
W czwartek w sprawie remontu Kolejowej odbyło się wspólne spotkanie wiceprezydenta Macieja Wudarskiego z przedstawicielami inwestora - spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, Zarządu Dróg Miejskich, Miejskiego Konserwatora Zabytków, Wydziału Transportu i Zieleni Urzędu Miasta oraz Rady Osiedla Św. Łazarz.
Poznańskie Inwestycje Miejskie miały wiosną ogłosić przetarg na przebudowę Kolejowej, inwestycja miała rozpocząć się najpóźniej w wakacje i potrwać rok. To jednak jest już nieaktualne.
Kiedy Radni Miasta Poznania głosowali za przeznaczeniem środków na remont ulicy Kolejowej nie wiedzieli, że inwestycja ma iść tzw. drogą specustawy, a konserwator zabytków nie będzie mieć nic do powiedzenia. Dwa lata temu konserwator wydała negatywną opinię. Również jednostka zajmująca się zielenią w ZDM oraz Zarząd Transportu i Zieleni nie są za wycięciem drzew, ulica Kolejowa nie może zostać w całości zalana asfaltem. Czy ma być zniszczony zabytkowy bruk po to, by kierowcy jeździli jeszcze szybciej Kolejową i omijali zakorkowaną Hetmańską - mówi Katarzyna Kretkowska, Radna Miasta Poznania, która brała udział w czwartkowym spotkaniu.
Okazuje się, że inwestycja wiąże się z wykupem gruntów na podstawie tzw. specustawy, gdyż powiększony zostanie pas drogowy.
Z tą inwestycją wiążą się przymusowe wykupy gruntów drogą "specustawy". Jedna z osoba odwołała się od tego, w tej chwili sprawa czeka na decyzję wojewody - zaznacza radna Katarzyna Kretkowska.
Decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla rozbudowy ulicy Kolejowej wydał już Wydział Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Poznania, jednak zadanie to wstrzymuje Miejska Konserwator Zabytków.
Chodzi o kostkę brukową. Pani konserwator domaga się zachowania obecnej kostki brukowej na 1/3 fragmentu ulicy jako historyczny element, dowód jak ulica wyglądała w przeszłości. Ta kostka miałaby zostać wyrównana. Jednak kostka będzie wywoływać dalej hałas. Dlatego być może dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie ograniczenie prędkości do 30 km/h i jak jest to w projekcie zastosowanie wyniesionych skrzyżowań - wyjaśnia Filip Olszak, Przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz.
Okazuje się również, że przebudowa ulicy wiąże się z komplikacjami formalnymi - w projekcie nie uwzględniono przebiegającej pod ziemią infrastruktury kolejowej. Remont Kolejowej ma zostać przesunięty również z powodu uwzględnienia podłączenia sieci ciepłowniczej.
Byłaby to również doskonała okazja by zrobić cieplik. Nie może być tak, że dwa lata po remoncie ulica znów zostałaby rozryta, bo dana wspólnota chce podłączyć się do sieci ciepłowniczej - dodała Lidia Dudziak, Radna Miasta Poznania.
Przebudowa ulicy Kolejowej miała zakończyć się do końca 2016 roku. Inwestycja miałą kosztować łącznie 9 milionów złotych, z czego połowa środków pochodzi z przyszłorocznego budżetu miasta. W 2013 r. miasto przekazało 200 tys. zł na wykonanie projektu. Aktualny projekt przebudowy Kolejowej zakłada przebudowę nawierzchni, wykonanie skrzyżowań wyniesionych i progów zwalniających, a także budowę zatok, które pozwolą na poprowadzenie linii autobusowej z Dworca Zachodniego w kierunku Hetmańskiej.
Do sprawy będziemy wracać.
ZOBACZ TAKŻE: Kolejową będzie jeździć autobus. Na ulicy wytną drzewa
Map: ZDM, Fot: Janusz Ludwiczak
ZOBACZ TAKŻE: Poznańscy radni przekazali 200 tysięcy złotych na remont Kolejowej
ZOBACZ TAKŻE: Mieszkańcy rozmawiali z wiceprezydentem i radnymi o przyszłości ulicy Kolejowej
ZOBACZ TAKŻE: Kolejową będzie jeździć autobus. Na ulicy wytną drzewa
ZOBACZ TAKŻE: Na Kolejowej wymieniono 50 metrów chodnika za 48 tys. zł
ZOBACZ TAKŻE: Za ponad 50 tysięcy złotych opracowany zostanie projekt przebudowy ulicy Kolejowej
ZOBACZ TAKŻE: Zapadł się nowy chodnik na ulicy Kolejowej. Chodnik powstał dla samochodów?
Aktualności |
najnowsze | najpopularniejsze |
· Informator wielkanocny
(18-04-2025 08:09)
· Wierni przeszli ulicami Łazarza. Rozpoczęło się Triduum Paschalne, w oczekiwaniu na Wielką Noc {GODZINY NABOŻEŃSTW}
(17-04-2025 10:41)
· Potockiej: Duże straty po pożarze
(11-04-2025 10:22)
· Inspektor nadzoru budowlanego sprawdzi czy nie doszło do nieprawidłowości przy rozbiórce centrum handlowego
(09-04-2025 09:07)
· Druga ofiara śmiertelna pożaru kamienicy przy Chociszewskiego
(09-04-2025 07:08)
· Na Targach i w Parku Manitiusa znajdowały się niegdyś cmentarze
(02-11-2024 09:29)
· Rogale na Św. Marcina {PRZEPIS}
(11-11-2024 09:53)
· Podkoziołek, czyli poznańskie ostatki
(04-03-2025 09:27)
· Nastolatek wyskoczył z wieżowca przy Dmowskiego
(24-05-2024 19:59)
· Pół wieku temu Sczanieckiej przejechał ostatni tramwaj
(12-01-2025 22:07)
Niezapominajka |
kwi
18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Przez żołądek do kultury - Hiszpania
kwi
do 27-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Motor Show - targi motoryzacyjne
kwi
17:00
Biblioteka Raczyńskich filia nr 4 ul. Lodowa 4
Spotkanie z Cezarym Harasimowczem, pisarzem, scenarzystą, wokół jego najnowszej książki Bieta, opisującej życie Elżbiety Ficowskiej, ocalałej z Getta Warszawskiego, żony poety Jerzego Ficowskiego. Spo
kwi
Łazarz
Gratowóz
• 08:00-08:20 - Jarochowskiego/Sczanieckiej
• 11:40-12:00 - Jarochowskiego przy Górczyńskiej
• 12:10-12:30 - Kolejowa 37
maj
do 16-05-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznań Impact
Ogłoszenia |
· Chcesz pozdrowić sąsiada? Nie wiesz, jak sprzedać samochód lub ...
(19-08-2005 00:00)
Zapisz się na listę mailingową: