Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

ZDM rewitalizuje skwer przy Palacza. Mieszkańcy nie chcą drzew - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
ZDM rewitalizuje skwer przy Palacza. Mieszkańcy nie chcą drzew
24-11-2014 07:30   Janusz Ludwiczak
W pasie drogowym przy ulicy Palacza w rejonie skrzyżowania z Kasprzaka posadzonych zostanie 11 drzew i ponad 400 krzewów. Pojawią się również ławki. Tymczasem mieszkańcy bloku przy ul. Palacza 8, 10 i 12 nie chcą, by w pobliżu ich budynku posadzone zostały drzewa i krzewy. Jak twierdzą członkinie zarządu wspólnoty mieszkaniowej korzenie lipy będą rosły do fundamentów budynku, a w przypadku wichury konary drzewa mogą wybijać szyby w oknach.

W sobotnie przedpołudnie odbyło się terenowe posiedzenie Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz. Na początek łazarscy radni spotkali się z mieszkańcami bloku przy ul. Palacza 8, 10 i 12, którzy nie chcą, by w pobliżu ich budynku posadzone zostały drzewa i krzewy.

Przypomnijmy, W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się prace związane z rewitalizacją skweru przy zbiegu ulic Kasprzaka i Palacza. Do końca miesiąca zasadzonych ma zostać w tym miejscu 11 drzew (lipy srebrzyste i magnolie), ponad 400 krzewów (berberysy, forsycje, ogniki) oraz byliny wraz z trawą ozdobną. Na skwerze zostanie wytyczona ścieżka, pojawią się również ławki.

Kiedyś miasto posadziło nam drzewa. Nie dbali przez kilka lat. Ani razu teren nie był sprzątany. W zeszłym roku trawa, która była po kolana została skoszona tylko raz. Nie chcemy żadnych drzew ani krzewów. W krzakach będą same śmieci, kto to będzie sprzątał? Ja nie wierzę w obietnice miasta i Zarządu Dróg Miejskich, że to będzie sprzątane. My, mieszkańcy sami zadbaliśmy o ten teren. Zakupiliśmy z własnych środków kosiarkę, piłę do ścinania - uważa Alicja Kujawska, zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej Palacza 8-10-12.

Czytałam, że lipa srebrzysta sięga do wysokości 30 metrów, a konary od 15 do 20 metrów. Drzewo będzie zasłaniać widok. Jeżeli drzewo osiągnie taką wysokość i będzie wichura to konary będą uderzać w nasze okna. Takich drzew nie sadza się tak blisko domów - twierdzi Elżbieta Kmieciak ze Wspólnoty Mieszkaniowej Palacza 8-10-12.

Rada Osiedla Św. Łazarz chce na ten temat porozmawiać z Zarządem Dróg Miejskich, który finansuje i realizuje zadanie.

Zastanowimy się nad posadzeniem tego drzewa w innym miejscu. Być może w tym miejscu posadzimy znacznie mniejsze drzewo. W sąsiedztwie lip mają być posadzone też magnolie. Trzeba poszukać kompromisu. Nie może tak być, że w przestrzeni publicznych jest dyktat prywatny. Większość mieszkańców chce drzew, by było zielono, a nie betonowa pustynia - wskazuje Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

Podczas sobotniego posiedzenia przedstawiciele Rady Osiedla Św. Łazarz przeprowadzili również kontrolę chodników.

Tu wszystko jest zryte. Ulica Kasprzaka została wyremontowana, a Jarochowskiego nie może? Proszę zobaczyć co dzieje się tutaj rano. Prosiliśmy o spowalniacze. Do tej szkoły, która jest sportowa dzieci przywożone są samochodami z całego Poznania - argumentował Krzysztof Ostański, mieszkaniec ul. Jarochowskiego.

Nieprawda, jest to szkoła rejonowa, sporo uczniów przychodzi tutaj pieszo z Palacza, Kuźniczej i innych części Łazarza - wskazywała radna Dorota Bartkowiak.

Będziemy chcieli docelowo wprowadzić strefę Tempo 30 na całym Łazarzu z wyjątkiem ulic przelotowych - zapowiedział Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

W tym roku Rada Osiedla Św. Łazarz planowała przeprowadzić remont chodników na ulicy Jarochowskiego na odcinku od Palacza do Winklera. Na ten cel Rada Osiedla Św. Łazarz przeznaczyła 80 tysięcy złotych. Inwestycja ta nie zostanie przeprowadzona, gdyż jak wyjaśnia ZDM remonty chodników realizowane są do wysokości posiadanych środków finansowych.

Zadania są realizowane do wysokości posiadanych środków finansowych. Rada Osiedla św. Łazarz przeznaczyła na realizację wszystkich remontów chodników 290 tysięcy złotych. Łącznie, wraz ze środkami celowymi, które znajdują się w dyspozycji ZDM na ww. cele można przeznaczyć ok. 400 tys. złotych. W związku z wyczerpaniem środków finansowych w tym roku chodnik na ul. Jarochowskiego nie będzie remontowany. Zawsze z radą osiedla uzgadniamy realizację prac drogowych - tłumaczył Tomasz Libich z Zarządu Dróg Miejskich.

W tym roku zabrakło środków na remont chodników w ciągu ulicy Jarochowskiego. Postanowiliśmy sprawdzić stan chodników i oszacować, który z nich jest w najgorszym stanie. W przyszłym roku chcielibyśmy przeprowadzić remont chodnika na ulicy Jarochowskiego i Winklera w okolicach szkoły. Priorytetowy będzie remont chodnika na ulicy Matejki - powiedziała Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.


R E K L A M A

Komentarze (20)

27-11-2014 11:45:57
TOMI
Czy wreszcie coś tam posadzono i szalone kobiety się uspokoiły - bo nie często tamtędy przechodzę?
25-11-2014 19:38:52
L.
Ilość komentarzy świadczy jak nośny jest temat zieleni, nasadzeń. Z reguły nie budzą sprzeciwu, a odwrotnie, chętnych by na ich ulicy pojawiły się drzewa i krzewy jest 99,9%. Sceptycy słusznie narzekają na deficyty w późniejszej pielęgnacji zielonych terenów. Wniosek dla władz wszelkiego szczebla, więcej funduszy na czystość, zieleń i jej utrzymanie. Wspomniana tu ul. Kanałowa jest klasycznym przykładem, jeszcze kilka lat temu można było nią przejść w upalny dzień nie czując skwaru, a teraz z perspektywy ul. Głogowskiej lub Kolejowej widać tylko dachy samochodów. Na pytanie kiedy będą nasadzenia, słyszę tylko o brakach funduszy. Moze zadać pytanie kompleksowe o zieleń w mieście Kandydatom na prezydenta ( i nagrać odpowiedź), o Kolejowej nie wspomnę...
25-11-2014 14:45:47
M.
Pani Mario, moja korespondencja z ZDM dotyczyła ul. Kasprzaka pomiędzy Sczanieckiej i Niegolewskich. W tym miesiącu na tym odcinku wycięto dwa drzewa, oba faktycznie były uschnięte. Niestety nowych drzew ZDM nie przewiduje, z powodów które już wymieniłam. Dodam tylko, że przy okazji remontu chodnika, miejsca po pozostałych wyciętych drzewach zostały usunięte (to było 5 drzew!). Rozumiem też, że infrastruktura podziemna może mieć wpływ na dosadzenia. Tyle tylko, że ta infrastruktura pojawia się i znika, takie przynajmniej odnoszę wrażenie - w całym ciągu ulicy można drzewa dosadzać, z wyjątkiem jednej przecznicy.
25-11-2014 13:48:16
JS
To po co, w takim razie zostawiono, a nawet nawieziono ziemię do miejsc, które mają pozostać puste? W dwóch miejscach wsadzono nawet metalowe ochraniacze, które zdążyli już ukraść złomiarze. Nowo położony piękny chodnik na rogu Kanałowej i Małeckiego też ma świeżo zrobione miejsce pod drzewo (teraz już dwa miejsca). Przecież to totalna niegospodarność. Co do argumentu o nielegalnych kablach - ogromne drzewa rosnące wcześniej od czasów przedwojennych nie przeszkadzały kabelkom, a te nowo sadzone, rachityczne kikutki będą im nagle przeszkadzać??? Jeśli kable są nielegalne, to logika nakazuje ich usunięcie. W jakim mieście my żyjemy...
25-11-2014 13:06:47
M.Łazarz
Rada Osiedla "dawała" środki finansowe na nowe nasadzenia to ZDMl lub ZZM wskazuje gdzie można je posadzić.Na ul. Kanałowej takiego miejsca nam nie wskazano, tylko to po wczorajszej wycince.Niestety w miejscach po starych drzewach w wielu przypadkach nie można nasadzić nowych drzew ( infrastruktura podziemna)Np.na ul.Śniadeckich należało wyciąć drzewo bo korzenie "rozsadzały"instalacje gazowe.
25-11-2014 12:40:51
M.
@JS Dostaniesz odpowiedź jeżeli napiszesz do konkretnej osoby z ZDM. Ja się skontaktowałam z osobą zajmującą się zielenią i otrzymałam odpowiedź - drzew tutaj nie posadzimy, bo nie prosiła nas o to Rada Osiedla, ponadto pod chodnikiem znajdują się kable (czynne, ale położone nielegalnie...). Ale na pytanie "uzupełniające" czy w związku z owymi czynnymi kablami zostaną wycięte pozostałe 3 drzewa (tak nakazywałaby logika - albo wszystkie korzenie przeszkadzają, albo żadne) i czy na miejscu wyciętych lip nie można posadzić jakiegoś drzewa o mniejszym systemie korzeniowym odpowiedzi już nie dostałam.
25-11-2014 12:31:57
M.Łazarz
Postaram się dowiedzieć w tym tygodniu.
25-11-2014 12:07:38
JS
Pani Mario, a kiedy zostaną uzupełnione braki po wycince sprzed lat, na Kanałowej? Zostały przygotowane miejsca - obecnie rozjeżdżane przez samochody? Proszę o info, dlaczego przez tyle lat nie dosadzono drzewek. Mnie ZDM nie raczy odpowiadać. Może Pani, jako osoba publiczna uzyska jakąś informację od tej dziwnej firmy.
25-11-2014 10:56:12
M.Łazarz
do JS Z informacji uzyskanych z ZDM - Zieleń przyuliczna wynika że drzewo zostało wycięte ponieważ przechylało się i groziło przewróceniem się. W miejsce wyciętego nasadzone zostanie nowe.W tym rejonie nasadzono także 6 drzew na ul. Strusia
24-11-2014 15:22:14
mich
Po pierwsze ulica Kuźnicza to nie Łazarz tylko Górczyn!Rewitalizacja polegająca na nasadzeniu kilku krzaków jest trochę mówiąc nie na miejscu. Szczerze mówiąc cały fyrtel pomiędzy Palacza a Hetmańską należy przyłączyć do Górczyna - zresztą na Krauthoffera każdy mówi, że mieszka na Górczynie bo chodził do SP 10 itd - zatem może połączyć się z mniejszym osiedlem a nie udawać, że jest fajnie - opcja do rozważenia
24-11-2014 14:48:45
B.
Jak zobaczyłam dzisiaj tę wycinkę na Kanałowej- to aż serce mi ścisneło z żalu. Na moje pytanie,czy będzie nowe nasadzenie- pan nie był w stanie udzielić mi odpowiedzi. Nie rozumiem decyzji, bo latem to drzewo miało ładną, zieloną koronę i według mojej oceny wymagało tylko lekkiego odnowienia.
24-11-2014 12:15:46
JS
Dzisiaj, na Kanałowej miejscy bandyci wycięli przedostatnie drzewo. Po wycince parę lat temu były obietnice o nasadzeniach. Na króciutkim odcinku Kanałowej nasadzono cztery metrowe kikuty, o pięciu miejscach zapomniano. Było 10 drzew, zostało jedno + 4 imitacje. A bałwany z Palacza nie chcą zieleni... Niech sobie bunkry, jak w Albanii wbudują - będą mieli swój betonowy raj.
24-11-2014 11:17:23
M.
Drzewa chętnie przyjmiemy na ul. Kasprzaka (nr 1 i 2). Właśnie 2 lipy zostały wycięte i bylibyśmy wdzięczni za posadzenie czegokolwiek na ich miejscu!
24-11-2014 10:33:10
TOMI
PS. Skoro mieszkancy okolic Palacza - nie życzą sobie magnolii i lip - zapraszam Zarząd Zieleni Miejskiej z tymi drzewami na Plac Wyspianskiego - tam będą się komponować doskonale. W bliskim sąsiedztwie magnolie są w Parku Wilsona oraz trzy na początku Chełmońskiego a lipy od zawsze rosły na Wyspianskiego - teraz pozostało ich tylko kilka.
24-11-2014 10:32:11
mieszkaniec
można się załamać jak się słucha co mają do powiedzenia osoby w pewnym wieku :( niech zgadnę paniom odpowiadały by pewnie miejsca postojowe dla ich samochodów na publicznym terenie? ZDM do roboty nie słuchac tych głupot większość mieszkańców chce zieleni!
24-11-2014 10:31:05
Krystian
Mieszkam na rogu Kasprzaka i Palacza. Bardzo by mnie ucieszyły posadzone drzewa oraz krzewy. W końcu ta ulica przestała by wyglądać tak ponuro. Pozdrawiam
24-11-2014 09:28:57
TOMI
Te panie można przyrównać do dyrektora MDK przy Jarochowskiego, który już dawno powienien ponieść karę za okaleczenie drzew rosnących przed budynkiem. Też się tak tłumaczył, że cień w salach i gałęzie niszczą rynny. Ciekawe co jeszcze ciemny naród wymyśli aby było szaro, buro i betonowo. Zamiast radości, że wreszcie pięknieje kolejny fragment Łazarza - taka postawa mieszkańców ! Szok ! Paniom radzę wyjachać na wycieczkę na zachód od Odry i zobaczyć jak wyglądają np. niemieckie, holenderskie, francuskie ulice, skwery, podwórka.
24-11-2014 08:51:31
Hania
Moja opinia i prosze sie nie oburzac, panie z zarzadu wpolnoty niech zyja 100 lat i ponad ale tych pan juz dawno nie bedzie na tym swiecie, kiedy te posadzone teraz /w planach/ lipy osiagna wielkosc o jakiej te panie mowia. Smiem watpic, ze drzewa te wogole osiagna wielkosc jak stare "przedwojenne" drzewa. Mamy sporo drzew na podworku, ktore maja ponad 40 lat i zadne nie rozbija fundamentow, nie niszczy chodnikow. Drzewo za moim oknem nie wali mi w szyby, i nie wybija ich. Za to latem daje wspaniala "woalke" na okna oraz uczucie chlodu w upalne, sloneczne dni. Jesli lokatorowi wyda sie, ze galezie sa za blisko okna wtedy trzeba zglosic gdzie trzeba i przyjedzie ekipa i troche galezie podetnie. Ja myslalam, ze jestem osoba planujaca w przyszlosc ale te panie ze wspolnoty mieszkaniowej to sa nieslychane planerki, 50-100 lat w przod, no, no ! :) Lipy są uważane za jedne z najszlachetniejszych drzew. Nie powinno więc dziwić, że są one dość powszechnie sadzone nie tylko jako drzewa użytkowe (np. drewno- i miododajne czy lecznicze), ale i typowo ozdobne. Bardzo często można je spotkać w parkach, na skwerach, wzdłuż dróg itp. Słynne aleje lipowe obsadzone kilkusetletnimi okazami należą do najpiękniejszych tego typu naturalnych zabytków w Europie. W Polsce lipy kojarzą się również w pewnym sensie z kultem religijnym; są one jednymi z drzew najczęściej sadzonych przy kościołach i na cmętarzach, to właśnie na nich wiesza się zazwyczaj różnego rodzaju kapliczki, święte obrazy, ołtarzyki itp.
24-11-2014 08:43:29
we
"przypadku wichury konary drzewa mogą wybijać szyby w oknach." - aha, czyli wytnijmy wszystkie drzewa z miasta. Tak dla bezpieczeństwa, w końcu tak często podczas wichur konary wybijają szyby.
24-11-2014 08:32:15
Szymon
A to Polska właśnie...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: