Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Latem przyszłego roku wypijemy kawę w tramwajowej kawiarence na ul. Sczanieckiej - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Latem przyszłego roku wypijemy kawę w tramwajowej kawiarence na ul. Sczanieckiej
20-03-2013 17:48   Janusz Ludwiczak
Podczas ostatniej Komisji Rewitalizacji, która odbyła się w ubiegłym tygodniu omawiano sprawę kawiarenek, które mają powstać w zabytkowym tramwajach. Jedna z nich ma znaleźć się już latem przyszłego roku na ul. Sczanieckiej.

Urzędnicy pracują już nad tym pomysłem. Pierwsze spotkania w tej sprawie odbyły się pod koniec ubiegłego roku, a w połowie tego roku ma zostać rozpisany przetarg. Jest więc duża szansa, że pierwsza kawiarnia w tramwaju pojawi się w latem przyszłego roku - wskazuje Mariusz Wiśniewski, przewodniczący Komisji Rewitalizacji Rady Miasta Poznania.

Pomysł przewiduje ustawienie na zachowanym, nieczynnym torowisku zabytkowego tramwaju, w którym turyści, ale również mieszkańcy mogliby wspólnie się spotkać przy kawie, herbacie i słodkim. Takie kawiarenki tramwajowe funkcjonują m.in. w Słupsku, Tarnowie i Bydgoszczy, a po Krakowie jeździ nawet ruchoma kawiarenka tramwajowa.

Będzie to z pewnością nie tylko atrakcja turystyczna. Łazarz cierpi na brak miejsc, gdzie można w miły i sympatyczny sposób spędzić popołudnie przy łyku kawy - dodaje radny Mariusz Wiśniewski.

Jest to dobry pomysł, który częściowo wyszedł ode mnie. Swego czasu rozmawiałem jednym z członków Komisji Rewitalizacji odnośnie zagospodarowania ulicy Sczanieckiej. W trakcie rozmowy temat okazał się ciekawy. Na ul. Sczanieckiej mógłby stanąć tramwaj typu N. MPK posiada jeszcze dwa takie tramwaje, które nadawałyby się na kawiarenki. Wagony te nie są już sprawne techniczne, ale sama bryła na kołach nadaje się - objaśnia Grzegorz Jakubowski, wiceprezes Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych.

Linia tramwajowa na ulicy Sczanieckiej powstała na Powszechną Wystawę Krajową, w 1928 roku. Tory zostały poprowadzone aż do ulicy Jarochowskiego, gdzie wybudowano pętlę pod samą bramą terenu PeWuKi. Stąd do Wielkiej można było dojechać "piątką", a już rok później "dziesiątką" na Rynek Wildecki.

W pierwszej połowie lat 30. ubiegłego wieku w związku z kryzysem gospodarczym, z ruchu wyłączone zostało torowisko tramwajowe powstałe na potrzeby PeWuKi. W latach 1935-1944 rozebrane zostaje torowisko na ulicy Jarochowskiego, wraz z pętlą. Pozostawiony zostaje tylko "trójkąt" do zawracania na ulicy Sczanieckiej i Bogusławskiego wraz z torowiskiem prowadzącym do ulicy Głogowskiej (ówczesnej Łazarskiej). Tramwaje zaczęły ponownie tędy jeździć od 1956 roku. Ze Sczanieckiej aż do pierwszej połowy lat 70. XX wieku można było dojechać tramwajem linii nr 14 na Starołękę oraz "jedenastką" na Winiary, a później również na Golęcin. Ostatecznie tramwaje na Sczanieckiej zostały wycofane równo 40 lat temu, w 1973 roku. Do dziś zachowany zostały tory na ul. Sczanieckiej oraz fragmencie ul. Bogusławskiego, gdzie funkcjonował tzw. "trójkąt" do zawracania bimb.


Komentarze (3)

21-03-2013 18:38:16
kaśka
Świetny pomysł, ale jeszcze byłoby fajnie, gdyby ten tramwaj jeździł chociaż po fragmencie Sczanieckiej lub cofał się na tym "trójkącie"
21-03-2013 10:54:40
mieszkanka sczanickiej
Super wiadomość :) Może nasza ulica wypięknieje, no i będzie gdzie się ruszyć z domu na herbatkę :) Bo teraz zostaje Sowa, albo latem spacer na lody do city Parku. Zgadzam się jednak z przedmówcą, że przydałoby się jakoś zadbać już kompleksowo o okolicę, żeby nie skończyło się tylko na ustawieniu wagonu. Jeżeli będzie ustawiony przy murze szpitala św. Rodziny przydałoby się zadbać np. o zieleń po przeciwnej stronie w miejscach , w których kiedyś była, a teraz służy jako bagnisty parking osób, które muszą koniecznie zaparkować tuż przed własnym wejściem.
20-03-2013 20:36:53
gosc
Pomysł dobry tylko co z tymi samochodami dookoła? Trochę mało przyjemne otoczenie na picie herbatki... Ale tak to jest jak władze są krótkowzroczne i nie rozumieją pewnych spraw
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

15

cze

XXXVIII Liceum Ogólnokształcące z oddziałami terapeutycznymi im. Jana Pawła II ul. Potockiej 38
Piknik rodzinny w 37 LO w ramach Dni Łazarza
- grill, ciuchowisko, zajęcia taneczne i sportowe, loteria fantowa
w godz. 10:00-15:00

17

cze

18:00
Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: