Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nie będzie połączenia tramwajowego z Głogowskiej na Dworzec Główny i Półwiejską - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nie będzie połączenia tramwajowego z Głogowskiej na Dworzec Główny i Półwiejską
24-04-2014 13:18   Janusz Ludwiczak
Przez półtora roku można było bezpośrednio dojechać tramwajem z ulicy Głogowskiej do nowego dworca kolejowego i PKS, Starego Browaru czy na AWF. Rada Osiedla Św. Łazarz wnioskowała do ZTM o przywrócenie linii tramwajowej, łączącej ul. Głogowską z Królowej Jadwigi i rondem Rataje. Urzędnicy z ZTM nie umożliwią mieszkańcom Górczyna i Łazarza bezpośredniego dojazdu np. na Półwiejską ze względu na brak środków finansowych. Nie zmieni się również trasa "piątki".

Przypomnijmy. W połowie stycznia po otwarciu Kaponiery dla tramwajów z Łazarza zniknęła bimba, którą przez półtora roku można było z ulicy Głogowskiej dojechać na dworzec kolejowy i PKS, do Starego Browaru czy w okolice AWF. Rada Osiedla Św. Łazarz wnioskowała w ZTM o o przywrócenie linii tramwajowej, łączącej ulicę Głogowską z ul. Królowej Jadwigi i dalej Rondem Rataje, przez Most Dworcowy.

Wielokrotnie zgłaszali się do nas mieszkańcy z postulatem, by tramwajem można było dojechać z Głogowskiej na deptak - wskazuje Maria Łazarz, przewodnicząca Zarządu Rady Osiedla Św. Łazarz.

Od 10 lat wnioskujemy o to. Argumentem ZTM była zbyt daleka odległość między przystankami. Teraz pojawił się przystanek za Mostem Dworcowym, przy nowym dworcu i galerii handlowej Poznań City Center. Powinno powstać takie połączenie, by mieszkańcy mogli dojechać nie tylko z Głogowskiej np. na Półwiejską, ale chociażby na dworzec Poznań Główny. Dodatkową komplikacją dla wielu osób są przesiadki, teraz jeszcze bardziej skomplikowane. Zazwyczaj można było przesiąść się przy Moście Dworcowym. Teraz pasażerowie mają do wyboru albo podjechać na "Most Dworcowy" i przesiąść się na "szóstkę", albo wysiąść przy Dworcu Zachodnim i przesiąść się na tramwaj linii 12. Jest to uciążliwe szczególnie wieczorami, gdy tramwaje kursują co 20 minut lub w niedzielne poranki, kiedy jeżdżą co pół godziny - argumentował Filip Olszak, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Osiedla Św. Łazarz.

Była jednak szansa, że tramwaje będziemy mogli dojechać z Górczyna i Łazarza na dworzec kolejowy, PKS czy do Starego Browaru. Rozważana była zmiana trasy "piątki". Tramwaje linii nr 5 miał jeździć przez Głogowską, Most Dworcowy, Matyi, Królowej Jadwigi, Rondo Rataje, Jana Pawła II do trasy Kórnickiej, a następnie Górnym Tarasem Rataj po stałej trasie. Trasa "piątki" dubluje się od Górczyna aż do Okrąglaka z przebiegiem linii nr 8. Tak jednak też się nie stanie.

Rada Osiedla Św. Łazarz otrzymała odpowiedź w tej sprawie od Zarządu Transportu Miejskiego, w której czytamy:

"W chwili obecnej nie dysponujemy środkami, które mogłyby być wykorzystane do uruchomienia nowej linii tramwajowej. Przetrasowanie którejkolwiek z linii obecnie kursujących, np. 5 lub 8, nie wchodzi w grę z uwagi na duże negatywne skutki dla sprawności sieci komunikacyjnej Poznania w innych jej fragmentach" - tłumaczy Piotr Snuszka, zastępca dyrektora ZTM ds. Publicznego Transportu Zbiorowego.

"Od 1 września wprowadzimy natomiast bazową częstotliwość kursowania tramwajów co 10 minut w szczycie popołudniowym, w godz. 13:30-19:00 (dotąd częstotliwość ta wynosi 12 minut; linie 3, 4 i 11 pozostaną bez zmian na dwukrotnie rzadszej częstotliwości niż reszta linii tramwajowych), co powinno usprawnić przesiadki i skrócić czas podróży w relacjach niebezpośrednich" - przekonuje Piotr Snuszka z Zarządu Transportu Miejskiego.

"Mając jednak na uwadze głosy i potrzeby mieszkańców, przedstawimy do zaopiniowania Radzie Osiedla Św. Łazarz rozwiązania, które wynikają z analizy przeprowadzanej na podstawie modelu ruchu, powstałego na potrzeby Planu Transportowego" - przekonuje Piotr Snuszka z ZTM.

A czy takie połączenie jest potrzebne? Oto pytaliśmy Państwa w naszej sondzie przez miesiąc od 15 stycznia do 15 lutego:

Pasażerom pozostają więc trzy możliwości. Pierwsza to dojazd tramwajami linii nr 5, 8 i 11 do przystanku Most Dworcowy i przejście na drugą stronę, jednak do pokonania jest ok. 80 metrów, gdyż przystanek ten strasznie długi i dodatkowo trzeba czekać na przejściu dla pieszych na zielone światło. Druga i w zasadzie najkorzystniejsza opcja to dojazd "piątką", "ósemką" i "jedenastką" do przystanku Dworzec Zachodni na ul. Głogowskiej i przesiadka "drzwi w drzwi" na "dwunastkę". Trzecia możliwość to dojazd "czternastką" do przystanku Dworzec Zachodni PST i przesiadka na tramwaj linii nr 12 (lecz trzeba skorzystać z przejścia podziemnego - na szczęście są również schody ruchome i winda) lub przejście przez Dworzec Główny i Poznań City Center do przystanku "Matyi" (jednak ta opcja wychodzi najmniej korzystnie).


R E K L A M A

Komentarze (1)

24-04-2014 21:31:32
Ircyś
Jak zwykle ZTM ma gdzieś pasażerów. Przesiadki przy Moście Dworcowym to masakra, a do tego nieuprzejmość motorniczych, szybkie zamykanie drzwi i nikogo nie wpuszczą, nieraz 2 min czekają na zmianę świateł, a pasażer 15 na następny tramwaj
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
27

wrz

do 29-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Polagra
Master Baker - konkurs wypieku chleba i bułek
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

29

wrz

do 01-10-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Targi Smaki Regionów

do 30-09-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Viva Seniorzy!" - targi senioralne

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Odpust parafialny pod przewodnictwem ks. kan. Waldemara Hanasa – ekonoma Archidiecezji

01

paź

Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Światowy Dzień Serca - rodzinny piknik edukacyjno-zdrowotny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: