej i Jarochowskiego będą realizowane ze środków miejskich.

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Pływalnia letnia w Parku Kasprowicza
↑ Remont ulicy Chociszewskiego
↑ Rewitalizacja placu Nowakowskiego

PORAŻKA:
↓ Brak remontu ulicy Kolejowej i Rynku Łazarskiego pozostawia ogromny niedosyt. Choć to bardziej porażka miasta, jako takiego niż RO, która remontów nie prowadzi.

Powrót

7. Maciej Dudziak, lat 37, wykształcenie średnie (Razem dla Łazarza)

Kilka słów o sobie:
Maciej Dudziak tata czwórki dzieci. Pracownik jednego z poznańskich instytutów.
Optymista z nutką realizmu otwarty na ludzi i ich potrzeby. Wychowany w duchu kościoła i patriotyzmu także tego lokalnego. Interesuje się nauką, sportem i szeroko pojętym rozwojem osobistym. Uwielbiam Łazarz tutaj stawiałem pierwsze kroki przeżywałem pierwsze miłości, uczęszczałem do przedszkola i szkoły. Dalszą moją przyszłość wiążę z naszą dzielnicą

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Urodziłem się i wychowałem na Łazarzu. Przez lata obserwowałem zmiany zachodzące w naszej dzielnicy. Postanowiłem kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz ponieważ chciałbym uczynić osiedle przyjaznym dla młodych i seniorów, gdzie wygodnie się mieszka i bezpiecznie wśród zieleni spędza się czas wolny.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
W wyborach do Rady Osiedla nie ma komitetów wyborczych. Każdy jest kandydatem niezależnym [lista Razem dla Łazarza - przyp. red.]
Ale startuję wraz z grupą mieszkańców składającą się z doświadczonych radnych oraz nowych osób, które zapewne wniosą świeże spojrzenie w działalność przyszłej Rady. Jesteśmy różnorodni pod względem wieku, wykształcenia, kariery zawodowej i obszaru aktywności społecznej.
Reprezentujemy również wszystkie części naszego Osiedla - będziemy mieć na uwadze problemy dotyczące całego Łazarza i wszystkich jego mieszkańców.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Uspokojenie ruchu na uliczkach osiedlowych wraz ze stworzeniem legalnych miejsc postojowych
2. Budowa osiedlowego basenu krytego oraz toru sportów wrotkarskich
3. Realizacja remontu ul. Kolejowej i ul. Jarochowskiego
4. Remont Rynku Łazarskiego

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
TAK. Kryta pływalnia jest jak najbardziej potrzebna i wyczekiwana przez wielu mieszkańców, zarówno dzieci jak i dorosłych.
Tor wrotkarki został wybrany w Budżecie Obywatelskim głosami 6000 mieszkańców więc ma duże poparcie społeczne.
Oczywiście budowa tych obiektów powinna odbywać się z poszanowaniem zasad ochrony środowiska (co jest oczywiste w kontekście tego typu inwestycji)

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
NIE. Przynajmniej do czasu, dopóki nie zostanie wybudowana tzw. ul. Dolna Głogowska. Zwężenie ul. Głogowskiej spowodowałoby przeniesienie ruchu samochodowego na uliczki osiedlowe i je zakorkowało .

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Strefa Płatnego Parkowania oraz wyznaczenie legalnych miejsc parkingowych oraz skuteczne karanie nieprawidłowo parkujących samochodów przez Straż Miejską i Policję. Naturalnie idealnym rozwiązaniem byłoby wybudowanie dużego parkingu dla samochodów mieszkańców i przyjezdnych.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Tak, powinna jeździć częściej, tak jak większość tramwajów czyli co 10 min, również po 19 choć myślę, że wystarczyłoby to w dniach od piątku do niedzieli.
Rada Osiedla nie ma wpływu na częstotliwość kursów tramwajów, chociaż można pisać wnioski w tej sprawie do ZTM.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Wg danych na maj 2018 w ostatnich dwóch latach w Poznaniu ubyło 7.314 mieszkańców w tym na Osiedlach śródmiejskich 3351osób.Najwięcej na Starym Mieście 1109, Wildzie 999 ,Łazarzu 876.Ta tendencja dotyczy całego miasta. Tylko na kilku poznańskich osiedlach przybyło mieszkańców i są to osiedla na obrzeżach Miasta. Przede wszystkim potrzeba tanich i dostępnych mieszkań Mamy dobrą sieć przedszkoli , szkół podstawowych. Mamy dwa piękne parki z placami zabaw ale brak pływalni krytej. Nie ma kina ale dobra komunikacja ułatwia dojazd do tych zlokalizowanych w centrum. Wg danych Policji jest na Łazarzu coraz bezpieczniej. Sądzę że obecnie Łazarz jest dobrym miejscem do zamieszkania.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1.Niegolewskich od Bogusławskiego do Jarochowskiego.
2.Winklera od Głogowskiej do Kasprzaka i od Jarochowskiego do Arciszewskiego.
3,Morawskiego od Bogusławskiego do Jarochowskiego.
Naturalnie Kolejowa i Jarochowskiego będzie realizowane ze środków miasta Poznania.

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Remont ul.Chociszewskiego.
↑ Letnia pływalnia w Parku Kasprowicza.
↑ Granty :odnowa placu Nowakowskiego, nowe place zabaw przy przedszkolach
↑ Prace nad wprowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania
↑ Remonty placówek oświatowych

PORAŻKA:
↓ Nie jest to co prawda porażka RO, ale uważamy, że mianem porażki może być niedoprowadzenie do rozpoczęcia budowy basenu krytego oraz przebudowy Kolejowej. Podobnie przebudowa Rynku Łazarskiego.
↓ Nie wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania
↓ Brak dużego parkingu przy Arenie

Powrót

8. Leszek Dziudziel, lat 65, wykształcenie średnie (kandydat niezależny)

Kilka słów o sobie:
Jestem rodowitym poznaniakiem, urodziłem się na Łazarzu w 1954 roku przy ulicy Mottego gdzie mieszkałem do 1959 roku następnie przeprowadziłem się na ulicę Marcelińską gdzie zamieszkuję do dnia dzisiejszego. W styczniu tego roku przeszedłem na emeryturę. Całe dorosłe życie zawodowo byłem związany z Poznaniem, ostatnie 23 lata przepracowałem jako Strażnik Miejski gdzie zajmowałem się sprawami z zakresu bezpieczeństwa i porządku. Rejon Łazarza jest mi doskonale znany tu mieszkam, tu chodziłem do szkół i w Poznaniu pracowałem.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
W związku z przejściem na emeryturę uważam, że wolny czas mogę poświęcić na działalność społeczną i coś zrobić pożytecznego dla mieszkańców Łazarza.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego
Nie

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Dobra organizacja ruchu samochodowego
2. Odnowienie Rynku Łazarskiego
3. Remonty chodników
4. Tworzenie zielonych skwerów przyjaznych rodziną.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Tak

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Nie - Ze względu na duży ruch samochodowy.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Problem miejsc postojowych można poprawić poprzez rozsądne wyznaczanie miejsc do parkowania jak również wyznaczenie płatnej Strefy Parkowania. Dodatkowo należałoby współpracować ze Strażą Miejską, Policją przy egzekwowaniu przepisów dotyczących parkowania pojazdów.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Linia nr 3 powinna kursować w dni robocze w godz. szczytu co 15 min poza szczytem co 30 min. W soboty i niedzielę co 30 min w godz. 9:00 – 20:00

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
- Dobre możliwości przemieszczania się komunikacją miejską do innych dzielnic Poznania.
- Łatwy dostęp do żłobków, przedszkoli i szkół.
- Tworzenie różnorodnej struktury handlowej.
- Zagospodarowanie wolnej przestrzeni na tereny rekreacyjne.
- Utworzenie przyjaznego miejsca spotkań ludzi starszych i młodszych.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Kazimiery Iłłakowiczówny,
2. Niegolewskich
3. Ułańska

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Rewitalizacja pl. Nowakowskiego przy rondzie J. Nowaka Jeziorańskiego

PORAŻKA:
↓ Nieuspokojenie ruchu samochodowego na ulicach osiedlowych

Powrót

9. Joanna Ellmann, lat 38, wykształcenie wyższe (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Mam 38 lat, ukończyłam Historię Sztuki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Public Relations na Uniwersytecie Warszawskim. Jestem Prezesem Zarządu fundacji zajmującej się wspieraniem przedsiębiorczości.
Na Łazarzu mieszkam od 6 lat.

1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Bo kocham Poznań i Łazarz. Od 20 lat działam społecznie. Doświadczenie zdobywałam m.in. w ogólnopolskim stowarzyszeniu Projekt: Polska, którego byłam wiceprzewodniczącą. W tym czasie koordynowałam i uczestniczyłam w wielu projektach międzynarodowych, ogólnopolskich i lokalnych, m.in. Unia bez Barier, Hejtstop, Otwarte Zabytki. Jako radna chciałabym wykorzystać swoje doświadczenie w zarządzaniu i koordynowaniu projektami, aby nasza dzielnica mogła w pełni pokazać i wykorzystać swoje walory: świetne, śródmiejskie otoczenie, piękną architekturę, Park Wilsona i Kasprowicza – to tylko niektóre z nich.

2. Czy startuje Pani z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Startuję z komitetu „Czas na Łazarz”. Jesteśmy grupą ludzi w różnym wieku - łączy nas chęć działania, nowe, świeże spojrzenie na Łazarz i pomysły, które pomogą uczynić z naszego fyrtla miejsce przyjazne; dzielnicę, która będzie przyciągać ludzi, a nie ich do siebie zniechęcać.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pani 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania z preferencjami dla mieszkańców Łazarza
2. Rewitalizacja Rynku Łazarskiego i dopilnowanie, aby spełniał rolę integrującą mieszkańców, np. poprzez organizowanie wydarzeń kulturalnych itp.
3. Ochrona istniejącej zieleni i dbanie o sadzenie nowej
4. Lepsza komunikacja z mieszkańcami – stworzenie strony internetowej, wprowadzenie dyżurów radnych

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Sama uprawiam sport i cieszy mnie każda inicjatywa, która daje szansę do aktywności fizycznej. Projekt Centrum Wrotkarskiego i krytej pływalni budzi wiele emocji. Uważam, że należy wysłuchać obu stron sporu – zarówno pomysłodawców tej inwestycji, jak i obrońców zieleni i mieszkańców okolicznych bloków – np. przy ul. Chociszewskiego, którzy stanowczo sprzeciwiają proponowanej aktualnie lokalizacji tych obiektów. Należy przede wszystkim poczekać na decyzję środowiskową dotyczącą tego terenu. Jeśli będzie pozytywna – ruszajmy z pracami! Jeśli będą zastrzeżenia co do lokalizacji obiektów, trzeba będzie szukać nowych rozwiązań, np. budowy krytej pływalni w pobliżu ulicy Reymonta, czy przeniesienia CSW na Stadion Energetyka. Obecnie nie wykluczam żadnej z wyżej wymienionych możliwości. Chciałbym jednak – jeżeli oba obiekty powstaną na Łazarzu – aby jak najwięcej zieleni, która tam teraz rośnie, została zachowana.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pani uważa?
Ulica Głogowska to jedna z najniebezpieczniejszych ulic Poznania – przede wszystkim dla pieszych i pasażerów MPK.
Podobnie jak w pytaniu powyżej – tutaj nie ma prostej i jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ trzeba pogodzić stanowiska różnych grup. Przede wszystkim należy zająć się stwarzającymi zagrożenie zbyt wąskimi przystankami tramwajowymi, które znajdują się na wysokości Rynku Łazarskiego.
Uważam, że uspokojenie ruchu samochodowego na tej ulicy, wprowadzenie „zielonej fali” i inne rozwiązania, które wymagają współpracy z ekspertami, np. z Politechniki Poznańskiej, przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu zarówno pieszych, jak i kierowców. Zmiany te jednak muszą być szeroko konsultowane.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Jednym z priorytetów nowej Rady Osiedla powinno być wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania i zapewnienie zmotoryzowanym mieszkańcom korzystania z niej na preferencyjnych warunkach. Uważam, że Straż Miejska powinna częściej patrolować ulice i karać kierowców, którzy łamią przepisy dotyczące zbyt szybkiej jazdy i parkowania w niedozwolonych miejscach. Mam nadzieję, że planowany na Górczynie parking park & ride przyczyni się choć trochę do polepszenia sytuacji kierowców z Łazarza.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pani będąc jako radną Osiedla Św. Łazarz?
Jestem zdecydowaną zwolenniczką kursowania linii tramwajowej nr 3 częściej, po godz. 19:00 oraz w weekendy.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Łazarz to dzielnica z wielkim potencjałem! Trzeba go tylko umiejętnie wykorzystać. Patrzmy nie tylko na poznańskie, śródmiejskie dzielnice, za którymi zostaliśmy daleko w tyle (Jeżyce, Wilda) – szukajmy rozwiązań i pomysłów poza granicami naszego miasta i kraju.
Bardzo zmartwił mnie ranking, z którego wynika, że według samych mieszkańców – Łazarz jest najmniej przyjazną do życia dzielnicą Poznania, podczas gdy mamy wszelkie atuty, aby żyło nam się tutaj dobrze i aby nasz fyrtel przyciągał nowych mieszkańców.
Należy zadbać o atrakcyjne propozycje spędzania wolnego czasu: dbać o tereny zielone, wspierać lokalne inicjatywy, takie jak „Kino w Bramie” czy „Pireus”. Kawiarnie, restauracje – to one przyciągają ludzi.
Musimy zadbać o większe bezpieczeństwo - monitoringi, obecność patroli Straży Miejskiej, ale także czystość ulic, lepsze ich doświetlenie, likwidację barier architektonicznych.
Musimy mieć odpowiednio wcześniej przygotowane strategie, żeby jak najlepiej wykorzystać potencjał nowych inwestycji - z jak największą korzyścią dla Łazarza – myślę tu np. o Wolnych Torach.
Nie możemy także zapominać o naszych seniorach!
Z nadzieją patrzę na kolejne inwestycje mieszkaniowe, takie jak przy ulicy Gąsiorowskich oraz rewitalizację pięknych kamienic. Cieszę się na nowych mieszkańców naszego fyrtla!

9. Chodniki na których trzech ulicach Pani zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
Mieszkam na Górnym Łazarzu, ale dostrzegam dysproporcje w remontach chodników między dwoma częściami naszej dzielnicy, dlatego uważam, że w pierwszej kolejności roboty powinny objąć ulice:
1. Kolejową
2. Małeckiego
3. Iłłakowiczówny

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pani za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Projekt ulicy Jarochowskiego

PORAŻKA:
↓ Według mnie największą porażką obecnej Rady Osiedla jest jej niechęć do komunikowania się z mieszkańcami Łazarza. Brak strony internetowej, praktycznie martwy profil na facebooku (wzmożona aktywność pojawiła się dopiero przed wyborami do RO), nieodpisywanie na maile. Te zaniechania skutkują podejmowaniem decyzji, które nie są wystarczająco konsultowane z mieszkańcami, a co za tym idzie – nie odpowiadają ich oczekiwaniom.

Powrót

10. Przemysław Foligowski, lat 45, wykształcenie wyższe, dyrektor Wydziału Oświaty UMP (Razem dla Łazarza)

Pomimo prób kontaktu przez redakcję dostępnymi kanałami (facebook, mail)
oraz wysłania zaproszenia przez Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania
KANDYDAT NIE UDZIELIŁ ODPOWIEDZI

Powrót

11. Krzysztof Foremski, lat 23, wykształcenie wyższe (kandydat niezależny)

Kilka słów o sobie:
Dzień dobry, jestem Krzysztof i mam 23 lata. Od urodzenia z przerwą 3 letnią mieszkam na osiedlu Św. Łazarz, więc widziałem jak zmieniła się ta dzielnica
Poznania. Jestem studentem geoinformacji, magisterskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Oprócz studiowania zajmuję się realizacją projektu unijnego, należę do Akademickiego Koła Naukowego Geoinformacji – aktualnie zajmujemy się tworzeniem mapy oceny atrakcyjności danych dzielnic bądź osiedli Poznania. W sferze uczelnianej również należę do organizacji imprezy masowej o nazwie „Integralia”.
Jako radny chciałbym poruszyć temat ubywającej liczby mieszkańców na terenie naszego osiedla, poprawić bezpieczeństwo pieszych i zmniejszenie natężenie ruchu samochodowego. Również co z tym idzie poprawą infrastruktury oraz jej estetyką. Chciałbym aby na ternie naszej dzielnicy Św. Łazarz znalazło się jak najwięcej obiektów zielonych wzdłuż terenów o dużym transferze publicznym.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Ponieważ jestem osobą kreatywną i mam nadzieję, że uda mi stworzyć coś nowego na terenie osiedla Święty Łazarz, co ułatwiłoby życie mieszkańcom.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Jestem kandydatem niezależnym ponieważ lubię pracować na własny rachunek nie wiążę się z żadnym komitetem.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Bronić mieszkańców przed tzw. „czyścicielami kamienic”
2. Tworzyć warsztaty dla mieszkańców, zwłaszcza starszych, których w naszej dzielnicy nie brakuje
3. Poprawić, ewentualnie ponownie skonsultować z mieszkańcami plan remontu Rynku Łazarskiego
4. Zmienić regulamin parku Wilsona, który powinien być bardziej przyjazny mieszkańcom, obecnie park służy jedynie do spacerowania, zbyt mało odbywa się w nim imprez.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Byłbym za realizacją inwestycji, która podobnie do odkrytej pływalni będzie się cieszyła dużą popularnością. Centrum sportów wrotkarskich będzie również przyciągać młodzież z innych rejonów Poznania. Można przecież pogodzić planowaną inwestycję z już istniejącymi.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Jestem na tak, ponieważ w chwili obecnej na ulicy Głogowskiej jest za duże natężenie ruchu, byłbym za wyprowadzeniem samochodów z miasta. Z uwagi na bliskość Targów Poznańskich mamy nieustannie korki i trudności w zaparkowaniu samochodów, których nieustannie przybywa.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Jeśli chodzi o miejsca parkingowe/ postojowe można je dwojako rozwiązać. Należałoby rozszerzyć strefę płatnego parkowania , jednocześnie podwyższając opłaty, żeby kierowcom nie opłacało się korzystać ze stref, a tym samym przesiadali się do komunikacji miejskiej. Zakazać wjazdu samochodami do centrum oraz okolicznych ulic, a na innych odleglejszych ulicach wprowadzać ruch jednokierunkowy.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Jestem mieszkańcem osiedla Św. Łazarz któremu bliżej jest do ul. Grunwaldzkiej i nie miałem styczności z tym problemem. Mieszkam tu tak długo i niestety nie trafiały do mnie informacje aby mieszkańcom rejonu wokół ul. Głogowskiej przeszkadzało przesiadanie się na przystanku - Most Dworcowy. Według mnie na tę chwilę można pozostawić istniejący rozkład jazdy, nie rozszerzając go.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Po tylu latach mieszkania w tej dzielnicy Poznania wiem, że istnieje wiele powodów dla których ludzie się wyprowadzają z Łazarza, podstawowym czynnikiem jest drastyczna podwyżka czynszów, stare kamienice często wymagają poważnych remontów, trudno je również ogrzać z uwagi na brak termoizolacji, nie bez znaczenia jest działalność tzw. czyścicieli kamieni, których ofiarą stała się również moja rodzina oraz sąsiedzi. Pod pretekstem remontu oraz modernizacji budynku podwyższa się stawki czynszu, ponieważ uznaje się, że podwyższono standard mieszkania ale w pewnym momencie nie będzie można ich regulować z uwagi na brak środków i pozostanie tylko przeprowadzić się do mniej atrakcyjnych rejonów Poznania lub okolic Poznania. Wyludnia się też dzielnica ponieważ jest dużo starszych, samotnych osób, które po prostu odchodzą. Wokół mnie powstają głównie apartamenty na wynajem, głównie w okresie targowym, są to pokoje na wynajem krótkoterminowy, zdarza się tez wynajem na godziny.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Okolice ul. Kolejowej
2. ul. Jarochowskiego
3. ul. Przybyszewskiego od ul. Wyspiańskiego w kierunku południowym

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Przeprowadzenie remontu oraz otwarcie Pływalni w Parku Kasprowicza.

PORAŻKA:
↑ Nie rozpoczęcie remontu Rynku Łazarskiego, który w tej chwili jest kiepską wizytówką dzielnicy, mimo że nie zgadzam się z przedstawionym projektem, który próbuje połączyć dwie funkcje Rynku.

Powrót

12. Piotr Górny, lat 65, inspektor nadzoru (kandydat niezależny)

Kilka słów o sobie:
O kilkudziesięciu lat, z okien 4 piętra, „mam oko” na rynek Łazarski. Ponieważ z wykształcenia i zawodu jestem budowlańcem, zwracam szczególną uwagę na usterki i buble pozostawione przez niesolidnych rzemieślników, niebezpieczne i odpadające elementy budynków stanowiące zagrożenie dla przechodniów i samochodów, bezsensownie stawiane stojaki na rowery, koszmarne wynalazki drogowców (patrz zebra na rynku przy solarium).
Często jeżdżę na rowerze którym dojadę szybciej, taniej i nie szukam parkingu. Czytam książki oparte faktach, najchętniej z okresu międzywojennego.. Pasjonuję się nagrywaniem i montażem filmów z podróży. Obecnie uczę się gry na ukulele i nagrywaniem filmów z drona.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Gdy coś człowieka boli, to krzyczy. Lecz moich krzyków nie słyszą Sanepid, Zarząd Transportu Miejskiego, Zarząd Dróg Miejskich, Urząd Miasta Poznania. Bezradność jednostki wobec arogancji władzy wzmaga chęć szukania rozwiązania – którym jest działanie zbiorowe.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Jestem kandydatem niezależnym, gdyż jako kandydat ugrupowania tracę możliwość wypowiadanie SWOJEGO zdania i muszę się niejednokrotnie i wbrew swej woli, dostosować się do zdania narzuconego przez aktywistów danego ugrupowania.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Przebudowa rynku Łazarskiego zgodnie nie z wydumanym - czytaj drogim projektem lecz możliwościami finansowymi miasta.
2. „Szlaban” dla developerów na tereny zielone.
3. Zielona, zadrzewiona Głogowska
4. Rewaloryzacja kamienic komunalnych celem zasiedlenia przez nowych mieszkańców Łazarza.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Kompleks – kryta pływalnia z wielosezonowym centrum sportów wrotkarskich i ścianą wspinaczkową. Oczywiście z dedykowanym parkingiem - bo Jarochowskiego, Chociszewskiego i inne ulice zostaną zablokowane. Należy tu o wszystkim pomyśleć PRZED wbiciem pierwszej łopaty.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
ZDM tradycyjnie zamierza wprowadzić kolejny pomysł, który sprawdza się jedynie teoretycznie i na papierze (np. rondo Starołęka i Nowaka-Jeziorańskiego). Ktoś musi zarobić na durnym projekcie – bo wie lepiej ! Nie dajmy sobie narzucać rozwiązań, które kilku ludzi wprowadza dla „naszego dobra”. Jeżeli są korki na dwóch pasach to paranoicznym rozwiązaniem jest wprowadzenie jednego pasa. Zostawić dwa bezpieczne pasy i wprowadzić możliwość jazdy powyżej 50 km/godz co umożliwi jazdę rowerem po chodniku.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Rozwiązać ten problem = nagroda Nobla. Malując białe oznaczenia na jezdni, w części wymusimy stawanie na jednym a nie dwóch miejscach parkingowych. Należy wydzielić miejsce dla samochodów dostawczych które po dostarczeniu towaru na rynek blokują okoliczne uliczki a z uwagi na swe gabaryty zajmują miejsce kilku samochodów. Oczywiście wprowadzamy znak zakazu ich postoju poza miejscem wyznaczonym.Na rynku jest 14 stojaków dla 28 rowerów – dlaczego tak dużo ? Większość z nich postawiono bezsensownie kosztem miejsc parkingowych – np. przy Calliera – a przy banku Santander i aptece Zico jest dla nich. dużo miejsca.
Więcej miejsc parkingowych –to mniej źle parkujących samochodów

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Dla ZTM taka linia jest opłacalna, na której jest tłok w tramwaju. A może w XXI wieku chcemy dojechać bez przesiadki i bez tłoku ? Może nie tylko rachunek ekonomiczny jest najważniejszy ale kultura jazdy? Dlaczego jadąc z Łazarza na Rataje w sobotę lub niedzielę musimy się przesiadać ? Dlaczego ktoś w ZTM postanowił – o której i w jakie dni mogę bezpośrednio jechać na Rataje? Czy znamy uzasadnienie takiej decyzji ? Może czas najwyższy by zaczęli się liczyć z mieszkańcami dzielnicy w której mają siedzibę ?

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Mroczne Graniczna, Kanałowa, Małeckiego do Gąsiorowskich nie zachęcają do zamieszkania Rada powinna mieć wpływ na wybór przez ZKZL: kamienic do rewitalizacji np. jedna, dwie kamienice rocznie na Łazarzu - by systematycznie przez podniesienie ich standardu- zachęcać do osiedlania się nowych mieszkańców. Przeprowadzenie przez Nadzór Budowlany przeglądów i zalecanie właścicielom odnowienie uszkodzonych tynków co zwiększy estetykę i bezpieczeństwo przechodniów. Dotyczy to również sypiących się balkonów , zabezpieczonych do czasu remontów siatkami. Lata minęły, balkony sypią się coraz bardziej a z siatek pozostały strzępy. Ponieważ zawodowo wykonuję takie przeglądy, częściej podnoszę głowę na elewację i widzę grożące niebezpieczeństwo.
Usunięcie powyższych zagrożeń przyczyni się do zwiększenia estetyki, która jest bardzo istotna w wyborze miejsca zamieszkania.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Morawskiego od Bogusławskiego do Jarochowskiego
2. Niegolewskich
3. Dmowskiego od Stablewskiego do Hetmańskiej

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Remont pływalni Kasprowicza
↑ Sygnalizacja świetlna Chociszewskiego-Kasprzaka.

PORAŻKA:
↓ Brak kontroli nad lokalizacją stojaków rowerowych spowodował zniknięcie kilku miejsc parkingowych.

Powrót

13. Agnieszka Hoffmann, lat 36, wykształcenie średnie (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Jestem filologiem, mieszkam od wielu lat na Łazarzu. Śpiewam w chórze i mam głowę pełną pomysłów.

1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Żeby ułatwić życie mieszkańcom. Ożywić osiedle umożliwiając realizację pomysłów, które będą konsultowane z mieszkańcami.

2. Czy startuje Pani z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Startuje z grupą “Czas na Łazarz”, bo chcemy wspólnie wcielać w życie pomysły na Łazarz.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pani 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Projekty kulturalne i sportowe integrujące mieszkańców
2. Remonty ulic, w tym ul. Kolejowej
3. Troska o parki i zieleń, zagospodarowanie terenu przy pływalni w Parku Kasprowicza.
4. sprawne wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania i uspokojenie ruchu

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Kryty, całoroczny basen jest bardzo ważny dla Łazarza, a tor wrotkarski wygrał w budżecie obywatelskim i powinien zostać zrealizowany. Jednak lokalizacja powinna być tak dobrana, żeby oszczędzić jak najwięcej drzew.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pani uważa?
Powinna być tak zorganizowana, aby była bezpieczna, wygodna dla mieszkańców i jak najlepiej usprawnić ruch nie tylko samochodów, ale też tramwajów, pieszych, rowerzystów. W tej sprawie powinny się odbyć szerokie konsultacje, powinniśmy na nich poznać opinie ekspertów.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania powinno ułatwić mieszkańcom parkowanie. Nielegalne miejsca parkingowe powinny być zabezpieczone, tak, żeby nie można było na nich parkować.
Można też udostępnić nieużywany parking za pływalnią w parku Kasprowicza, aby odwiedzający Arenę parkowali właśnie tam, zamiast na ulicach.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pani będąc jako radną Osiedla Św. Łazarz?
Tak, linia powinna jeździć częściej i w weekendy. Nowa Rada Osiedla może podjąć w tej sprawie uchwałę i zwrócić się do ZTM o częstsze kursy.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Ożywić osiedle. Wprowadzając ciekawe wydarzenia, organizując miejsce spotkań. Przeciwdziałać wyprowadzkom poprzez poprawę atrakcyjności Łazarza – dobre szkoły, przedszkola, żłobki, przyjazna przestrzeń, zieleń, czystsze powietrze.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pani zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1.Ul. Kolejowej
2. Wyspiańskiego między Matejki a Głogowską
3. Małeckiego

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pani za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ place zabaw

PORAŻKA:
↓ brak komunikacji z mieszkańcami

Powrót

14. Andrzej Janowski, lat 39, radca prawny (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Mam 39 lat, jestem radcą prawnym. Od 15 lat mieszkam na Łazarzu, przy ulicy Matejki. Mam trójkę dzieci (Jarema 4 lata, Kalina 2,5 roku, Natasz 1 miesiąc). Można mnie spotkać na ulicach naszego fyrtla, gdy wiozę moje dzieci do żłobka i przedszkola rowerem towarowym, ze skrzynią z przodu.
Doprowadziłem do zainstalowania dwóch pierwszych czujników smogu na Łazarzu – jeden z nich wisi za moim oknem. W kamienicy przy ul. Matejki prowadzę „Kino w Bramie 46” – kino sąsiedzkie, które za darmo wyświetla filmy i bajki dla dzieci. Organizuję także warsztaty i akcje na rzecz zieleni, m.in. „100 pomidorów dla Łazarza”, brałem udział w akcji ubrania łazarskich hydrantów w biało – czerwone ubranka na pamiątkę 100 – lecia Powstania Wielkopolskiego. Jestem Prezesem Stowarzyszenia Rowerowy Poznań – „Sekcja Rowerów Miejskich” organizacji, która od 1993 roku zabiega o zrównoważony transport w Poznaniu.
W Radzie Osiedla będę zabiegać o Łazarz przyjazny seniorom i rodzinom z dziećmi, o drzewa przy ulicach, skwery, parki, place zabaw, bezpieczne ulice dla dzieci idących do szkół, poprawę jakości chodników, strefę płatnego parkowania z preferencjami dla stałych mieszkańców Łazarza.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Interesuję się tym, co się dzieje na Łazarzu, od lat angażuję się w konsultacje społeczne, chciałbym, żeby Łazarz był dobrym miejscem do życia. Jako członek Rady Osiedla będę mógł skutecznie o to zabiegać.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Startuję z mieszkańcami Łazarza tworzącymi grupę Czas na Łazarz – bo mamy podobne poglądu na to, jak powinna pracować Rada Osiedla.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania z zabezpieczeniem interesów mieszkańców i uspokojeniem ruchu oraz poprawa bezpieczeństwa
2. Kryta pływalnia
3. Informowanie przez Radę Osiedla mieszkańców o bieżących sprawach, poprawa komunikacji z mieszkańcami, stworzenie strony internetowej osiedla
4. Dbanie o zieleń na terenie osiedla – nie chcę, żeby z budżetu Rady Osiedla wycinano zdrowe drzewa, bo „zasłaniają murek”

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Najważniejsza inwestycją, potrzebną „na wczoraj” jest całoroczna, kryta pływalnia na Łazarzu. Powinna powstać jak najszybciej, według mnie na terenie Parku Kasprowicza, ale bliżej ul. Reymonta, tak, żeby oszczędzić jak najwięcej drzew.
Tor wrotkarski wygrał w Poznańskim Budżecie Obywatelskim i również powinien powstać. Najlepszym, najbardziej naturalnym miejscem dla toru jest dawny Stadion Energetyka przy Arenie. Jest to teren prywatny, który miasto powinno wykupić z przeznaczeniem na tor. W ubiegłym roku miasto odkupiło na Wildzie o wiele większy stadion Szyca. Stało się to możliwe, bo miasto uchwaliło dla stadionu Szyca plan miejscowy i zapisało w nim, że na tym terenie może być albo zieleń, albo stadion. Ponieważ prywatny właściciel nie zarobi na stworzeniu parku ani budowie stadionu, a bloków ani biur budować tam nie mógł – pozostało mu odsprzedać stadion miastu. Miasto powinno dokładnie tak samo zachować się w przypadku stadionu Energetyka – uchwalić plan miejscowy, odkupić teren i zbudować na nim tor wrotkarski.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Obecny stan ulicy Głogowskiej jest na dłuższą metę nie do utrzymania – choćby z tego powodu, że jest sprzeczny z prawem (za wąskie przystanki, wysepki, pasy ruchu). Ulica zamiast być sercem dzielnicy, łączyć ją – dzieli ją sztucznie na dwie części. Potrzebne są na niej zmiany – wprowadzenie zieleni, pełne wydzielenie torowiska tramwajowego, szersze chodniki, rozwiązania dla rowerzystów. Bez tego nie ma szans na ożywienie handlu i reanimowanie tej ulicy. Takie zmiany są niemożliwe, jeśli Głogowska miałaby mieć dalej dwa pasy ruchu. Obecnie Głogowska jest przyjazna nie mieszkańcom Łazarza, tylko mieszkańcom podpoznańskich gmin, którzy traktują ją jako „przelotówkę” w drodze na drugą stronę miasta. Do tranzytu powinna służyć II rama komunikacyjna, a nie ul. Głogowska. Zmiany na Głogowskiej powinny być połączone z zabezpieczeniem bocznych uliczek przed przeniesieniem na nie ruchu.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Teraz na Łazarzu może za darmo parkować każdy, dowolną liczbę samochodów. Można przyjechać na Łazarz spoza Poznania i na naszych ulicach zostawić za darmo auto na kilka tygodni i polecieć na wakacje. Mieszkańcy musza konkurować o miejsca parkingowe z gośćmi targów, osobami przyjeżdzającymi do pracy autami spod Poznania i traktującymi Łazarz jak wielki darmowy parking. Auta parkują też studenci, goście hosteli. Ulice Łazarza nie są i nigdy nie będą w stanie pomieścić takiej ilości aut. Dlatego ważne jest dobre przygotowanie wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania na Łazarzu – najprawdopodobniej SPP zacznie obowiązywać w 2020 r. Będę zabiegać o uprzywilejowanie mieszkańców Łazarza – o wyznaczenie na części ulic parkowania tylko dla mieszkańców z identyfikatorami.
Strefa Płatnego Parkowania powinna być połączona z rozwiązaniami uspokajającymi ruch oraz fizycznym zabezpieczeniem zieleni, chodników, przejść dla pieszych przed nielegalnym parkowaniem. Konieczne są też częstsze patrole Straży Miejskiej.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radną Osiedla Św. Łazarz?
Wygodna komunikacja publiczna w mieście powinna być najważniejszym środkiem transportu w mieście. Dla mieszkańców Łazarza dojazdu w okolice Półwiejskiej bez przesiadki jest wygodny, warto byłoby, żeby był możliwy również w weekendy. Chciałbym również poznać stanowisko Zarządu Transportu Miejskiego i dowiedzieć się, dlaczego obecnie linia nr 3 nie jeździ częściej. Rada Osiedla może wnioskować do ZTM o częstsze kursy.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
W pierwszej kolejności trzeba zadbać o to, żeby Łazarz był dobrym miejscem do życia dla obecnych mieszkańców i by nie musieli się z naszej dzielnicy wyprowadzać. Kiedy kilka lat temu zrobiono badania i spytano o przyczyny wyprowadzek za miasto, jako ważne powody wskazywano hałas, brak zieleni, smog. Trzeba wiec poprawić komfort życia na Łazarzu, sadzić drzewa, dbać o parki, uspokajać ruch na lokalnych ulicach. Dla rodzin z dziećmi ważny jest dostęp do żłobków, przedszkoli, szkół, placów zabaw. Trzeba zadbać o wygodne chodniki dla pieszych, dobre warunki poruszania się transportem publicznym, pieszo, rowerem. Mieszkańcy korzystający z samochodów powinni mieć ułatwienia w parkowaniu na ulicach dzięki Strefie Płatnego Parkowania – część miejsc powinna być zastrzeżona tylko dla mieszkańców.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Kolejowa – w ramach kompleksowej przebudowy ulicy
2. Wyspiańskiego między Matejki i Głogowską – to główna droga do i z przystanków tramwajowych na Głogowskiej dla wielu mieszkańców, chodniki są dziurawe i wąskie.
3. Małeckiego – oprócz remontu chodnika powinny tam wrócić drzewa

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ obrona letniej pływalni przed likwidacją

PORAŻKA:
↓ Bardzo słaba komunikacja Rady Osiedla z mieszkańcami; nie wiadomo, czym Rada Osiedla się na co dzień zajmuje, cała komunikacja to rzadkie wpisy na facebooku, kilka gablotek i rzadko wydawana, nieaktualna gazetka osiedlowa z choinką na okładce i życzeniami świątecznymi w lutym.

Powrót

15. Łukasz Jaskólski, lat 35, wykształcenie wyższe (kandydat niezależny)

Pomimo prób kontaktu przez redakcję dostępnymi kanałami (facebook, mail)
oraz wysłania zaproszenia przez Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania
KANDYDAT NIE UDZIELIŁ ODPOWIEDZI

Powrót

16. Barbara Jenczmionka, lat 63, pielęgniarka (Razem dla Łazarza)

Pomimo prób kontaktu przez redakcję dostępnymi kanałami (facebook, mail)
oraz wysłania zaproszenia przez Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania
KANDYDATKA NIE UDZIELIŁA ODPOWIEDZI

Powrót

17. Adam Kaczmarek, lat 41, wykształcenie średnie - radny Osiedla Św. Łazarz VI kadencji: 2015-2019 (Razem dla Łazarza)

Kilka słów o sobie:
Mam 41 lat , od urodzenia mieszkam na Łazarzu. Jestem żonaty, mam dwójkę dzieci – 6,5 letnią córkę i 2,5 letniego syna.
Prowadzę własną działalność gospodarczą w branży finansowej i od 4 lat jestem radnym os. Św. Łazarz

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Uważam, że w dużej mierze przyszłość dzielnicy zależy także ode mnie. Od urodzenia mieszkam na Łazarzu i w chwili obecnej również pracuje na swojej dzielnicy.
Problemy naszej dzielnicy i jej mieszkańców nie są mi obojętne. Chciałbym mieć wpływ na to co się dzieje na naszej dzielnicy.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
W wyborach do rady osiedla każdy z nas tak naprawdę jest kandydatem niezależnym. Startuje z grupą osób w komitecie „Razem dla Łazarza”

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Remont Rynku Łazarskiego
2. Wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania
3. Realizacja remontu ul. Kolejowej
4. Remonty chodników, nasadzenia zieleni

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Inwestycje należy zrealizować zgodnie z planem – tor wrotkarski został wybrany w Budżecie Obywatelskim przez mieszkańców natomiast kryta pływalnia na pewno jest wyczekiwana szczególnie przez dzieci i mieszkańców Łazarza

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Moim zdaniem ul. Głogowska nie powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu, ponieważ ruch kołowy przeniesie się na boczne uliczki.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Poprzez wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Tak, powinna jeździć częściej, tak jak większość tramwajów czyli co 10 min, również po godz. 19 tej.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Według mnie spadła liczba mieszkańców zameldowanych na Łazarzu ale wzrosła ilość osób najmujących mieszkania – zwłaszcza studentów i obcokrajowców

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. ul. Kolejowa
2. ul. Małeckiego od Strusia do Gąsiorowskich
3. ul. Klonowica

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ remonty placówek oświatowych
↑ prace nad wprowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania
↑ place zabaw przy przedszkolach
↑ letnia pływalnia w Parku Kasprowicza

PORAŻKA:
↓ Nie jest to do końca porażka ale może to być niedoprowadzenie do remontu Rynku Łazarskiego
↓ oraz ul. Kolejowej

Powrót

18. Wojciech Kosiedowski, lat 40, wykształcenie wyższe (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Z zawodu i wyksztalcenia jestem ekonomistą/fundusze europejskie/finanse natomiast moją pasją jest sport i sztuka współczesna. Niezłe połączenie, prawda ? Byłem twórcą i kurator Galerii Sztuki Współczesnej i Obiektu LiMoNArt w Poznaniu/ul. Matejki, jestem współzałożycielem i wieloletnim działaczem Centrum Wolontariatu. Od lat działam społecznie i wtrącam się w sprawy bliższego i dalszego otoczenia. Uwielbiam również fotografię. Działam na rzecz integracji środowisk związanych ze sportem powszechnym (pływanie, thiathlon). Organizuję wydarzenia kulturalne, akcje charytatywne i sportowe. Uczestniczyłem w Międzynarodowych Projektach Wolontarystycznych (IVS) w Szkocji, Serbii i we Włoszech. Jestem krytykiem i propagatorem lokalnej sztuki współczesnej + lubię teatr i taniec. Obecnie pracuję jako menadżer ds. finansowania w międzynarodowej korporacji. Uprawiam triathlon i pływanie na wodach otwartych. W wolnym czasie udzielam się jako sędzia i instruktor sportowy (pływanie i nordic walking). Jestem Honorowym dawcą krwi i ratownikiem przedmedycznym. Wielokrotnie uczestniczyłem Mistrzostw Polski w pływaniu i ratownictwie wodnym.
Jestem absolwentem wydziału Ekonomii Akademii Ekonomicznej (UEP) oraz Wyższej Szkoły Bankowej – psychologia zarządzania.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Zdecydowałem się na kandydowania, bo widzę jak wiele można zrobić dla Łazarza. Widzę potrzeby swoje, moich bliskich, przyjaciół, znajomych, sąsiadów i mieszkańców. Czas na rozwiązanie łatwych do usunięcia kwestii! Widzę też proste możliwości i rozwiązania i wkurza mnie niska efektywność dotychczasowych reprezentantów Rady Osiedla oraz znikomy kontakt/dialog z mieszkańcami i ich najpotrzebniejszymi sprawami. Kandyduję, bo chcę reprezentować moją najbliższą okolicę: kamienice, ulicę, fyrtel i chcę pomóc rozwiązywać problemy swoje sąsiadów i mieszkańców. Kandyduję, bo chcę mieć wpływ i współdecydować o sprawach osiedla, aby poprawić jakość życia na Łazarzu. Teraz jest czas na Łazarz !

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Wierzę, że mądrzy działają wspólnie, dlatego wspieramy się wzajemnie w ramach grupy osób, którzy potrafią działać zdecydowanie. Czas na Łazarz, to dynamiczny zespół osób, którym zależy na pozytywnych zmianach na Łazarzu. Wspólnie potrafimy tworzyć i wdrażać swoje pomysły i mamy doświadczenie w kontaktach z mieszkańcami i urzędnikami w naszym mieście. Wspieramy się, bo gramy do jednej bramki.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Uporządkowanie parkowania samochodów + działania w kierunku ułatwienia parkowania mieszkańcom i/lub rozwiązania sprawdzone np. na ul. Rybaki gdzie mieszkańcy posiadają identyfikatory.
2. Rewitalizacja parku Kasprowicza – przywrócenie wygodnego i estetycznego charakteru rekreacyjnego z zachowaniem maksymalnej ilości zieleni
3. Dni Łazarza i Parada Łazarska jako przykład integracji i relaksu dla mieszkańców.
4. Remonty ulic i chodników oraz odnowienie najbardziej zdewastowanych miejsc dzielnicy jak skwery, nieużytki; wskazywanie i naciski na władze miejskie w celu poprawy sytuacji konkretnych projektów.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Zarówno pływalnia jak i centrum sportów wrotkarskich to świetne pomysły. Wg projektu PIM powierzchnia toru to 5741m2, a powierzchnia basenu do 2524m2, czyli znacznie mniej. Widzę potrzebę zbudowania całorocznego, krytego basenu w Parku Kasprowiecza i pozostawienia większości obszaru zieleni. Ponadto basen zasłoni ruch/hałas samochodowy od strony ul. Reymonta s. Obawiam się tylko, że do centrum sportów wrotkarskich będą przyjeżdżać osoby z dalszych stron Poznania i okolic, co niewątpliwie zwiększy ruch samochodów i wytworzy dodatkowe zapotrzebowanie na miejsca parkingowe. Natomiast z basenu będą korzystać w większości mieszkańcy Łazarza. Latem każdy widział jaki jest niedosyt basenowy w okolicy. Popieram projekt budowy basenu i toru wrotkarskiego z modyfikacją, aby tor wybudować w innej lokalizacji.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Uważam, że ul. Głogowska w obecnym kształcie nie służy najlepiej mieszkańcom Łazarza. Na każdym kroku spotykam się z niebezpiecznymi sytuacjami zarówno jako kierowca jak i pieszy. Część rowerzystów bojąc się o życie i zdrowie jeździ chodnikami, co tylko potęguje konflikty. Jako pieszy, rowerzysta i kierowca wybieram bezpieczeństwo i wierzę, że możliwy jest kompromis zwiększający przepustowość drogi (wszystkich rodzajów transportu) w zamian za większy komfort i mniejszy hałas, dodatkową zieleń, rozwiązania dla rowerzystów (i pojazdów elektrycznych). Wszystko da się zrobić w trosce o podniesienie jakości życia mieszkańców Osiedla. Ponadto wprowadzenie ‘cichych torów’ i częstszej komunikacji z ul. Półwiejską ułatwi komunikację ze ścisłym centrum miasta. Potencjalne zwężenie ulicy pozwoliłoby na wprowadzenie zieleni, w tym drzew, i poszerzenie chodników.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Widzę, że wiele osób spoza Łazarza parkuje auta na naszej dzielnicy przyjeżdżając tu do pracy. Nie, dziękuję za takie rozwiązanie! Nie jesteśmy parkingiem dla aut z Krzesin, Lubonia czy Tarnowa Podgórnego (z całym szacunkiem dla osób tam mieszkających). Dla mieszkańców dzielnicy wprowadzenie strefy płatnego parkowania, to dobre rozwiązanie. Parkingi podziemne, to ułatwienia dla mieszkańców oraz dla aut elektrycznych (w przyszłości) czy wynajmowanych na minuty są optymalnym rozwiązaniem.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Nasza dzielnica nie leży w zakresie łatwego pieszego dotarcia do ścisłego centrum (25+ minut pieszo na Stary Rynek) dlatego publiczny transport musi być wygodny i dostępny. Jako Radny Osiedlowy wystąpię o stosowną analizę do ZTM i wniosę o ułatwienia w postaci częstszych i dłużej kursujących bimb w kierunku ul. Półwiejskiej.
Ponadto przedłużenie tunelu „dworcowego” ułatwi dotarcie do nowych osiedli na sąsiedniej Wildzie. Uważam również, że mądrze zaprojektowania i wykonana kładka łącząca Łazarz z Wildą, to świetne rozwiązanie komunikacyjne. Poprawi „przepływ ludzi i idei” oraz ożywi cały Łazarz. Będę lobbował za powstaniem atrakcyjnego i estetycznego rozwiązania.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Myślę, że na Łazarzu powinny mieszkać osoby, które chcą tu mieszkać i czerpią z tego radość i przyjemność. Trzeba systematycznie rozwiązywać, drobnymi krokami, sprawy i problemy, które przeszkadzają mieszkańcom. Właśnie sprawna Rada Osiedla powinna diagnozować te problemy, dokładnie analizować i proponować rozwiązania. Wszystko jednak powinno być przejrzyste, zgodne z prawem i faktami oraz odbywać się w porozumieniu z mieszkańcami. Tylko takie partnerskie działanie pozwoli nam na sprawne rozwiązywanie spraw i tym samym przyczyni się do poprawy jakości życia na Łazarzu.
Chcę sprawić, aby stali mieszkańcy czuli się dobrze i komfortowo na Łazarzu. Jeśli chcemy więcej zieleni – zadbajmy o nią, jeśli chcemy ciszy i czystego powietrza – włączmy o kompromisowe rozwiązania.
Boli mnie gdy Łazarz się wyludnia. Ja też chcę tu wygodnie i zdrowo żyć, chcę tu uprawiać sport i zapraszać przyjaciół. Potencjał naszej dzielnicy jest ogromy. Ale osiedle tworzą głównie ludzie. To my mieszkańcy decydujemy czy chodniki są czyste, czy samochody parkują dziko, czy postępujemy bezpiecznie. To my decydujemy jak wygląda nasze codzienne życie. Miejmy odwagę wyrazić swoje zdanie, zaufać nieco osobom, które chcą działać na rzecz dobra wspólnego.
Sąsiednie dzielnice, jak Jeżyce na przykład, zaprosiły do siebie wielu odważnych aktywistów. Może nie wszystkie pomysły się sprawdziły, ale większość na pewno przyczyniła się do poprawy życia w tym miejscu.
Wygląd Łazarza powoli się poprawia dlatego liczę, że „świeża tkana” włączy się w rozwój naszych fyrtli. Wierzę, że Łazarz ma doskonałe warunki, aby stać się wspaniałym miejscem do życia. Musimy tylko nieco o niego zadbać, pokazać i podkreślić jego walory: zadbać o parki, zaprosić zieleń, sport i kulturę, wyrównać i oświetlić chodniki, uporządkować parkingi i usprawnić komunikację. Młodzi są otwarci i chcą zmieniać świat – wierzę, że wspólnie uczynimy Łazarz najwspanialszą dzielnicą Poznania.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. ul. Kolejowa, ul. Iłłakowiczówny
2. ul. Grunwaldzka
3. ul. Wyspiańskiego

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Tablice informacyjne w Parku Wilsona

PORAŻKA:
↓ Brak istotnych zmian w Parku Kasprowicza
↓ Brak skuteczności w porządkowaniu parkowania
↓ Niska przejrzystość decyzji i finansów oraz słaba komunikacja z mieszkańcami
↓ Zbyt wolne wprowadzanie zmian

Powrót

19. Marek Kosmatka, lat 67, inżynier budownictwa (kandydat niezależny)

Pomimo prób kontaktu przez redakcję dostępnymi kanałami (facebook, mail)
oraz wysłania zaproszenia przez Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania
KANDYDAT NIE UDZIELIŁ ODPOWIEDZI

Powrót

20. Dorota Koszal, lat 27, wykształcenie wyższe (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Mam 27, całe życie mieszkam w Poznaniu. Wychowałam się na Chartowie, z Łazarzem jestem związana od 7 lat, najpierw zawodowo, obecnie również prywatnie. Jestem absolwentką inżynierii chemicznej na Politechnice Poznańskiej, w pracy zarządzam projektami informatycznymi, zaczynam przygodę z publicystyką. Od 3 lat działam społecznie na rzecz opiekunek osób starszych i rodziców dorosłych osób z niepełnosprawnością.

1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Kandyduje do Rady Osiedla, bo chcę by Łazarz był miejscem przyjaznym dla wszystkich mieszkańców - zarówno tych najmłodszych, jak i najstarszych. Dlatego chcę likwidować bariery architektoniczne, które utrudniają życie seniorom i młodym rodzicom. Najważniejsze dla mnie jest tworzenie warunków do solidarności i integracji międzypokoleniowej. Rada osiedla powinna zadbać o włączenie seniorów do udziału w działaniu na rzecz integracji społeczności lokalnej. Chcę też poprawić jakość komunikacji między mieszkańcami a radnymi osiedla poprzez częstsze konsultacje społeczne oraz stworzenie strony internetowej dla mieszkańców.

2. Czy startuje Pani z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Startuję z grupą Czas na Łazarz, która skupia ludzi pragnących działać na rzecz poprawy warunków życia na Łazarzu.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pani 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Likwidowanie barier architektonicznych – remonty chodników, usuwanie wysokich krawężników, budowa podjazdów dla wózków.
2. Instalacja małej infrastruktury – ławki, kosze na śmieci, siłownie na dworze.
3. Dbanie o zieleń – powstrzymanie wycinki drzew oraz sadzenie nowych drzew i rabatek miejskich
4. Przebudowa ulicy Głogowskiej

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Uwielbiam pływanie i jazdę na rolkach, więc jestem jak najbardziej za powstawaniem nowych obiektów sportowych. Jednocześnie mam nadzieję, że inwestycje da się zrealizować w taki sposób by uniknąć wycinki drzew, których na Łazarzu i tak już brakuje.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pani uważa?
Ulica Głogowska musi zostać przebudowana – obecne warunki nie spełniają wymogów technicznych. Głogowska jest jedną z najniebezpieczniejszych ulic w Poznaniu. Jestem zwolenniczką takiej przebudowy ulicy, by służyła nie tylko kierowcą, ale również rowerzystą i pieszym.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Należy wprowadzić strefę płatnego parkowania, strefa nie powinna dotyczyć mieszkańców Łazarza.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pani będąc jako radną Osiedla Św. Łazarz?
Jasne, że „trójka” powinna jeździć dużo częściej. Przede wszystkim należy ją uruchomić w weekendy, kiedy wiele mieszkańców ma czas by wybrać się do centrum. Rada Osiedla powinna też zabiegać o wybudowanie kładki rowerowo-pieszej pomiędzy Łazarzem a Wildą, co znacznie ułatwi transport mieszkańców do centrum.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Przyznam, że odkąd 7 lat temu zaczęłam pracować na Łazarzu, marzyłam żeby tutaj zamieszkać. Łazarz ma olbrzymi potencjał – piękna architektura, Arena, Palmiarnia, dwa piękne parki, bliskość centrum. Niestety, ten potencjał nie jest w pełni wykorzystywany.
Co należy zmienić? Przede wszystkim zadbać o zieleń, koniecznie musi być jej więcej, zwłaszcza na Dolnym Łazarzu, gdzie jej praktycznie nie ma. Trzeba też zawalczyć o jakość powietrza, żebyśmy nie podusili się we smogu. Do zamieszkania na Łazarzu może też zachęcić kreowanie wizerunku rejonu przyjaznego młodym rodzicom i seniorom. Dlatego należy zadbać o postawienie ławek, zlikwidować wysokie krawężniki i wyremontować chodniki.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pani zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Kolejowa!!!
2. Jarochowskiego
3. Małeckiego

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pani za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Największy sukces: organizacja Dni Łazarza, potrzebujemy więcej tego typu inicjatyw

PORAŻKA:
↓ Największa porażka: sposób przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących zmiany organizacji ruchu

Powrót

21. Paweł Kowalczyk, lat 48, wykształcenie wyższe (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Mam 48 lat. Z wykształcenia jestem leśnikiem, magistrem etnologii i niedoszłym doktorem socjologii. Zawodowo jestem związany ze światem reklamy. W Poznaniu mieszkam już dwadzieścia osiem lat. Na św. Łazarzu lat siedemnaście. Od wielu lat pełnię funkcję Członka Zarządu Wspólnoty Mieszkaniowej Morawskiego 1. Pracując na różnych stanowiskach takich jak robotnik leśny, uniwersytecki pracownik dydaktyczny czy Dyrektor ds. Marketingu w agencji reklamowej z niejednego pieca chleb jadłem. Dzięki temu nauczyłem się słuchać ludzi, rozwiązywać nie zawsze łatwe problemy, podejmować odpowiedzialne decyzje, prowadzić mediacje w różnych konfliktach, koordynować zespołowe projekty.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Ponieważ jestem od 17 lat obywatelem Łazarza. Dzielnicy która ma swój specyficzny koloryt. Nie zawsze to co się dzieje na osiedlu lub z osiedlem zyskuje moje poparcie. Dlatego chciałbym bardziej zaangażować się w kształtowanie wraz z innymi obywatelami naszego najbliższego Świata – Osiedla Święty Łazarz

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Jestem po prostu mieszkańcem Łazarza. Wraz z 20 innymi mieszkańcami „dzielni” tworzymy koalicję pod hasłem Czas na Łazarz.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Jak najwięcej zieleni. Poprzez aktywną ochronę i opiekę tej która jest i tej której jeszcze nie ma a powinna być.
2. Bezpieczeństwo poruszania się po ulicach i chodnikach. Wraz z rozwojem cywilizacji gwałtownie zwiększa się ilość środków komunikacji. Na drogach brak miejsca dla samochodów. Na chodnikach i drogach coraz więcej rowerów, deskorolek, elektrycznych mini-pojazdów i innych wynalazków techniki. Poruszanie się tym tłoku budzi coraz większą agresję.
3. Przejrzyste finanse i inwestycje.
4. Walka z głupotą, chamstwem i agresją społeczną.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich jak najbardziej, ale nie w Parku Kasprowicza.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
To jest pytanie na które nie znam odpowiedzi. Myślę że w przypadku takich problemów należy w pierwszej kolejności wysłuchać ekspertów. Jestem przekonany, że tu powinna decydować czysta matematyka.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Nieprawidłowe parkowanie – najpierw edukacja kierowców, a potem wysokie mandaty. Brak miejsc postojowych przy istniejącej infrastrukturze prawdopodobnie ...podziemne lub nadziemne piętrowe parkingi.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Transport publiczny jest bardzo ważny. Jestem za tym, żeby można było dojechać tramwajem bez przesiadki w rejon Półwiejskiej, również w weekendy.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Dbać o otoczenie, zieleń, parki, równe chodniki, dobrą jakość życia na Łazarzu.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Kolejowa
2. Małeckiego
3. Wyspiańskiego

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Remont chodników

PORAŻKA:
↓ Brak kontaktu z mieszkańcami

Powrót

22. Hieronim Kozłowski, lat 64, wykształcenie średnie - radny Osiedla Św. Łazarz VI kadencji: 2015-2019 (Razem dla Łazarza)

Pomimo prób kontaktu przez redakcję dostępnymi kanałami (facebook, mail)
oraz wysłania zaproszenia przez Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania
KANDYDAT NIE UDZIELIŁ ODPOWIEDZI

Powrót

23. Dawid Krupa, lat 41, wykształcenie wyższe (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Jestem muzykiem, pracownikiem sektora kultury, absolwentem studiów miejskich w zakresie kształtowania przestrzeni miejskiej na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracuję na Uniwersytecie Przyrodniczym.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Z Łazarzem jestem związany od 17 lat. Pracowałem w Młodzieżowym Domu Kultury nr 3 i mieszkałem w różnych miejscach fyrtla: Hetmańska, Wyspiańskiego i obecnie od kilku lat Strusia, więc na własnej skórze doświadczam problemów dzielnicy. Na studiach miejskich w Instytucie Badan Przestrzeni Publicznej na ASP zdobyłem wiedzę i kompetencje, dzięki którym czuję się osobą przydatną do pracy w Radzie Osiedla.
Jako mieszkańca frustruje mnie nieumiejętne rozpoznanie problemów dzielnicy i strategia zarządzania, przez co Łazarz stał się na tyle nieatrakcyjnym miejscem do mieszkania, że wielu sąsiadów już się wyprowadziło, a wielu marzy o wyprowadzce. Gdy pytam ich dlaczego, argumentacja się powtarza: Pragną ciszy, zieleni, nie życzą sobie intensywnego ruchu samochodowego pod oknami.
Podróżując po innych miastach widzę, jak pięknie zmieniają się dzielnice śródmiejskie w Polsce i Europie. Wypełniają się zielenią, obiektami rekreacyjnymi, kawiarenkami, małymi biznesami i placówkami kultury, kuszącymi bogatą ofertą spędzania czasu. Ludzie chcą tam mieszkać.
Dlaczego więc nie Łazarz ?

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Startuję z listy „Czas na Łazarz”. Jesteśmy grupą osób, którzy chcą zmian i mają kompetencje. Znają się na mieście, transporcie, prawie, działają społecznie. Potrafią tworzyć i wdrażać swoje pomysły i mają doświadczenie w kontaktach z instytucjami, w których można załatwić coś dla Łazarza.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Ułatwienia dla pieszych: szersze chodniki, zapewnienie bezpieczeństwa poruszania się dzieciom, matkom z wózkami, seniorom i osobom mniej sprawnym ruchowo.
Debata na temat Głogowskiej i opracowanie wspólnie z mieszkańcami jej nowej koncepcji.
2. Ułatwienie parkowania mieszkańcom Łazarza.
3. Wsparcie dla instytucji kultury. Zarówno oficjalnych instytucji, jak i działań oddolnych.
4. Dość betonowej pustyni – sadźmy zieleń.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Wiem i coraz więcej osób wie, jak ważny jest ruch dla zdrowia. Współczesne choroby cywilizacyjne w dużej mierze biorą się z siedzącego trybu życia.
Inwestycje w obiekty umożliwiające mieszkańcom uprawianie sportów są bardzo potrzebne.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Tak. Zostały tu złamane standardy i przepisy dotyczące szerokości pasów, przystanków i wysepek, co jest niezgodne z prawem, żeby ułatwić przepustowość ruchu samochodowego przez środek mieszkaniowej dzielnicy. Głogowska w dzisiejszym kształcie- trasy szybkiego ruchu służy interesom mieszkańców Komornik, Szreniawy i dalszych miejscowości, ale nie mieszkańcom Łazarza.
Znajome matki opowiadają mi, że odprowadzają osobiście swoje dzieci do szkoły, bo nie chcą, żeby same przechodziły przez Głogowską. Zwyczajnie boją się, żeby ich dziecko nie zostało potrącone przez pędzący samochód.
Sporo Łazarzan obawia się o bezpieczeństwo swoich starszych rodziców- babć, dziadków.
Przystanki tramwajowe, a zwłaszcza ten przy Rynku Łazarskim, są za wąskie i niebezpieczne. Proszę pomyśleć: 20 osób ciśnie się na wąskiej wysepce przystanku tramwajowego, żeby w tym czasie 10 osób mogło przejechać samochodami na szerokich dwóch pasach jezdni. I bardzo często w samochodzie jedzie tylko jedna osoba. Czy to jest efektywne wykorzystanie drogocennej przestrzeni miejskiej ?
Chodniki w wielu miejscach są za wąskie. Piesi z trudem się wymijają.
Zastanówmy się, czy chcemy być miejscem, gdzie nam się żyje wygodnie, cicho i komfortowo,
czy też pozostajemy tranzytową dzielnicą szybkiego i głośnego ruchu samochodowego, służącą ludziom z podpoznańskich gmin do szybkiego przejazdu samochodem do centrum pod naszymi oknami ?
Czy znacie osobę która marzy o zamieszkaniu przy dzisiejszej Głogowskiej ?
Czy spacerowanie Głogowską jest przyjemnym doświadczeniem ?
Czy współczesna Głogowska jest przyjemną ulicą, gdzie miło się spaceruje, chodzi na zakupy i spędza czas ?

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Żeby zaparkować mój samochód, często muszę krążyć kilka minut. Dlaczego ? Bo, osoby spoza Łazarza przechowują samochody na mojej ulicy. Rozumiem, że ktoś np. z dalekich Krzesin czy Szczepankowa przyjeżdża tu do pracy samochodem i parkuje, ale nie rozumiem osób mieszkających w zasięgu tramwaju, np. pestki i przyjeżdżające codziennie samochodem, zajmując Łazarzanom miejsca parkingowe. Są zawody wymagające korzystania z samochodu na co dzień i dzięki uporządkowaniu zasad, mogłoby się takim ludziom jeździć lepiej.
Poza tym, gdy wychodzę z domu, często ktoś wjeżdża na chodnik tak blisko budynku, że zwykłe chodzenie staje się slalomem między parkującymi samochodami – takim sportem ekstremalnym. Co na to mają powiedzieć matki z wózkami lub osoby starsze i mniej sprawne ruchowo ? Co to za przyjemność mieszkać w takim miejscu ? Gdy odwiedza mnie rodzina z Rokietnicy, to śmieje się: „Chłopie, jak Ty w tym sy… wytrzymujesz” ?
Zatem postuluję ułatwianie parkowania mieszkańcom Łazarza, a dla osób spoza dzielnicy wprowadzenie strefy płatnego parkowania. Ale ułatwienia dla tych, które musza używać samochodu zawodowo.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Trójka w kierunku Półwiejskiej powinna kursować częściej, zarówno po 19, jak i w weekendy. Sam często jeżdżę tramwajem na Półwiejską i denerwuje mnie rzadkie kursowanie trójki i konieczność przesiadki. Rozwiązaniem byłoby albo zwiększenie częstotliwości kursowania linii 3, albo starania o utworzenie nowej linii. Jako radny będę lobbował za. Myślę, że temat jest w oczywisty sposób ważny i łatwo będzie utworzyć grupę radnych działających w tym kierunku.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Moi znajomi opowiadają, że uciekają z Łazarza, bo chcą mieszkać w lepszych warunkach, czyli bardziej cichym, bezpiecznym i zielonym miejscu. Ich argumenty można sprowadzić się do jednego hasła: Jakość życia.
Ostatnio wpadł mi w ręce ranking dzielnic Poznania, z którego wynikało, że Łazarz pod względem jakości życia jest na szarym końcu. Oprócz tego może nie wszyscy wiedzą, ale Łazarz jest też dzielnicą o najmniejszej ilości zieleni w Poznaniu. To ma znaczenie i da się przecież zmienić.
Wielu moich sąsiadów opuściło Łazarz lub zamierza to zrobić, bo mają dość hałasu i intensywnego ruchu samochodowego, w większości nie powodowanego przez mieszkańców dzielnicy. Po prostu pozwalamy, aby jeżdżono nam pod oknami, godzimy się, aby zakupowicze z województwa parkowali samochody pod naszymi domami, a w wielu przypadkach dosłownie pół metra przed budynkiem, odbierając nam możliwość swobodnego dojścia do własnego mieszkania.
Wyobraźcie sobie, co by było, gdyby wszyscy mieszkańcy Łazarza, te około 30 tysięcy osób ruszyło samochodami na np. Komorniki i zastawiło tam wszystkie ulice ? My to mamy na co dzien.
Łazarz jest potencjalnie atrakcyjną, śródmiejska dzielnicą z piękną, niegdyś handlową ulicą Głogowską. Te atuty są niewykorzystywane.
Lekarstwem byłoby zapewnienie takich warunków, żeby ludziom przestało się chcieć wyprowadzać za miasto. Ostatnio ulokowały się w naszej dzielnicy wspaniałe instytucje kultury, jak Pireus, Po-Dzielnia, czy Pix.house, które stymulują i animują życie kulturalne Łazarza i Poznania. To cenny zasób, o który należy dbać.
Jest sporo osób, w tym ja, które lubią mieszkać w śródmieściu i mieć wszędzie blisko. Przykłady z dobrze zarządzanych miast zachodnioeuropejskich pokazują, że da się stworzyć świetne warunki do życia w takiej dzielnicy, jak nasza. Zieleń, atrakcyjne placyki z drzewkami, skwery, kawiarenki, sklepiki, bogata oferta wydarzeń kulturalnych... To jest to. W Poznaniu w coraz większym stopniu taka wizja spełnia się na Jeżycach. Nie zostawajmy więc w tyle !

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Małeckiego i Kolejowa.
2. Wyspiańskiego.
3. Dmowskiego.

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Remonty chodników, wprowadzenie zieleni na niektóre ulice, ławek na Głogowskiej , wsparcie działań kulturalnych, jak np. Pireus.

PORAŻKA:
↓ Łazarz jest w tyle za Jeżycami i Wildą. Tam zmiany zachodzą szybciej.

Powrót

24. Maria Łazarz, lat 64, wykształcenie wyższe - radna Osiedla Św. Łazarz VI kadencji: 2015-2019 (Razem dla Łazarza)

Kilka słów o sobie:
Pedagog – od czterdziestu lat pracuję i działam na Łazarzu .Najbardziej cenię otrzymane tytuły : „Człowiek Roku Osiedla Łazarz” , Honorowy Przyjaciel Łazarza , Łazarska Siłaczka. Jako Przewodnicząca Zarządu Osiedla dbałam o modernizację chodników, zieleń przyuliczną ,polepszenie warunków w placówkach oświatowych ,budowę placów zabaw i rekreacji oraz rozwój działań kulturalnych ,imprez integracyjnych. Jestem autorką zwycięskich wniosków grantowych na budowę 5 placów zabaw przy przedszkolach, rewitalizacji Placu Nowakowskiego i budowy integracyjnego placu zabaw i odnowy alejek w Parku Kasprowicza. Moje projekty PBO” Zielony Przystanek – Plac Nowakowskiego „ „Jarochowskiego - odnowa chodników i zieleni” zakwalifikowały się do głosowania. Nie zwyciężyły ale m. Poznań postanowiło wyasygnować środki na realizację tych projektów dostrzegając potrzebę zrealizowanie tych projektów.

1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Mieszkając i pracując na Łazarzu od kilkudziesięciu lat znam problemy i oczekiwania mieszkańców- moich sąsiadów .Wiele się tutaj zmieniło na lepsze ale jeszcze dużo trzeba zrobić. Jako radna mogłabym przyczynić się do uczynienia Łazarza przyjaznym dla młodych i seniorów, miejscem gdzie wygodnie się mieszka i przyjemnie spędza się czas wolny. Doświadczenie bycia w poprzednich latach radną osiedla pozwoli mi na skuteczne rozwiązywanie problemów. Aby było lepiej należy działać a nie tylko o tym mówić.

2. Czy startuje Pani z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
W wyborach do Rady Osiedla nie ma komitetów wyborczych. Każdy z Nas jest kandydatem niezależnym [lista Razem dla Łazarza - przyp. red.].
Sympatie polityczne nie mają tutaj znaczenia bo chcemy działać wspólnie dla dobra naszej małej ojczyzny - Łazarza . W grupie Razem dla Łazarza są osoby o podobnym spojrzeniu na przyszłość Osiedla ,które postanowiły ze wspólnym programem wystartować w wyborach. To grupa mieszkańców składającą się z doświadczonych radnych oraz nowych osób, które na pewno wniosą świeże spojrzenie w działalność przyszłej Rady, jesteśmy różnorodni pod względem wieku, wykształcenia, kariery zawodowej i obszaru aktywności społecznej. Reprezentujemy wszystkie części naszego Osiedla - będziemy mieć na względzie problemy dotyczące wszystkich mieszkańców Łazarza .

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pani 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania i uspokojenie ruchu na ulicach osiedlowych, stworzenie legalnych miejsc postojowych
2. Rewitalizacja Parku Kasprowicza ,budowa krytego basenu oraz toru sportów wrotkarskich
3. Realizacja remontu ul. Kolejowej i ul. Jarochowskiego
4. Remont Rynku Łazarskiego, miejsca handlu i spotkań sąsiedzkich ,działań kulturalnych

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
TAK. Kryta pływalnia jest jak najbardziej potrzebna i wyczekiwana przez wielu mieszkańców, zarówno dzieci jak i dorosłych.
Tor wrotkarki został wybrany w Budżecie Obywatelskim głosami 6000 mieszkańców więc ma duże poparcie społeczne i powinien być zrealizowany podobnie jak inne wygrane projekty PBO.
Oczywiście budowa tych obiektów powinna odbywać się z poszanowaniem ochrony środowiska i zachowania parkowego charakteru terenów wokół Areny.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pani uważa?
NIE. Przynajmniej do czasu, dopóki nie zostaną zaproponowane rozwiązania alternatywne dla odciążenia ruchu na ul. Głogowskiej np. powstanie ul. Dolna Głogowska , parkingi buforowe na Górczynie. W chwili obecnej zwężenie ul. Głogowskiej spowoduje przeniesienie ruchu samochodowego na uliczki osiedlowe i je totalnie zablokuje.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Sądzę że problem powinna rozwiązać Strefa Płatnego Parkowania oraz wyznaczenie legalnych miejsc parkingowych oraz skuteczne karanie nieprawidłowo parkujących samochodów przez Straż Miejską i Policję. Idealnym rozwiązaniem byłoby wybudowanie dużego parkingu dla samochodów mieszkańców i przyjezdnych. Rada Osiedla w listopadzie 2018 r. zaproponowała ZDM wprowadzenie na wybranych ulicach miejsc postojowych po godz.18 i w soboty i niedziele wyłącznie dla mieszkańców posiadających identyfikator sektorowy Strefy Płatnego Parkowania . Zwiększyło by to wygodę zamieszkania mieszkańcom.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pani będąc jako radną Osiedla Św. Łazarz?
Tak, powinna jeździć częściej, tak jak większość tramwajów, również po 19 w dniach od piątku do niedzieli.
Rada Osiedla nie ma wpływu na częstotliwość kursów tramwajów, chociaż można pisać wnioski w tej sprawie do ZTM.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Wg danych na maj 2018 w ostatnich dwóch latach w Poznaniu ubyło 7.314 mieszkańców w tym na Osiedlach śródmiejskich 3351osób.Najwięcej na Starym Mieście 1109, Wildzie 999 ,Łazarzu 876.Ta tendencja dotyczy całego miasta. Tylko na 9 poznańskich osiedlach przybyło mieszkańców i są to osiedla na obrzeżach Miasta. Przede wszystkim potrzeba tanich / dostępnych mieszkań .Na Łazarzu w ostatnim czasie powstaje wiele nowych budynków mieszkalnych ale nie zawsze są one dostępne dla młodych ludzi ze względu na barierę finansową. Mamy dobrą sieć przedszkoli , szkół podstawowych , może brak szkół średnich. Mamy dwa piękne parki z placami zabaw ale brak pływalni krytej. Nieźle z ofertą kulturalną bo ostatnio wiele się tutaj dzieje . Nie ma kina ale dobra komunikacja ułatwia dojazd do tych zlokalizowanych w centrum. Łazarz jest obecnie dobrym miejscem do zamieszkania, jest tu bezpiecznie , wygodnie, przyjaźnie.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pani zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Niegolewskich od Bogusławskiego do Jarochowskiego.
2. Winklera od Głogowskiej do Kasprzaka i od Jarochowskiego do Arciszewskiego.
3. Marcelińska od Przybyszewskiego do Ziętary.
Naturalnie KOLEJOWA i JAROCHOWSKIEGO ale mam nadzieję niedługo będzie to zadanie realizowane ze środków miejskich.

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pani za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Letnia pływalnia w Parku Kasprowicza.
↑ Pozyskane Granty na rewitalizację placu Nowakowskiego, nowe place zabaw przy 5 przedszkolach
↑ Zaawansowane prace nad wprowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania i uspokojeniem ruchu na Osiedlu
↑ Modernizacje i remonty placówek oświatowych
↑ Remonty chodników i nowa zieleń na ul. Chociszewskiego

PORAŻKA:
↓ Mianem porażki może być niedoprowadzenie do rozpoczęcia budowy basenu krytego oraz przebudowy Kolejowej. ( chociaż to właściwie zadanie Miasta )
↓ Brak dużego parkingu przy Arenie
↓ Niedostateczne dotarcie z przekazem, informacją do mieszkańców co Rada Osiedla wykonała dla Łazarza.

Powrót

25. Janina Łukarska, lat 62, wykształcenie wyższe (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Od urodzenia mieszkam na Łazarzu. Przez prawie 20 lat związana byłam zawodowo z Urzędem Miasta Poznania obecnie działam w Zarządzie Koła Emerytów i Rencistów UMP, jestem także Ławnikiem Sądowym. Nie obce mi są problemy naszego miasta jak i te mniejsze związane z dzielnicą. Chciała bym włączyć się aktywnie w pracę małego samorządu czyli Rady Osiedla by skutecznie realizować potrzeby jego mieszkańców

1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Chciałabym wspierać działania Rady Osiedla, głównie w działaniach aktywizujących seniorów

2. Czy startuje Pani z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Kandyduję z listy Czas na Łazarz

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pani 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Wybudowaniem krytej pływalni w Parku Kasprowicza
2. Remontem ulicy Kolejowej
3. Poprawa bezpieczeństwa na ulicach Łazarza
4. Poprawa czystości ulic, skwerów, chodników

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Jestem za budową krytej pływalni, to inwestycja potrzebna mieszkańcom

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pani uważa?
Chciałabym aby ulica Głogowska była bezpieczną ulicą, jak to zrobić to już zadanie specjalistów od inżynierii ruchu i budownictwa

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Na pewno należy zabezpieczyć skwery zieleni i chodniki przed nielegalnym parkowaniem i dać przywileje do parkowania mieszkańcom Łazarza

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pani będąc jako radną Osiedla Św. Łazarz?
Tak, 3 powinna skręcać do Starego Browaru także w weekendy

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Powinni mieć możliwość spędzenia wolnego czasu w aktywny sposób, na Łazarzu powinno być więcej wydarzeń kulturalnych

9. Chodniki na których trzech ulicach Pani zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Wyspiańskiego (od Głogowskiej)
2. Małeckiego
3. Jarochowskiego – za Hetmańską

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pani za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ siłownie na świeżym powietrzu
↑ place zabaw

PORAŻKA:
↓ brak szerokiej informacji o działaniach Rady

Powrót

26. Bogumiła Maćkowiak, lat 73, wykształcenie wyższe - radna Osiedla Św. Łazarz VI kadencji: 2015-2019 (Razem dla Łazarza)

Pomimo prób kontaktu przez redakcję dostępnymi kanałami (facebook, mail)
oraz wysłania zaproszenia przez Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania
KANDYDATKA NIE UDZIELIŁA ODPOWIEDZI

Powrót

27. Mateusz Maćkowiak, lat 50, wykształcenie wyższe (Razem dla Łazarza)

Pomimo prób kontaktu przez redakcję dostępnymi kanałami (facebook, mail)
oraz wysłania zaproszenia przez Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania
KANDYDATKA NIE UDZIELIŁA ODPOWIEDZI

Powrót

28. Tomasz Malarecki, lat 41, wykształcenie wyższe (kandydat niezależny)

Kilka słów o sobie:
Urodziłem się na Łazarzu w roku 1977.
I choć jako dziecko mieszkałem w innej części miasta to w roku 2005 zamieszkałem w jedynej słusznej dzielnicy.
Ukończyłem Politechnikę Poznańską (studia magisterskie, Wydział Budownictwa Lądowego) oraz Szkołę Główną Handlową w Warszawie (studia podyplomowe, Wydział Zarządzania).
Wraz z żoną wychowujemy dwóch synów - dwunastolatka i ośmiolatka, którzy uczęszczają do łazarskiej Szkoły Podstawowej.
Pracuję w zarządzie przedsiębiorstwa, które realizuje kontrakty budowlane zarówno w Polsce jaki i poza granicami kraju. Kieruję grupą kilkunastu inżynierów.
Z zamiłowania jestem podróżnikiem i miłośnikiem lotnictwa.
Interesuję się również sportem, a w szczególności tenisem, żużlem i wszystkimi sportami drużynowymi.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Jako mieszkaniec Łazarza jestem zmotywowany do pracy na rzecz naszej dzielnicy widząc niewykorzystany jej potencjał.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Jestem zdecydowanie kandydatem niezależnym.
Chciałbym, aby moje pomysły i wdrażane projekty były poparte rzeczywistymi problemami ludzi tutaj mieszkających.
Jestem zdania, że przyszła Rada Osiedla powinna składać się z ekspertów z różnych dziedzin, a potrzeby mieszkańców powinny być rozwiązywane ponad podziałami.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
Pracy na Świętym Łazarzu jest naprawdę sporo, ale moimi priorytetami są:
1. Zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom wysiadającym z pojazdów pod szkołami i przedszkolami
2. W obliczu zbliżających się inwestycji budowlanych, jako inżynier z wieloletnim doświadczeniem, chciałbym zapewnić mieszkańcom komfort i bezpieczeństwo podczas wykonywanych prac budowlanych, tzn. wymóc na wykonawcach zagwarantowanie odpowiedniego zabezpieczenia prac, drożności przejazdów i przejść, nieuciążliwych godzin pracy w pobliżu budynków mieszkalnych. Prace budowlane nie powinny zakłócać codziennego życia mieszkańcom.
3.Stworzenie możliwości dla osób w wieku senioralnym aktywnego uczestniczenia w życiu dzielnicy
4. Zwiększenie świadomości wśród osób posiadających zwierzęta na problem utrzymania czystości na skwerach i chodnikach.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Jestem miłośnikiem zarówno sportów wyczynowych jak i rekreacyjnych.
Zdecydowanie popieram budowę krytej pływalni i Centrum Sportów Wrotkarskich.
Szanuję decyzję mieszkańców Poznania, którzy wybrali projekt Centrum Sportów Wrotkarskich w Poznańskim Budżecie Obywatelskim

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Zdecydowanie NIE.
Zwężenie ulicy Głogowskiej, która jest naturalną arterią miasta, doprowadzi do szukania alternatywnych dróg wyjazdowych z miasta, przez co zwiększy się ruch na drogach obecnie mniej uczęszczanych, a to z kolei zmniejszy bezpieczeństwo i komfort dla mieszkańców całej dzielnicy.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Największy problem z miejscami parkingowymi pojawia się przy okazji organizowania dużych imprez zarówno na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich jak i w Arenie. Wzorem innych dużych miast targowych wyegzekwował bym przez organizatorów tych imprez zorganizowanie parkingów buforowych na obrzeżach miasta oraz zmobilizował bym ich do zapewnienia bezpłatnego dojazdu, między innymi bezpłatną komunikacją miejską (cena przejazdu była by wliczona w cenę biletu na imprezę)
Z kolei zbudowanie parkingu PARK & RIDE na Górczynie pozwoli zmniejszyć ilość pojazdów parkujących w naszej dzielnicy na co dzień.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Osobiście uważam to za najmniejszy problem naszej dzielnicy.
Z Łazarza do ulicy Półwiejskiej można dojechać tramwajem nr 3 od strony Starego Browaru i tramwajami nr 5 i 13 od strony Kupca Poznańskiego.
Tramwaj linii 3 faktycznie nie kursuje od świtu do nocy i tylko od poniedziałku do piątku jednak osoby starsze oraz niepełnosprawne mogą z niego skorzystać dojeżdżając do przychodni, czy też instytucji publicznych i kulturalnych, gdzie godziny przyjmowania przypadają właśnie na godziny kiedy kursuje ten tramwaj.
Doskonałym rozwiązaniem dla osób młodszych są połączenia przesiadkowe oraz coraz bardziej popularne rowery miejskie czy też hulajnogi.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Odpowiedzmy sobie na pytanie czy osoby wynajmujące mieszkania w naszej dzielnicy są brane pod uwagę w tych statystykach?
Trudno jednocześnie nie zgodzić się z faktem, iż część mieszkańców postanawia spełnić swoje marzenia o domku z ogródkiem.
Budowanie, nowych obiektów mieszkalnych, rewitalizacja opuszczonych kamienic oraz rozwiązanie problemów, o których pisałem w punkcie dotyczącym mojego programu (pkt. 3) powinny tę tendencję zatrzymać, a przynajmniej zahamować.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. ulica Kolejowa
2. ulica K. Jarochowskiego
3. ulica K. Iłłakowiczówny

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
Organizacja „Dni Łazarza”

PORAŻKA:
Zorganizowanie Festynu żegnającego Rynek Łazarski przed remontem (wrzesień 2018) podczas gdy do dnia dzisiejszego nie został wyłoniony wykonawca tych prac (marzec 2019).
Brak zdecydowania i tempa w działaniu (m. in. tworzenie mapy koszy na śmieci przez dwa lata i nadal jej nie ma).

Powrót

29. Damian Marciniak, lat 25, wykształcenie wyższe (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Od 2013 roku mieszkam na Łazarzu. To niemal tak długo, jak mieszkam w Poznaniu. Jestem absolwentem historii na UAM oraz międzynarodowych stosunków gospodarczych na UEP. Pracuję jako analityk turbin wiatrowych. Pochodzę z Gorzowa Wielkopolskiego.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Nie wychowałem się na Łazarzu, jednak mieszkam tu już od kilku lat. Zacząłem dostrzegać, jak piękną jest dzielnicą i jak bogata historia za nim stoi. Nie jest jednak wolny od wad, każdemu z nas z pewnością wiele przychodzi na myśl. Rada Osiedla to organ, który naturalnie znajduje się najbliżej spraw mieszkańców - nie odpowiada za wielkie inwestycje, ale za małe sprawy, które dotyczą nas na co dzień. Codziennie chodzę do pracy łazarskimi ulicami i dostrzegam pozytywne zmiany, jakie zachodzą w przestrzeni publicznej, ale i wiele rzeczy, które należałoby zmienić. Zdecydowałem się na kandydowanie, gdyż chciałbym oddać tej dzielnicy swój czas i swoje zaangażowanie, tak by wraz z innymi radnymi nie być tylko głosem komentującym stan naszej dzielnicy, ale i aktywnie włączyć się w jej rozwój.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Startuję w ramach komitetu Czas na Łazarz. Jest to inicjatywa zrzeszająca ludzi w bardzo różnym wieku, pochodzących z różnych miejsc oraz pełnych różnych doświadczeń. Startując jako grupa, jesteśmy w stanie zaoferować mieszkańcom dzielnicy jasne postulaty oraz uzyskać rzeczywistą możliwość ich realizacji. Szanuję zarazem wszystkich kandydatów i deklaruję wolę współpracy z każdym, jeśli dostanę się do Rady.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pani 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Poprawa komunikacji z mieszkańcami - umożliwienie im łatwego i wygodnego pozyskiwania informacji na temat działalności Rady oraz zabierania głosu w ważnych dla nich sprawach.
2. Rozsądne wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania - powstanie strefy powinno przysłużyć się mieszkańcom, Rada powinna zabiegać o korzystne rozwiązania (np. wprowadzenie miejsc zastrzeżonych dla mieszkańców).
3. Promowanie rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo kierowców, rowerzystów i pieszych w przypadku nowych inwestycji, jak i wprowadzanie korzystnych zmian w istniejącej infrastrukturze.
4. Aktywna działalność na rzecz dzielnicy u władz miasta, dotycząca zarówno uwzględnienia interesu mieszkańców dzielnicy w przypadku inwestycji ogólnomiejskich, jak i prowadzenie inwestycji na Łazarzu z poszanowaniem opinii mieszkańców, poprzez prowadzenie faktycznego dialogu.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Inwestycje te moglibyśmy zrealizować zgodnie z planem, gdyby ten faktycznie istniał. Najnowsza propozycja zakłada zupełnie inne rozwiązania, niż przegłosowane w ramach budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy podczas niedawnych konsultacji zgłaszali również zastrzeżenia dotyczące skali i dokładnej lokalizacji inwestycji - ich głos powinien być szanowany. W najlepszym interesie mieszkańców jest wybudowanie krytej pływalni, która będzie służyła przede wszystkim tej części miasta. Popieram również budowę centrum sportów wrotkarskich, jednak nie kosztem najcenniejszej przyrodniczo części Parku Kasprowicza. Odpowiednim miejscem do zagospodarowania na ten cel wydaje się stadion Energetyka. Należy apelować do miasta, aby podjęło działania na rzecz pozyskania terenu. Takie rozlokowanie obiektów wydaje się rozwiązaniem kompromisowym, w największym stopniu uwzględniającym opinie wszystkich stron.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Ulica Głogowska w obecnym kształcie jest całkowicie niefunkcjonalna. Poruszanie się nią nie jest komfortowe dla żadnego z uczestników ruchu - kierowców, pieszych, rowerzystów oraz pasażerów komunikacji miejskiej. Zmiany w ramach łazarskiego odcinka ulicy powinny być przeprowadzane w oparciu o zbalansowanie potrzeb wszystkich tych grup, a przede wszystkim stać w zgodzie z przepisami, które obecnie nie są przestrzegane. Należy przeprowadzić bezstronne testy i badania, jak czyniono to z dobrymi skutkami na wielu ulicach, przede wszystkim w Śródmieściu. Obecny stan jest nie do utrzymania, gdyż cierpią na nim wszyscy. Uważam, że uspokojenie ruchu jest w interesie mieszkańców Łazarza - elementem tego rozwiązania musi być jednopasmowa organizacja ruchu - i z przekonaniem będę popierał działania na rzecz tego rozwiązania.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania będzie dużą zmianą. Łazarz nie może być nieoficjalnym darmowym parkingiem dla mieszkańców Komornik czy Głuchowa. Strefa powinna przynieść korzyści nam - mieszkańcom. Część miejsc, jak ma to miejsce np. na Rybakach, powinna być zastrzeżona dla mieszkańców dzielnicy. W celu ograniczenia nieprawidłowego parkowania należy natomiast doprowadzić do zwiększenia częstotliwości patroli Straży Miejskiej, ale również zwiększyć świadomość mieszkańców dzielnicy. Nie bójmy się napominać ludzi nieszanujących naszych wspólnych chodników i dróg. Jednym z działań na rzecz ograniczenia nieprawidłowego parkowania i postoju powinno być wyznaczanie miejsc przewidzianych na dostawy. Należy na szeroką skalę stosować separatory - nie tylko poprawiają one bezpieczeństwo i komfort pieszych, ale i są jasną wskazówką dla kierowców, co do przyjętego sposobu parkowania.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Uważam, że brak takiego połączenia w pełnym wymiarze to absurd i działalność na rzecz zmiany tego stanu musi być kwestią łącząca radnych różnych komitetów, niezależnych oraz mieszkańców. Linia powinna kursować z podobną częstotliwością jak linia nr 6, z której może korzystać część mieszkańców Górnego Łazarza.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Niestety musimy sobie uświadomić brutalną prawdę - Łazarz nie jest najprzyjemniejszym miejscem do życia. Uważam, że faktycznie Łazarz ma nieco więcej mieszkańców - sam mieszkałem tu w trakcie studiów, jednak zameldowałem się dopiero wtedy, gdy podjąłem pracę na pełen etat i chciałem odprowadzać podatki w Poznaniu. Faktem jest jednak, że sytuacja nie wygląda korzystnie. Wpływ na to ma niezbyt korzystna przestrzeń publiczna, której najlepszym przykładem jest głośna i nieprzyjazna ulica Głogowska. Brakuje ogólnodostępnych terenów zielonych. Najpierw powinniśmy zatem bronić tych wysp zieleni, które mamy w łazarskich parkach oraz promować nasadzenia wzdłuż ulic. Ulice toną często w niedbale zaparkowanych samochodach, których nawet nie powinno tu być, bo ich kierowcy i pasażerowie nie mieszkają na Łazarzu i nie odwiedzają łazarskich punktów usługowych.
Obszar naszej dzielnicy ma potencjał, by przyciągać nowych mieszkańców oraz miejsce na nowe inwestycje mieszkaniowe. Aby rozwój był możliwy, należy zadbać przede wszystkim o przyjazną infrastrukturę. Czasem potrzeba jedynie kilku ławek i zamiany pustego placu w skwer lub ustawienia kilku roślin w donicach, by uczynić miejsce bardziej przyjaznym. Pozwoli to choćby na rozwój kawiarni i restauracji, gdy ulice przestaną być betonowymi kanionami i będą zachęcały do poruszania się pieszo. Dodatkowo należy wspomagać małe społeczności i ich potrzeby, inkubatory kultury i różne inicjatywy oddolne. Na szczęście nie musimy wymyślać prochu - Jeżyce pokazują od kilku lat, jak wykorzystywać potencjał dzielnicy śródmiejskiej.
Przede wszystkim jednak Łazarz wciąż przyciąga nowych mieszkańców. Studentów, ale i osoby pracujące i zakładające rodziny, osiedlające się tu często pomimo przeszkód i niedogodności. Należy zadbać o to, by ludzie ci nie musieli się stąd wyprowadzać. Bliskość centrum i potencjał kameralnych i urokliwych ulic to nasze atuty. Jak najszybciej musimy zacząć je wykorzystywać.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Wyspiańskiego, przede wszystkim na odcinku Głogowska-Matejki
2. Małeckiego
3. Jarochowskiego

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
Utrzymanie kierunku dotyczące wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania;
remonty chodników;
niektóre działania dotyczące zieleni

PORAŻKA:
Opóźnienie i/lub inny kierunek niektórych zmian, niż w innych dzielnicach śródmiejskich;
brak chęci do regularnej komunikacji z mieszkańcami

Powrót

30. Martyna Mendyk, lat 22, wykształcenie wyższe (Razem dla Łazarza)

Kilka słów o sobie:
Jestem młodym inżynierem, moja praca dyplomowa była poświęcona tematyce Budżetu Miasta Poznania jako narzędzia do rozwoju miasta i wspierania mieszkańców. Obecnie kontynuuje studia na Politechnice Poznańskiej. Jestem bardzo kreatywną i pomysłową osobą, nie ma dla mnie rzeczy niemożliwych do wykonania. Interesuję się motoryzacją, turystyką (głównie podróże po Polsce) oraz rękodziełem. Nie lubię siedzieć w miejscu, lubię gdy w życiu dużo się dzieje i gdy mam „ręce pełne roboty”.

1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Mieszkam tutaj od 22 lat, znam dobrze potrzeby mieszkańców tych młodych i trochę starszych. Jako radna mogłabym przyczynić się do tego, aby na Łazarzu mieszkało się jeszcze lepiej. Osiedle Św. Łazarz to moja mała ojczyzna dlatego chciałabym mieć wpływ na jej rozwój, gdyż skrywa w sobie ogromny potencjał m. in. kulturalny czy historyczny.

2. Czy startuje Pani z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Jestem niezależnym kandydatem, podobnie jak i wszyscy kandydaci w wyborach do Rady Osiedla, gdyż w tych wyborach nie ma komitetów wyborczych
[lista Razem dla Łazarza - przyp. red.].
Natomiast startuję wraz z grupą mieszkańców składającą się z doświadczonych radnych oraz nowych osób, które wniosą świeże spojrzenie w działalność przyszłej Rady. Jesteśmy różnorodni pod względem wieku, wykształcenia, kariery zawodowej i obszaru aktywności społecznej. Reprezentujemy również wszystkie części naszego Osiedla – będziemy mieć na względzie problemy dotyczące całego Łazarza i wszystkich jego mieszkańców.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pani 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Budowa krytego basenu i toru sportów wrotkarskich
2. Uspokojenie ruchu na ulicach osiedlowych wraz z maksymalizacją liczby legalnych miejsc postojowych
3. Rewitalizacja infrastruktury i zieleni w Parku Kasprowicza
4. Wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Zdecydowanie tak! Kryta pływalnia jest potrzebna i bardzo wyczekiwana przez mieszkańców, zarówno tych młodszych jak i starszych. Natomiast tor wrotkarski zdobył poparcie 6000 głosów mieszkańców w Budżecie Obywatelskim, co oznacza że jest równie wyczekiwany i potrzebny.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pani uważa?
NIE. A przynajmniej do czasu, dopóki nie zostaną zaproponowane alternatywne rozwiązania dla odciążenia ruchu na ul. Głogowskiej (np. budowa tzw. ul. Dolna Głogowska). Zwężenie ul. Głogowskiej spowodowałoby przeniesienie ruchu samochodowego na uliczki osiedlowe tworząc jeszcze większe korki.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Rozwiązań tego problemu jest bardzo wiele ale na pewno wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania oraz wyznaczenie legalnych miejsc parkingowych zmniejszyłoby skalę problemu w najbliższym czasie. Natomiast myślę, że skutecznym działaniem byłaby budowa dużego parkingu dla mieszkańców jak i przyjezdnych, lecz jest to rozwiązanie wymagające czasu.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pani będąc jako radną Osiedla Św. Łazarz?
Tramwaj linii nr 3 zdecydowanie powinien jeździć częściej (standardowo co 10-12 minut) jak i również po godzinie 19 oraz w weekendy. Myślę, że głównym działaniem jakie mogłabym podjąć jako radna to pisanie wniosków do Zarządu Transportu Miejskiego w tej sprawie.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Problem wyludniania się nie dotyczy tylko Łazarza ale także pozostałych osiedli Śródmiejskich, takich jak Stare Miasto czy Wilda. Natomiast wzrost mieszkańców obserwuje się na osiedlach, które znajdują się na obrzeżach miasta. Jest to spowodowane tańszym i spokojniejszym życiem na obrzeżach w porównaniu z centrum miasta. Myślę, że aby zapobiegać wyludnianiu się i przyciągnąć nowych mieszkańców przede wszystkim potrzeba tanich i łatwo dostępnych mieszkań. Na Łazarzu w ostatnim czasie powstaje wiele nowych budynków mieszkalnych ale nie zawsze są one dostępne cenowo dla młodych ludzi. Uważam, że obecnie Łazarz jest dobrym miejscem do zamieszkania, ponieważ wg danych policji jest tu coraz bezpieczniej, Łazarz jest bardzo dobrze skomunikowany oraz posiada bogatą ofertę możliwości dla spędzenia czasu wolnego.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pani zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Marcelińska
2. Ułańska – od Grottgera do Grunwaldzkiej
3. Małeckiego – od Strusia do Gąsiorowskich

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pani za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Rewitalizacja placu Nowakowskiego.
↑ Pływalnia letnia w Parku Kasprowicza.
↑ Place zabaw przy przedszkolach oraz remonty placówek oświatowych.
↑ Remont ul. Chociszewskiego i sygnalizacja świetlna na skrzyżowaniu tej ulicy z Kasprzaka.
↑ Nowe przejście dla pieszych na krzyżówce Głogowska/Hetmańska.
↑ Wstępne prace nad wprowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania.
↑ Liczne remonty chodników na osiedlu.

PORAŻKA:
↓ Brak dużego parkingu przy Arenie.
↓ Niedoprowadzenie do rozpoczęcia budowy krytego basenu.
↓.Niedoprowadzenie do przebudowy ul. Kolejowej.
↓ Niewprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania.

Powrót

31. Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, lat 36, urbanista - radna Osiedla Św. Łazarz VI kadencji: 2015-2019 (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Mam 36 lat, jestem absolwentką Urbanistyki oraz zarządcą nieruchomości. Pracuję w Urzędzie Miasta Poznania. Jestem Radną Osiedla Św. Łazarz (IV. 2016 - III. 2019)
W minionej kadencji Rady Osiedla św. Łazarz pełniłam funkcję zastępczyni przewodniczącego Komisji Infrastruktury, Polityki Przestrzennej, Zieleni i Rewitalizacji oraz byłam członkinią Komisji Bezpieczeństwa i Porządku Publicznego.
Zajmowałam się głównie poprawą jakości przestrzeni dla mieszkańców, zapewnieniem odpowiedniej infrastruktury dla pieszych, poprawą bezpieczeństwa. Brałam udział w opiniowaniu wielu projektów planowanych inwestycji; byłam wnioskodawczynią projektów uchwał – m.in. dotyczących wyznaczenia przejścia dla pieszych na skrzyżowaniu Morawskiego/Kasprzaka, czy zabezpieczenia chodników przed nieprawidłowym parkowaniem. Uczestniczyłam w wielu konsultacjach społecznych oraz w bezpośrednich rozmowach z mieszkańcami na łazarskich ulicach. Jestem autorką projektów w Poznańskim Budżecie Obywatelskim – m.in. Bezpieczniej na Kasprzaka, Naturalny Plac Zabaw w Parku Wilsona czy Zmieniamy skwery Ekę i Focha oraz organizatorką akcji Wiosenne Porządki na Łazarzu. Chciałabym kontynuować pracę na rzecz poprawy bezpieczeństwa i jakości przestrzeni na Łazarzu, a także usprawnić działanie Rady Osiedla i otworzyć ją na mieszkańców m.in. poprzez stworzenie strony internetowej informującej o działaniach Rady.

1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Chcę aby Łazarz wyszedł z cienia i wykorzystał w końcu swój potencjał, Łazarz nie może dłużej czekać, chcę zmian dla Łazarza.

2. Czy startuje Pani z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Kandyduję z listy Czas na Łazarz. Tworzymy zgrany zespół społeczników, aktywistów miejskich i specjalistów. Chcemy zmian na Łazarzu, lecz aby osiągnąć cel potrzebne jest zaangażowanie i współpraca wielu osób – my to mamy.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pani 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania na Łazarzu – opiniowanie projektu i dążenie do zapewnienia jak największej ilości miejsc postojowych dla mieszkańców, z poszanowaniem przestrzeni dla pieszych oraz zabezpieczenie pasów zieleni przyulicznej.
2. Remont ulicy Kolejowej – ta ulica nie może dłużej czekać na remont, aktualny stan zaawansowania prac wskazuje na to, że do 2023 roku się uda. Czas na Kolejową.
3. Remont Rynku Łazarskiego – jest szansa że jeszcze przed wyborami do Rady Osiedla poznamy wykonawcę inwestycji. Zadaniem Rady Osiedla będzie dążenie do otwarcia Rynku na mieszkańców w godzinach popołudniowych poprzez inicjowanie oraz wspieranie wydarzeń kulturalnych, rozrywkowych aktywizujących społeczność lokalną.
4. Budowa krytej Pływalni w Parku Kasprowicza – opracowanie projektu wkomponowanego w przestrzeń parku z jak najmniejszą szkodą dla zastanego potencjału przyrodniczego. Aby stworzyć dobrą jakościowo inwestycję konieczny jest dialog i współpraca między jednostkami.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Zarówno kryta pływalnia jak i centrum sportów wrotkarskich to bardzo oczekiwane przez mieszkańców inwestycje, problemem jest jednak ich lokalizacja. Uważam że terem Parku Kasprowicza powinien być jak najszybciej zabezpieczony planem miejscowym, aby określić dodatkowe funkcje, które mogą współgrać z terenami parkowymi. Kryta pływalnia byłaby dopełnieniem basenów letnich, warto postawić na jakość inwestycji, w przestrzeni parkowej powinien powstać budynek o charakterze pasywnym, wykorzystujący np. energię słoneczną do podgrzania wody, o architekturze wkomponowanej w przestrzeń parku, jestem za takim rozwiązaniem. W przypadku toru wrotkarskiego uważam że należy szukać kompromisu, w postaci innej lokalizacji np. na terenie dawnego stadionu Energetyka.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pani uważa?
Łazarz potrzebuje bezpiecznej ulicy Głogowskiej, funkcjonalnej, dostępnej dla mieszkańców, sprzyjającej rozwojowi handlu, z obniżonym poziomem hałasu i dopuszczalną prędkością pojazdów dostosowaną do zabudowy śródmiejskiej. Dziś Głogowska nie spełnia praktycznie żadnych norm – przekraczana nagminnie prędkość, nadmierny hałas, niebezpiecznie wąskie wysepki tramwajowe, nie spełnia również parametrów technicznych ulicy z dwoma pasami ruchu – jest za wąska. Jedynym sposobem aby poprawić parametry bezpieczeństwa i przywrócić ulicę mieszkańcom i przedsiębiorcom jest jej kompleksowa przebudowa, a to wiąże się z zawężeniem do jednego pasa ruchu. Głogowska może stać się ulicą dla mieszkańców dlatego prace nad jej przebudową powinny być rozpoczęte jak najszybciej, aby za kilka lat Łazarz miał ulicę na miarę Świętego Marcina, po zakończeniu inwestycji.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Z pewnością planowana Strefa Płatnego Parkowania spowoduje, że pojawi się więcej miejsc postojowych dla mieszkańców, powinny powstać specjalnie oznaczone miejsca parkingowe tylko dla mieszkańców, ponadto należy zabezpieczyć słupkami lub innymi elementami małej architektury przejścia dla pieszych, łuki skrzyżowań – źle zaparkowane pojazdy ograniczają widoczność, utrudniają poruszanie się pieszym. Ważne jest też bieżące usuwanie wraków pojazdów, które blokują miejsca postojowe.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radną Osiedla Św. Łazarz?
Zdecydowanie tak, linia nr 3 powinna kursować częściej, również w weekendy – deptak – rejon ul. Półwiejskiej jest miejscem docelowym wielu mieszkańców, takie połączenie, bez konieczności przesiadania się znacznie poprawiłoby dostępność Łazarza. Uważam też że po zakończeniu inwestycji na ul. Św. Marcin gdzie zaplanowano rozbudowę torowiska – skrętu w prawo w stronę Starego Miasta, warto pomyśleć o trasie tramwajowej omijającej Rondo Kaponiera, pozwoliłoby to usprawnić połączenie z centrum miasta i zaoszczędzić cenne minuty.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Na pewno Łazarz powinien stać się bardziej przyjazny dla mieszkańców – sytuację z pewnością poprawi uspokojenie ruchu na łazarskich ulicach, przy jednoczesnym zapewnieniu miejsc postojowych dla mieszkańców, ponadto na Łazarzu powinno być więcej zieleni, drzew, powinna rozwijać się infrastruktura dla dzieci i seniorów, warto bardziej eksponować potencjał i zalety Łazarza na zewnątrz a ponadto konieczna jest walka ze smogiem np. poprzez rozwój sieci ciepłowniczej oraz większa dbałość o czystość na osiedlu. Ważne jest także mieszkańcom możliwości spędzenia wolnego czasu – powinna się rozwijać oferta sportowa, rekreacyjna i kulturalna. Rada Osiedla może wspierać i inicjować wiele pomysłów.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pani zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Morawskiego
2. Kolejowa
3. Małeckiego

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pani za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Inkubator Kultury Pireus

PORAŻKA:
↓ brak strony internetowej
↓ słaba komunikacja z mieszkańcami

Powrót

32. Roman Modrzyński, lat 52, wykształcenie średnie - radny Osiedla Św. Łazarz VI kadencji: 2015-2019 (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Urodziłem się, wychowałem na Łazarzu, moja rodzina od ponad 100 lat tutaj mieszka. Jestem absolwentem Szkoły Podstawowej nr 9, dziś tam uczęszcza jedna z moich córek. Mam 52 lata, zawodowo pracuje jako motorniczy.
Na Łazarz wróciłem po śmierci żony, od 2012 mieszkam wraz z 2 córkami .

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Łazarz to mój rodzinny dom, chcę w swych działaniach pokazać, że to wspaniałe miejsce dla każdego z nas. Jeśli zostanę wybrany, będzie to moja druga kadencja. Chcę działać aktywnie na rzecz mieszkańców, rozwijać potencjał tego miejsca.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Postanowiłem dołączyć do grupy niezależnych ludzi, skupionych w grupie Czas na Łazarz, działających w różnego rodzaju organizacjach pozarządowych. Liczę na nową jakość w Radzie Osiedla.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Nadzorowanie zadań wynikających z budżetu Rady Osiedla, realizacji zadań, które zostały zaplanowane, a nie zrealizowane przez jednostki miejskie.
2. Polepszenie komunikacji z mieszkańcami, stworzenie strony internetowej Rady Osiedla.
3. Nadzorowanie wprowadzenia Strefy Płatnego Parkowania, postulowanie dostępności po godz. 18 parkowania tylko dla mieszkańców Łazarza, firm prowadzących tutaj działalność.
4.Współpraca z licznymi organizacjami pozarządowymi, wykorzystanie obecność Targów Poznańskich dla promowania Osiedla Św. Łazarz i działań na rzecz mieszkańców Osiedla.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Centrum sportów wrotkarskich, basen to ważne, potrzebne inwestycje.
Trzeba poczekać na opinię środowiskową co do oddziaływania takich obiektów na otoczenie. Jeśli opinia będzie negatywna basen powinien być realizowany na proponowanym obszarze bliżej ulicy Reymonta. Dla toru wrotkarskiego miasto Poznań powinno wykupić, ,zamienić się na teren po Stadionie Energetyka.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Ulica Głogowska to centralna ulica naszego osiedla, w wielu miejscach jest zbyt wąska, nie spełnia wymogów ulicy dwupasmowej.
W pierwszej kolejności należy poprawić bezpieczeństwo w rejonie przystanku Rynek Łazarski, czy przez zwężenie czy też poprzez inne rozwiązania - to zostawiam fachowcom. W niedalekiej przyszłości ma zostać wybudowany parking park&ride na Górczynie, to powinno zmniejszyć tranzyt przez ulice Głogowską, umożliwić dalsze prace z uspokajaniem ruchu. W planach oczywiście tzw. Dolna Głogowska, jednak to przyszłość.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania powinno poprawić sytuację, nie powinno być przyzwolenia na łamanie przepisów ruchu drogowego. Można ograniczyć nieprawidłowe parkowanie poprzez montaż słupków, stojaków rowerowych, elementów małej architektury.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Tak, zwiększona częstotliwość kursów pozwoliłaby na sprawniejsze, wygodne podróżowanie komunikacją miejską. Rada Osiedla może wnioskować o częstsze kursy, jednak zależy to od organizatora przewozów czyli ZTM, który podlega Miastu Poznań.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
W ostatnim czasie zauważyć można, że coraz więcej buduje się na Łazarzu mieszkań. Powstaje małe osiedle przy ul.Gąsiorowskich, widać prace budowlane przy ul. Łukaszewicza, Kącik. Wiele kamienic jest rewitalizowanych, ale stają się hostelami. W ostatnich latach widać, że powstają nowe miejsca gastronomii, mamy też okresowo różne inicjatywy jak Kino w bramie. Należy dążyć do zapewnienia mieszkańcom pełnej oferty kulturalno-rozrywkowej. Potrzebne małe kino, kręgielnia, kryty basen, tor wrotkarski.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Nadzorowanie odkładanego ,obiecanego remontu ul. Kolejowej
2. Małeckiego
3. Iłłakowiczówny

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ remont chodników ul. Chociszewskiego, Wojskowa,
↑ przywrócenie zieleni ul. Łukaszewicza,
↑ plac zabaw w Parku Kasprowicza,
↑ rewitalizacja Placu Nowakowskiego,
↑ Skwer Eki z Małeki

PORAŻKA:
↓ brak poprawnej komunikacji z mieszkańcami,
↓ brak poprawnej komunikacji wewnętrznej w Radzie Osiedla

Powrót

33. Dorota Molińska, lat 33, wykładowca akademicki (Razem dla Łazarza)

Kilka słów o sobie:
Z wykształcenia jestem historykiem sztuki i pracuję jako wykładowca akademicki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza. Na Łazarzu mieszkam na stałe od 7 lat i zaliczam się od szerokiej grupy młodych, aktywnych zawodowo osób, które świadomie dokonały wyboru tej dzielnicy jako „swojego miejsca na świecie”.

1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Dostrzegam ogromny potencjał naszego Osiedla – urokliwej historycznej architektury, dogodnego położenia i skomunikowania, czy dostępu do terenów zielonych, których jak na dzielnicę w środku dużego miasta jest całkiem sporo. Niemniej jednak każdy z tych, tak ważnych dla mieszkańców aspektów może i powinien zostać ulepszony.
Chciałabym bardzo przyczynić się do kontynuowania rozpoczętych projektów (np. remontu Rynku Łazarskiego, wprowadzenia strefy parkowania), a także stworzenia nowych, zwłaszcza takich, które podnieść mogą estetyczną atrakcyjność i standard życia mieszkańców naszej dzielnicy.
Uważam, że podążając za wzorem innych miast, a nawet dzielnic Poznania, na Łazarzu powinien powstać projekt porządkujący przestrzeń wizualną. Szyldy, banery, reklamy, które dziś - często nawet umieszczane nielegalnie – okropnie szpecą ulice wokół nas.
Chciałabym, aby decyzje podejmowane prze przyszłą Radę pozytywnie rozwijały Łazarz jako nowoczesną i przyjazną mieszkańcom dzielnicę, ale także uwzględniały i chroniły jej historyczne dziedzictwo i klimat.

2. Czy startuje Pani z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
W wyborach do rad osiedlowych nie istnieje formuła komitetów wyborczych, a każdy jest de facto kandydatem niezależnym [lista Razem dla Łazarza - przyp. red.].
Jednakowoż zdecydowałam się na start wraz z grupą Razem dla Łazarza, gdyż jako debiutująca kandydatka cenię sobie fakt, że jest wśród nas sporo osób tak jak ja nowych, wnoszących świeże spojrzenie i pomysły. Nie ukrywam jednocześnie, że wśród członków „starej Rady”, którzy znajdują się na tej samej liście są osoby, które darzę szacunkiem za doświadczenie, biegłą znajomość procedur administracyjnych oraz umiejętność pozyskiwania dodatkowych środków finansowych na realizację planowanych projektów.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pani 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Remont ul. Kolejowej i Rynku Łazarskiego
2. Wprowadzenie strefy płatnego parkowania i uspokojenie ruchu na uliczkach osiedlowych
3. Rozpoczęcie prac nad uporządkowaniem estetyki szyldów, banerów i reklam szpecących łazarskie ulice
4. Rewitalizacja Parku Kasprowicza i innych terenów zielonych

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Sprawa jest kontrowersyjna. Tereny zielone są wielkim skarbem naszej dzielnicy, ale planowane inwestycje cieszą się bardzo silnym poparciem społecznym, wyrażonym chociażby w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim. Trudno jest całkowicie ignorować potrzeby mieszkańców. Z dużą dozą wahania i tylko jeśli nie można znaleźć alternatywnej lokalizacji czułabym się zobligowana do poparcia powstania proponowanych obiektów.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pani uważa?
Głogowska jest ulicą niebezpieczną i nieprzyjemną – jej remont w dłuższej perspektywie czasu jest absolutnie konieczny! Zwłaszcza w zakresie przechodzenia przez ulicę przez pieszych, co w tym momencie jest niezwykle uciążliwe.
Bardzo chętnie poparłabym taki projekt, ale inwestycja powinna być skoordynowana z szerszym planem rozwoju infrastruktury okolicy. Istnieje obawa, że zbyt pochopne podjęcie decyzji o zwężeniu mogłoby skierować cały ruch i zakorkować mniejsze, zupełnie dziś niedostosowane do tego uliczki.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Należy bezwzględnie wprowadzić strefę płatnego parkowania i w miarę możliwości ruch jednokierunkowy tak, aby pozyskać możliwie dużo legalnych miejsc postojowych. Konieczny jest kompromis uwzględniający wygodę pieszych i rowerzystów.
Co do kwestii nielegalnego postoju, to egzekwowanie prawa leży w gestii służb takich jak Straż Miejska, czy Policja. Niemniej jednak projekt Strefy powinien zawierać fizyczne ograniczenia (np. słupki) w takich miejscach, w których parkowanie jest nie tylko wykroczeniem, ale również stwarza poważne niedogodności, czy realne zagrożenie dla innych.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pani będąc jako radną Osiedla Św. Łazarz?
TAK! Zwłaszcza w dni powszednie. Sama regularnie podróżuję komunikacją miejską, także na tej trasie i wiem, że częstsze i punktualne kursowanie tramwajów to dobry sposób na przekonanie większej liczby osób do rezygnacji z codziennej jazdy samochodem.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Problem „wyludniania się” Łazarza jest zjawiskiem znacznie bardziej złożonym niż to się na pozór wydaje. Po pierwsze wskazać należy na rosnące oczekiwania wobec standardu, a zwłaszcza metrażu przypadającego na osobę. Obserwowane zmniejszenie zagęszczenia ludności jest poniekąd zjawiskiem pozytywnym – często świadczy o tym, że współczesny poznaniak mieszka po prostu wygodniej, na większej przestrzeni, niż jeszcze kilkanaście lat temu.
Ponadto Łazarz jest dzielnicą bardzo chętnie wybieraną przez osoby młode, szukające mieszkania, czy pokoju na wynajem. Bardzo rzadko meldują się one w miejscu zamieszkania, a zatem do oficjalnych statystyk dolicz można co najmniej kilka tysięcy de facto mieszkańców.
Niemniej jednak, aby nasza dzielnica stawała się miejscem coraz bardziej atrakcyjnym - zachęcającym do osiedlania się tu na stałe - skupić się należy na podnoszeniu jakości życia przez poprawę bezpieczeństwa, czystości, ograniczenie hałasu i zadbanie o estetkę przestrzeni.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pani zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. ul. Niegolewskich
2. ul. Małeckiego między ul. Strusia a ul. Gąsiorowskich
3. ul. Ułańska

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pani za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ remont pływalni letniej w Parku Kasprowicza,
↑ rewitalizacja pl. Nowakowskiego
↑ rozpoczęcie prac nad Strefą Płatnego Parkowania

PORAŻKA:
↓ opóźnienia w remontach ul. Kolejowej i Rynku Łazarskiego
↓ nieuporządkowanie kwestii parkowania w okolicy Parku Kasprowicza

Powrót

34. Tomasz Naradowski, lat 36, informatyk (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Ukończyłem studia wyższe na kierunku Informatyka na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza oraz kierunek Zarządzanie Projektami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Pracuję w zawodzie jako manager zarządzający europejskim portfelem projektów informatycznych w dużej międzynarodowej firmie.

1. Dlaczego zdecydowała się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Od urodzenia związany jestem z ul. Niecałą. Tu się urodziłem i wychowałem.
Tak, tak, ulica Niecała, choć odcięta ul. Grunwaldzką to nadal os. Święty Łazarz. Jak ul. Biała, Zakątek oraz część ul. Wojskowej i Marcelińskiej.
Mieszkańcy tych ulic wraz z ich racjami oraz problemami czuli się pomijani w miejskiej dyskusji, nie mając w latach ubiegłych reprezentanta.
Moim priorytetem w pracy na rzecz mieszkańców, zapominanego kawałka Łazarza, jest poprawa stanu infrastruktury, ograniczenie emisji hałasu, wprowadzenie priorytetu miejsc parkingowych dla mieszkańców, poprawa stanu i jakości zieleni aby pokazać mieszkańcom w jak pięknej okolicy mieszkają.
Swoją osobą do rady chcę wnieść wieloletnie doświadczenie menedżerskie, pozwalające na poprawę organizacji działań oraz usprawnić komunikację z mieszkańcami.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Kandyduje w ramach komitetu „Czas na Łazarz”. Wierzę mocno, że silna reprezentacja miejskich aktywistów z doświadczeniem pozwoli odmienić jakość życia mieszkańców Osiedla Św. Łazarz.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Wprowadzenie priorytetu parkowania dla mieszkańców
2. Coroczne obowiązkowe nasadzenia zieleni
3. Otwarta komunikacja Rady Osiedla z mieszkańcami
4. [BRAK ODPOWIEDZI]

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich to inwestycje niezwykle ważne dla mieszkańców dzielnicy i bezsprzecznie powinny powstać. Przed podjęciem ostatecznej decyzji należałoby pochylić się nad doborem najodpowiedniejszej lokalizacji dla tego typu inwestycji.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Temat Głogowskiej jest niezwykle istotny w debacie miejskiej. Wywołuje wiele emocji wsród mieszkańców. Dlatego też należy przeprowadzić szereg testów oraz szukać potwierdzenia słuszności przyszłych rozstrzygnięć w badaniach o natężeniu ruchu, np.: Politechniki Poznańskiej, która poproszona o opinię zarekomendowała zwężenie ulicy do jednego pasa ruchu.
Ulica Głogowska w wielu miejscach jest zaprojektowana i wybudowana niezgodnie z przepisami. Pasy jezdni są zbyt wąskie, przystanki tramwajowe i „wysepki” nie mieszczą pieszych. Chodniki natomiast zastawiane są przez samochody parkujące niezgodnie z przepisami, co uniemożliwia bezpieczne poruszanie się przechodniów w tym w głównej mierze osób starszych, niepełnosprawnych czy matek z wózkami.
Pewnikiem jest, że Głogowska dzieli dzielnice na dwie części. Jako radny osiedlowy chciałbym dążyć do scalenia dzielnicy oraz przywrócenia ulicy Głogowskiej dawnego blasku, świetności i handlowego charakteru przy jednoczesnym zachowaniu komfortu życia mieszkańców w najbliższym otoczeniu.
Niewątpliwie, faktem mogącym pozytywnie wpłynąć na wprowadzenie zmian na Głogowskiej jest powstanie parkingu Park and Ride na Górczynie, którego powstania jestem zwolennikiem.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Temat problemu parkowania w dużej mierze zostanie uregulowany dzięki wprowadzeniu Strefy Płatnego Parkowania na Łazarzu. Moim priorytetem jako radnego będzie doprowadzenie do jej uruchomienia z sukcesem. Docelowo Strefa Płatnego Parkowania w mojej ocenie powinna zostać wzmocniona regulacjami związanymi z priorytetem parkowania dla mieszkańców, zgodnie z zastosowanymi rozwiązaniami na ulicy Rybaki.
Parkowanie w miejscach niedozwolonych natomiast winno zostać regulowane przez stopniowe wprowadzenia fizycznych ograniczeń jak słupki czy zieleń.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Do tematu linii tramwajowej numer 3 należy podejść systemowo i pragmatycznie w oparciu o dane i statystyki ZTM. W tym przypadku należy rozpatrzeć obie strony interesów - komfort mieszkańców ale także aspekt ekonomiczny MPK. Decyzję należy podjąć w oparciu o rzetelne dane o wykorzystaniu linii tramwajowej numer 3.
Długofalowo i kierunkowo rada osiedla powinna dbać o rozwój oraz komfort newralgicznych punktów przesiadkowych celem usprawnienia komunikacji zbiorowej w obrębie dzielnicy.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Patrząc na najbliższe otoczenie, sąsiadów, przyjaciół, kolegów ze szkolnych ławek i wsłuchując się w ich opinie mam poczucie, że statystyki nie oddają rzeczywistego obrazu ilości mieszkańców. Powołując się na dane przygotowane przez Urząd Miasta Poznania statystyki Głównego Urzędu Statystycznego w swoich wyliczeniach pomijają studentów, przyjezdnych obcokrajowców. Według urzędu Miasta Poznania w latach 2014-2017 ilość mieszkańców wzrosła z 640 820 do 671 233.
Niemniej jednak skutecznym magnesem dla przyciągnięcia nowych mieszkańców jest szeroko pojęta poprawa jakości życia. W mojej ocenie składa się na to kilka najistotniejszych faktów: jak zagwarantowanie ładu, estetyki, porządku, bezpieczeństwa, bliskość siatki komunikacji publicznej, dostępność żłobków, przedszkoli, szkół, wyeliminowanie przyczyn zanieczyszczenia powietrza i dbałość o tereny zielone.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Kolejowa
2. Małeckiego
3. Jarochowskiego

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Remont Placu Nowakowskiego
↑ Wybieg dla psów w parku Kasprowicza.

PORAŻKA:
↓ Brak otwartości w komunikacji.
↓Powolne tempo wprowadzania zmian wpływające na poprawę jakości życia mieszkańców.

Powrót

35. Maciej Nowak, lat 36, analityk (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Na Łazarzu mieszkam od 1998 roku.
Pracuję w dziale analitycznym dużej, międzynarodowej firmy. Zajmuję się procesami rozliczania umów oraz tworzeniem aplikacji wewnętrznych i ich zarządzaniem.
Interesuję się urbanistyką, historią i rozwojem miast.
Jestem administratorem profilu Chcemy Strefy Płatnego Parkowania na Łazarzu.
Wierzę, że centrum dużego miasta może być znakomitym miejscem do życia. Jestem zafascynowany organizacją miast holenderskich i niemieckich i chciałbym, żeby Poznań wykorzystał ich rozwiązania i doświadczenia.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Jestem pewien, że jako radny będę mógł dla naszej dzielnicy zrobić zdecydowanie więcej niż jako zaangażowany ale pojedynczy mieszkaniec.
Uczestniczę od lat w konsultacjach społecznych czy sesjach obecnej rady.
Chciałbym zmienić jakość działania obecnej rady, która nie wspiera mieszkańców w kontaktach z jednostkami miejskimi, nie ma czasu na kontakt z mieszkańcami, nie odpisuje na maile.
Na profilu facebookowym naszej rady, w ostatnich przedwyborczych dniach pojawiło się więcej postów niż przez ostatnie pół roku. Tak nie powinna wyglądać komunikacja z mieszkańcami.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Startuję razem z inicjatywą Czas na Łazarz.
Startujemy razem ponieważ mamy wspólna wizję rozwoju dzielnicy. Z większością osób z naszej listy znamy się od lat z konsultacji społecznych albo z dyskusji internetowych na lokalne tematy. W pewnym momencie stwierdziliśmy, że mamy podobne poglądy i, że razem możemy więcej.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Właściwe wprowadzenie strefy płatnego parkowania.
Rada będzie miała duży wpływ na szczegóły tej realizacji. Wybór konkretnych rozwiązań na konkretnych ulicach. Będziemy na pewno zabiegać o miejsca tylko dla mieszkańców na wzór ulicy Rybaki.
2. Wprowadzenie strefy uspokojonego ruchu w wybranym przez mieszkańców wariancie W1.
Podobnie jak w przypadku Strefy Płatnego Parkowania rada będzie miała wpływ na szczegóły tej realizacji. Zależy mi, żeby nasze ulice były bezpieczniejsze i generowały mniej hałasu.
Koniecznie musimy też przeciąć największe korytarze tranzytowe, nasze lokalne ulice nie powinny służyć do omijania korków na ulicach zbiorczych.
3. Remont ulic Jarochowskiego i Kolejowej.
Oba projekty były przez urzędników miejskich obiecywane już wiele razy. Należy tego tematu przypilnować. Jarochowskiego jest obecnie w dużo bardziej zaawansowanej fazie, Kolejowa jest wyzwaniem ale wierzę, że możliwym do zrealizowania w tej kadencji.
4. Dbanie o zieleń w parkach i zieleń przyuliczną.
Ochrona zieleni, którą już mamy i tworzenie warunków dla powstania nowych terenów zielonych.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Bardzo możliwe, że tak. Szanują argumenty obu stron. Doceniam trud, który włożono w dotychczasowe działania na rzecz tych inwestycji. Z drugiej strony rozumiem mieszkańców, którzy chcieliby rozszerzenia parku o tamte tereny.
W niedzielę poszedłem obejrzeć dokładnie jak to miejsce wygląda. Tak jak mówią zwolennicy budowy toru, teren jest zaniedbany. I tak jak mówią zwolennicy ochrony zieleni, teren zielony ma wartość przyrodniczą i szkoda byłoby go stracić.
Sam basen i tor wrotkarski dużo dałyby naszej dzielnicy i zdecydowanie powstać powinny. Pytanie brzmi czy w tym konkretnym miejscu. Możliwe, że tak.
Będę obserwował rozwój tej sytuacji, postaram się pomóc w znalezieniu kompromisu.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Utrzymywanie tak szerokiej drogi rozdzielającej Łazarz na dwie odrębne części jest szkodliwe. Tracimy możliwość wykorzystania ogromnego potencjału handlowego tej ulicy.
Widzę przyszłość Głogowskiej jako ulicy pełnej sklepów i gastronomii, która oprócz Rynku Łazarskiego będzie centrum naszej dzielnicy. To jest ogromny niewykorzystany na dzisiaj potencjał
Pytanie powinno brzmieć kiedy i pod jakimi warunkami zwężenie byłoby możliwe.
Zaproponowałbym test na wzór ronda przy Starym Browarze. Tam podobnie jak w przypadku Głogowskiej obawiano się korków a nowe rozwiązanie obroniło się znakomicie.
Powinniśmy poczekać też na parking P&R na Górczynie, który odciąży ulicę z ruchu tranzytowego.
Podsumowując, bardzo chciałbym, żeby Głogowska mogła mieć jeden pas. Rozumiem jednak jej obecne znaczenie komunikacyjne i byłbym bardzo ostrożny podczas wprowadzania zmian.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Strefa płatnego parkowania jest podstawą rozwiązania problemu. Badania Zarządu Dróg Miejskich pokazują, że znalezienie miejsca parkingowego na Jeżycach po wprowadzeniu strefy jest łatwiejsze niż przed jej wprowadzeniem.
Kolejnym krokiem, tam gdzie problemy z parkowaniem są dla mieszkańców największe, powinny być wyznaczane miejsca tylko dla nich.
W temacie parkowania niezgodnego z przepisami powinniśmy stosować elementy małej architektury fizycznie uniemożliwiające takie parkowanie.
Przestrzeń, którą zajmują nielegalnie zaparkowane auta jest przestrzenią zabraną najczęściej pieszym, czasem też rowerzystom. Miasto nie powinno się na to godzić.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Mam wrażenie, że w tej kwestii głównie brakuje przystanków umożliwiających wygodną przesiadkę na Moście Dworcowym. Głogowską tramwaj jeździ co 3 minuty. Nie byłoby problemu jeśli moglibyśmy wygodnie przesiadać się w tramwaje jadące w dół w kierunku Starego Browaru.
Pytanie o godziny kursowania linii 3 jest pytaniem do Zarządu Transportu Miejskiego, który dysponuje statystykami dla takiego połączenia.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Nie jestem pewien czy Łazarz się wyludnia. Statystyki GUSu pokazują tylko zameldowanych mieszkańców, nie jest to wynik miarodajny. Każdy z nas zna mieszkańców Łazarza, często wieloletnich, którzy nie są tutaj zameldowani.
Mamy ogromne atuty takie jak bliskość centrum miasta, znakomita komunikacja zbiorowa, bliskość dworca PKP, dostępność szkół, służby zdrowia czy wielu usług.
Jestem pewien, że dokładnie tak jak w Niemczech, po fali suburbanizacji nastąpi fala powrotów do miast ludzi zmęczonych pokonywaniem dużych odległości.
Warunki są więc dobre jednak niezależnie od tego musimy zrobić wiele, żeby nowi mieszkańcy chcieli się tutaj wprowadzać a obecni nie myśleli o wyprowadzce.
Musimy zadbać o bezpieczeństwo, remonty, zieleń czy tematy związane z komunikacją i czy tak często podnoszonym przez mieszkańców problemem parkowania aut. Jestem pewien, że kandydaci z listy Czas na Łazarz wiedzą jak to zrobić!

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Kolejowa
2. Jarochowskiego
3. Małeckiego

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Konsultacje i doprowadzenie do wykonania projektu remontu ulicy Jarochowskiego. Doceniam zaangażowanie Filipa Olszaka w ten projekt i sposób w jaki przekonywał do niego mieszkańców. Realizacja się opóźnia ale warto czekać, zmiana organizacji ruchu w tym rejonie doskonale połączy dzielnicę z parkiem.

PORAŻKA:
↓ Komunikacja z mieszkańcami. Moje próby kontaktu z obecną radą nie były udane. Albo nie odpisywano mi na maile, albo dostawałem zdawkową odpowiedź o przesłaniu mojej sprawy do którejś z jednostek miejskich. Byłem też raz na dyżurze, w oficjalnym terminie, na który nie przyszedł żaden radny.

Powrót

36. Filip Olszak, lat 38, radca prawny, radny Miasta Poznania - radny Osiedla Św. Łazarz VI kadencji: 2015-2019 (Razem dla Łazarza)

Kilka słów o sobie:
Od 8 lat działam w Radzie Osiedla Św. Łazarz, od 4 lat jako jej Przewodniczący. Od kilku miesięcy zasiadam w Radzie Miasta Poznania. Jestem prawnikiem z doświadczeniem pracy w samorządzie, przy obsłudze funduszy unijnych, inwestycji i podatków. Wraz z żoną wychowujemy dwie śliczne córeczki. Moje doświadczenie społeczne, zawodowe i życiowe pomaga mi działać skutecznie dla dobra lokalnej społeczności.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Chciałbym zrealizować rozpoczęte w poprzedniej kadencji projekty, takie jak remont ul. Jarochowskiego, wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania czy budowa pływalni krytej i toru wrotkarskiego. Ta kadencja będzie bardzo ważna dla mieszkańców Łazarza i zadecyduje o jego przyszłości. Wciąż nie brak mi pomysłów na to co można zrobić dobrego dla naszego osiedla.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Żeby w radzie osiedla skutecznie realizować ambitne projekty niezbędna jest grupa ludzi, których łączy wspólny cel: przyjazny mieszkańcom Łazarz. Dlatego też zdecydowałem się połączyć siły z grupą mieszkańców Łazarza, reprezentujących wszystkie części naszego osiedla. Razem dla Łazarza [lista Razem dla Łazarza - przyp. red.]możemy zrobić więcej niż działając w pojedynkę.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
Przez ostatnie dwa lata pracowaliśmy w Radzie Osiedla Św. Łazarz nad wprowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania, obecnie projekt ten wchodzi na ostatnią prostą, bardzo istotne jest by dopilnować, żeby został on wprowadzony z poszanowaniem interesów wszystkich mieszkańców naszego osiedla.
Od lat Rada Osiedla Św. Łazarz stara się by powstała na Łazarzu pływalnia kryta, która wspólnie z istniejącą już Pływalnią Letnią i planowanym Centrum Sportów Wrotkarskich stworzy unikalny kompleks sportowy, porównywalny tylko z wildecką „Chwiałką”. Mieszkańcy Łazarza tego lata „zagłosowali nogami” za tym by na naszym osiedlu były nowoczesne i bezpieczne obiekty sportowe i tłumnie przybyli na Pływalnie Letnią. To pokazuje jak bardzo brakuje nam takich obiektów.
W ostatnich latach, w miarę posiadanych środków Rada Osiedla Św. Łazarz remontowała kolejne chodniki. Nie brak też na Łazarzu ulic na które po latach powróciły drzewa. Wciąż jest jeszcze wiele takich miejsc, na których przebudowę brakowało środków i nimi należy się zająć w nadchodzącej kadencji. W zakończonej kadencji Rady Osiedla Św. Łazarz udało nam się pozyskać pieniądze na remont chodnika na ul. Chociszewskiego, udało się też zabezpieczyć środki na remont ul. Jarochowskiego (na odcinku od Chociszewskiego do Wyspiańskiego) oraz obronić fundusze na ul. Kolejową, te dwa remonty to nasz priorytet.
Łazarz ma to niewątpliwe szczęści, że na jego terenie jest wiele szkół i przedszkoli. Dzięki temu nasze najmłodsze pokolenie ma do nich blisko, dzieci nie muszą tłoczyć się w ciasnych budynkach, jak ma to niestety miejsce w innych częściach Poznania. Ale o nasze placówki trzeba wciąż dbać, przeprowadzając w nich niezbędne remonty. Zwłaszcza, że wiele z nich to prawdziwe perełki architektoniczne, których piękno trzeba wydobyć.

4 Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Kryta pływalnia jest potrzebna wszystkim mieszkańcom Łazarza, dzieciom z okolicznych szkół i seniorom. Potrzeba nam obiektu, łatwo dostępnego i nowoczesnego. Tor wrotkarki, wybrany w Budżecie Obywatelskim głosami 6000 mieszkańców to równie wyczekiwany obiekt, dzięki któremu teren Pływalni Letniej będzie wykorzystywany także poza miesiącami wakacyjnymi.
Oba te obiekty muszą być usytuowane w otulinie zieleni, po to by wkomponować się w Park Kasprowicza. Ważne by od pobliskich budynków mieszkalnych dzieliła je ściana zieleni. Istotne jest też, by budowa tych obiektów odbywała się z poszanowaniem zasad ochrony środowiska, o co dbają odpowiedzialne za to instytucje.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
NIE bez należytego przygotowania i wpisania takiej decyzji w szerszy kontekst układu komunikacyjnego Łazarza i Górczyna. Źle przeprowadzone zwężenie ul. Głogowskiej, robienie testów na tej jednej ulicy, zamiast przygotowania kompleksowej organizacji ruchu w całym sektorze, spowodowałoby przeniesienie ruchu samochodowego na uliczki osiedlowe.
Ulica Głogowska wymaga zmian, ale muszą być one przeprowadzone z głową. Konieczne jest stworzenie alternatywy dla jazdy po Głogowskiej samochodem (takiej jak na przykład parking P&R na Górczynie), niezbędne jest wzmocnienie transportu publicznego oraz udrożnienie układu drogowego związanego z drugą ramą komunikacyjną, na którą powinien przenieść się ruch tranzytowy z ul. Głogowskiej.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Pomocna w rozwiązaniu tego problemu będzie Strefa Płatnego Parkowania oraz związane z jej wdrożeniem, wyznaczenie legalnych miejsc parkingowych. To jednak nie jest lek na całe zło, równie ważna jest budowa parkingów kubaturowych, w pierwszej kolejności przy Arenie i Międzynarodowych targach Poznańskich. Te dwa parkingi powinny mieć tak usytuowane wjazdy i wyjazdy, by nie generowały ruchu na ulicach osiedlowych (takich jak Wyspiańskiego lub Śniadeckich). Ważne jest też by były dostępne nie tylko dla gości ale również dla okolicznych mieszkańców. Nasze osiedle potrzebuje również wybudowania parkingów dla mieszkańców rejonów w których przestrzeni do parkowania jest najmniej, czyli tam gdzie w zabudowie dominują kamienice z początku XX wieku.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Transport publiczny powinien stanowić wygodną alternatywę dla jazdy samochodem. By tak było potrzeba jak najwięcej bezpośrednich połączeń pomiędzy ważnymi punktami naszego miasta. Łazarz i okolice Starego Browaru niewątpliwie są takimi miejscami. Zwłaszcza, że na miejscu dawnego Dworca PKS powstaje nowy kompleks biurowców – potencjalne miejsce pracy dla mieszkańców Łazarza. Dlatego linia nr 3, bezpośrednio łącząca dwa wymienione przeze mnie miejsca będzie zyskiwała na znaczeniu i powinna stać się pełnoprawną linią tramwajową.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Łazarz się wyludnił, to smutna konsekwencja przemian jakie dotknęły śródmieście Poznania. Żeby odwrócić tę tendencję musimy starać się by warunki życia na Łazarzu znacznie się poprawiły. Łazarz powinien być otwarty na ludzi młodych, zwłaszcza na rodziny z dziećmi. Z uwagi na rozbudowaną bazę placówek oświatowych, bliskość terenów zielonych i dużą liczbę płacy zabaw jest to dobre miejsce by wychowywać dzieci. Nie można zapominać o osobach starszych, dla których istotna jest możliwość ciekawego spędzania wolnego czasu, dla nich powinny powstawać kluby seniora i placówki podobne do świetnie działającego (w różnych grupach wiekowych) Osiedlowego Klubu „Krąg”.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
Trudni jest wymienić tylko trzy, bo jest ich niestety jeszcze więcej. Jest jednak szansa, iż w nadchodzącej kadencji Rada Osiedla Św. Łazarz dysponować będzie większą ilością środków finansowych pochodzących z rozszerzenia Strefy Płatnego Parkowania (dzięki czemu możliwe będą remonty większej ilości chodników, a może również jezdni).
Jeśli muszę wskazać trzy ulice, to były by to:
1. Niegolewskich od Bogusławskiego do Jarochowskiego.
2. Winklera od Głogowskiej do Kasprzaka i od Jarochowskiego do Arciszewskiego.
3. Małeckiego od Strusia do Gąsiorowskich.
Świadomie nie wymieniam ulicy Kolejowej i Jarochowskiego, gdyż pieniądze na kompleksowy remont tych dwóch ulic znajdują się już w budżecie Miasta i należy dopilnować, by zostały dobrze wydane.

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Doprowadzenie do remontu Pływalni Letniej w Parku Kasprowicza. Nie mam tu na myśli jedynie pozyskania środków na przebudowę pływalni. Rada Osiedla Św. Łazarz współpracowała z POSiR-em na każdym etapie projektowania i realizacji remontu. Czasem była to współpraca szorstka, jak wtedy gdy trzeba było blokować plany skrócenia dużego basenu z 50 do 30 metrów. Innym razem bardzo zgodna, jak wtedy gdy po uruchomieniu obiektu miał on drobne problemy, takie jak np. śliskie brodziki, które po przekazaniu uwag od mieszkańców udało się wyposażyć w maty antypoślizgowe.
Aktywnie zbieraliśmy uwagi użytkowników basenów i przekazaliśmy je na koniec sezonu kierownikowi pływalni. Dzięki temu udało się wprowadzić modyfikacje obiektu, w części jeszcze w zeszłym roku, ze środków pochodzących ze zwrotu VAT za faktury z budowy (Miasto zaoszczędziło na tym kilkaset tysięcy złotych). Obecnie Pływalnia Letnia przygotowywana jest do startu nowego sezonu, w którym będziemy mogli przekonać się wszyscy na własne oczy jakie są efekty tych prac.

PORAŻKA:
↓ Iż pomimo starań Rady Osiedla nie udało się w tej kadencji doprowadzić do przebudowy ulicy Kolejowej. Nie jest to co prawda wina Rady Osiedla (przebudowa ul. Kolejowej z uwagi na jej zakres wykraczała poza kompetencje Rady), ale bądźmy szczerzy, co to obchodzi mieszkańca tej ulicy. Naciskaliśmy na to żeby ta ulica została zrobiona, ale jak to się mówi: „mieliśmy zbyt słabe przebicie”. Dlatego gdy teraz mnie ktoś pyta: czy powinienem być w Radzie Miasta i Radzie Osiedla, odpowiadam, że jeżeli dzięki temu będę mógł więcej zrobić dla naszego Osiedla, to tak. Ważne jest byśmy wspólnie: radni osiedlowi, miejscy, spółdzielczy, działali Razem dla Łazarza.

Powrót

37. Marcin Pakuła, lat 28, wykształcenie wyższe (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Jestem absolwentem kognitywistyki na UAM, zawodowo zajmuję się zapewnianiem jakości oprogramowania. Prywatnie jestem miłośnikiem komunikacji szynowej i kolejnictwa.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Z Łazarzem związany jestem już od prawie dekady - na początku studiów wprowadziłem się na Dolny Łazarz i już tu zostałem, mieszkając w różnych jego rejonach, przez co na własnej skórze doświadczałem i wciąż doświadczam problemów trapiących nasz fyrtel.
Dużo podróżuję po kraju i Europie i widzę, jakie rozwiązania wdrażane są w rejonach nie tak różnych od Łazarza, jak pięknieją i zmieniają się na lepsze. Jako mieszkańca zaczęło razić mnie nasze lokalne „zapóźnienie” względem innych poznańskich dzielnic, niedociągnięcia i „niedasizm”, które wymiernie przekładają się na jakość życia na naszym łazarskim fyrtlu - a ta, jakkolwiek na to nie spojrzeć, od lat stopniowo się pogarsza.
Chciałbym, by mieszkańcy zaczęli wracać, zamiast uciekać do innych dzielnic Poznania, gdzie szukają zieleni, spokoju, odpoczynku od hałasu i zanieczyszczeń. Skoro inne rejony można zmienić w miejsca atrakcyjne do mieszkania, wypoczynku, życia - czemu nie Łazarz?

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Tak - startuję z komitetem Czas na Łazarz. Jest to grupa doświadczonych, kompetentnych osób znających się na przestrzeni miejskiej, transporcie, aktywizacji społecznej czy innych obszarach kształtowania miasta. Łączą nas pomysły na zmianę Łazarza i chęć ich wdrożenia w życie.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Przede wszystkim, po wieloletnich przygotowaniach, wprowadzona zostanie Strefa Parkowania. Wszyscy znamy parkingowe problemy Łazarza - dzikie parkowanie na miejscach do tego nieprzystosowanych, chroniczny brak tych wyznaczonych poprawnie i kręcenie kółek po okolicznych ulicach, aby wcisnąć się gdziekolwiek. Strefa, zaplanowana i wdrożona z głową, przynajmniej część z tych problemów rozwiąże. Priorytetem jest zaspokojenie potrzeb mieszkańców dzielnicy - warto przyjrzeć się rozwiązaniom wdrożonym na ulicy Rybaki, czyli miejscach przeznaczonych tylko i wyłącznie dla osób mieszkających w sąsiedztwie.
2. Łazarz jest najmniej zieloną dzielnicą Poznania, a nowe nasadzenia w sposób niewystarczający rekompensują ubywające drzewa, krzewy czy trawniki. Należy skupić się na ich intensyfikacji - tworzeniu małych enklaw zieleni w formie tzw. „parków kieszonkowych” w miejscach, gdzie jest wystarczająco dużo przestrzeni; przywrócić drzewa tam, skąd zostały usunięte; a tam, gdzie z niezależnych przyczyn jest to niemożliwe, zastanowić się nad dostawieniem donic czy gazonów. Poza nowymi nasadzeniami trzeba też zadbać o już istniejące tereny zielone - Park Wilsona, Park Kasprowicza, skwery Focha czy Eki z Małeki.
3. Niewątpliwie jednym z największych wyzwań będzie rewitalizacja Głogowskiej, gdy będziemy musieli odpowiedzieć na pytanie, jaki powinna mieć charakter. Chciałbym, aby Głogowska „wróciła” do Łazarza i łączyła jego dotychczas podzielone części, stwarzając bezpieczną, zieloną, przyjazną wszystkim mieszkańcom przestrzeń - gdzie pędzące samochody, pochodzące w większości z ościennych gmin, zostaną zastąpione lokalnymi biznesami, kawiarnianymi ogródkami i zielenią. Głogowska była już wizytówką i najpiękniejszą ulicą Łazarza i jest to stan, o którego przywrócenie powinniśmy zabiegać.
4. Nie można zapomnieć też o ulicy Kolejowej, której mieszkańcy od lat mamieni są obietnicami rychłego remontu. Nierówne chodniki, krzywa nawierzchnia, praktycznie całkowite odcięcie od komunikacji miejskiej i brak połączenia tak z resztą Łazarza, jak i pozostałą częścią miasta to jej bolączki, które należy rychło rozwiązać i od pustych obietnic przejść w końcu do ich realizacji.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Nie ukrywam, że mam mieszane uczucia wobec tej inwestycji. Niewątpliwie potrzebna jest ogólnodostępna, kryta pływalnia, a tor wrotkarski wybrany został w głosowaniu w Budżecie Obywatelskim. Uważam jednak, że połączenie obu tych elementów było nieporozumieniem - z uwagi na skalę budowy wiąże się z koniecznością uszczuplenia Parku Kasprowicza o ponad półtora hektara wartościowej zieleni. Warto teren ten, zamiast zalewać go asfaltem i betonem, uporządkować i otworzyć dla mieszkańców.
Tor, jako projekt ogólnomiejski i służący całemu regionowi wielkopolskiemu (będzie to wszak jedyny obiekt tego typu), a nie tylko lokalnej społeczności, powinien zostać przeniesiony na inny, lepiej dostępny grunt miejski - choćby z uwagi na wzmożony ruch, jaki będzie generować, przy równocześnie niewielkiej przestrzeni, która miałaby go obsłużyć.
Pływalnia, jako służąca głównie lokalnej społeczności, powinna powstać w najbliższej okolicy, choć niekoniecznie we wskazanej lokalizacji. Warto wywierać naciski na władze miasta w sprawie istniejącej po sąsiedzku pływalni Olimpia, którą - zamiast budować od zera - wystarczyłoby wyremontować i przystosować do potrzeb mieszkańców.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Tak - uważam, że Głogowska powinna być główną ulicą dzielnicy, a nie główną trasą przelotową dla mieszkańców okolicznych gmin. Pomiary wykazały, że nie spełnia ona norm szerokości pasów, hałasu czy ogólnej organizacji, przez co jej remont jest przesądzony - pytaniem pozostaje, w jakim kształcie: wizytówki dzielnicy, czy tranzytowej arterii?
Ruch przelotowy, pochodzący głównie z ościennych gmin i oddalonych od Łazarza dzielnic, powinien zostać skierowany na II ramę komunikacyjną, która do tego właśnie służy. Głogowską należy zwrócić Łazarzowi jako jego główną ulicę, miejsce, które łączy interesy mieszkańców, właścicieli okolicznych biznesów, pieszych, rowerzystów, pasażerów komunikacji miejskiej i kierowców. Obecnie to rzeka asfaltu rozdzielająca dzielnicę na dwie części sznurem samochodów sunących pozbawioną zieleni.
Należy jednak do tej kwestii podejść rozważnie, aby przypadkiem nie wylać dziecka z kąpielą. Potrzebne są szeroko zakrojone konsultacje z zainteresowanymi stronami, które następnie zostaną testowo wdrożone na dłuższy okres. Dobrym przykładem jest obecna organizacja ruchu na ulicy Ratajczaka, gdzie przez kilka miesięcy sprawdzano, czy wypracowane wespół z mieszkańcami i ekspertami rozwiązanie się sprawdzi.
Zaletą takiego podejścia jest łatwość przywrócenia stanu wyjściowego, gdyby okazało się, że proponowane zmiany na Głogowskiej pogorszyły panujące warunki. Wyciągnięte z tego wnioski pozwoliłyby na dopracowanie koncepcji i ponowne jej sprawdzenie.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Przede wszystkim należy uświadomić sobie dwie rzeczy - miasto nie jest z gumy, a na ulicach zabytkowej dzielnicy, jaką jest Łazarz, miejsca jest mało, a także, że źle zaparkowane pojazdy negatywnie wpływają na bezpieczeństwo tak pieszych, jak i pozostałych kierowców, i nic nie powinno go usprawiedliwiać.
Bolączkami Łazarza jest niewystarczająca podaż miejsc parkingowych, zajętych często przez osoby „przejezdne” (zostawiające swoje samochody na terenie dzielnicy i przesiadające się do innych środków transportu) lub przez pojazdy nieruszane z miejsca całymi dniami. Strefa parkowania, która zostanie wprowadzona, wymusi rotację i przynajmniej część z tych miejsc zostanie zwolniona. Równocześnie należy dążyć do maksymalizacji liczby prawidłowo wyznaczonych miejsc postojowych (np. poprzez zmianę organizacji ruchu na jednokierunkową z równoległym parkowaniem), i likwidacji tych nielegalnych, niebezpiecznych.
Niestety, nie ma terenów, na których mogłyby powstać parkingi kubaturowe. W tej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest wyznaczenie miejsc postojowych tylko dla mieszkańców, na których - poza wyznaczonymi godzinami - parkować mogą tylko osoby z najbliższego sąsiedztwa. Pozwoliłoby to na zaspokojenie przynajmniej części potrzeb mieszkańców.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Tak - frekwencja na łazarskim odcinku linii jednoznacznie wskazuje, że połączenie to jest potrzebne. Linia nr 3 powinna kursować tak, jak pozostałe regularne linie, i za tym jako radny będę lobbować - sądzę, że pomysł ten bez trudu znajdzie poparcie radnych.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Myślę, że dane te, jeśli nie uwzględniają „tymczasowych” mieszkańców, czyli studentów, nie do końca odzwierciedlają rzeczywistość. Nie ma jednak co ukrywać, na Łazarzu pozostało wiele do zrobienia (co, niestety, potwierdzają różnorakie rankingi jakości życia) - mamy najmniej zieleni, powietrze o najgorszej jakości, wielokrotnie przekroczone normy hałasu. Aby odwrócić trend wyludniania się dzielnicy, musimy te obszary zmienić.
Łazarz ma gigantyczny potencjał, co dostrzec można na starych zdjęciach czy pocztówkach - piękną, reprezentacyjną Głogowską, kameralne skwery, place zabaw. Jak ma się to do obecnego stanu, z zapuszczonym Rynkiem, Głogowską rozcinającą dzielnicę na dwie części, samochodami poparkowanymi gdzie tylko się da, praktycznie ogołoconego z zieleni? Nie dziwne, że ludziom nie uśmiecha się mieszkać w takich warunkach.
Aby odwrócić ten trend, musielibyśmy wrócić do korzeni - przywrócić rozsianą po całej dzielnicy zieleń, kawiarniane ogródki, lokalne biznesy, zaprosić instytucje kultury, które niczym magnes przyciągają do siebie kolejne inicjatywy. I przede wszystkim nie udawać, że „samo się zrobi” - o te cenne zasoby należy na bieżąco dbać. Skoro udało się po sąsiedzku, na np. Jeżycach czy Wildzie, czemu nie u nas?

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Dmowskiego,
2. Małeckiego,
3. Kolejowa.

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ światła i poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniu Chociszewskiego/Kasprzaka,
↑ remont ulicy Chociszewskiego
↑ południowe przejście na skrzyżowaniu Głogowska/Hetmańska

PORAŻKA:
↓ odłożenie rewitalizacji Głogowskiej do czasu powstania Dolnej Głogowskiej, czyli chęć zakonserwowania chorego, niewydolnego układu na lata

Powrót

38. Piotr Pałgan, lat 48, wykształcenie średnie - radny Osiedla Św. Łazarz VI kadencji: 2015-2019 (Razem dla Łazarza)

Pomimo prób kontaktu przez redakcję dostępnymi kanałami (facebook, mail)
oraz wysłania zaproszenia przez Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania
KANDYDATKA NIE UDZIELIŁA ODPOWIEDZI

Powrót

39. Maria Paradowska, lat 58, wykształcenie wyższe - radna Osiedla Św. Łazarz VI kadencji: 2015-2019 (Razem dla Łazarza)

Kilka słów o sobie:
Jestem mieszkanką os. Św. Łazarz od 39 lat, ukończyłam pedagogikę pracy socjalnej na UAM, od ponad 30 lat jestem związana z placówkami pomocy społecznej. Na co dzień pracuję w Zespole Dziennych Domów Pomocy na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych.

1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Od 2 kadencji udzielam się w Radzie Osiedla Święty Łazarz i wiem jaka to duża odpowiedzialność. Wierzę, że dzięki temu mam wpływ na decyzje , które uczynią Łazarz lepszym i atrakcyjniejszym miejscem do zamieszkania innych osób.

2. Czy startuje Pani z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Nie startuję z żadnego komitetu wyborczego [lista Razem dla Łazarza - przyp. red.].

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pani 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Uspokojenie ruchu na uliczkach osiedlowych.
2. Budowa basenu krytego i toru wrotkarskiego.
3. Remont Rynku Łazarskiego.
4. Przebudowa ulicy Kolejowej i rewitalizacja ul. Jackowskiego.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Tak, kryta pływalnia jest oczekiwana przez wielu mieszkańców od lat, natomiast tor wrotkarski ma bardzo duże poparcie społeczne, projekt został wybrany w budżecie Obywatelski liczbą 6000 osób.
Nie mniej wszystko musi się odbywać w granicach prawa.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pani uważa?
Nie – zwężenie ulicy Głogowskiej spowodowałoby przeniesienie ruchu samochodowego na ulice osiedlowe i ich zakorkowanie .

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Wprowadzając strefę płatnego postoju.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pani będąc jako radną Osiedla Św. Łazarz?
Jestem za tym żeby tramwaj linii nr 3 jeździł również w weekendy oraz po godz. 19-tej. Mieszkańcy Łazarza skorzystaliby z tego połączenia wybierając się na deptak lub do Kina.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Problem jest bardziej złożony ponieważ niejednokrotnie kamienice mają nieuregulowany stan własności, co uniemożliwia zakup mieszkań.
Sporo kamienic wymaga też rewitalizacji co czyniłoby Łazarz piękniejszym. Przyciągać mogą też imprezy kulturalne, mała architektura, miejsca wypoczynku i relaksu ( tutaj bardzo dobry przykład pływalni letniej, której otwarcie nastąpiło w ub. roku).

9. Chodniki na których trzech ulicach Pani zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. ul. Niegolewskich od Bogusławskiego do Jarochowskiego
2. ul. Klonowica
3. ul. Małeckiego od Strusia do Gąsiorowskich

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pani za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ letnia pływalnia w Parku Kasprowicza,
↑ rewitalizacja placu Nowakowskiego

PORAŻKA:
↓ niedoprowadzenie do budowy krytego basenu
↑ brak przebudowy ul. Kolejowej

Powrót

40. Szymon Pawelczyk, lat 36, filolog (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Skończyłem Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z racji ukończonych studiów przez wiele lat pracowałem w branży turystycznej, aktualnie kieruje rodzinną firmą obsługującą budowlańców na terenie miasta i okolic. Łazarz znam od podszewki, od dziecka poznawałem go biegając po chodnikach, podwórkach czasem nawet garażach. Przez lata działałem społecznie w lokalnej – łazarskiej drużynie harcerzy.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Uważam, że we współczesnym dynamicznie rozwijającym się mieście istnieje potrzeba aktualnego reagowania na wyzwania, które niesie świat i takie działania chciałbym promować. Cenię Łazarz przede wszystkim za to, że ma potencjał doskonałego miejsca do życia dla wszystkich: młodszych i starszych, studentów i rodzin z dziećmi. Uważam że Łazarz nadal może być wygodnym miejscem do życia, pracy i wypoczynku dla każdego. Zdecydowałem się kandydować gdyż uważam że aktualna odchodząca rada osiedla nie dba w wystarczającym stopniu o jej rozwój i komfort mieszkańców.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Czas na Łazarz – nasz komitet stawia mocno na rozwój prospołeczny dzielnicy. Chcemy by Łazarz był dzielnicą w której wygodnie się mieszka, wypoczywa, pracuje. Wiemy że można stworzyć otwartą na głosy mieszkańców radę, która wspólnie z mieszkańcami będzie pracować nad rozwojem naszej dzielnicy.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Większą integrację nowych mieszkańców dzielnicy z tymi zamieszkującymi dzielnicę od lat.
2. Integrację społeczną młodych wiekiem oraz dojrzałych mieszkańców dzielnicy.
3. Uporządkowanie przestrzeni publicznej – działania doprowadzające do otwarcia miejsc publicznych na każdego mieszkańca.
4. Uporządkowanie dokuczającego mieszkańcom problemu parkingowego.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Tak pływalnia jak i centrum sportów wrotkarskich są projektami, które zostały wybrane przez mieszkańców jako projekty do realizacji, i moim zdaniem muszą zostać zrealizowane. Szczególnie tor wrotkarski będzie jedynym takim obiektem w mieście. My jako mieszkańcy powinniśmy natomiast uważać na to, żeby władze miasta pod przykrywką działań na rzecz mieszkańców dzielnicy, nie forsowały własnych niekorzystnych dla nas koncepcji wycinki drzew i „betonowania” parku Kasprowicza.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Odpowiedź na to pytanie nie jest tak jednoznaczna jakby mogło się wydawać. Jestem kierowcą i niestety dość często po prostu unikam przejazdu tą ulicą, nawet w przypadku gdy wiedzie nią najkrótsza możliwa droga do mojego domu. Zawsze zdarza się natomiast tak, że jadąc Głogowską wraz z około pięcioma innymi autami zmuszeni jesteśmy zatrzymywać się na każdych światłach po drodze. Często widzę też np. autokary tak z gośćmi targowymi jak i liniowe oraz pojazdy dostawcze, których kierowcy z trudem mieszczą się w wyznaczonych pasach ruchu, stwarzając zagrożenie dla tramwajów, przechodniów i innych aut. Aktualnie ta ulica to ściek komunikacyjny dla dojeżdżających spoza Poznania, który nie spełnia podstawowych norm, nie służy mieszkańcom naszej dzielnicy i naszego miasta. Niezbędne jest przeorganizowanie tej ulicy, które stworzy dla mieszkańców wygodne miejsca parkingowe przy sklepach i odpowiednio zabezpieczy pieszych oraz rowerzystów.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Zdecydowanie część problemów powinna rozwiązać strefa parkowania. Istnieje duży potencjał w problemu parkowania w naszej dzielnicy. Tak w rejonie wolnych torów – pustych terenów kolejowych przeznaczonych w przyszłości na tzw.u licę Dolnogłogowską, jak i niewykorzystanych nawet w czasie imprez w Arenie, parkingów przy parku Kasprowicza. Uważam, że tak jak w całym mieście także dla wielu mieszkańców naszej dzielnicy auto jest niezbędne do codziennego funkcjonowania. Jak wiemy miasto nie jest z gumy i ciężko było by burzyć stuletnie kamienice dla stworzenia dodatkowych miejsc. Miasto nie ma środków na budowę kolejnych wielopoziomowych parkingów. Dlatego też należy bardziej efektywnie zagospodarować dostępną przestrzeń.
Nasza dzielnica jest bardzo dobrze skomunikowana z resztą miasta, pewnie dlatego można zauważyć, że niektórzy kierowcy spoza miasta, traktują ją trochę jako parking przesiadkowy w drodze do innych śródmiejskich dzielnic. Problem zapewne częściowo rozwiąże powstanie kolejnych parkingów buforowych na przedmieściach, niemniej jednak problem pozostanie dlatego uważam, że niewielkim kosztem można stworzyć na wybranych lokalnych ulicach strefy parkowania dostępnych wyłącznie dla mieszkańców na wzór tej która funkcjonuje już z powodzeniem na ulicy Rybaki.
Ogromny potencjał parkingowy, o którym wspomniałem powyżej, leży także w reorganizacji ulicy Głogowskiej i efektywniejszym wykorzystaniu jej przestrzeni.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Linia nr 3 jest ważna. Uważam, że jest w stanie ułatwić wielu podróżowanie i przekonać do komunikacji miejskiej nawet osoby, nie przekonane do komunikacji miejskiej, które przestraszone koniecznością przesiadek rezygnują z usług MPK. Uważam również, że w codziennych przejazdach z Łazarza w rejon ul. Królowej Jadwigi duże znaczenie ma jakość przystanków przesiadkowych. Tutaj poniżej krytyki jest przystanek przy Moście Dworcowym – jest wąski i niewygodny dla podróżujących, ten przystanek wymaga przerobienia, to jest sprawą ważna dla mieszkańców naszej dzielnicy i dla innych podróżujących, bo uniezależnia pasażerów od linii nr 3.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
To pytanie jest niezmiernie szerokie i pewnie mogłoby być tematem niejednego artykułu w prasie naukowej. Osobiście nie uważam, że naszą dzielnicę ten problem dotyka w sposób szczególny. Jeśli natomiast analizowalibyśmy motywy osób, które wyprowadziły się z Łazarza to wśród nich zapewne znaczenie miałaby chęć życia bliżej natury w spokojnym otoczeniu. Osoby wyprowadzające się z dzielnic śródmiejskich często korzystają z pełnej ich infrastruktury pogarszając komfort życia aktualnych mieszkańców. Wyprowadzający się generują dodatkowy ruch uliczny, zajmują deficytowe miejsca parkingowe pogarszając warunki życia mieszkańców, którzy pozostali w „starej” dzielnicy. By u podstaw wyprowadzki nie leżała przysłowiowa chęć posiadania własnego ogródka, należy w szczególny sposób dbać o zieleń w mieście oraz jakość przestrzeni wspólnych i chodników. Należy również w odpowiedni sposób zadbać o komfort aktualnych mieszkańców – spokojną i czystą (również ekologicznie) dzielnicę.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pani/Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Sczanieckiej – jest to ulica, na której od dawna deklarowany jest remont, ale której remont do dłuższego czasu nie dochodzi do skutku.
2. Kolejowej – konieczny jest remont wraz z jednoczesnym stworzeniem przystanków autobusowych dla nowej linii MPK. Remont jest bardzo potrzebny, a decyzja o tym powinna być podjęta już wiele lat temu. Niestety odchodząca rada zapewne przez skomplikowane procedury związane ze wspomnianymi przystankami nie była w stanie podjąć tej odpowiedzialnej decyzji.
3. Głogowska – wraz z kompleksowym skonsultowanym z mieszkańcami i właścicielami sklepów pomysłem na odrodzenie ulicy.

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ To chyba tylko jedynie fakt, iż mimo wyraźnych antymiejskich działań rady, braku transparentności podejmowanych decyzji i sprzyjaniu interesom niektórych partyjnych radnych z rady miasta, dzielnica nie podupadła, a mieszkańcy sami swoimi oddolnymi działaniami rozwijali społecznie swój fyrtel.

PORAŻKA:
↓ Przedstawienie absolutnie chybionej „koncepcji alternatywy dla Łazarza” którą miałaby zostać nowo wybudowana ulica Dolnogłogowska. Koncepcja ta była pełna wielu wręcz infantylnych pomysłów, jak np. ten że PKP samo odda miastu tereny pod inwestycje w zamian za hipotetyczny wzrost wartości okolicznych nieruchomości. Naiwnie kreślone plany „wielkiej” dzielnicowej inwestycji mogły jedynie skutecznie odwrócić uwagę mieszkańców od prawdziwych problemów dzielnicy i dawać złudzenie stworzenia „złotego środka” który w jednym momencie rozwiąże wszystkie problemy.

Powrót

41. Henryk Piotrowski, lat 71, wykształcenie średnie (kandydat niezależny)

Kilka słów o sobie:
Absolwent „ Marcinka”, piłkarz ręczny poznańskiego „Grunwaldu” i reprezentacji Polski. Po przedwczesnym zakończeniu kariery sportowej spowodowanej kontuzją, kierownik sekcji piłki ręcznej w „Grunwaldzie”, następnie trener I drużyny. Odznaczony tytułem Mistrza Sportu. W latach 1999-2013 pracownik banku BPH, a po połączeniu - banku Pekao S.A. w Departamencie Zarządzania Nieruchomościami. Od 2006 r. do chwili obecnej prezes zarządu ROD im. Józefa Chociszewskiego w Poznaniu , aktywnie działający członek Rady Okręgu Polskiego Związku Działkowców w Poznaniu.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Widzę, jak wiele rzeczy jest do zrobienia w kolejnej kadencji i chcę brać w tym aktywny udział. Mam wieloletnie i zróżnicowane doświadczenie zawodowe. Najbardziej cenię sobie to wyniesione z pracy w banku i z zarządzania ogrodem działkowym. Umiejętność skutecznego działania w różnych obszarach naszej codzienności skłoniła mnie do złożenia kandydatury. Czuję, że mogę się przydać.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Zdecydowanie jestem kandydatem niezależnym. Dla mnie liczy się opinia poszczególnych mieszkańców – wyborców, a nie „wytyczne” komitetów wyborczych.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Uporządkowanie - zagospodarowanie opuszczonego terenu po ogrodach działkowych przy ul. Hetmańska/Dmowskiego/Krauthofera/Górecka.
2. Uporządkowanie-zagospodarowanie prywatnego terenu, położonego w środku ROD im. O. Kopczyńskiego przy ul. Dmowskiego.
3. Modernizacja – przebudowa ul. Kolejowej.
4. Modernizacja – przebudowa Rynku Łazarskiego.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Zdecydowanie TAK

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Teraz absolutnie NIE. Zwężenie spowoduje korki, a w konsekwencji jeszcze większe zatruwanie powietrza spalinami samochodowymi.
Można to zrobić, lecz dopiero po modernizacji ul. Kolejowej lub powstaniu ul. Dolna Głogowska.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Wprowadzić strefę płatnego parkowania, usuwać na bieżąco porzucone samochody, ew. zagospodarować na parkingi, wolne tereny. Uważam, że najbardziej skutecznym sposobem na źle parkujące samochody są szybkie działania Policji lub Straży Miejskiej. Uderzenie „po kieszeni” jest najbardziej odczuwalne i dyscyplinujące.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Wystarczy jeden raz przejechać się tramwajem linii nr 3 by stwierdzić, że uruchomienie tego połączenia (również do galerii Posnania) było bardzo trafnym posunięciem. Dlatego zdecydowanie powinna ona jeździć częściej, a także po 19 oraz w weekendy.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
W związku z tym, że Łazarz zabudowany jest starymi kamienicami, w zdecydowanej większości będących własnością miasta, prawdopodobną przyczyną wyprowadzek są : wysoka dzierżawa, zbyt duży metraż mieszkań (ca 80m2), sposób ogrzewania lokali (piece kaflowe), niski standard mieszkań, aktualny brak możliwości wykupu na własność z bonifikatą lub innymi ulgami.
Aby przybywali nowi mieszkańcy należy budować na wolnych terenach nowoczesne mieszkania, a w przypadku opuszczonych, usunąć prawdopodobne przyczyny ( pomijając metraż) wyprowadzek. Podsumowując, powinien to być „Przyjazny i Bezpieczny Łazarz”.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Kolejowa w ¾ długości – priorytet!
2. Niegolewskich.
3. Wyspiańskiego (Głogowska-Matejki).

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
[BRAK ODPOWIEDZI]

PORAŻKA:
[BRAK ODPOWIEDZI]
Mam zasadę, że nie oceniam poprzedników. Liczy się przyszłość.

Powrót

42. Karolina Prymas, lat 29, wykształcenie średnie (Razem dla Łazarza)

Kilka słów o sobie:
Jestem absolwentką Uniwersytetu Ekonomiczne w Poznaniu, kierunków: Finanse i rachunkowość oraz Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze. Od 6 lat pracuję w Urzędzie Miasta Poznania w Wydziale Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej. Do moich obowiązków należy między innymi opracowywanie studiów i analiz problemowych, prognoz, informacji oraz opinii dotyczących realizacji strategii rozwoju miasta, a także monitorowanie zmian w niej zachodzących. Ponadto, od 2015 roku uczestniczyłam w realizacji projektu „Gen-Y City – Get into the swing of the city!” w ramach unijnego programu Urbact III, którego celem było ożywienie centrum miasta, poprzez wsparcie kreatywnych przedsiębiorstw skupiających pokolenie Y, poprzedzone kompleksową diagnozą. Dzięki mojemu doświadczeniu zawodowemu i osobistym obserwacjom wiem, z jakimi problemami borykają się młodzi ludzi, którzy zamieszkują św. Łazarz i chciałabym ich reprezentować. Wizja dzielnicy, która jest w pełnej fazie rozwoju i w której chcą mieszkać młodzi ludzie napędza mnie do działań, których nie boję się podejmować. Wierzę, że moja determinacja, pracowitość i zaangażowanie pozwolą mi wprowadzić wiele z moich pomysłów na Łazarz w życie. Prywatnie jestem szczęśliwą żoną i matką, którą w wolnych chwilach można spotkać biegającą gdzieś na ulicach naszego fyrtla.

1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Od roku jestem matką i problemy młodych matek są mi szczególnie bliskie. Dlatego chciałabym się zająć wprowadzaniem:
ulepszeń przestrzeni miejskiej, tak aby była ona bardziej przyjazna matkom z dziećmi,
Strefy Płatnego Parkowania i stworzeniem legalnych miejsc parkingowych, tak by parkujące samochody nie blokowały przejścia matkom z wózkami czy osobom niepełnosprawnym.
Będę dążyła do uspokojenia osiedlowych uliczek w celu zapewnienia bezpieczeństwa pieszym oraz przede wszystkim Naszym dzieciom.
Bardzo chciałabym mieć wpływ na to, co dzieje się w naszej dzielnicy.

2. Czy startuje Pani z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
W wyborach do Rady Osiedla nie ma komitetów wyborczych. Każdy jest niezależnym kandydatem [lista Razem dla Łazarza - przyp. red.].
Jednakże, zdecydowałam się startować wraz z grupą mieszkańców składającą się z doświadczonych radnych oraz nowych osób, które wniosą świeże spojrzenie w działalność przyszłej Rady.
„Razem dla Łazarza” - jesteśmy różnorodni pod względem wieku, wykształcenia, kariery zawodowej i obszaru aktywności społecznej.
Reprezentujemy również wszystkie części naszego Osiedla - będziemy mieć na uwadze problemy dotyczące całego Łazarza i wszystkich jego mieszkańców.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pani 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Budowa osiedlowego basenu krytego oraz toru sportów wrotkarskich
2. Remonty chodników, nasadzenia zieleni
3. Rewitalizacja Parku Kasprowicza - zieleń i infrastruktura
4. Budowanie więzi sąsiedzkich i działania kulturalne

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Kryta pływalnia jest jak najbardziej potrzebna i wyczekiwana przez wielu mieszkańców, zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Tor wrotkarki został wybrany w Budżecie Obywatelskim głosami 6000 mieszkańców, więc ma duże poparcie społeczne.
Oczywiście budowa tych obiektów powinna odbywać się z poszanowaniem zasad ochrony środowiska.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pani uważa?
Dopóki nie zostaną zaproponowane rozwiązania alternatywne dla odciążenia ruchu na ul. Głogowskiej, ulica ta nie powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Poprzez wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania oraz wyznaczenie legalnych miejsc parkingowych, a także skuteczne karanie nieprawidłowo parkujących samochodów przez Straż Miejską i Policję.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pani będąc jako radną Osiedla Św. Łazarz?
Uważam, że linia nr 3 powinna jeździć częściej, tak jak większość tramwajów, czyli co 10 min - również po godzinie19. Niestety, Rada Osiedla nie ma wpływu na częstotliwość kursów tramwajów.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Wg danych na maj 2018 w ostatnich dwóch latach w Poznaniu ubyło 7.314 mieszkańców, w tym na Osiedlach śródmiejskich 3351osób. Najwięcej na Starym Mieście (1109), Wildzie (999), Łazarzu (876). Tendencja ta dotyczy całego miasta. Tylko na 9 poznańskich osiedlach przybyło mieszkańców i są to osiedla położone na obrzeżach miasta.
W celu zminimalizowania odpływu mieszkańców Łazarza powinno się przede wszystkim zwiększyć dostępność tanich mieszkań. Pomimo tego, że w ostatnich latach na Łazarzu powstaje wiele nowych budynków, zakup tych mieszkań jest poza zasięgiem młodych ludzi.
Biorąc pod uwagę inne czynniki uważam, że Łazarz jest dobrym miejscem do zamieszkania. Mamy bardzo dobrą sieć żłobków, przedszkoli i szkół podstawowych. Mamy dwa piękne parki z placami zabaw i odkrytą pływalnią. Również oferta kulturalna z roku na rok jest coraz szersza.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pani zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Niegolewskich od Bogusławskiego do Jarochowskiego
2. Marcelińska
3. Małeckiego od Strusia do Gąsiorowskich
Poza tymi ulicami, które mogą być sfinansowane z budżetu RO, bardzo potrzebny jest kompleksowy remont ulic Kolejowej oraz Jarochowskiego. Te inwestycje będą finansowane z budżetu miejskiego.

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pani za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCESY:
↑ Remont ul. Chociszewskiego.
↑ Letnia pływalnia w Parku Kasprowicza.
↑ Granty: odnowa /rewitalizacja placu Nowakowskiego, place zabaw przy przedszkolach
↑ Prace nad wprowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania
↑ Remonty placówek oświatowych.

PORAŻKI:
[BRAK ODPOWIEDZI]

Powrót

43. Łukasz Prymas, lat 37, wykształcenie wyższe - radny Osiedla Św. Łazarz VI kadencji: 2015-2019 (Razem dla Łazarza)

Kilka słów o sobie:
Od urodzenia mieszkaniec Osiedla Św. Łazarz. Jestem absolwentem gospodarki przestrzennej na UAM oraz studiów podyplomowych z planowania przestrzennego na Politechnice Poznańskiej oraz Metod Analizy Statystycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu.
Zawodowo zajmuje się funduszami europejskimi w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Brałem czynny udział w ocenie Lokalnych lub Gminnych Programów Rewitalizacji dla gmin naszego województwa.
Wśród moich zainteresowań mogę wymienić historię, urbanistykę i architekturę Łazarza oraz Poznania, a także podróże i rekreacyjną jazdę na rowerze. Jestem Zasłużonym Honorowym Dawcą Krwi PCK.
Szczęśliwy Mąż i Ojciec - córeczki.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Od 8 lat zasiadam w Radzie Osiedla i pełnię funkcję Zastępcy Przewodniczącej Zarządu RO. Jestem również członkiem Komitetu Rewitalizacji przy Prezydencie Miasta.
Od urodzenia mieszkam na Łazarzu, znam problemy mieszkańców i jako radny mogę przyczynić się do ich rozwiązania dlatego postanowiłem kolejny raz kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz, ponieważ chcę mieć wpływ na to, co dzieje się w naszej dzielnicy. Aby było lepiej należy przede wszystkim działać a nie tylko mówić. Postanowiłem kandydować na nową kadencję w samorządzie, gdyż wiele spraw, które zacząłem podczas obecnej kadencji doprowadzić do udanego zakończenia . Kandyduję ponownie do RO gdyż leżą mi na sercu sprawy Łazarza oraz jego mieszkańców. Chciałbym wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, zdobyte podczas studiów i pracy zawodowej, aby spożytkować je dla dobra naszej „małej ojczyzny”. Jako jej mieszkaniec od najmłodszych lat czuję się z Nią szczególnie związany emocjonalnie.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
W wyborach do RO nie ma komitetów wyborczych. Każdy jest kandydatem niezależnym [lista Razem dla Łazarza - przyp. red.].
Ale startuję wraz z grupą mieszkańców składającą się z doświadczonych radnych oraz nowych osób, które wniosą świeże spojrzenie w działalność przyszłej Rady. Jesteśmy różnorodni pod względem wieku, wykształcenia, kariery zawodowej i obszaru aktywności społecznej.
Reprezentujemy również wszystkie części naszego Osiedla - będziemy mieć na uwadze problemy dotyczące całego Łazarza i wszystkich jego mieszkańców.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania i uspokojenie ruchu na uliczkach osiedlowych wraz ze stworzeniem legalnych miejsc postojowych
2. Budowa osiedlowego basenu krytego oraz toru sportów wrotkarskich
3. Realizacja remontu ul. Kolejowej i ul. Jarochowskiego
4. Rewitalizacja Parku Kasprowicza – infrastruktura i zieleń

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Oczywiście, że TAK. Kryta pływalnia jest jak najbardziej potrzebna. Basen w Olimpii nie spełnia warunków basenu osiedlowego jakby chcieli niektórzy (jest choćby stary i niefunkcjonalny), poza tym należy do policji.
Tor wrotkarki oczywiście też. Został wybrany w Budżecie Obywatelskim głosami 6000 mieszkańców więc ma duże poparcie społeczne.
Oczywiście budowa obiektów powinna odbywać się z poszanowaniem zasad ochrony środowiska (co jest oczywiste w kontekście tego typu inwestycji)

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
NIE. Co najmniej do czasu, dopóki nie zostanie wybudowana tzw. ul. Dolna Głogowska lub nie zostaną zaproponowane inne rozwiązania alternatywne dla odciążenia ruchu na ul. Głogowskiej. Takie rozwiązanie tylko by zakorkowało uliczki osiedlowe.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Strefa Płatnego Parkowania oraz wyznaczenie legalnych miejsc parkingowych oraz karanie nieprawidłowo parkujących samochodów przez Straż Miejską z wywożeniem na lawetach włącznie w najbardziej drastycznych przypadkach np. blokowaniu komunikacji miejskiej czy miejsc dla niepełnosprawnych.
Pewnym rozwiązaniem byłoby stworzenie też parkingu buforowego, z którego mogliby korzystać mieszkańcy.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Tak, powinna jeździć częściej, tak jak większość tramwajów czyli w takcie co 10 min, również po 19 choć myślę, że wystarczyłoby to w dniach od piątku do niedzieli.
Rada Osiedla nie ma wpływu na częstotliwość tramwajów, poza rozmowami z przedstawicielami miasta i ZTM.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Uważam, że Łazarz jest bardzo dobrym miejscem zamieszkania. Mamy dobrą sieć przedszkoli i szkół podstawowych jest też m. in. Liceum Integracyjne. Mamy dwa piękne parki z placami zabaw jednakże brak osiedlowego basenu krytego. Na Łazarzu również coraz lepiej z ofertą kulturalną. Dobra komunikacja oraz umiejscowienie osiedla ułatwia dojazd do centrum gdzie jest wiele miejsc do miłego spędzenia czasu z rodziną np. kina czy tereny nadwarciańskie. Wg danych Policji jest na Łazarzu coraz bezpieczniej.
Chciałbym zauważyć, iż wg danych z maja 2018 w ostatnich dwóch latach w Poznaniu ubyło 7 314 mieszkańców w tym na osiedlach śródmiejskich 3 351osób. Najwięcej na Starym Mieście 1 109, Wildzie 999 a na Łazarzu 876 wiec wcale nie najwięcej. Ta tendencja dotyczy całego miasta jak i większości aglomeracji. Tylko na 9 poznańskich osiedlach przybyło mieszkańców i są to osiedla na obrzeżach Miasta. Moim zdaniem wszystkim potrzeba tanich i dostępnych finansowo mieszkań dla nowych mieszkańców.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Niegolewskich od Bogusławskiego do Jarochowskiego
2. Marcelińska
3. Małeckiego od Strusia do Gąsiorowskich
Poza tymi ulicami, które mogą być sfinansowane z budżetu RO, bardzo potrzebny jest kompleksowy remont ulic Kolejowej oraz Jarochowskiego. Te inwestycje będą jednak finansowane z budżetu miejskiego.

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Remont ul. Chociszewskiego.
↑ Letnia pływalnia w Parku Kasprowicza.
↑ Granty: odnowa /rewitalizacja placu Nowakowskiego, place zabaw przy przedszkolach
↑ Prace nad wprowadzeniem Strefy Płatnego Parkowania
↑ Remonty placówek oświatowych

PORAŻKA:
↓ Nie uważam tego za porażki Rady Osiedla bo nie jest to możliwe do zrealizowania przez Radę Osiedla. Porażkami (w skali osiedla) jest nie doprowadzenie do rozpoczęcia budowy basenu krytego
↓ oraz przebudowy Kolejowej.
↓ Podobnie przebudowa Rynku Łazarskiego.
↓ A także brak Strefy Płatnego Parkowania na osiedlu.

Powrót

44. Sebastian Skrzela, lat 34, wykształcenie średnie (kandydat niezależny)

Kilka słów o sobie:
Mam 34 lata, mieszkam i pracuję w Poznaniu od 3 lat.
Pochodzę z Bielska-Białej, przez 6 lat mieszkałem i studiowałem w Australii.
Mam kochającą żonę i 4 dzieci.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Kandyduję do Rady Osiedla żeby pomóc w jak najlepszej organizacji naszej wspólnej małej społeczności :)

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Jestem kandydatem niezależnym – nie jestem związany z żadną partią polityczną.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Bezpieczeństwo na dzielnicy
2. Remontem dróg.
3. Porządkiem – współpracą sąsiedzką.
4. Zorganizowaniem dla dzieci – place zabaw, zajęcia, kółka zainteresowań.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Z uwagi iż nie znam dokładnie całej sprawy nie mam na chwilę obecną w tej kwestii sprecyzowanego zdania.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
NIE! Spowoduje to znacznie zakorkowanie miasta / dzielnicy.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Utworzeniem miejsc większej ilości miejsc parkingowych, oraz wprowadzeniem strefy.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Tak, powinna być częstsza komunikacja z centrum (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru).
Innym rozwiązania pozostają do przedyskutowania i przeanalizowania.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
* Jak w punkcie 3.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Kolejowa
2. Kanałowa
3. Wyspiańskiego

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Remont Rynku Łazarskiego – zorganizowanie projektu.

PORAŻKA:
[BRAK ODPOWIEDZI]

Powrót

45. Jakub Skurzyński, lat 30, radca prawny (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Mam 30 lat, od 10 mieszkam w Poznaniu, a od 4 – na Łazarzu. Mieszkam na Dolnym Łazarzu, między ul. Stablewskiego i ul. Potockiej. Jestem radcą prawnym, mężem, tatą małego Tadka i opiekunem małego psa Feliksa.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Chcę, aby dzielnica w której mieszkam i mam jeszcze zamiar długo mieszkać rozwijała się dla mieszkańców i mieszkanek – to im zapewniała wygodę, bezpieczeństwo i miejsce do odpoczynku. Rada w obecnym kształcie nie daje takiej gwarancji, dlatego postanowiłem kandydować, aby z poparciem wyborczyń i wyborców - osób myślących o swoim najbliższym otoczeniu podobnie jak ja – przypilnować takiego kierunku rozwoju Łazarza.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Startuję wraz z kolegami i koleżankami z grupy Czas na Łazarz.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Rewitalizacja ulicy Głogowskiej
2. Powstrzymanie wycinki drzew
3. Ograniczenie tranzytu przez dzielnicę
4. Zwiększenie liczby miejsc parkingowych dla mieszkańców

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Tak, przy założeniu, że pierwotne plany nie zakładały wycinania tak wielu drzew w parku; inwestycje te powinny być realizowane w harmonii z zastanym drzewostanem i kluczowym zadaniem parku, czyli byciem terenem zieleni miejskiej.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Ulica Głogowska obecnie nie odpowiada wymogom technicznym z powodu zbyt wąskich pasów ruchu, tzn. obecny układ komunikacyjny jest nielegalny. Powinna zostać doprowadzona do stanu zgodnego z prawem poprzez rozszerzenie po jednym pasie w obie strony i zagospodarowanie pozostałego obszaru na miejsca postojowe dla dostaw, miejsca parkingowe dla mieszkańców Łazarza, obszary zielone i szersze strefy dla pieszych i pojazdów innych niż samochody.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Wprowadzić strefę płatnego parkowania z tanimi, preferencyjnymi stawkami dla osób zameldowanych na Łazarzu, wydzielić i oznakować dodatkowe miejsca parkingowe np. na Głogowskiej.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Tramwaj linii nr 3 powinien jeździć zdecydowanie częściej i dłużej, i to nie jest odpowiedź jedynie na potrzeby Łazarza. Rada Osiedla powinna zabiegać o jak najszybszą realizację kładki, która połączy Łazarz z Wildą oraz o taką rewitalizację okolic dworca PKP, która przybliży Łazarz do deptaka i centrum miasta.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Nie można dopuścić, aby Łazarz stał się dzielnicą przejazdową dla mieszkańców powiatu poznańskiego. To zmniejsza bezpieczeństwo i komfort poruszania się po dzielnicy, powoduje smog, zniechęca do życia w tym miejscu. Trzeba ograniczyć tranzyt, włączyć Radę Osiedla w aktywną walkę ze smogiem, niedopuszczać do niszczenia zieleni, aby Łazarz był przyjemnym miejscem do mieszkania, pracy i spędzania wolnego czasu.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Jarochowskiego
2. Małeckiego
3. Kolejowa

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Koncepcja przebudowy Rynku Łazarskiego

PORAŻKA:
↓ Przebieg konsultacji społecznych dotyczących zmiany organizacji ruchu

Powrót

46. Amadeusz Smirnow, lat 31, wykształcenie wyższe (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Mam 31 lat, na Łazarzu mieszkam od urodzenia. To tutaj chodziłem do przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum. Ukończyłem psychologię i filologię polską na UAM, w tej chwili pracuję w dziale marketingu dużej międzynarodowej firmy.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Chciałbym, by rada osiedla była bliżej mieszkańców. W tej chwili komunikacja mocno szwankuje – strona internetowa rady nie funkcjonuje, niewiele osób wie, czym właściwie zajmuje się rada i jakie ma kompetencje. Jeżeli zostanę radnym, z całą pewnością postawię na jasną i otwartą komunikację z mieszkańcami naszego osiedla.
Z rzeczy dla mnie bardzo istotnych – chciałbym w zdecydowanie większym stopniu zadbać o zieleń i poprawić bezpieczeństwo na łazarskich ulicach. Łazarz to dzielnica śródmiejska ze swoją gęstą zabudową i specyficznym rozkładem ulic, a nie trasa przelotowa centrum-Komorniki.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Startuję z poparciem grupy Czas na Łazarz.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Zatrzymanie wycinki drzew i nowe nasadzenia – w naszej dzielnicy dramatycznie brakuje zieleni.
2. Uspokojenie ruchu samochodowego w obrębie dzielnicy.
3. Zapewnienie miejsc postojowych dla mieszkańców przy okazji realizacji Strefy Płatnego Parkowania.
4. Rewitalizacja ulicy Głogowskiej.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Nie jestem przeciwnikiem budowy centrum sportów wrotkarskich i krytej pływalni, jeśli nie będzie to związane z wycinką dużej ilości drzew w Parku Kasprowicza. Nowe inwestycje powinny być także skonsultowane z mieszkańcami pobliskich ulic.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Łazarski odcinek Głogowskiej to obecnie najniebezpieczniejszy fragment ulicy w całym mieście – jednoznacznie wskazują to dane udostępnione przez policję. Ulica Głogowska w obecnym kształcie w zasadzie nie jest przyjazna dla nikogo – piesi czekają długie minuty na przejście na drugą stronę ulicy, kierowcy z trudem manewrują na wąskich pasach ruchu, a rowerzyści obawiają się o swoje życie. Ulica Głogowska powinna mieć jeden szeroki pas ruchu z większą ilością przestrzeni dla pieszych i wyłączoną sygnalizacją świetlną – taki układ gwarantuje utrzymanie płynności przyjazdu, co zostało jednoznacznie potwierdzone przez naukowców z Politechniki Poznańskiej. Zmiany należy dokonać z rozwagą, ale obecny stan rzeczy jest nie do utrzymania, zwłaszcza jeśli poważnie myślimy o rewitalizacji tej ulicy.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Wprowadzenie strefy płatnego parkowania z ograniczeniami dla osób dojeżdżających z zewnątrz dzielnicy do pewnego stopnia powinno rozwiązać problem ze źle parkującymi kierowcami. To mieszkańcy powinni mieć pierwszeństwo parkowania w swoim fyrtlu.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Linia powinna jeździć zdecydowanie częściej, również po 19 i w weekendy. Bezpośrednie połączenie Łazarza z centrum miasta jest istotne dla wielu mieszkańców naszego osiedla, a obecna sytuacja jest daleka od ideału.
Z innych rozwiązań komunikacyjnych – należy zadbać o połączenie Łazarza z Wildą kładką pieszo-rowerową. Na pewno pozytywnie wpłynie to na rozwój obu dzielnic, a rowerzystom pozwoli omijać niebezpieczną ulicę Głogowską w drodze do centrum miasta.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Przyczyn wyludniania się naszej dzielnicy jest bardzo wiele – od ekonomicznych zaczynając (rosnące czynsze i koszty życia), po przyczyny wskazywane przez samych mieszkańców – hałas i brud, niewielka ilość i zaniedbanie miejskiej zieleni. Łazarz jest także jedną z najbardziej zanieczyszczonych dzielnic w mieście – mamy bardzo poważny problem ze smogiem w miesiącach zimowych.
Oczywiście tylko część z tych kwestii leży w kompetencjach rady osiedla – ale już na przykład możemy pozytywnie wpływać na jakość przestrzeni wspólnej, dbać o zieleń i porządek na ulicach, starać się, by nasza dzielnica była po prostu lepszym miejscem do życia.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Niegolewskich.
2. Kolejowa (przy czym tutaj potrzebna jest kompleksowa przebudowa)
3. Jarochowskiego

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Organizacja Dni Łazarza

PORAŻKA:
↓ Konsultacje dotyczące zmian w organizacji ruchu
↓ Barbarzyńska wycinka drzew przy wejściu do Parku Wilsona

Powrót

47, Klaudia Stecka, lat 22, studentka (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Jestem studentką polonistyki i slawistyki na UAM. Od wielu lat angażuję się w działalności charytatywne (m.in. poprzez organizację zbiórek dla dzieci i zwierząt) oraz działam na rzecz uczelni.

1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Zależy mi na przestrzeni, w której mieszkam i spędzam większość czasu, a odnoszę wrażenie, że Łazarz „stanął w miejscu” i chciałabym to zmienić.

2. Czy startuje Pani z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Startuję z komitetu „Czas na Łazarz” – jest to grupa ludzi, którzy wprowadzą świeżość i zadbają o sprawy mieszkańców.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pani 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Zazielenienie dzielnicy.
2. Zamontowanie większej liczby koszy na śmieci (zwiększenie świadomości mieszkańców na temat sprzątania po swoich czworonogach).
3. Rewitalizacja Rynku Łazarskiego.
4. Wsparcie inicjatyw społecznych i kontakt z mieszkańcami przez całą kadencję (nie tylko przed wyborami).

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Basen i tor są potrzebne. Jak najszybciej powinien zostać zbudowany całoroczny basen – Łazarz został bez niego po zamknięciu basenu Olimpii. Przy budowie basenu na Arenie trzeba go tak umiejscowić, żeby wyciąć jak najmniej drzew. Tor wrotkarski też powinien powstać. Najlepsze miejsce dla niego to były stadion Energetyka. Miasto powinno uchwalić w końcu plan zagospodarowania przestrzennego dla Parku Kasprowicza i wykupić ten teren pod tor.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pani uważa?
Ulica Głogowska w obecnym stanie chyba nikogo nie zadowala. Sklepy bankrutują, a żeby dojść na przystanki tramwajowe, trzeba czekać w nieskończoność na zielone światło, brakuje w wielu miejscach wygodnych przejść na drugą stronę i jest taki hałas, że nikt przy tej ulicy nie ma ochoty dłużej się zatrzymać, nie ma drzew. Ul. Głogowska powinna być główną ulicą handlową dzielnicy, łączyć ją, a nie rozdzielać, dlatego zmiany na tej ulicy są potrzebne. O tym, jak je przeprowadzić, żeby ulica odżyła, tramwaje miały priorytet, wróciła zieleń, a rowerzyści mieli przestrzeń dla siebie, powinni zdecydować eksperci. Jeśli uznają, że wymaga to ograniczenia pasów dla aut, żeby te cele osiągnąć, to należy to zrobić. Trzeba tylko pamiętać o takim zabezpieczeniu bocznych uliczek, żeby nie przeniósł się na nie ruch tranzytowy.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Pomoże w tym strefa płatnego parkowania, która właśnie jest projektowana dla Łazarza i powinna zostać wprowadzona w 2020 r. Strefa powinna być dobrze skonsultowana z mieszkańcami Łazarza, ponieważ to dla nich utworzenie strefy ma być dogodne i ułatwiające życie. Strefa powinna tak działać, żeby stali mieszkańcy byli uprzywilejowani. Nie tylko dzięki tanim abonamentom, ale też wyznaczaniu miejsc do parkowania wyłącznie dla mieszkańców z abonamentem mieszkańca.
Stworzenie strefy płatnego parkowania powinno zmniejszyć problem z brakiem miejsc postojowych. Strefa powinna też uspokoić ruch na lokalnych uliczkach, a miejsca, gdzie parkowanie było niebezpieczne, np. dla dzieci idących do szkoły (zasłanianie przejść dla pieszych, skrzyżowań), zabezpieczone przed nielegalnym parkowaniem, np. donicami z zielenią.
Wprowadzenie strefy spowoduje także szybsze usunięcie tzw. wraków, które zajmują miejsca postojowe na ulicy.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pani będąc jako radną Osiedla Św. Łazarz?
Taka linia jest potrzebna, wiele osób z niej korzysta (ja również), dlatego dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie kursów w weekendy.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Łazarz jest jedną ze smutniejszych dzielnic miasta, aby to zmienić, trzeba przede wszystkim zadbać o zieleń – sam beton nie przyciąga potencjalnych mieszkańców.
Dużym atutem są tworzące się i prężnie działające instytucje kultury, które należałoby wspierać, bo ciekawe wydarzenia przyciągają ludzi (m.in. wykłady w Po-Dzielni). Łazarz jest idealnie zlokalizowany, co jest niewątpliwie walorem dzielnicy, który warto wykorzystać.
Jako młodej osobie zależy mi na tym, żeby dzielnica, w której mieszkam i spędzam większość czasu, była funkcjonalna, zadbana, oferowała wiele wydarzeń dla ludzi w każdym wieku.
Nie trzeba szukać daleko, żeby znaleźć inspirację – Jeżyce są aktualnie dużo bardziej rozwinięte pod tymi względami.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pani zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Kolejowa
2. Niegolewskich
3. Małeckiego

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pani za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ remont kilku chodników

PORAŻKA:
↓ brak kontaktu i dialogu z mieszkańcami Łazarza (uaktywnienie się części Radnych w social mediach dopiero przed wyborami)

Powrót

48. Franciszek Sterczewski, lat 31, architekt (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Ukończyłem Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu na kierunku Architektura i Urbanistyka. Z zamiłowania jestem aktywistą i animatorem kultury miejskiej. Jestem inicjatorem poznańskiego Łańcucha Światła, inicjatywy której celem obrona niezależności sądównictwa, oraz budowa społeczeństwa obywatelskiego. Byłem kuratorem wielu wydarzeń związanych z architekturą. Stale współpracuję m.in. z festiwalem MIASTOmovie, Short Waves Festival i Malta Festival. Organizuję akcje miejskie, takich jak Piknik na Placu Wolności, Pstryk, Pogrzeb Zimy, czy Parking Day, które poza funkcją rekreacyjną pełnią rolę komentarza do stanu społeczno-urbanistycznej tkanki miasta. Jestem współorganizatorem kampanii edukacyjno-informacyjnej poznańskiego Parku Kulturowego. Od roku pracuję na Międzynarodowych Targach Poznańskich jako Koordynator ds. Strategii Rozwoju, dzięki czemu udało mi się m.in. przyciągnąć na Targi Imieniny Ulicy Św. Marcin, a w tym roku będę miał przyjemność koordynować akcję Lato na Targach, na co już zapraszam.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Na Łazarzu mieszkam, pracuję, oraz to z tym miejscem wiążę swoją przyszłość. Widzę piękno tej dzielnicy i wiem ile potencjału wciąż w niej drzemie. Widzę jak Łazarz dynamicznie się zmienia. W ciągu ostatnich 20 latach liczba mieszkańców tego osiedla zmalała o ok 1/3. Aktywnie działanie na rzecz odwrócenia tego trendu powinna być misją Rady Osiedla. Z wykształcenia jestem architektem i urbanistą, dlatego wiem jakie znaczenie ma przestrzeń publiczna. Zależy mi by wszystkie łazarskie place, parki, skwery i ulice były zadbane, bezpieczne i tętniące życiem. Każdy łazarski senior powinien mieć możliwość spędzenia czasu ze swoimi wnukami na placu zabaw, na który jest wstanie dotrzeć w przeciągu 5 minut. Wierzę że jeśli miasto jest dostosowane do potrzeb zarówno 8-śmio i 80-latka, to jest dla każdego. Chciałbym by Łazarz spełniał wymagania wszystkich jego mieszkańców, by czuli się jak u siebie, by mieli okazję tworzyć lokalną wspólnotę, oraz by mieli poczucie że ich głos jest ważny i reprezentowany przez ich Radę Osiedla.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Kandyduję z listy Czas na Łazarz, z numerem 48.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. zieleń – zaplanowanie nowych nasadzeń, oraz przypilnowanie by kolejna absurdalna wycinka jak ta ze skwerku przy Parku Wilsona się nie powtórzyła.
2. przestrzeń publiczna – rewitalizacja m.in. skweru Focha, czy betonowego placu na skrzyżowaniu Hetmańskiej i Kolejowej, który mógłby być parkiem lub skate parkiem. Plac zabaw powinien być najdalej 5 min. spacerem od domu każdej łazarskiej rodziny. Dbanie o zrównoważony rozwój trzech serc Łazarza: Parku Kasprowicza, Parku Wilsona i Rynku Łazarskiego.
3. bezpieczeństwo na drogach – ul. Głogowska jest ulicą o największej liczbie wypadków i ofiar śmiertelnych w Poznaniu. Nie możemy się na to godzić. Trzeba poważnej debaty i refleksji jak poprawić bezpieczeństwo pieszych, osób niepełnosprawnych i seniorów.
4. Komunikacja z mieszkańcami. Łazarzanie muszą mieć poczucie że Rada Osiedla reprezentuje ich interesy.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Kryta pływalnia ma szansę współgrać z już istniejącą pływalnią odkrytą, a razem z Centrum Sportów Wrotkarskich mogą stanowić ważny kompleks sportowo rekreacyjny o randze ogólno-miejskiej.
Jednak trzeba pamiętać że w dobie smogu który szczególnie zimą jest na Łazarzu mocno daje nam popalić, każde drzewo czyszczące powietrze jest na wagę złota.
A zatem jeżeli jesteśmy w przeddzień rozpoczęcia prac budowlanych, to należy policzyć dokładnie ile drzew ma pójść pod topór i walczyć o nasadzenia rekompensacyjne. Jeżeli się okaże że ma być wyciętych 100 drzew, to powinniśmy się starać o 200 nowych.
W tym momencie czekamy na wyniki opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska i to od niej zależą kolejne kroki.
Potrafię sobie wyobrazić sytuację, że np. Miasto np. pod wpływem RDOŚ, postanawia zmienić plany i np. odkupić teren po stadionie Energetyka, gdzie nie ma potrzeby wycinki drzew, by tam pływalnię zrealizować. Ale taki obrót spraw oznacza powstanie pływalni kilka lat później.
Jedno jest pewne – potrzeba wielostronnego dialogu, a Rada Osiedla Łazarz powinna pełnić rolę moderatora tej debaty.
Potrzebujemy spójnej wizji dla Parku Kasprowicza i planu miejscowego, który jasno określi co gdzie powstać powinno, a które obszary chcemy chronić.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
W tym momencie Głogowska jest najniebezpieczniejszą ulicą w Poznaniu. W 2017r. w wypadkach samochodowych zginęły 3 osoby, a 48 zostało rannych. Nie możemy się godzić na to by najważniejsza dzielnica Łazarza stanowiła zagrożenie dla życia i zdrowia. Ale aby tą sytuację zmienić potrzeba nam dokładnej analizy pod kątem wszystkich poruszających się tą ulicą: pieszych, niepełnosprawnych, rowerzystów, komunikacji zbiorowej i kierowców.
Dopiero w oparciu o wiedzę i dane można planować podejmować decyzję o dokładnym kształcie zmian na tej ulicy.
Transport to nie jedyna bolączka Głogowskiej. Problemem jest również brak zieleni, brak miejsc do siedzenia (ważne dla seniorów), oraz bardzo trudna sytuacja przedsiębiorców.
Pytanie brzmi: co zrobić by Głogowska była wizytówką Poznania?

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Cieszę się że na Łazarzu ma powstać strefa płatnego parkowania, ale uważam że ważny jest podział na miejsca parkingowe dla kierowców przyjezdnych (np. gości targowych), oraz mieszkańców Łazarza.
Mam nadzieję że zostanie to rozwiązane podobnie jak np. na ul. Rybaki, że przyjezdni płacą (niech płacą jak najwięcej), a mieszkańcy mają miejsce zagwarantowane (lub z możliwie dużą zniżką).
Kierowcy będą tak parkowali na ile im infrastruktura drogowa pozwoli, a zatem potrzebna jest współpraca z Zarządem Dróg Miejskich i wskazanie miejsc parkingowych i wygrodzenie chodników np. słupkami w miejscach które uznamy że powinny dawać gwarancję bezpieczeństwa i swobodę poruszania zarówno osobom niepełnosprawnym, seniorom, jak i rodzinom z dziećmi w wózku.
A z kierowcami łamiącymi prawo powinny rozmawiać odpowiednie służby. Tu również potrzebny jest dialog.
Poza infrastrukturą sądzę że ważna jest po prostu zwykła ludzka empatia. Gdy kierowca szanuję rowerzystę, rowerzysta pieszego, pieszy kierowcę i na odwrót, to wierzę że każdy konflikt da się rozwiązać w sposób cywilizowany.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
To bardzo ważne byśmy z Łazarza mieli dostęp komunikacją do całego miasta.
Linia nr 3 to jeden z najważniejszych kierunków, dlatego powinna jeździć zdecydowanie częściej i szczególnie wieczorami gdy np. ktoś z Rynku Łazarskiego chce pójść na piwo na Stary Rynek.
Rada Osiedla powinna apelować do Zarządu Transportu Miejskiego o więcej połączeń m.in. z Jeżycami.
Ponadto uważam że zadaniem dla kolejnej kadencji jest doprowadzenie do powstania linii autobusowej idącej w ciągu ul. Kolejowej. W tym momencie dolny Łazarz jest odcięty od komunikacji zbiorowej co jest sytuacją bezwzględnie do zmiany.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
[BRAK ODPOWIEDZI]

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. [BRAK ODPOWIEDZI]
2. [BRAK ODPOWIEDZI]
3.[BRAK ODPOWIEDZI]

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ [BRAK ODPOWIEDZI]

PORAŻKA:
↓ [BRAK ODPOWIEDZI]

Powrót

49. Beata Szeszuła, lat 19, studentka (Czas na Łazarz)

Kilka słów o sobie:
Studentka polityki społecznej na Uniwersytecie Ekonomicznym, przewodnicząca Zespołu ds. Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2019, sekretarz Młodzieżowej Rady Miasta Poznania II kadencji. Współtworzyłam miejski program polityki dla ludzi młodych Miasta Poznania na lata 2019-2025. Od kilku lat angażuję się w działania na rzecz poznańskiej młodzieży i budowania postaw obywatelskich.

1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Od kilku lat aktywnie działam w mieście i uznałam to za naturalną drogę. Łazarz jest bliski memu sercu i już teraz staram się zrobić coś dla naszego fyrtla – drobne usterki na ulicach zgłaszam do Zarządu Dróg Miejskich i są one bardzo szybko naprawiane, złożyłam również wniosek do konkursu Centrum Warte Poznania, by zorganizować w Parku Wilsona potańcówki z muzyką na żywo. Chciałabym móc więcej zdziałać dla moich sąsiadów i sąsiadek, a szansą na to jest właśnie rada osiedla.

2. Czy startuje Pani z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Startuję z komitetu Czas na Łazarz, ponieważ zgromadził aktywne osoby, których pasją jest działanie dla innych. Mamy zbieżne wizje rozwoju naszej dzielnicy i uczynienia jej bardziej przyjazną i atrakcyjną.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pani 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Remonty chodników, usuwanie barier architektonicznych, dbanie o zieleń.
2. Poszerzenie oferty kulturalnej dla mieszkańców w każdym wieku – zaczynając od dzieci, a kończąc na seniorach.
3. Zapewnienie miejsc postojowych dla mieszkańców.
4. Remont ulicy Kolejowej.

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Inwestycje te są ważne, lecz nie powinny wiązać się z tak dużą wycinką drzew, które w obliczu problemów ze smogiem są na wagę złota. Uważam, że najlepszym terenem pod tę inwestycję jest stadion Energetyka i miasto powinno dążyć do jego kupna lub wymiany gruntów tak, jak w przypadku stadionu Szyca.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pani uważa?
Tak – na ten moment Głogowska jest ulicą przelotową, służy mieszkańcom podpoznańskich gmin, a nie łazarzanom. Jej pasy ruchu są za wąskie według prawa, co często widać gdy samochody nie mieszcząc się na swoim pasie blokują przejeżdżający tramwaj. Natężenie ruchu wiąże się z dużym poziomem hałasu oraz niebezpieczeństwem dla dzieci i osób starszych. Uważam, że ulica powinna zostać przywrócona lokalnym mieszkańcom, dla których jeden pas ruchu w zupełności wystarczy, a dzięki temu można by nasadzić zieleń, zapewnić miejsca dla samochodów dostawczych, by nie blokowały one jezdni, poszerzyć przystanki tramwajowe i chodniki, na których mogłyby się ulokować ogródki kawiarniane.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Miejsca postojowe w wielu przypadkach są zajmowane przez osoby przyjezdne bądź nie chcące zapłacić za parking. Powinniśmy wprowadzić rozwiązanie, które sprawdziło się na ul. Rybaki – miejsca postojowe dedykowane wyłącznie mieszkańcom z odpowiednim identyfikatorem. Uważam, że wiele z osób przyjeżdżających na Łazarz mogłoby skorzystać z bardzo dobrej w tym rejonie komunikacji miejskiej i nie generować u nas niepotrzebnego ruchu samochodowego. Problem źle parkujących kierowców powinna częściowo rozwiązać strefa płatnego parkowania, w ramach której zostaną wyznaczone prawidłowe miejsca do parkowania. W parze z tym powinny pójść działania edukacyjne przy współpracy ze Strażą Miejską.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pani będąc jako radną Osiedla Św. Łazarz?
Często korzystam z tej linii tramwajowej i uważam, że jeździ ona zdecydowanie za rzadko. Trójka powinna kursować tak jak każdy inny tramwaj w weekendy oraz do godziny 23, ponieważ zwyczajnie istnieje takie zapotrzebowanie. Wystarczy spojrzeć, jak nieraz przeładowane są tramwaje na naszym osiedlu. Jako radna zawnioskowałabym do ZTM o czasowe zmiany w rozkładzie jazdy by testowo sprawdzić, jak mieszkańcy zareagowaliby na zwiększenie częstotliwości tego tramwaju i by przekonać urząd, że jest to właściwe rozwiązanie.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Na Łazarz przybywają nowi mieszkańcy – choćby w mojej kamienicy wielu napływowych studentów wynajmuje pokoje. Najważniejsze, by wytworzyć w nich poczucie przywiązania do Łazarza i dumy z zamieszkiwania tutaj, aby nie opuścili dzielnicy po studiach i związali z nią swoją przyszłość. Mieszkańcy uciekają w poszukiwaniu ciszy, bezpieczeństwa, zieleni, miejsc parkingowych i to trzeba im zapewnić. Zależy mi także na integracji rdzennych i napływowych mieszkańców, m.in. za pomocą wydarzeń kulturalnych jak plenerowe pokazy filmowe, koncerty, potańcówki.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pani zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Wyspiańskiego (odcinek Głogowska-Matejki)
2. Jarochowskiego
3. Kolejowa

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pani za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Utworzenie Inkubatora Kultury Pireus

PORAŻKA:
↓ Łazarz został w tyle za Wildą i Jeżycami, które teraz przeżywają drugą młodość i przyciągają nowych, stałych mieszkańców, choć ma o wiele większy potencjał.

Powrót

50. Tymon Terlecki, lat 18, wykształcenie średnie (kandydat niezależny)

Kilka słów o sobie:
Mam 18 lat, działam w środowisku katolickim, jestem radnym w Młodzieżowej Radzie Miasta Poznania, jestem aktywnym młodym człowiekiem, któremu nieobce są działania społeczne.

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Aby poprawić komfort życia mieszkańców, by powstało więcej miejsc wypoczynku i rekreacji na terenie osiedla, np. place zabaw, oraz dlatego aby mieszkańcy czuli się bezpieczniej.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Jestem kandydatem niezależnym, ponieważ dla mnie, na pierwszym jest służba dla dobra mieszkańców i chęć zmian na lepsze.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. budową toru wrotkarskiego oraz krytej pływalni
2. wymienieniem oświetlenia w Parku Wilsona, na lepsze
3. zamontowaniem lamp przy wybiegu dla psów, w Parku Kasprowicza
4. budowanie i remontowanie chodników

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Tak, jest to teren mało zagospodarowany, kryta pływalnia oraz centrum sportów wrotkarskich, powinny być zbudowane jak najszybciej, by mieszkańcy mogli aktywnie wykorzystać swój wolny czas, wraz ze swoimi rodzinami. Dzielnica leżąca, w centrum Poznania, blisko Międzynarodowych Targów Poznańskich, powinna rozwijać się w sposób zrównoważony, uwzględniając potrzeby mieszkańców.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
W przyszłości powinno się rozważyć taką możliwość, aby uspokoić ruch samochodów na ul. Głogowskiej, jednak na dzisiaj, jest to jedna z głównych dróg umożliwiających wyjazd z centrum miasta, także gości MTP, w kierunku Wrocławia i na autostradę.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
W ciągu roku, największy ruch samochodów, generują goście przyjeżdzający na MTP. Targi jako spółka miejska, powinny aktywnie włączyć się w rozwiązanie problemu, braku miejsc do parkowania, stworzyć dodatkowe i tańsze niż dotychczas parkingi obsługujące gości. Sprawa źle parkujących aut, jest problemem całego miasta, nie rozwiązują jej zakładane przez Straż Miejska blokady, mimo zachęcania mieszkańców, by korzystali z komunikacji miejskiej, trudno im zabronić posiadania samochodów i ich używania. Łazarz pod tym względem, leży w wyjątkowo niekorzystnym miejscu: w sąsiedztwie dworca kolejowego MTP i Areny. Po dokładnej analizie, należałoby rozważyć możliwość, uruchomienia dodatkowych stacji rowerowych.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Linia nr 3 powinna kursować częściej, także po godzinie 19:00 oraz w weekendy; alternatywą mogłoby być uruchomienie dodatkowej linii autobusowej.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Wyludniające się miasto, jest to problem całego Poznania, Łazarz powinien być objęty, przez władze samorządowe programem rewitalizacji ulic oraz starych zabytkowych kamienic, tworzenia stref aktywnego wypoczynku, udogodnień w wynajmie lokali, na usługi gastronomiczne. Dzielnica jest zamieszkana przez wiele osób starszych i studentów. Nie ma zbyt wielu terenów, na których mogły by powstać nowe bloki, należałoby się skoncentrować na zatrzymaniu tych wszystkich osób, które jeszcze tu mieszkają.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Jarochowskiego
2. Reymonta
3.Wyspiańskiego

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ odnowienie letniej pływalni w Parku Kasprowicza

PORAŻKA:
↓ fatalny stan dróg
↓ niewystarczająca liczba koszy na śmieci, które są zniszczone
↓ za mało zieleni.

Powrót

51. Michał Turno, lat 19, wykształcenie średnie (kandydat niezależny)

Kilka słów o sobie:
Mam 19 lat. Studiuję Stosunki Międzynarodowe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Mieszkam na naszym osiedlu od urodzenia, tu się wychowałem i tu jest mój dom. Od zawsze nie lubiłem stać z boku, tylko aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym. Działałem w samorządach szkolnych, Młodzieżowej Radzie Miasta Poznania, obecnie należę do Stowarzyszenia Młodzi Demokraci. Uwielbiam chodzić po kafejkach osiedlowych, spotykać się ze znajomymi czy przeczytać dobrą książkę. Moje zainteresowania to sport, polityka, podróże czy historia. Jestem osobą pełną energii, którą co chwilę coś napędza do działania. Wyróżnia mnie chęć współpracy i otwartość na dialog. Moja wizja osiedla Święty Łazarz jako ośrodka tętniącego życiem, różnorodnego, bezpiecznego, z bogatą ofertą kulturową napędza mnie do działania!

1. Dlaczego zdecydował się Pan kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Uznałem, że to dobra okazja do spróbowania czegoś nowego. Dodatkowo byłem namawiany przez wielu znajomych czy członków rodziny. Jako młody człowiek chcę także mieć wpływ na otoczenie, w którym żyję. Lubię się udzielać, działać, a nie siedzieć z założonymi rękami. Uważam, że Święty Łazarz nie rozwija się tak jakby mógł. Jego ogromny potencjał nadal jest tajemnicą. Tak być nie może! Chciałbym, by św. Łazarz tętnił życiem, ożywił się kulturalnie czy miałby ciekawą ofertę dla jego mieszkańców.

2. Czy startuje Pan z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
Jestem kandydatem niezależnym. Startuję sam. Nie udało mi się dogadać z żadnym komitetem wyborczym. Uważam, że te wybory muszą opierać się na doświadczeniu, propozycjach czy poznaniu osobistym kandydata. Mało mieszkańców uczestniczy w tych wyborach, co trzeba zmienić właśnie poprzez bezpośredni kontakt z Nimi. Zależało mi na starcie w wyborach do rady osiedla, bez względu na to czy samemu czy z kimś.

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pan 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Poprawa bezpieczeństwa oraz jakości dróg i chodników
2. Rozwój terenów zielonych i dążenie do stworzenia przyjaznych miejsc wypoczynku typu parki, podwórka osiedlowe
3. Wspieranie wydarzeń kulturalnych, inicjatyw mieszkańców osiedla, którzy powinni być najważniejszym beneficjentem działań rady
4. Utworzenie legalnych miejsc parkingowych – na najważniejszej pozycji musi być mieszkaniec osiedla

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Każda inwestycja w sport w Poznaniu jest potrzebna. Zwłaszcza, że jeden z projektor zwyciężył w Poznańskim Budżecie Obywatelskim. Chciałbym, by coś takiego powstało, aczkolwiek również byśmy uważali na stan naszych zielonych płuc, czyli drzew, krzewów itd. Myślę, że poprzez dialog radnych można rozwiązać ten problem, bez zbędnego kłopotu. Kryta pływalnia, centrum sportów wrotkarskich to atrakcja nie tylko dla młodych. Łazarz potrzebuje rozrywek, by zachęcać do zamieszkania i przebywania w tym regionie.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pan uważa?
Nie uważam, że powinna. Nie jestem samobójcą, by tak uważać. Jedna z najdłuższych i głównych ulic Łazarza stanowi główny przepływ samochodów. W przypadku jej zwężenia doszło by do problemów komunikacyjnych, utrudnień czy korków. Nie wierzę, by tak nie było. Nie wyobrażam sobie Głogowskiej z jednym pasem. Wiem, że jazda rowerem po Głogowskiej jest wyrokiem na siebie w pewnym sensie. Już teraz jazda po Głogowskiej jest niebezpieczna, zwłaszcza jak kierowcy zle parkują na chodnikach czy miejsca parkingowych. Należy szukać innych metod ograniczenia ryzyka wypadku tam.

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem tego problemu są parkingi buforowe w jakiejś części Łazarza. Są to miejsca typowo dla kilkunastu samochodów. Myślę, że na Łazarzu znalazłoby się miejsce na taki parking. Jeżeli nie buforowe, to może czas pomyśleć nad parkingiem podziemnym. To pomysły do zrealizowania! Dodatkowo strefy płatnego parkowania + pierwszeństwo dla mieszkańców osiedla zameldowanych lub mieszkających tutaj. Niektóre części Łazarza posiada podwórka, na których także mogłoby znaleźć się miejsce na samochody mieszkańców. Niestety, wiele z nich wymaga remontu, wprowadzenia bram, zabezpieczeń itd. Wobec zle parkujących samochodów należy stosować kary za złe parkowanie. Powinny tym zając się także służby pilnujące porządku typu straż miejsca, policja.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pan będąc jako radnym Osiedla Św. Łazarz?
Oczywiście warto by zrobić badanie jak dużo mieszkańców korzysta z linii nr 3, ale uważam, że powinna ona jeździć częściej. Ułatwia dojazd do miasta, bez użycia samochodu. Ekologia i miasto tylko na tym by zyskało. Jest to w końcu bezpośrednie połączenie tramwajowe z Łazarza na okolice Starego Browaru.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Niepokojące są to dane. Myślę jednak, że jest wiele możliwości jak to zmienić. Należy zachęcić ludzi o mieszkania w tym rejonie Poznania. Musimy przede wszystkim zapewnić przyjazne i bezpieczne otoczenie do mieszkania tutaj. Dodatkowo zaproponować bogatą ofertę kulturalną, pełną inicjatyw mieszkańców, wydarzeń kulturalnych oraz ciekawych miejsc do odwiedzenia. Oczywiście rewitalizacja ulic, chodników, wymiana oświetlenia jest także niezbędne do właściwego funkcjonowania osiedli. Lazarz musi być przyjazny, bezpieczny i różnorodny.

9. Chodniki na których trzech ulicach Pana zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Kolejowa
2. Jarochowskiego
3. Marcelińska w kilku etapach
Oczywiście wiele ulic wymaga poświęcenia uwagi. Chciałbym, by rada zwróciła uwagę na chodniki wzdłuż np. przystanków tramwajowych i autobusowych.

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pan za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ Centrum rekreacji na Dolnym Łazarzu

PORAŻKA:
↓ Brak zajęcia się rewitalizacjami niektórych ulic
↓ Małe rozpowszechnianie działań samej rady osiedla.

Powrót

52. Halina Twardowska, lat 35, wykształcenie średnie (Razem dla Łazarza)

Pomimo prób kontaktu przez redakcję dostępnymi kanałami (facebook, mail)
oraz wysłania zaproszenia przez Wydział Wspierania Jednostek Pomocniczych Urzędu Miasta Poznania
KANDYDATKA NIE UDZIELIŁA ODPOWIEDZI

Powrót

53. Bogna Zielińska, lat 54, wykształcenie średnie - radna Osiedla Św. Łazarz VI kadencji: 2015-2019 (Razem dla Łazarza)

Kilka słów o sobie:
Miłośniczka psów, kotów i roślin doniczkowych, mól książkowy

1. Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować do Rady Osiedla Święty Łazarz?
Od dwóch kadencji działam na Łazarzu jako radna, znam wielu mieszkańców i ich problemy, znam też specyfikę tej dzielnicy i jej potrzeby, działalność w RO daje mi możliwość bezpośredniego wpływu na to, co dzieje się na naszym fyrtlu.

2. Czy startuje Pani z któregoś z komitetów wyborczych (jeśli tak to z którego) czy jest jednak kandydatem niezależnym? I dlaczego?
W wyborach do RO nie ma komitetów wyborczych. Każdy z kandydatów jest osobą niezależną [lista Razem dla Łazarza - przyp. red.]
Startuję jednak z grupą ludzi, która jest zróżnicowana pod względem wieku, światopoglądu ale ma dwie wspólne cechy- zależy jej na mieszkańcach i dzielnicy, potrafi ( pomimo różnic) dyskutować, wymieniać poglądy i uwagi oraz dochodzić do wspólnych konstruktywnych wniosków , podejmować wspólne działanie kierując się dobrem dzielnicy i potrzebami mieszkańców

3. Czym powinna zająć się Rada Osiedla w nowej 4-letniej kadencji? Jakie widzi Pani 4 najważniejsze sprawy do załatwienia do 2023 roku?
1. Tworzenie więzi sąsiedzkich i działania kulturalne
2. Budowa osiedlowego basenu krytego oraz realizacja wygranego projektu PBO dotyczącego toru sportów wrotkarskich
3. Dopilnowanie aby ze strony UM trzymano się terminów realizacji remontu ul. Kolejowej , ul. Jarochowskiego i Rynku
4. Kontynuacja remontów chodników, nasadzenia zieleni

4. Ostatnio głośno było o Parku Kasprowicza? Czy należy zrealizować inwestycje zgodnie z planem - kryta pływalnia i centrum sportów wrotkarskich?
Tak- kryty basen w tej części miasta jest już koniecznością, tym bardziej, że losy pływalni Olimpia, z której korzystało wielu mieszkańców są dalej niejasne. A Tor Wrotkarski wygrał w PBO- więc jego los został „przesądzony” już dawno głosami około 6 tyś mieszkańców.

5. Czy główna ulica dzielnicy - Głogowska powinna zostać zwężona do jednego pasa ruchu? TAK czy NIE? Dlaczego tak Pani uważa?
Nie - powinny zostać zaproponowane rozwiązania alternatywne dla odciążenia ruchu na ul. Głogowskiej i podjęte intensywne prace nad budową tzw. Dolnej Głogowskiej. Wprowadzenie tych rozwiązań, dokładna analiza ruchu samochodowego w okresie targów pozwoli ustalić na ile zwężenie ulicy jest możliwe

6. Jak można rozwiązać problem z miejscami postojowymi oraz źle parkującymi kierowcami?
- Strefa Płatnego Parkowania,
- wyznaczenie legalnych miejsc parkingowych, w tym dużego parkingu dla dzielnicy,
- skuteczne karanie nieprawidłowo parkujących samochodów przez Straż Miejską i Policję.

7. Ponad 20 lat czekano na uruchomienie bezpośredniego połączenia tramwajowego z Łazarza na deptak (rejon Półwiejskiej i Starego Browaru). ZTM uruchomił linię nr 3. Czy powinna ona jeździć częściej i również po 19 oraz w weekendy? Czy jest może inne rozwiązanie? Jeśli tak, co zrobiłby Pani będąc jako radną Osiedla Św. Łazarz?
Zdecydowanie rozkład jazdy tramwaju nr 3 powinien obejmować cały tydzień, łącznie z weekendem i mam nadzieję, że MPK po dłuższym czasie „obserwowania” tej linii i analizie nasilenia ruchu podejmie właściwe decyzje.

8. Łazarz podobnie jak inne dzielnice drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie według danych z końca ubiegłego roku na Łazarzu mieszka o blisko 15,5 tysięcy osób mniej (30 254). Dla porównania w ciągu jednego roku Łazarz opuściło 982 mieszkańców. Co można zrobić, by mieszkańcy Łazarza nie chcieli się wyprowadzać z dzielnicy a także przybywali tu nowi mieszkańcy?
Z rankingu opublikowanego na stronie polskawliczbach.pl (został on przygotowany na podstawie danych z Głównego Urzędu Statystycznego z 2012 oraz 2016 r.), wynika jednoznacznie, że w ostatnich kilkunastu latach problem spadku liczby mieszkańców dotyczy większości miast w Polsce.
Miasta wyludniają się, bo ludzie, choć wciąż w nich pracują, uczą się i korzystają z usług, wyprowadzają się na przedmieścia. Są tam tańsze mieszkania, domy, grunty, zieleń i spokój. Sprzyja temu również zmiana charakteru na bardziej mobilne wielu stanowisk pracy - to są niestety prognozy nie tylko dla Poznania i dzielnicy. Nasza dzielnica- pomimo przyjaznej infrastruktury ( przedszkola, szkoły, parki, etc.) jest w dalszym ciągu dzielnicą drogą do zamieszkania- ceny najmu w kamienicach prywatnych bywają porażające, jednocześnie stan wielu budynków pozostawia wiele do życzenia ( niestety tutaj mogą pomóc rozwiązania ustawowe, obowiązujące np. w krajach skandynawskich lub w Niemczech). Temat, który nie da się skrócić do paru zdań. Uważam jednak, że wiele zmienia się na korzyść i Łazarz robi się coraz bardziej „fajnym” miejscem do mieszkania

9. Chodniki na których trzech ulicach Pani zdaniem wymagają remontu w pierwszej kolejności?
1. Małeckiego (od Strusia do Gąsiorowskich)
2. Morawskiego (od Bogusławskiego do Jarochowskiego)
3. Niegolewskich na odcinku od Bogusławskiego do Jarochowskiego

10. I ostatnie już pytanie. Co uważa Pani za sukces a co za porażkę Rady Osiedla Św. Łazarz mijającej VI kadencji (2015-2019)?
SUKCES:
↑ uruchomienie pływalni na Arenie,
↑ odnowienie placu Nowakowskiego,
↑ remonty placów zabaw przy przedszkolach,
↑ remont ulicy Chociszewskiego,
↑ wspieranie oddolnych inicjatyw społecznych np. w formie grantów

PORAŻKA:
↓ wprawdzie nie leży to w gestii i możliwościach radnego osiedlowego - więc trudno to nazwać porażką Rady Osiedla, ale jest mi bardzo przykro, że w poprzedniej kadencji osoba odpowiedzialna w Urzędzie Miasta za remonty i infrastrukturę drogową nie dołożyła starań doprowadzenia w końcu do remontu ul. Kolejowej, lekceważąc zarówno mieszkańców jak i Radę Osiedla.

Powrót


Alfabetyczna lista kandydatów do Rady Osiedla Św. Łazarz:

 1. Sylwia BADZIŃSKA, lat 37, przedstawiciel handlowy
 2. Ryszard BALCERZAK, lat 58, wykształcenie wyższe
 3. Genowefa BANASZAK, lat 55, krawcowa
 4. Justyna BIELAWSKA, lat 32, rejestratorka medyczna
 5. Michał CZAJKA, lat 47, wykształcenie wyższe
 6. Wojciech DERA, lat 61, wykształcenie średnie
 7. Maciej DUDZIAK, lat 37, wykształcenie średnie
 8. Leszek DZIUDZIEL, lat 65 średnie
 9. Joanna ELLMANN, lat 38, wykształcenie wyższe
 10. Przemysław FOLIGOWSKI, lat 45, wykształcenie wyższe, dyrektor Wydziału Oświaty
 11. Krzysztof FOREMSKI, lat 23, wykształcenie wyższe
 12. Piotr GÓRNY, lat 65, inspektor nadzoru
 13. Agnieszka HOFFMANN, lat 36, wykształcenie średnie
 14. Andrzej JANOWSKI, lat 39, radca prawny
 15. Łukasz JASKÓLSKI, lat 35, wykształcenie wyższe
 16. Barbara JENCZMIONKA, lat 63, pielęgniarka
 17. Adam KACZMAREK, lat 41, wykształcenie średnie
 18. Wojciech KOSIEDOWSKI, lat 40, wykształcenie wyższe
 19. Marek KOSMATKA, lat 67, inżynier mechanik
 20. Dorota KOSZAL, lat 27, wykształcenie wyższe
 21. Paweł KOWALCZYK, lat 48, wykształcenie wyższe
 22. Hieronim KOZŁOWSKI, lat 64, wykształcenie średnie
 23. Dawid KRUPA, lat 41, wykształcenie wyższe
 24. Maria ŁAZARZ, lat 64, wykształcenie wyższe
 25. Janina ŁUKARSKA, lat 62, wykształcenie wyższe
 26. Bogumiła MAĆKOWIAK, lat 73, wykształcenie wyższe
 27. Mateusz MAĆKOWIAK, lat 50, wykształcenie wyższe
 28. Tomasz MALARECKI, lat 41, wykształcenie wyższe
 29. Damian MARCINIAK, lat 25, wykształcenie wyższe
 30. Martyna MENDYK, lat 22, wykształcenie wyższe
 31. Agnieszka MICHALAK-PIETKIEWICZ, lat 36, urbanista
 32. Roman MODRZYŃSKI, lat 52, wykształcenie średnie
 33. Dorota MOLIŃSKA, lat 33, wykładowca akademicki
 34. Tomasz NARADOWSKI, lat 36, informatyk
 35. Maciej NOWAK, lat 36, analityk
 36. Filip OLSZAK, lat 38, radca prawny, radny miasta Poznania
 37. Marcin PAKUŁA, lat 28, wykształcenie wyższe
 38. Piotr PAŁGAN, lat 48, wykształcenie średnie
 39. Maria PARADOWSKA, lat 58, wykształcenie wyższe
 40. Szymon PAWELCZYK, lat 36, filolog
 41. Henryk PIOTROWSKI, lat 71, wykształcenie średnie
 42. Karolina PRYMAS, lat 29, wykształcenie wyższe
 43. Łukasz PRYMAS, lat 37, wykształcenie wyższe
 44. Sebastian SKRZELA, lat 34, wykształcenie średnie
 45. Jakub SKURZYŃSKI, lat 30, radca prawny
 46. Amadeusz SMIRNOW, lat 31, wykształcenie wyższe
 47. Klaudia STECKA, lat 22, studentka
 48. Franciszek STERCZEWSKI, lat 31, architekt
 49. Beata SZESZUŁA, lat 19, studentka
 50. Tymon TERLECKI, lat 18, wykształcenie średnie
 51. Michał TURNO, lat 19, student
 52. Halina TWARDOWSKA, lat 35, wykształcenie średnie
 53. Bogna ZIELIŃSKA, lat 54, wykształcenie średnie


"Czas na Łazarz"
- kandydaci
"Razem dla Łazarza"
- kandydaci
Kandydaci
niezależni
  1. Sylwia Badzińska
  9. Joanna Ellmann
13. Agnieszka Hoffmann
14. Andrzej Janowski
18. Wojciech Kosiedowski
20. Dorota Koszal
21. Paweł Kowalczyk
23. Dawid Krupa
25. Janina Łukarska
29. Dawid Marciniak
31. Agnieszka Michalak-Pietkiewicz
32. Roman Modrzyński
34. Tomasz Naradowski
35. Maciej Nowak
37. Marcin Pakuła
40. Szymon Pawelczyk
45. Jakub Skurzyński
46. Adam Smirnow
47. Klaudia Stecka
48. Franciszek Sterczewski
49. Beata Szeszuła
  2. Ryszard Balcerzak
  3. Genowefa Banaszak
  4. Justyna Bielawska
  6. Wojciech Dera
  7. Maciej Dudziak
10. Przemysław Foligowski
16. Barbara Jenczmionka
17. Adam Kaczmarek
22. Hieronim Kozłowski
24. Maria Łazarz
26. Bogumiła Maćkowiak
27. Mateusz Maćkowiak
30. Martyna Mendyk
33. Dorota Molińska
36. Filip Olszak
38. Piotr Pałgan
39. Maria Paradowska
42. Karolina Prymas
43. Łukasz Prymas
52. Halina Twardowska
53. Bogna Zielińska
  5. Michał Czajka
  8. Leszek Dziudziel
11. Krzysztof Foremski
12. Piotr Górny
15. Łukasz Jaskólski
19. Marek Kosmatka
28. Tomasz Malarecki
41. Henryk Piotrowski
44. Sebastian Skrzela
50. Tymon Terlecki
51. Michał Turno[serwis informacyjny] [www.wybory2019.lazarz.pl]

Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

01

gru

do 03-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

12:15
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
20-lecie Parafii Chrystusa Sługi

Rynek Łazarski
Mikołajkowe 2. urodziny Rynku Łazarskiego
• 11:00 - koncert Wójka Ogórka
• 12:00 - urodzinowy pączkowy tort
• spotkanie z Mikołajem i upominki dla najmłodszych
• kiermasz rękodzieła

16:00
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec" - koncert zespołu dziecięco-młodzieżowego z okazji 20-lecia Parafii Chrystusa Sługi

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: