Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Wciągnięciem flagi na maszt o poranku zaczyna się dzień w koszarach wojskowych na Bukowskiej {WIDEO} - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Wciągnięciem flagi na maszt o poranku zaczyna się dzień w koszarach wojskowych na Bukowskiej {WIDEO}
22-04-2013 11:36   Janusz Ludwiczak
Każdego dnia żołnierze ze Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych przy ul. Bukowskiej 34 wstają bardzo wcześnie rano, bo już o godz. 5:30. Pół godziny później odbywa się poranna ceremonia wciągnięcia flagi na maszt. Żołnierze przez cały rok pamiętają zatem o zbliżającym się Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, który został wprowadzony w 2004 roku.

Każdego dnia, nawet w święta, deszcz i śnieg o godz. 6 rano, gdy część z nas jeszcze śpi lub zmierza do pracy, w koszarach wojskowych przy ul. Bukowskiej 34 odbywa się poranna ceremonia wciągnięcia flagi na maszt.

Każdego dnia, pół godziny po pobudce i o godz. 21 asystujemy flagę w momencie kiedy ją podnosimy i kiedy ją opuszczamy. Do oficera dyżurnego przychodzi poczet flagowy i na komendę dowódcy flaga jest wciągana na maszt - wyjaśnia chorąży Marcin Szubert, rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu.

A jak wygląda dzień w wojsku?

Dzień w wojsku jest bardzo napięty. Żołnierze wstają o godz. 5:30. Jedni uczestniczą w ceremonii wciągnięcia flagi na maszt, pozostali ćwiczą biegając. W momencie kiedy padają komendy do podniesienia flagi cała jednostka w tym momencie zamiera, zwrócona jest twarzą, frontem do masztu. Po zakończeniu zaprawy porannej żołnierze mają toaletę, udają się na śniadanie. Nasz dzień jest bardzo bogaty i obfity w wydarzenia, śniadanie musi być mocne, treściwe i obfite. W końcu jest to pierwszy i jeden z najważniejszych posiłków dnia. Później odbywają się zajęcia m.in. na poligonach, placach ćwiczeń, strzelnicach, pasach taktycznych w realiach bojowych. Jeżeli warunki na to pozwalają wracamy na obiad, w innych sytuacjach, gdy jesteśmy np. na poligonach obiad do nas przyjeżdża. Dzień kończy się o 21:30, pół godziny później służba dyżurna na każdym z pododdziałów ogłasza "capstrzyk" i wtedy gasną światła. W salach metodycznych jeśli jest taka konieczność żołnierze zabierają książki i tam się uczą - tłumaczy chor. Marcin Szubert, rzecznik prasowy Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu.

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest 2 maja na mocy ustawy z dnia 20 lutego 2004 roku. W czasach PRL flagi zdejmowane były zaraz po 1 maja i nie były nie były eksponowane w dniu zniesionego przez władze komunistyczne Święta Konstytucji 3 Maja. Święto flagi obchodzone jest też w USA, Finlandii, Ukrainie, Litwie, Chinach, Meksyku, Argentynie i Turkmenistanie.

ZOBACZ WIDEO w niższej jakości (dla wolniejszego łącza)


Komentarze (5)

09-11-2013 11:04:23
Piotrek
W wojsku jest jedna bardzo dobra zasada "Hu... ale jednakowo". Chyba lepiej jeśli jednakowo do filmu się ubrali a nie w bgs by mieli biegać.
22-04-2013 23:20:03
morlock
W dresikach na zaprawę poranną !? W taki upał? Oficer dyżurny zaspał i nie ogłosił obowiązującego ubioru czy faktycznie to wojo tak zbabiało? (bez obrazy drogie Panie).
22-04-2013 23:14:37
morlock
Godzina piąta minut trzydzieści, kiedy pobudka zaaagrała....
22-04-2013 22:49:32
Mitka
No własnie wczesnie 5.30.. mój mąż wstaje o 4.15 codziennie....a chodzi spać ok 22
22-04-2013 21:21:25
Poznaniak
Co omi piszą wcześnie o 5:30 ja wstaje o 4:30 to jest wcześnie hi hi
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: