
Jak zapowiedziały władze PKP stary dworzec ma dalej służyć pasażerom.
Funkcje obsługi podróżnych powinny wrócić na pierwotne miejsce. Jest to centralny punkt centrum Poznań Główny, który powinien dobrze funkcjonować z komunikacją miejską i nie powinien sprawiać kłopotów z przemieszczaniem się pomiędzy peronami. W trzecim kwartale 2018 roku chcemy udostępnić pierwszą część ogólnodostępną dla podróżnych ze wszystkimi funkcjami dworcowymi. W ramach projektu jest również realizacja hotelu, a w dalszych fazach powstanie część biurowa – zapowiedział Jarosław Bator, członek zarządu PKP S.A.
W nowym obiekcie powstaną kasy biletowy, informacja i punkty obsługi podróżnych. Znajdą się tu również sklepy, restauracje i kawiarnie. Kompleks ma mieć odtworzony historyczny wygląd starego dworca, będzie czterokondygnacyjny. W części podziemnej powstanie również parking. Koncepcja zakłada połączenie budynku kładką dla pieszych z ulicą Głogowską w rejonie Dworca Zachodniego i parkingiem naziemnym nad peronami 1, 2 i 3, znajdującym się w części centrum handlowego Poznań City Center.
Nowy dworzec w miejscu starego wraz z hotelem i biurowcami ma zrealizować węgierski deweloper, firma Trigranit, która wybudowała już obecny budynek dworca wzdłuż Mostu Dworcowego i centrum handlowe Poznań City Center.
Cały projekt jest projektem komercyjnym. My do projektu wnosimy grunt, który ma określoną wartość. Druga strona organizuje wkład własny i zajmuję się sprawą finansowania i realizacji przedsięwzięcia. PKP nie wnosi nic oprócz gruntu ze środków publicznych. Dla nas istotne było wypracowanie koncepcji akceptowalnej społecznie i biznesowo bez udziału środków publicznych. Liczymy, że inwestycja przyniesie zysk. Po zamknięciu procesu sprzedaży Poznań City Center odzyskaliśmy trzykrotną wartość gruntu – tłumaczy Jarosław Bator, członek zarządu spółki PKP.
Wiemy jak ma wyglądać nowy obiekt. Na placu przed budynkiem znajdą się ławki i fontanny. Frontowa ściana przy wejściu do budynku ma być porośnięta zielenią. Budynek starego dworca ma składać się z 14 kondygnacji, w tym dwóch podziemnych. Na poziomie -1 zaplanowano parking podziemny na 41 miejsc postojowych. W części obsługi podróżnych, która znajdzie się na dwóch poziomach naziemnych oprócz kas biletowych, punktów informacyjnych znajdą się również kawiarnie, sklepy i mini galeria handlowa. W holu pod przeszklonym dachem mają rosnąć drzewa.
Do obiektu dobudowany zostanie 11-piętrowy budynek, w którym znajdzie się głównie hotel, ale również biura. Projekt przewiduje dobudowanie kolejnych trzech 11-piętrowych budynków, które wybudowane mają zostać w kierunku południowym, równolegle na osi peronów 1 i 4.
Jak zapowiada PKP pod koniec 2018 roku w miejscu starego dworca Poznań Główny, który zostanie wyburzony wybudowany zostanie nowy obiekt, z odtworzeniem historycznego wyglądu. Oprócz centrum obsługi podróżnych znajdzie się tu hotel, a później powstaną również biurowce. Czy tak się stanie? Przekonamy się za trzy lata.
Tymczasem w ubiegłym tygodniu z przedstawicielami kolei spotkali się poznańscy społecznicy.
Kilkuosobowa reprezentacja Prawa do Miasta odbyła dwugodzinną rozmowę w siedzibie Trigranitu w Poznaniu, z liderami projektu inwestycyjnego dotyczącego starego dworca kolejowego, z udziałem projektanta znanej już koncepcji. Rozmowa miała na celu przedłożenie uwag do projektu i wyjaśnienia oraz przedstawienie naszego stanowiska wobec inwestycji. Dobrze, że w obecnych realiach finansowo-instytucjonalnych ma być realizowany projekt, który przywraca funkcje dworca w starym budynku na dużą skalę. Chcemy, by ten projekt był zrealizowany bez odwlekania, bo podróżnym nowy dworzec jest potrzebny. Mamy uwagi i zastrzeżenia do pewnych rozwiązań projektu, podobnie jak SARP i Stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania. Firma jest gotowa o nich rozmawiać w toku dalszych konsultacji społecznych i otwarta na zmiany. Głownie chodzi o kładkę i tunel – wskazuje Lech Merlger ze Stowarzyszenia Prawo do Miasta.
Prawo do Miasta podtrzymuje zamiar przystąpienia w charakterze strony do postępowań środowiskowych oraz o warunki zabudowy, bo jak uczy doświadczenie, daje nam to pozycję bardziej partnerską wobec inwestora. Mamy świadomość że nie wszystkie oczekiwane rozwiązania dotyczące dworca mogą zaistnieć już przy realizacji tego projektu. Należy to zaakceptować, bo to co jest możliwe w tym kroku przyniesie jakościową zmianę na lepsze. Jednocześnie konieczne jest publiczne wyjaśnienie powodów odroczenia niektórych postulowanych rozwiązań i wskazanie drogi do ich realizacji – podsumowuje Lech Mergler, Prawo do Miasta.
Wiz: PKP/Trigranit, PIG Architekci
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Park Wilsona obszarem zagrożonym wścieklizną – wprowadzono zakaz wyprowadzania niezaszczepionych psów
(22-04-2025 08:13)
· Seniorzy zasiedli do wspólnego śniadania wielkanocnego
(22-04-2025 07:20)
· Groby Pańskie w łazarskich kościołach {◎GALERIA ZDJĘĆ}
(22-04-2025 03:05)
· Zmarł Papież Franciszek
(22-04-2025 02:13)
· Informator wielkanocny
(18-04-2025 08:09)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
kwi
do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne
kwi
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo
kwi
Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37
maj
do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact
maj
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Wiosenny Konkurs Młodych Instrumentalistów
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: