Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Kolejową będzie jeździć autobus. Na ulicy wytną drzewa - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Kolejową będzie jeździć autobus. Na ulicy wytną drzewa
25-02-2013 16:00   Janusz Ludwiczak
ZDM przedstawił wyniki konsultacji w sprawie przebudowy ulicy Kolejowej. Koncepcja zakłada m.in. wycinkę drzew po zachodniej stronie ulicy oraz zaprojektowane zostaną zatoki autobusowe, gdyż Kolejową ZTM planuje uruchomić linię komunikacji publicznej. Przystanki autobusowe mają powstać przy skrzyżowaniu z ul. Potockiej, Karwowskiego i Gąsiorowskich.

Od 21 grudnia 2012 do 4 stycznia 2013 mieszkańcy mogli zgłaszać opinie i uwagi do projektu przebudowy ulicy Kolejowej. Więcej w artykule: Na Kolejowej pojawią się progi zwalniające i wyniesione skrzyżowania?

Zarząd Dróg Miejskich przedstawił wyniki konsultacji w sprawie przebudowy ulicy Kolejowej:

Do Zarządu Dróg Miejskich wpłynęło 30 maili. Uwagi w nich zawarte dotyczyły głównie:

 • wymiany nawierzchni drogi i chodników na nowe - 6 maili,
 • pozostawienia istniejącej nawierzchni drogi i wykorzystania istniejących w chodnikach płyt granitowych - 4 maile,
 • pozostawienia drzew przeznaczonych do wycinki (strona zachodnia ulicy) - 6 maili,
 • bezpieczeństwa na skrzyżowaniu ul. Klaudyny Potockiej/ul. Kolejowa.- 2 maile,
 • ułatwień dla rowerzystów (pasy rowerowe, wydzielenie ścieżki dla rowerów),
 • wprowadzenia parkowania skośnego pod katem 45 stopni zamiast równoległego.

Po przeanalizowaniu uwag informujemy:

 • nawierzchnia ulicy musi zostać zaopiniowana przez Miejskiego Konserwatora Zabytków. Wg założeń projektowych ul. Kolejowa otrzyma nową nawierzchnię z asfaltu. Istniejąca kostka rzędowa wbudowana zostanie w miejsca postojowe, które ograniczone będą istniejącymi krawężnikami granitowymi. Płyty granitowe umieszczone zostaną w chodnikach i obudowane kostką granitową;
 • po dokonaniu przeglądu drzewostanu po stronie zachodniej zaplanowano wycinkę drzew. Spowodowana jest ona m.in. koniecznością zaprojektowania nowego oświetlenia ulicznego, kanału technologicznego, wydzielenia miejsc postojowych. Na całej długości ulicy wydzielonych zostanie 136 miejsc postojowych w zatokach równoległych do krawężnika. Pragniemy wyjaśnić, że nie projektowano miejsc postojowych pod kątem 45 stopni z powodu wchodzących w pas drogowy wejść i schodów do budynków. Parkowanie pojazdów pod kątem 45 stopni spowodowałoby również nienormatywne zawężenia chodników. Dodatkowo ulica Kolejowa jest drogą zbiorczą, na której odbywać się będzie ruch autobusów, a także dopuszczony jest ruch rowerów. Ze względów na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego rozwiązanie to nie zostało uwzględnione;
 • zakres projektu nie obejmuje przebudowy skrzyżowania ul. Klaudyny Potockiej/Kolejowa. Geometria skrzyżowania pozostanie niezmieniona.
 • na ul. Kolejowej obowiązywać będzie ograniczenie prędkości do 30 km/h. Dozwolony zatem będzie ruch rowerzystów po jezdni. Dodatkowo ruch rowerowy dopuszczony zostanie także na szerokich chodnikach.
 • Informujemy, że Zarząd Transportu Miejskiego planuje wprowadzić na ul. Kolejowej autobusową linię komunikacji publicznej. Zaprojektowane będą perony autobusowe i zatoka autobusowa. Przystanki znajdować się będą w następujących lokalizacjach:
  - w rejonie skrzyżowania z ul. Klaudyny Potockiej (w dwóch kierunkach),
  - na odcinku pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Mottego/Karwowskiego (w dwóch kierunkach),
  - przed ul. Gąsiorowskich (w dwóch kierunkach).

Plan sytuacyjny (PDF - 2,57 MB) {POBIERZ}

Organizacja ruchu (PDF - 3,00 MB) {POBIERZ}


R E K L A M A

Komentarze (10)

16-04-2013 12:35:28
Olga
Przyjrzyjcie sie obiektywnie ul. Kolejowej! Krzywe i niebezpieczne dla pieszych chodniki własnie dzięki staremu drzewostanowi.Drzewa są koślawe i pewnie rozsadzają fundamenty niejednego domu. Ul Kasprzaka i Matejki też jest gęsto zabudowana a jednak autobusy jeżdżą. Uważam , że dla okolicznych mieszkanców jest to fantastyczna koncepcja i zdecydowanie jestem za modernizacją . Dlaczego wszystko, co ma byc nowe , łączy się u nas z takim oporem?Łukaszewicza też jest gęsto zabudowana , asfaltowa i jest ( szczególnie latem) " niebezpiecznym" torem wyścigowym motocyklistów . Uważam , że modernizacja jest konieczna , autobus również. Będzie to szybkie połączenie z dworcem PKP. Jesli tylko dojdzie do realizacji i przyzwyczaicie sie do wygody , zmienicie zdanie!!!
01-03-2013 21:50:54
Ewa
Jeżeli progi i zmniejszenie prędkości ma zniechęcić użytkowników aut, to jak będą się poruszać autobysy po Kolejowej mając takie ograniczenia?
01-03-2013 09:36:48
w
@Ewa, rozumiem Twoją troskę o kolejową, ale czy w Twojej wypowiedzi nie ma sprzeczności? Progi i ograniczenie prędkości wyeliminuje znaczną część podmiejskich kierowców, skracających sobie drogę tamtędy, którzy są głównym źródłem hałasu i zanieczyszczenia. Przystanek autobusowy poprawi komunikację (a autobus wbrew pozorom nie hałasuje jak ciężarówka). Co do braku zieleni - zgoda. Zatoczka autobusowa też bez sensu.
28-02-2013 23:48:46
Ewa
Mieszkańcy Kolejowej łączcie się! autobusy, progi i 30km/h - czy to ma jakis sens! 0 zieleni, nie dość, że i tak zanieczyszczenie jest tu powyżej normy, to jeszcze hałas komunikacji miejskiej! Czy nie ma przepisów chroniących mieszkańców przed pomysłami, które mogą pogorszyć jakość życia!? Kolejowa to ulica kamienic mieszkalnych, nie handlowa, więc proszę o taką modernizację, która poprawi, a nie pogorszy sytuację tutejszych mieszkanców!!
26-02-2013 00:00:46
Poznaniak
Pomysły nawet fajne, ale jestem ciekaw ja to będzie wyglądać w rzeczywistości i czy znajdą się środki na to. Nie wiem też czy kolejowa nie stanie się przez te wszystkie nowe rzeczy zbyt ruchliwą ulicą, wiemy wszyscy jak blisko sa tu bloki do ulicy.
25-02-2013 20:28:12
morlock
To już nie ten sam portal,prawda?
25-02-2013 20:21:27
mihau
Autobus na Kolejowej? Pewnie, że się przyda. Ale nie co 80 minut w weekendy jak nowy 78 na Wilczym Młynie. Fajnie by było, gdyby jechał cały czas prosto Górecką na południe i potem np. do Lubonia, ale... trzeba by wyprostować przebieg Góreckiej a nie wiem, czy to realne. No i wykorzystałoby się nową pętlę autobusową przy dworcu zachodnim, tam wygodna przesiadka na tramwaj kier. centrum lub nowa PST. Jaka jest perspektywa czasowa realizacji tego remontu?
25-02-2013 20:21:07
emeryt
Czy ktoś pomyślał o miejscach parkingowych dla pojazdów mieszkańców i stanie technicznym starych kamienic.
25-02-2013 20:17:22
kasia
Nie pojawię się tam przez najbliższe 10 lat...
25-02-2013 19:27:09
Sylka
To chyba jakiś żart?!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: