Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

VIII LO ma być przeniesione do Gimnazjum nr 50 lub 54. Grunwald i os. Kopernika mówią NIE! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
VIII LO ma być przeniesione do Gimnazjum nr 50 lub 54. Grunwald i os. Kopernika mówią NIE!
23-11-2011 17:14   Janusz Ludwiczak
Wydział Oświaty planuję likwidację jednego z gimnazjów na Grunwaldzie - nr 50 na Górczynie, bądź nr 54 na os. Kopernika. Do jednej z tych szkół miałoby zostać przeniesione VIII Liceum Ogólnokształcące. Uczniowie, nauczyciele, rodzice, mieszkańcy, a także rady osiedli: Górczyn i Grunwald Południe są temu przeciwne. W szkołach rozpoczęły się protesty i zbieranie podpisów pod petycjami w obronie placówek.

O planowanym przeniesieniu VIII LO do budynku przy ul. Newtona na os. Kopernika, w którym mieści się obecnie Gimnazjum nr 54 dowiadujemy się z pisma Wydziału Oświaty zaadresowanego do grunwaldzkich rad osiedli.

W poniedziałek, w Gimnazjum nr 50 przy ul. Ściegiennego odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Osiedla Górczyn, na którym swój protest wyrazili uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy Górczyna i okolic.

W sali gimnastycznej wisiały transparenty: "Nie zabierajcie nam Gimnazjum nr 50. To jest nasza szkoła", "Szkoła z przyszłością, niszczona teraźniejszością" czy "Nie oddamy 50-tki".

"Uczeń z Sycowskiej miałby 5,5 km. By dojechać tutaj musiałby dokonać trzech przesiadek autobusem. VIII LO przez 90 lat było na Łazarzu i nie ma nic wspólnego z ta szkołą.
Mam wrażenie, że czasami prezydent Hinc nic nie wie, co robi Wydział Oświaty. Czy cała mapa Poznania ma zalać się teraz protestami?"
- mówił na spotkaniu Bartosz Zawieja, Radny Miasta Poznania.

"Pamiętamy, jak na VIII LO wisiały transparenty w obronie szkoły, czy teraz nas to czeka?" - pytał Waldemar Piotrowski, przewodniczący Rady Rodziców w Gimnazjum nr 50.

VIII LO będzie musiało zwrócić budynek przy Głogowskiej 92, gdyż miasta nie stać na płacenie kolosalnego czynszu Archidiecezji Poznańskiej. Już dwa lata temu rozważany był projekt budowy nowej siedziby "Ósemki", która miała powstać w pobliżu skrzyżowania ulic Hetmańskiej i Dmowskiego, obok planowanego centrum handlowo-usługowego "Metropolis".

Jeżeli w szkołach gimnazjalnych uczniów jest zdecydowanie mniej niż kilka lat temu, to warto zastanowić się nad przekwalifikowaniem budynku, który nie jest potrzebny dla gimnazjalistów, a mógłby przydać się na potrzeby liceum. Mowa tutaj o gimnazjum nr 50 lub 54 - powiedział nam 15 listopada Piotr Mróz, zastępca dyrektora ds. organizacyjnych Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Poznania.

Niepokój uczniów, rodziców i grona pedagogicznego wywołały informacje o wariantowym przeniesieniu VIII LO na Górczyn lub os. Kopernika. Mieszkańcy dowiedzieli się o tym z mediów, chodzi o przekaz tych informacji. "Ósemki" na Górczynie nigdy nie było. To gimnazjum znajduje się, gdzie znajdowała się przez prawie 80 lat Szkoła Podstawowa nr 24.
W budżecie miasta od kilku lat były przewidziane środki na projekt i budowę nowej siedziby VIII LO. Z racji pewnie kiepskiej sytuacji finansowej propozycja umarła zapewne śmiercią naturalną. - mówi Bartosz Zawieja, Radny Miasta Poznania.

Gdyby w tej części Grunwaldu powstało tylko jedno gimnazjum, wtedy byłoby to najbardziej obłożona szkoła na dwie zmiany, jak nie więcej. Pamiętajmy, że na Górczynie i osiedlu Grunwald Południe mieszka ponad 45 tysięcy mieszkańców - dodaje radny Bartosz Zawieja.

W Gimnazjum nr 50 uczy się ponad 200 uczniów, nie tylko z Górczyna, ale także ze Świerczewa, Fabianowa i części osiedla Kopernika. W szkole działają m.in. klasy artystyczne. "Pięćdziesiątka" prowadzi również wymianę uczniów ze szkoły w Smoleńsku oraz współpracuje z 2. Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu oraz 31. Bazą Lotniczą w Krzesinach.

Dwa lata temu otwarliśmy w naszym gimnazjum szkoły artystyczne, gdzie dzieci nie tylko się uczą, ale rozwijają swoje talenty. Obecnie mamy 204 uczniów, w tym w klasach pierwszych 79. Od sześciu lat jesteśmy współzałożycielami Stowarzyszenia Memoramus, czyli szkół współpracujących ze wschodem, które wyjeżdżają na marsze pamięci do Katynia i Smoleńska. 10 maja 2010 roku po raz pierwszy gościliśmy kadetów szkoły smoleńskiej, gdzie podpisaliśmy umowę o współpracy i wzajemnej wymianie. Współpracujemy również z 2. Skrzydłem Lotnictwa Taktycznego w Poznaniu i 31. Bazą Lotniczą w Krzesinach - mówi Wiesław Banaś, dyrektor Gimnazjum nr 50 im. Lotnictwa Polskiego przy ul. Ściegiennego.


Komentarze (3)

06-12-2011 14:42:00
amira
czy bedą dostepne do podpisywania jakies petycje np na ulicach? pytam bo w niedalekiej przyszlosci chcialabym zostac matka a to co sie dzieje u nas w miescie i nie tylko powoduje strach w zwiazku z posiadaniem dziecka i jego dalszym zyciem i rozwojem. niech pan grobelny zezwala na "n-te" wymiany murawy na stadionie a niedlugo na nic ku** mac pieniedzy nie bedzie!!!1 wez se od pyska odejmij kilka tys. z pensji ktore ci sie wielki wladco poznania nie naleza i dawaj na edukacje!!!
24-11-2011 22:42:20
pani dyrektor
marlock idź dziecko do szkoły i spytaj jak napisać słowo podważam następnie możesz tu powrócić i przeprosić pozostałych użytkowników za swój analfabetyzm
24-11-2011 17:37:01
morlock
Jedzie ósemka na socjalistycznej renomie podczas gdy obecny jej poziom produkuje kolejnych nierobów bo o ich dalszej naukowej karierze jakoś nie słychać. Nie podwarzam jakości nauczania ale może pora zastosować uczciwe kryteria naboru? Bo to chyba już jest narodowe: inż. -za świnię, prof.-za krowę? Zostawiając gimnazja tam gdzie są zadajemy kłam gardłowaniom obecnych rządzących. Bo drodzy sklerotycy - przypominam podstawową ideę (cytuję z zapomnianych mediów): im mniej ucznów na nauczającego tym skuteczniejsza nauka. Buda (świadomie używam) która produkuje taśmowo 667 szt. nie zasługuje na nową lokalizację. A przynajmniej nie za moje pieniądze.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
05

paź

16:00
Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe ul. Biedrzyckiego 13
Warsztaty międzykulturowe w Muzułmańskim Centrum Kulturalno -Oświatowym

16:30
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Z Przyrodą Za Pan Brat" - międzypokoleniowe warsztaty przyrodnicze
Obowiązują zapisy mailowe: wysockiwoj@gmail.com (liczba miejsc ograniczona

06

paź

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Nadciśnienie- wykład prozdrowotny Barbary Krystkiewicz (dietetyka klinicznego)

07

paź

do 09-10-2022
Międzynarodowe Targi Poznańskie
PGA: Poznań Game Arena - targi gier, multimediów i rozrywki

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Bezpłatne warsztaty gliniarskie dla dzieci i nie tylko
Obowiązują zapisy: zapisy.klubkrag@gmail.com

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: