Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Jak powstaje lazarz.pl? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Jak powstaje lazarz.pl?
19-08-2011 16:06   Janusz Ludwiczak
Uchylamy rąbek tajemnicy jak jest prowadzony portal lazarz.pl.

Część z Państwa za pewne myśli, że portal lazarz.pl prowadzony jest przez kilka osób. Nic bardziej mylnego, większość zdjęć i tekstów podpisywana jest jednym imieniem i nazwiskiem.

A jak przygotowywane jest wydanie portalu? Z pewnością nie w kilka minut.

Dzień redakcji portalu lazarz.pl rozpoczyna się najpierw od włączenia komputera, sprawdzenia poczty i odpisania na wszystkie maile. Trzeba jeszcze zmoderować komentarze internautów bo czasem, na szczęście rzadko wymagają usunięcia. Później w ciągu dnia sprawdzane są depesze i serwisy informacyjne, trzeba być przecież na bieżąco.

Później spacer po dzielnicy, zdjęcia w terenie, udział w spotkaniach i niekiedy w konferencjach prasowych. Zdarza się, że dzień jest spokojny i na szczęście nie trzeba wychodzić nigdzie. Jednak przychodzą też takie sytuacje, gdy ciężko się wyrobić. Spotkanie za spotkaniem. A tu konferencja prasowa, po niej spotkanie konsultacyjne, a na deser sesja rady osiedla.

Najbardziej gorący jest dzień, gdy coś wydarzy się ważnego. Odpukać - pożar czy wypadek. Wtedy trzeba wszystko "rzucić", i jak najszybciej na miejsce zdarzenia. Zabieram notatnik z długopisem, kalendarz, i przede wszystkim aparat fotograficzny, bo bez tego ani rusz. Jak mi ktoś kiedyś powiedział: "Dobry fotograf, aparat zawsze nosi przy sobie". Coś w tym jest.

Gdy już udało się spakować, biegiem na przystanek i z jedną przesiadką docieram na miejsce zdarzenia. Czas do pracy - trzeba się dowiedzieć co się stało, zrobić kilkadziesiąt ujęć, z których potem wykorzystam 10-30 najlepszych zdjęć.

Nawet kiedy nic się specjalnego nie dzieje lubię spokojnie przejść sobie główną ulicą w dzielnicy, czyli Głogowską, niekiedy skręcić w jedną z bocznych uliczek czy też udać się np. do Parku Wilsona lub na "Arenę" i gdy zobaczę coś ciekawego, coś nowego, coś nie odkrytego zawsze "pstryknę" fotkę i już jest temat. A to, że chodnik krzywy, a to, że kamieniczka została odnowiona i ma nową elewację. Jak to się mówi "trzeba mieć oczy dookoła głowy", no i przede wszystkim rozglądać się.

Najlepiej pracuje mi się w godzinach późno wieczornych, co czasem widać po godzinach aktualizacji artykułów. No jestem ostatnio "nocnym markiem", ale nic w tym dziwnego. Wtedy jest spokój, cisza, można się skupić.

No i czas na najważniejsze. Przygotowanie artykułu. Wbrew pozorom nie zajmie to przysłowiowych 5 minut. Najpierw kopiowanie zdjęć z karty od aparatu do komputera, następnie wybór kilku najlepszych zdjęć, które zostaną "wrzucone" do portalu. Część niestety trafi do kosza, bo zdjęcie wyszło nie wyraźne lub zamazane. Teraz czas przygotować zdjęcia do artykułu. No i zadanie, z którym zawsze mam dylemat. Jaką fotkę z kilku wybrać na stronę główną, jak ja ją nazywam... fotkę "zerówkę" (nic dziwnego, w końcu ma nazwę pliku 00.jpg).

Gotowe, wrzucam pliki na serwer. W tym czasie piszę artykuł. No i trzeba się skupić, jak to ciekawie opowiedzieć Wam, Drodzy Internauci. Mnie temat jest doskonale znany, ale trzeba go przybliżyć i wyjaśnić.

Ufff... artykuł napisany, jeszcze tylko został nagłówek i znowu kolejny dylemat, tak jak z fotką "zerówką" - jaki ułożyć tytuł artykułu. Zdarzało się, że myślałem ponad pół godziny nad tytułem. Musi być krótki, treściwy i celny, to myśl przewodnia całego tekstu.

I gotowe, fotki na serwerze, artykuł zamieszczony w panelu, można newsa opublikować.

Patrzę na zegar no i średnio pół godziny zleciało. Tyle zajmuje przygotowanie jednego artykułu. Czasami idzie szybciej i uwinę się w 10 minut, a niekiedy zajmuje to godzinę.

Niestety nie zawsze mogę lazarz.pl poświęcić tyle czasu ile trzeba. Jest przecież inna praca, do niedawna były jeszcze studia i pisanie pracy dyplomowej. Mimo to cieszę się, że już od 6 lat udaje mi się prowadzić ten serwis. Muszę się Wam przyznać, Drodzy Internauci, Czytelnicy, Mieszkańcy, nie sądziłem, że moja praca tak się rozwinie i z małej strony internetowej zrodzi się całkiem duży portal.

No, ale jak ma się zamiłowanie dziennikarskie, cóż więc mi się dziwić. Lubię wiedzieć co się dzieje, i kocham być w sercu wydarzeń.
Już w podstawówce założyłem gazetkę szkolną zatytułowaną "Kleks", a międzyczasie prowadziłem też pamiętnik. Poza tym 1,5 roku w radiu i sporo artykułów do gazet. A teraz prowadząc portal lazarz.pl mogę spełniać się dziennikarsko, prowadzić wiele akcji i robić coś dla dobra mieszkańców.

No i tak powstaje już od 6 lat serwis www.lazarz.pl, który możecie Drodzy Internauci śledzić o dowolnej porze dnia i nocy, w dowolnym miejscu na świecie.


Komentarze (1)

19-08-2011 17:28:31
morlock
Doceniamy i dziękujemy za ostrzeżenia, szczególnie o Armagedonie który Łazarzan czeka po 03.września b.r. Do tak dokładnego rozpracowania remontów i podobnych kataklizmów żaden, powtarzam nawet "rzaden :-)" z poznańskich, lokalnych portali nie zbliżył się nawet.Tak na marginesie- gdyby p.Libich "wyprostował" prawy odcinek Niegolewskich od Matejki do Głogowskiej miast siano wydawać na Matejki do Wyspiańskiego?Ale to takie moje mrzonki starego.Dziękuję i pozdrawiam!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
07

lut

18:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Rok Wodnego Królika - nowy rok chiński" - spotkanie z astrologiem Jackiem Krygiem
Zaprasza Stowarzyszenie Radiestetów im. Czesława Spychalskiego

09

lut

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"4 Oblicza Miłości" - Spotkanie 2: Miłość erotyczna - o silnym podłożu zmysłowym, przeżywana w ciele

10

lut

17:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Taka miłość w sam raz" - Walentynkowe Show słowno-muzyczne w wykonaniu Mojego Teatru
wstęp wolny

14

lut

18:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"W Kręgu miłości" - Wieczór poetycko muzyczny. Wiersze Izabeli Kamili Zioła przy akompaniamencie Tomka Batańczuka
wstęp wolny

16

lut

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Tłusty czwartek" - występ zespołu REMIS
- Wieczorek taneczny i spotkanie Klubu Seniora Bamberka
wstęp wolny

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: