Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Miasto znów oszczędza na oświetleniu? Uliczne latanie nie palą się po godz. 3 - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Miasto znów oszczędza na oświetleniu? Uliczne latanie nie palą się po godz. 3
06-06-2014 11:53   Janusz Ludwiczak
Od kilku dni po 3 w nocy panują egipskie ciemności. Światła nie palą się m.in. na ulicy Kasprzaka i Jarochowskiego - donoszą nasi Czytelnicy.

Codziennie zmierzam do pracy w egipiskich ciemnościach. Latarnie nie palą się m.in. na ulicy Kasprzaka. Czyżby miasto znów oszczędzało na bezpieczeństwie swoich mieszkańcow? - pyta w nadesłanym mailu nasz internauta Maciej na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl).

Za oświetlenie ulic odpowiada ich zarządca, czyli większości przypadków ZDM - wyjaśnia Paweł Marciniak, rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Prezydenta Poznania.

Od wielu lat czasy załączeń i wyłączeń oświetlenia drogowego będącego w naszej administracji opierają się o tabele zmierzchów i brzasków cywilnych. Tabele skonstruowane zostały w oparciu o analizę wschodów i zachodów słońca z uwzględnieniem zmierzchów i brzasków oraz warunków pogodowych. Takie ustawienia funkcjonują od czasu montażu zegarów astronomicznych tj. od początku lat '90. Awarie oświetlenia drogowego zgłaszać można do firmy Eneos (tel. 61 856 17 22) oraz do konserwatora oświetlenia drogowego w administracji ZDM (tel. 61 670 66 61) - tłumaczy Dorota Wesołowska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich.

Skontaktowaliśmy się z firmą Eneos, która odpowiada za ok. 80 procent oświetlenia ulicznego, czyli ponad 30 tysięcy w mieście.

Oświetlenie we wskazanym rejonie, załączane i wyłączane jest zgodnie z tabelą brzasków i zmierzchów. Lampy załączają się ok. godz. 21:32 i wyłączają ok. godz. 03:26 - wyjaśnia Elżbieta Darol - Matuszewska, rzecznik prasowy spółki Eneos.

W 2012 r. m miasto chciało zaoszczędzić 500 tysięcy złotych na ulicznym oświetleniu. Na wniosek ZDM od końca sierpnia latarnie były włączane dopiero po godz. 21 i wyłączane godzinę przed wschodem słońca. Sytuacja ta spowodowała, że wieczorem na ulicach zapanowały egipskie ciemności. Również osoby idące bardzo wcześnie do pracy mogły wielokrotnie używać cytatu "Ciemność, widzę ciemność. Ciemność widzę" z filmu "Seksmisja".


Fot: Janusz Ludwiczak

ZOBACZ TAKŻE: Miasto znów oszczędza na ulicznym oświetleniu?

ZOBACZ TAKŻE: Ulice pogrążone w ciemnościach. Miasto chce zaoszczędzić 500 tys. zł więc gasi latarnie

ZOBACZ TAKŻE: Miasto oszczędza na oświetleniu, a lampy świecą się w dzień

ZOBACZ TAKŻE: Nie będą już w nocy wyłączać latarni, jednak nie będzie Betlejem Poznańskiego

Byłeś świadkiem wypadku? Widziałeś dziurę w jezdni? Zamknęli Twój ulubiony sklep? W kranie nie ma wody? Powiadom o tym mieszkańców Łazarza. Wyślij e-mail na Kontaktową Platformę Czytelników: 24@lazarz.pl lub sms/mms: 503 420 675. Twórz razem z nami - by pomóc innym.

Komentarze (0)

Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
01

mar

18:00
Kościół Ewangelicko-Augsburski Łaski Bożej ul. Obozowa 5 (przy Rondzie Jeziorańskiego)
Nabożeństwo ekumeniczne z okazji Światowego Dnia Modlitwy

02

mar

do 03-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Rybobamia" - targi wędkarskie (od 01.03.)
"Look" - targi fryzjerskie
"beautyVision" - targi kosmetyczne

08

mar

do 10-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Poznańskie Targi Książki
Targi edukacyjne
wstęp wolny

10

mar

Palmiarnia Park Wilsona
Pokaz kotów rasowych
w godz. 10:00-15:00 (wstęp w ramach biletu do Palmiarni)

12

mar

do 14-03-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Poznań Run Expo" - targi sportowe: bieg | aktywność | motywacja

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: