Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na planie Poznania pojawia się dopiero w 1956 roku - ul. Rokietnicka - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na planie Poznania pojawia się dopiero w 1956 roku - ul. Rokietnicka
15-03-2015 08:29   Janusz Ludwiczak
Arteria ta znajduje się w kampusie Uniwersytetu Medycznego. Przy ulicy tej nie ma żadnych budynków mieszkalnych, chyba, że zaliczymy do nich akademiki. Ulica ta została wytyczona w połowie XX wieku. Na planie Poznania pojawia się dopiero w 1956 roku. Ulica Rokietnicka najprawdopodobniej powstała z głównej ścieżki znajdujących się tu od końca lat 20. XX wieku ogródków działkowych. Wcześniej dominował tutaj typowo krajobraz wiejski, znajdowały się w tym miejscu pola uprane, nieużytki i łąki. W 65. odcinku "Spacer po Łazarzu..." opisujemy ulicę Rokietnicką.

Ulica Rokietnicka:

 • Długość: 351 m
 • Kod pocztowy: 60-806
 • Urząd pocztowy: obszar doręczeń - FUP Poznań 37 (ul. Gorczyczewskiego 1), najbliższa poczta - AP Poznań (ul. Grunwaldzka 17)
 • Ilość budynków: 8
 • Najwyższy numer: 8
 • Status drogi: gminna/lokalna, układ uzupełniający
 • Komunikacja miejska: brak
 • Parafia: Michała Archanioła (ul. Stolarska 7)
 • Obwód wyborczy: komisja nr 52, Szkoła Podstawowa nr 71 (ul. Przybyszewskiego 37)
 • Obwód szkół: Szkoła Podstawowa nr 71 (ul. Przybyszewskiego 37), Gimnazjum nr 33 (ul. Wyspiańskiego 37)
 • Policja: Komisariat Poznań-Targi (ul. Śniadeckich), rewir I, rejon dzielnicowych 3, 4.


Przecina kampus Uniwersytetu Medycznego

Ulica Rokietnicka ma 351 metrów długości. Prowadzi ze wschodu na zachód, łącząc Polną z Przybyszewskiego.

Arteria ta znajduje się w kampusie Uniwersytetu Medycznego. Przy ulicy tej nie ma żadnych budynków mieszkalnych, chyba, że zaliczymy do nich akademiki.


Na planie Poznania pojawia się dopiero w 1956 roku, wcześniej były tu pola i ogródki działkowe

Ulica Rokietnicka została wytyczona w połowie XX wieku. Na planie Poznania pojawia się dopiero w 1956 roku. Została zaprojektowana jednak dekadę wcześniej, o czym świadczy plan Poznania z 1948 roku.

Ulica Rokietnicka najprawdopodobniej powstała z głównej ścieżki znajdujących się tu od końca lat 20. XX wieku ogródków działkowych. Wcześniej dominował tutaj typowo krajobraz wiejski, znajdowały się w tym miejscu pola uprane, nieużytki i łąki.

Arteria ta nigdy nie zmieniała swojej nazwy, nawet w czasach PRL. Nazwa tej ulicy pochodzi od położonej 20 kilometrów od Poznania gminy i miasta Rokietnica. Co ciekawe, ulica nie jest nakierowana w stronę tej miejscowości, jak ma to miejsce z Bukowską (na Buk), Obornicką, Głogowską czy Warszawską.


Studenci medycyny kształcą się już w Centrum Biologii zbudowanym za 71,5 mln zł

Na przełomie 2013 i 2014 r. do użytku został oddany nowoczesny gmach Centrum Biologii Medycznej, który powstał przy ulicy Rokietnickiej 8. W gmachu wybudowanym w ciągu trzech lat za 71,5 mln zł zajęcia mają już studenci Uniwersytetu Medycznego.

Budowa obiektu rozpoczęła w 2009 roku. Budynek ma pięć kondygnacji nadziemnych i jedną podziemną, gdzie mieści się parking. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosi prawie 10 tysięcy metrów kwadratowych.

W budynku swoją siedzibę mają Katedra Biotechnologii Medycznej, Katedra Biologii i Ochrony Środowiska, Katedra i Zakład Patofizjologii, Katedra i Zakład Genetyki, Katedra Psychiatrii, Laboratorium Międzywydziałowe, Zwierzętarnia. W Uniwersyteckim Centrum Biologii Medycznej mieści się też pięć sal wykładowych, sześć sal seminaryjnych oraz pomieszczenia techniczne.

W marcu zeszłego roku przez dwa tygodnie studenci i pracownicy Uniwersytetu Medycznego nie mogli korzystać z nowego gmachu uczelni - Centrum Biologii Medycznej. Decyzją władz uczelni budynek został wyłączony z eksploatacji, po tym jak kilka osób źle poczuło się przebywając w budynku. Sanepid przeprowadził kontrole budynku, które nie wykazały żadnych szkodliwych substancji.


Po lewej "Aspirynka", po prawej "Karolek"

Tuż obok, pod "szóstką" i "czwórką" znajdują się akademiki "Aspirynka" i "Medyk". Dom Studencki "Medyk" powstał w listopadzie 1999 roku. Dwa i pół roku później, w kwietniu 2002 roku oddano do użytku Dom Studencki "Aspirynka".

"Medyk" ma trzy piętra. Na każdym piętrze znajduje się kuchnia wyposażona w 2 kuchenki z piekarnikami. Kuchnia połączona jest z pomieszczeniem ,"akwarium służącym jako świetlica, jadalnia itp., z akwarium wychodzi się na ogólnodostępny balkon. W ..Medyku znajdują się 2 pralnie (po 4 pralki + suszarka bębnowa), bezpłatne, bez zapisów - kto pierwszy ten lepszy ;)- pralnie są na piętrach 1 i 3. Pokoje są 2-osobowe, każdy posiada własną łazienkę. Wyposażenie: 2łóżka, 2 krzesła, szafa w przedsionku + 2 szafy z półkami, a w samym pokoju lodówka, blacik kuchenny, z 4 szafki wiszące, regał, 2 półki i długi blat służący jako biurka - ogólnie szafek duuuużo, ale wszystko trwale przytwierdzone, żadne manipulacje nie wchodzą w rachubę. Miesięczna opłata za miejsce w pokoju dwuosobowym to 400 zł. Praktycznie sami studenci anglojęzyczni + studenci z wymiany Erazmus, Polaków można na palcach policzyć - czytamy na łamach UMPedia.

Po drugiej stronie ulicy, pod numerem 5 mieści się Dom Studencki "Karolek". Akademik ten posiada prawie 250 miejsc noclegowych - 97 pokoi dwuosobowych i 47 pokoi jednoosobowych. Każdy z pokoi dla studentów posiada aneks kuchenny, łazienkę, sejf i dostęp do internetu. Powierzchnia każdego pokoju wynosi ok. 21 metrów kwadratowych.

Nazwa nowego akademika pochodzi od imienia patrona Uniwersytetu Medycznego - Karola Marcinkowskiego. Tym samym jest to już szósty dom studencki tej uczelni.

Akademik pokazuje, że można wybudować nowy budynek, który nie jest historyzującą poczwarką z kolumienkami i tympanonami, albo z drugiej strony nie jest pseudonowoczesną szkaradą z aluminiowymi płytami zamiast elewacji i wiecznie brudnym taflami szkła (kłaniają się warszawskie wieżowce). Karolek jest prosty, funkcjonalny i dobrze wpisuje się w otoczenie - czyli zachowane są główne przesłanki modernizmu. Biel elewacji jest przełamana kolorowymi akcentami w linii okien - bardzo fajny efekt. Widać, że jednak można przełamać szarość miasta bez kiczu - pisze na swoim blogu "Modernistyczny Poznań" Marcin Stachowiak, miłośnik modernizmu, socrealizmu, funkcjonalizmu i postmodernizmu.

W budynku powstała siłownia, sala fitness i restauracja. Część parterowa akademika została połączona z istniejącą halą sportową i krytymi kortami tenisowymi z przeznaczeniem na Studium Wychowania Fizycznego Uniwersytetu Medycznego. Budowa ośmiokondygnacyjnego "Karolka" trwała rok (maj 2009 - lipiec 2010) i kosztowała 27 mln zł. Inwestycję zrealizowała firma Skanska, a obiekt zaprojektowała poznańska pracownię Front Architects.


Ciekawostki:

Przy ulicy tej nie ma żadnych budynków mieszkalnych, chyba, że zaliczymy do nich akademiki.


Opracowanie na podstawie - źródła:

 • Wikipedia
 • Modernistyczny Poznań
 • UMPedia
 • System Informacji Przestrzennej - wykaz ZGiKM Geopoz
 • wykaz dróg, Zarząd Dróg Miejskich
 • lazarz.pl - materiały własne


Komentarze (1)

16-03-2015 10:18:08
adas
Jeszcze kilkanascie lat temu były tam działki i głośna sprawa chyba z końca lat 90ch. Siostra ze swoim chłopakiem zamordowała na tych działkach swojego braciszka.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

lut

do 23-02-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi mebli
Targi wnętrz

21

lut

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18:30
Szkoła Podstawowa nr 33 / 33 LO ul. Wyspiańskiego 27
63. sesja (zwyczajna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: