Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Będziemy mieli teraz dwa nowe dworce główne. Poznań G(ł)ówny niech się stanie Poznań City Center - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Będziemy mieli teraz dwa nowe dworce główne. Poznań G(ł)ówny niech się stanie Poznań City Center
26-09-2015 09:03   Janusz Ludwiczak
W ubiegłym tygodniu PKP przedstawiło plan tego co stanie się z budynkiem starego dworca. Dotychczasowy gmach Poznania Głównego ma zostać wyburzony, a w jego miejscu stanie nowy z odtworzeniem historycznego wyglądu, w którym znajdzie się centrum obsługi podróżnych. Jak zapewnił Jarosław Bator, członek Zarządu PKP S.A. nie będzie to drugi dworzec. Jak to nie będzie? Skoro znajdą się w nim kasy i informacja kolejowa? Czy naprawdę nie można było zrobić tak od razu? - felieton z cyklu: Piórem, a właściwie klawiaturą Janusza Ludwiczaka.

Mam wrażenie, że kolej nie do końca miała pomysł z nowym dworcem i nie wiedziała co zrobić. Stary dworzec przez 134 lata służył podróżnym. Zamiast go zmodernizować, tak jak uczyniono to w dworcem we Wrocławiu, zdecydowano postawić nowy gmach wzdłuż Mostu Dworcowego, który okazał się tak naprawdę przybudówką do centrum handlowego Poznań City Center.

O tym jaką poznański dworzec kolejowy jest porażką, o tym, że jest niefunkcjonalny, nielogiczny i nieprzemyślany pisałem już w lipcu zeszłego roku. Dałem przykłady nowych dworców w Krakowie, Katowicach czy we Wrocławiu. A nam PKP zafundowało Poznań G(ł)ówny.

Teraz PKP prezentuje nam kolejny projekt nowego dworca w miejscu starego dworca, a więc po otwartym przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego w maju 2012 roku nowym dworcu najpóźniej za trzy lata będziemy mieli nowy, jeszcze nowszy dworzec. Pewnie za jakiś czas PKP zaprezentuje nam wizualizacje nowego, nowszego, najnowszego dworca, który stanie w miejscu obecnego dworca Poznań Główny.

I może kolej niech rozważy jednak wariant, który proponowałem już ostatnio. Po wybudowaniu 2018 roku nowego dworca w miejscu starego, niech PKP sprzeda, wynajmie lub skomercjalizuje swój obecny Poznań Główny dla City Center. Obiekt ten doskonale nadaje się pod centrum handlowe - ma schody ruchome jadące tylko w górę, tak jak jest to z peronów 1, 2 i 3 na parking do centrum Poznań City Center.

Niedługo też doczekamy się przejścia naziemnego z przystanku tramwajowego na dworzec kolejowy. Może warto, by wybudowane zostały również schody (nie koniecznie ruchome) z Mostu Dworcowego wprost na dół na dworzec PKS. Nie może być tak, by dostać się z dworca PKP na PKS trzeba było obchodzić naokoło przez centrum handlowe. Również przydałoby się przejście na Moście Dworcowym, przy skrzyżowaniu z ulicą Roosevelta i Głogowską. Wtedy nie musielibyśmy chodzić naokoło od przystanku "Most Dworcowy" przez chodnik przy Targach.

Janusz Ludwiczak, 26 września 2015

ZOBACZ TAKŻE: POZnań* G(ł)ówny


R E K L A M A

Komentarze (5)

06-10-2015 22:13:45
Łazarzanka
Koszmarny i niefunkcjonalny nowy dworzec i pomysł odnowienia starego z dobudowanymi klockami. A wystarczyło zrewitalizować stary dworzec, tak jak zrobiły to inne miasta. O co tu chodzi?
05-10-2015 09:15:18
REDAKCJA
@x: Taka funkcja jest na profilu portalu na facebook-u. Pozdrawiam:
05-10-2015 07:05:12
x
Zgadzam się z Negatywem. A propos - może redakcja portalu wprowadzi funkcję "lubię - nie lubię"?
27-09-2015 12:58:08
Negatyw
Niech roladę z walącym się dachem wynajmują dla Shity Center, a stary dworzec - niech będzie dworcem głównym!
26-09-2015 10:19:22
xxx
Ostatnie 5 zdjęć- to tak naprawdę Zintegrowane Centrum Komunikacyjne. W 1 miejscu jest dworzec PKP i przystanek tramwajowy z którego można się przesiąść na pociąg. Brakuje tylko dworca autobusowego.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
15

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Sport Expo" - targi sprzętu, wyposażenia i odzieży sportowej

16

paź

do 17-10-2021
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Forum Fryzjerstwa "LOOK"
Forum Kosmetyki "beautyVISION"

17

paź

Poznań * Łazarz
13. Poznań Półmaraton

20

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Chorwacja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

22

paź

do 23-10-2021
Zajezdnia tramwajowa MPK ul. Głogowska 131/133
Akcja honorowego poboru krwi
w godz. 8:00-13:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: