Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Lazarz.pl ma już 8 lat! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Lazarz.pl ma już 8 lat!
19-08-2013 02:13   Janusz Ludwiczak
Wszystko zaczęło się 19 sierpnia 2005 roku. Dokładnie tego dnia narodził się Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy, dziś jako lazarz.pl. Poznański portal dzielnicowy kończy 8 lat.

Tak naprawdę nasza historia rozpoczyna się 12 sierpnia 2005 roku, kiedy zrodził się pomysł powstania strony internetowej poświęconej Łazarzowi i która służyć będzie mieszkańcom dzielnicy. I stało się. Po tygodniu, dokładnie 19 sierpnia 2005 roku powstał Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy, w skrócie ŁiiD. Z czasem zainteresowanie stroną zaczęło być coraz większe. Strona miała coraz więcej odwiedzin, coraz więcej zaczęło przychodzić maili na adres strony. O ŁiiD (a później lazarz.pl) pisały i mówiły m.in. "Gazeta Wyborcza Poznań", "Głos Wielkopolski", Radio Merkury czy Radio Emaus.

Już rok później, z okazji 1.urodzin odbyła się wycieczka dla internautów i mieszkańców do bunkra (schronu) pod Parkiem Wilsona. Nie spodziewaliśmy się wtedy wizyty ponad 200 gości. We wrześniu przeprowadzamy kolejną wycieczkę pokazując Łazarz od kuchni - tym razem do zajezdni tramwajowej przy Głogowskiej. Tu także przyszło więcej osób niż się spodziewaliśmy. To jednak nie jedyne zorganizowane przez nas wycieczki po dzielnicy. 2 czerwca 2007 roku z okazji 18.pełnoletnich Dni Łazarza po raz pierwszy w historii było można zobaczyć panoramę Poznania z wieży kościoła Św.Anny.

Po dwóch latach działalności strony w kwietniu 2007 roku ŁiiD - Łazarski Internetowy Informator Dzielnicowy przekształcił się w lazarz.pl. Powodów było kilka - mylenie nazwy strony z jedną z sieci handlowych (Lidl) oraz partii politycznych (LiD - Lewica i Demokraci). Po za tym nazwa lazarz.pl była prostsza do zapamiętania. Czy wyobrażają sobie Państwo dziś, aby nasz portal miał aż tak długą nazwę?

Osiem lat to jakiś kawałek historii. Przede wszystkim zwykła strona poświęcona Łazarzowi stała się dużym portalem i serwisem informacyjnym, co nas cieszy. Od samego początku serwis miał integrować mieszkańców, być przydatnym źródłem informacji, w którym znaleźć można wszystko: od bieżących wydarzeń w dzielnicy, aż po wykaz mszy świętych, rozkład jazdy czy dyżury aptek.

W ciągu siedmiu lat udało się nam wspólnie z Państwem wyłonić Herb i Logo Łazarza (które w późniejszym okresie stało się oficjalnym logo naszego portalu), przeprowadzić wiele wycieczek (wspomnianych wcześniej do schronu pod Parkiem Wilsona, zajezdni MPK przy Głogowskiej czy na wieżę kościoła Św.Anny, a także do Centrum Sterowania Ruchem ZDM, Muzeum Introligatorstwa oraz zabytkowej lokomotywowni przy ulicy Kolejowej).

Swego czasu cyklicznie organizowaliśmy spotkania w ramach Klubu Dyskusyjnego "Łazarski Fyrtel", podczas którego mieszkańcy Łazarza mogli na żywo zadawać pytania zaproszonym gościom: dzielnicowym, radnym, urzędnikom.

Co roku z okazji Dni Łazarza przeprowadzamy konkurs "Krzyżówka Łazarska", w tym roku odbył się już po raz ósmy. Pod koniec roku przygotowujemy ilustrowany "Kalendarz Łazarski". Na ten rok ukazała się już jego siódma edycja.

W 2009 roku przeprowadziliśmy dwa plebiscyty, podczas których mogli Państwo głosować na "TRZY PEREŁKI ŁAZARZA" oraz "BIAŁEGO i CZARNEGO ŁAZARKA". Na wzór Siedmiu Cudów Świata i Polski wyłoniliśmy Trzy Perełki Łazarza - mamy wiele miejsc, którymi możemy się pochwalić także wśród turystów. Najwięcej głosów otrzymały: Park Wilsona, Palmiarnia, Kościół Matki Boskiej Bolesnej, secesyjne kamienice przy ulicy Matejki, Rynek Łazarski oraz Targi. Miejsce pierwsze przyznaliśmy ze względu na zbliżoną liczbę głosów i lokalizacje po równo Parkowi Wilsona z Palmiarnią, a dwoma pozostałymi Perełkami Łazarza zostały według Państwa głosów Kościół Matki Boskiej Bolesnej oraz secesyjne kamienice wzdłuż ulicy Matejki.

Z kolei w 2010 roku zainaugurowany został czat z zaproszonymi gośćmi, w trakcie którego mogą Państwo zadawać pytania, poruszać interesujące tematy, wyrażać opinie. Do tej pory przeprowadziliśmy 22 czaty, którego gośćmi byli m.in. Prezydent Poznania Ryszard Grobelny, dyrekcje MPK i ZDM, Radni Miasta Poznania: Michał Wiśniewski, Wojciech Wośkowiak, Lidia Dudziak, Rady Osiedli: Świętego Łazarza i Targowego, a także goście z ZHP, Inea, Stowarzyszenia "Inwestycje dla Poznania" czy przedstawiciele Straży Miejskiej.

Z okazji 110.rocznicy przyłączenia Łazarza do Poznania od marca do maja 2010 r. zorganizowaliśmy akcję zbierania pamiątek: starych zdjęć, pocztówek, map i nie tylko. Wypożyczone eksponaty zostały zaprezentowane na wystawie, która odbyła się podczas XXI Dni Łazarza i trwała do połowy czerwca 2010 roku.

W marcu 2009 roku zorganizowaliśmy z kolei debatę z kandydatami do Rady Osiedla Święty Łazarz, dzięki czemu mogliście Państwo poznać przyszłych łazarskich radnych.

Natomiast pod koniec listopada 2010 roku z naszej inicjatywy odbyło się kolejne spotkanie w ramach cyklu Klub Dyskusyjny "Łazarski Fyrtel". Tym razem mieszkańcy mogli dowiedzieć się czy ulica Kolejowa doczeka się w końcu remontu. Z kolei rok później zorganizowaliśmy spotkanie z Radnymi Miasta Poznania, przedstawicielami Zarządu Dróg Miejskich i Rady Osiedla Św. Łazarz dotyczące planów wprowadzenia strefy płatnego parkowania na Łazarzu.

Największym naszym sukcesem jest przyczynienie się do powstania tak oczekiwanego przez wielu mieszkańców, szczególnie najmłodszych, placu zabaw dla dzieci w Parku Wilsona.
Odpowiadając na oczekiwania mieszkańców portal lazarz.pl wyszedł z inicjatywą zbierania podpisów pod petycją z prośbą o utworzenie na terenie Parku Wilsona placu zabaw dla dzieci. W sumie udało nam się zebrać prawie 900 podpisów (dokładnie 877), które przekazaliśmy na ręce Prezydenta Poznania Ryszarda Grobelnego.

Od samego początku przez minione już osiem lat poznański portal dzielnicowy prowadzony jest praktycznie przez jednoosobową skromną redakcję przy wsparciu, pomocy i współpracy kilku osób i instytucji. Miejmy nadzieję, że lazarz.pl będzie nadal niezbędnikiem każdego "Łazarzanina", bo to serwis stworzony właśnie z myślą nie tylko o mieszkańcach Łazarza. Portal lazarz.pl jest jednym z najbardziej prężnych działających serwisów w mieście.

Na początku kwietnia Kapitała Konkursu "Dziennikarskie Koziołki" wyróżniła portal lazarz.pl w kategorii "Redakcja". Nagrodę wręczyli: prof. Tadeusza Wallasa - kierownik Zakładu Kultury Politycznej UAM oraz Tomasz Dymaczewski - Przewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP.

8 lat to już spory kawałek czasu i historii. Największe podziękowania należą się Państwu, bo dzięki Wam istnieje ten portal. Mogą Państwo sami współredagować portal lazarz.pl dzięki Kontaktowej Platformie Czytelników (24@lazarz.pl). Od sierpnia 2007 roku otrzymaliśmy od Państwa kilkadziesiąt informacji i zdjęć o wypadkach, zdarzeniach i innych wydarzeniach w dzielnicy. Tworząc razem z nami, pomagamy innym. Redakcja portalu lazarz.pl pragnie podziękować też wszystkim instytucjom i partnerom za dotychczasową współpracę i ułatwienie pracy przy tworzeniu serwisu.

I na koniec jeszcze krótka nasza krótka statystyka:

  • ponad 5,7 tysiąca artykułów i newsów
  • ponad 100 tysięcy zdjęć, materiałów graficznych i 10 GB plików
  • niespełna 400 materiałów nadesłanych przez Internautów na Kontaktową Platformę Czytelników (24@lazarz.pl), dzięki czemu mogliśmy poinformować mieszkańców o ważnych wydarzeniach w dzielnicy
  • ponad 40 milionów wejść na stronę, od samego początku jej istnienia
  • 10 269 komentarzy Internautów do artykułów
  • ponad 12 tys. otrzymanych maili na redakcyjne skrzynki e-mailowe
  • ponad 1000 osób lubiących profil lazarz.pl na portalu społecznościowym Facebook
  • średnio 1,7 mln odsłon i 30 tys. wizyt miesięcznie
  • w 2012 roku portal lazarz.pl odwiedziło 352 219 unikatowych gości generując 19 390 546 odsłon.


Komentarze (7)

20-08-2013 22:53:05
REDAKCJA
Dziękuje bardzo Państwu za życzenia.
@Sicilpol: Niestety blip z końcem sierpnia będzie zlikwidowany. RSS jest w planach.
Pozdrawiam, Janusz Ludwiczak
19-08-2013 23:30:07
Tomasz Nowak
Sympatycznemu ośmiolatkowi życzę dotrwania do pełnoletności w dobrej kondycji i pogodzie ducha, z nie mniejszym zapałem do pracy niż obecnie, w czym zamierzam osobiście pomagać. A przy okazji sto lat, sto lat, niech żyje, żyje NAM.
19-08-2013 17:59:20
Krzysiek z Bogusławskiego :)
Witam :) Wow! To już 8 latek?! Ale ten czas pędzi! :( ale cóż zrobić ;) W dniu 8 urodzinek życzę Was z całego serca Wszystkiego Najlepszego dużo ZDRÓWKA i samych powodzeń i przyjemności a na buzi dużo uśmiechu. :) 100 lat! ;) Pozdrawiam. Krzysztof z Bogusławskiego :) kkb3@wp.pl
19-08-2013 11:50:47
kaśka
Wszystkiego najlepszego. Kolejnych sukcesów, jak najwięcej czytelników i reklamodawców. Łazarz powinien się cieszyć, że ma taki portal.
19-08-2013 11:07:08
Sicilpol
Szczere gratulacje i zyczenia wielu sukcesow, Panski portal to moje "okno na Lazarz" i jestem dymna, ze dzielnica ma tak rzetelny, przejrzysty pelen informacji i ciekawy portal! Panie Januszu, a daloby sie jakos zsynchronizowac aktualnosci tak, by mozna je bylo czytac poprzez rss? Robil to blip, ale chyba juz nie dziala?
19-08-2013 10:29:13
JS
Ogromne gratulacje! Trzymaj tak dalej :)
19-08-2013 08:30:55
Carlos
Gratuluję rocznicy, życzę następnych takich owocnych lat działania i zaangażowania w sprawy dzielnicy, oby tak dalej.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
16

maj

do 19-05-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Meble Polska" - targi mebli
"Home Decor" - targi dekoracji i wnętrz

19

maj

18:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
90-lecie Parafii Michała Archanioła - msza św., prelekcja ks. Bernarda Kołodzieja, historyka Wydziału Teologicznego UAM o historii parafii

20

maj

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Otwarcie wystawy filatelistycznej "Droga Karola Wojtyły do Watykanu" ze zbiorów Tadeusza Stańczyka

22

maj

Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festyn rodzinny "Bądźmy razem"

24

maj

18:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Żółty po raz ostatni" - wernisaż wystawy Ewy Kuryluk

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: