Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Księża święcą jaja - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Księża święcą jaja
30-03-2013 11:51   Janusz Ludwiczak
W Wielką Sobotę w kościołach kapłani święcą pokarmy, przeznaczone na wielkanocny stół. Okazuje się, że zwyczaj świecenia pokarmów datuje się na przełom VII i VIII wieku.

W koszykach święconki nie powinno zabraknąć jajek, które są symbolem nowego życia, baranka z chorągiewką i napisem Alleluja, symbolizującego zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a także soli, która ma chronić przed zepsuciem.

Okazuje się, że zwyczaj świecenia pokarmów datuje się na przełom VII i VIII wieku. Zwyczaj ten ma wczesnośredniowieczną tradycję, korzeniami sięgającą czasów pogańskich. Błogosławieństwo żywności zgodnie z tradycją sięga VII wieku, z chlebem i jajkami odnotowane od XII wieku. W Polsce zwyczaj święcenia wielkanocnych potrwa sięga przełomu XIII i XIV wieku.

Zwyczaj święcenia potraw jest również w Austrii, Słowenii, południowych Niemczech i niektórych krajach prawosławnych.

Święconka we wszystkich łazarskich parafiach będzie odbywać się do późnego popołudnia. W kościele Matki Boskiej Bolesnej przy ul. Głogowskiej do godz. 18:00 co pół godziny, w świątyni Chrystusa Sługi na Palacza do godz. 16:30 co kwadrans, u Św. Anny na Matejki do 17:30 co 30 minut, a w kościele Michała Archanioła przy ul. Stolarskiej do godz. 18:00 co pół godziny.

Natomiast wieczorem w kościołach odprawione zostaną liturgie Wigilii Paschalnej, która jest centralnym momentem Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego. Nabożeństwo to rozpoczyna także święto Zmartwychwstania Pańskiego.

Podczas nabożeństwa wielkosobotniego święcony będzie ogień i paschał. W dalszej części Wigilii Paschalnej odbywa się Liturgia Słowa (podczas której przeczytane zostaną co najmniej trzy fragmenty ze Starego Testamentu, z Prawa i Proroków oraz Księgi Wyjścia, a także Ewangelia według Św. Mateusza), Liturgia Chrzcielna (w jej trakcie odnowione zostają przyrzeczenia sakramentu Chrztu Św.) i Liturgia Eucharystyczna. Na zakończenie uroczystości wierni uczestniczą w Procesji Rezurekcyjnej wokół kościoła.

Rezurekcje z uroczystą procesją odbywają się także w samą niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego i jest to pierwsza msza święta w tym dniu. W łazarskich parafiach msze święte sprawowane będą jak w każdą niedzielę.


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
26

mar

18:00
II Liceum Ogólnokształcące ul. Matejki 8/10
XX Koncert Charytatywny - "tak bardzo wierzyMY w nas"
Koncert na rzecz Elżbietańskiego Centrum Pomocy Ubogim

27

mar

14:30
Inkubator Kultury Pireus ul. Głogowska 35
Warsztaty z gliny dla osób 50+

29

mar

do 30-03-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal klocków

19:00
Kościół Michała Archanioła ul. Stolarska 7
Pokaz filmu "Błogosławiona: - 80. rocznica śmierci bł. Natalii Tułasiewicz

05

kwi

do 06-04-2025
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Look - targi fryzjerskie
BeautyVision- targi kosmetyczne

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: