Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Palikot pod 8 LO: "Żądać 6 mln zł to jakby absolwentów zmusić, by zapłacili za naukę" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Palikot pod 8 LO: "Żądać 6 mln zł to jakby absolwentów zmusić, by zapłacili za naukę"
30-09-2011 16:43   Janusz Ludwiczak
Janusz Palikot pojawił się w piątkowe przedpołudnie na Łazarzu. Pod VIII LO protestował przeciwko poznańskiej Kurii Metropolitarnej, a na ulicy Głogowskiej i Rynku Łazarskim rozmawiał z mieszkańcami i rozdawał swoją książkę "Kulisy Platformy". "Decyzje, które zaskutkowały bezprawnym zabraniem majątku w sposób oczywisty ten majątek powinno się zwrócić" - uważa z kolei Jacek Tomczak, kandydat Platformy Obywatelskiej, który również w piątek pojawił się przed 8 LO.

Janusz Palikot rozpoczął swoją wizytę od nagrania w Radiu Merkury. Później przeszedł ulicami Berwińskiego i Głogowską, gdzie wstąpił na herbatę do jednej z kawiarni. Później na ulicy Głogowskiej i Rynku Łazarskim rozmawiał z mieszkańcami i rozdawał swoją książkę "Kulisy Platformy".

Przed budynkiem VIII Liceum Ogólnokształcącego zorganizował pikietę, w trakcie której protestował przeciwko poznańskiej Kurii Metropolitarnej.

Członkowie Ruchu Palikota stali z transparentami "Szkoła z przeszłością niszczona finansową teraźniejszością", "Ruch Palikota mówi NIE! bogaceniu się kleru", "Pazerność Kurii 33 mln zł".

W słynnym 8 LO naukę skończyło bardzo wielu wybitnych mieszkańców Poznania. Obok, z tyłu jest kamień z cytatem Adama Mickiewicza: "Wszystko co nasze, ojczyzny jest". Kościół jest organizacją pożytku publicznego, powołaną, żeby służyć ludziom. Kościół ma być ubogi, nie jest po to, aby gromadzić majątek. Jeśli gromadzi jakiś majątek, to tylko i wyłącznie po to, żeby pomagać innym. Kościół dostaje ulgi od państwa, nie płaci podatków - mówił w trakcie konferencji Janusz Palikot.

Jeśli w tym liceum przez wszystkie lata powojenne tysiące mieszkańców miasta Poznania kończyło naukę, obecny prezydent Poznania również to było dla ludzi, to było potrzebne. Wystawiać dzisiaj rachunek, żądać 6 milionów złotych za czynsz obiektu, którego się nie remontowało, a który służył ludziom to tak jakby wszystkich tych ludzi, absolwentów tej szkoły zmusić do tego, by zapłacili za tą naukę. Te pieniądze, jeśli pójdą z kasy miasta, to pójdzie to kosztem mieszkańców. Dlaczego kościół chce się domagać majątku w zamian, za to, że ludzie się uczyli, także lekcji religii - przekonywał szef Ruchu Palikota.

W trakcie gdy członkowie Ruchu Palikota organizowali protest przed "Ósemką" kilkukrotnie ulicą Głogowską jeździł piętrowy autobus Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
"Lewica, lewica, głosujcie na lewicę" - krzyczał z megafonu Waldemar Witkowski, "jedynka" SLD z poznańskiej listy.

Ta sytuacja wyraźnie pokazuje, że w kościele nie człowiek, nie bieda, tylko zysk, pieniądze i majątek jest najważniejszy. Jako Ruch Palikota wprowadzimy opodatkowanie księży. Nie może być tak, że są milionerzy typu Tadeusz Rydzyk, czy miejscowy biskup, którzy na służbie ludziom dorobili się gigantycznego majątku nie płacą żadnych podatków z tym związanych. Dlaczego my wszyscy mamy płacić podatki. Niech biorą przykład z Jana Pawła II, Karola Wojtyły, który umierając nic po sobie nie zostawił. On powinien być wzorem, a nie Tadeusz Rydzyk, czy inni oligarchowie kościoła katolickiego.
Kościół ma być ubogi. My z kościołem nie walczymy, w sensie wiary, pomocy, służbie ludziom. Walczymy z kościołem jako korporacją finansową. Kościół nie powinien zajmować się polityką i nie powinien gromadzić majątku.
Po co kościołowi majątek skoro za nic nie płaci, nie płaci żadnych podatków. Wzywamy biskupów i cały kościół katolicki, w obliczu kryzysu ogólnoświatowego by opodatkowali się sami. Niech kościół rzuci coś sam na tacę i przeznaczy część swojego luksusu na pomóc najbiedniejszym, tym którzy żyją za tysiąc złotych emerytury. Pomóżcie tym ludziom, a nie wystawiajcie rachunki za 6 milionów złotych i to w sytuacji, kiedy własność tego budynku jest dyskusyjna. Nie jest oczywiste, że to się kościołowi należy z tytułu niespłaconych długów, jakie były w czasie budowania tego budynku. Z tym właśnie Ruch Palikota chce skończyć pomagając kościołowi wrócić na drogę Chrystusa
- mówi Janusz Palikot.

Przed VIII LO pojawił się także Jacek Tomczak, kandydat do Sejmu, startujący z dziesiątego miejsca Platformy Obywatelskiej.

Janusz Palikot to jest zjawisko niepolityczne, ale kaberetowo-cyrkowe. Myślę, że w Poznaniu nie znajdzie on niszy, bo mamy już wiele świetnych kabaretów. Uważam, że poznaniacy są zbyt inteligentni, żeby nabrać się na taki wprost prymitywny antyklerykalne postulaty. Janusz Palikot to jest skandalista - mówi Jacek Tomczak.

Problem jest trudny, ponieważ mamy tutaj cały kontekst prawny. Z jednej strony tam gdzie podjęto decyzję, które zaskutkowały bezprawnym zabraniem majątku w sposób oczywisty ten majątek powinno się zwrócić. Każdy zwrot takiego majątku rodzi obowiązki odszkodowawcze i one są jak najbardziej dopuszczalne. Dla mnie najlepszym rozwiązaniem byłoby porozumienie, nawet jeśli doszło do sporu sądowego. Jestem głęboko przekonany, że między miastem, a stroną kościelną dojdzie do ugody w sądzie - twierdzi Jacek Tomczak.


Komentarze (16)

26-12-2011 15:55:38
dobra
Nie lepiej wydawać pieniądze na uczenie ludzi zawodów niż na akcje charytatywne, a kto nie chce się uczyć ani pracować niech nie je,
26-12-2011 15:54:34
dobra
Nie lepiej wydawać pieniądze na uczenie ludzi zawodów niż na akcje charytatywne, a kto nie chce się uczyć ani pracować niech nie je,
05-10-2011 01:09:24
antymoher
Prawda? Jaka prawda? Bo chyba nie wasza, katolicka. Jaka to prawda to widać na zachodzie gdzie diecezje bankrutują nie mogąc się wypłacić za zbrodnie pedofilii swoich księży... Prawda, w imię której przez 2000 lat ludzie kościoła popełniali zbrodnie. Inkwizycja, wyprawy krzyżowe, przesladowania myślących inaczej, hamowanie postępu, palenie ksiąg, prześladowanie uczonych. To jest wasza prawda. Wystarczy tego dobrego. Oszalały moher pod krzyżem na Krakowskim. Oto wasza prawda i wasz świat. Gdyby serio brać co głosicie to więcej w piekle byłoby papieży i biskupów niż w niebie świętych. Żałosne. Jeśli bóg istnieje to na pewno nie w wersji katolickiej. Bo jeśli miałby być jak jego wyznawcy to lepiej żeby go nie było. A słownictwo w rodzaju "chama" czy "burdelu" świadczy o tobie wystarczająco. Na takim poziomie dyskusja nie ma sensu, bo sprowadza się do rynsztoka. Jak widać wiara nie chroni ani przed głupotą, ani brakiem kultury. Co więcej wiekszość wojen w dziejach ludzkości miała oprócz materialnego także religijne podłoże. Bo duchowni jak rzadko kto potrafią największą podłość wytłumaczyć wolą bożą. I nawet jeśli sumienie doskwiera tym bardziej uczciwym, to przecież bóg wybaczy... A że pożytecznych idiotów nie brak... cóż, jest jak jest.
04-10-2011 20:24:39
Wątpiąca
Nawet nie chce się czytać tego jadu jaki przebija z wypowiedzi "księdza" seby.Uderz w stół a nożyce się odezwą - jakże ta stara maksyma jest wciąż żywa. Brak mi tylko w t ej wypowiedzi powołania i umiłowania bliżniego.Jaka piękna niekonsekwencja - Ile samochodów i jakich ma Twoja rodzina. Mój pierwszy samochód, skodę fabię z salonu dostałem od rodziny na wesele. Co kilka lat dzięki temu dopłacając mam nowy samochód. Nie przepijam, nie palę, nie ćpam, oszczędzam, więc mam.-ksiądz dostał samochód na wesele-czyje? Ani Ja ani moja Rodzina "Nie przepijam, nie palę, nie ćpam, oszczędzam, nie oszukuję, pracuję nie mam samochodu." Mam za to czyste sumienie, mogę patrzeć w lustro bez strachu i kocham ludzi. Tego także tobie życzę.
04-10-2011 19:49:11
prawda co w oczy kole
Szkoda antymoher z tobą gadać, bo masz mózg zeprany ideologicznie. Nie życzę żebyś księży perfidnie oskarżał o kłamstwo. Udowodnij chamie, że kłamie! To jest właśnie wasza postawa, kłamać, kłamać, oskarżać... Jak Goebels - kłam, zawsze coś zostanie... Taką przyjmujesz taktykę? Mój drogi, Kościół istnieje 2000 lat i nie tacy jak ty prymitywnie przepowiadali koniec, najpierw złodzieju ukradłeś komuś ziemię, a teraz jak macie oddać, to larum robicie. To jest bezczelność do kwadratu. Ale wasz koniec rychły. Bo z tego twojego szczekania i tak nic nie wyjdzie... Pójdziesz do piachu jak każdy z nas. A tam wtedy będziesz się tłumaczył, nie przede mną czy kimkolwiek tu z ziemi. Gdy ty tak kłamiesz i posądzasz równie dobrze ja mogę tobie zarzucić, że łajdaczysz się po burdelach, bo znam kilka takich osób, a ty i tak się nie przyznasz. Więc twój styl argumentacji jest na tym samym poziomie. A poza tym po co ty chcesz sprawdzać ile ktoś ma pieniędzy? Do czego ci to potrzebne? jesteś jakimś inkwizytorem czy co? jak ty kłamiesz i wydufane sądy pier... to dobrze, a jak ksiądz ci spokojnie wytłumaczył, to i tak próbujesz zdyskredytować jego wypowiedź? Chamie, ksiądz nie narzeka w swoej wypowiedzi, tylko sprowokowany takimi beznadziejnymi tekstami jak twój tłumaczy ludziom, żeto co takie barany wmawiają jak ty to jest dopiero ideologia, którą wtłaczacie ludziom prostym do głów! Po co te kłamstwa? Komisja majątkowa i żydom, i kościołom katolickiemu, prawosłąwnemu i protestanckim próbowała oddać (nie za jakiś bezcen, bo nikt za swoją własność nie może płacić złodziejom) to co komuniści i tacy jak ty pokradli, żeby się obłowić na ludzkiej krzywdzie. I teraz jak macie oddać, to wam się krzywda dzieje? Bezczelne typy. Czytałem w raporcie, to co komisja oddała do tej pory, to nawet nie jest 30%. Ale przyjdzie czas na was. Zajmij się tymi co pokradli, dlaczego tak nie szczekałeś na nich dotąd? Bo sam do nich należysz. Rodzinka się wzbogaciła na prywatyzacji? Skąd te miliony ma Balcerowicz i spółka? Palikot? Skąd normalny człowiek według tej twojej filozofii - pracujący jak każdy w PRLu nagle ma taką kasę? Moja rodzina uczciwie pracowała przez cąłe życie i jakoś takiej kasy nie ma jak Palikot, skąd ma? niech się przyzna, niech powie jak mataczył. Tym się zajmij i innymi ubekami, a nie księżmi. Palikotowcy! chcecie nas ideologizować, nawracać - proszę bardzo, ale nie za pieniądze obywateli, na swoich hacjendach i w pałacach, tam sobie zróbcie orgie ze świnśkimi ryjami, które lubicie
04-10-2011 17:48:38
wychowanek domu dziecka
no właśnie, może by tak sam pali kot ze swego majątku dał na ubogich i bezrobotnych choćby w lubelskim i wszyscy, którzy tak pieknie piszą, żeby księża żyli w ubóstwie i dali nam, może by tak sami ludzie zrezygnowali ze swoich pensji, dzieciom tylko mleczko i towary z biedronki, sprzedali swoje nowo pobudowane piękne domy i dali bezdomnym, bezrobotnym... o, oburzenie? my nie, niech księża, zakonnice dają, my nie... obłudnicy! wy dajcie im jeść mówi Biblia! ty masz wrażliwy, a nie zmuszaj innych! żeby państwo i my, świeccy robili tyle co Kościół dla innych ludzi, to byłby raj na ziemi! - wychowanek domu dziecka prowadzonego przez siostry franciszkanki. Księża nie dajcie się tym kłamcom i obłudnikom!
04-10-2011 17:17:03
antymoher
Seba, nie chodzi o to, że płacisz podatek ryczałtowy od jakichś wydumanych dochodów. Nawet jeśli są parafie, gdzie nie jest to wiele. Bez kas fiskalnych nie sprawdzi się ile księża mają z tacy, chrztów, ślubów, pogrzebów, kolędy bo po prostu kłamią i oszukują jak się da, stulecia to robili to i teraz nie jest inaczej. Ale to drobiazgi. Nie o to chodzi. Chodzi o dochody z ogromnych majątków kościoła. O ziemię, którą za bezcen oddawała komisja majątkowa a którą potem zakony mafii sprzedawały. O import bez cła i podatku samochodów na cele kultowe, o nieformalne udziały kurii biskupich w dziwnych interesach. O takich biznesmenach jak Rydzyk. O pieniądze jakie państwo płaci katechetom - racja, za pracę nalezy się zapłata, ale nikt nie potrzebuje takiej pracy, nie za publiczne pieniądze. Chcecie ideologizować i nawracać? Proszę bardzo ale na plebanii a nie w szkole. Chodzi o bezuzytecznych kapelanów w wojsku, szpitalach i w różnych państwowych i samorządowych instytucjach. Wszyscy oni doją państwo bez skrupułów. Gdyby każdy obywatel w PIT decydował czy i na który kościół chce płacić, płaciło by może 15%. Tego się boicie. I tego że już nie będzie dodatkowej kasy za pokropienie wodą na publicznych uroczystościach. Wasz czas powoli mija. W Polsce to trochę dłużej potrwa ale będzie jak na zachodzie. Bo takiej hipokryzji nikt na dłuższą metę nie ścierpi. Przyjdzie czas, że słowa jakiegoś biskupa, który się w życiu żadną uczciwą pracą nie zhańbił ludzie przyjmą wzruszeniem ramion - jeszcze jeden nawiedzony cudak, który bredzi bez sensu. Na razie w Polsce kościół katolicki to państwo w państwie. Ma tylko prawa, żadnych obowiązków. Więc nie jęcz, że taki biedny jesteś. Bo nie jesteś wiarygodny.
04-10-2011 16:43:50
seba
PS do kolegi, który oczekuje wprowadzenia kas fiskalnych w kościołach. Jestem za! Bo wtedy trzeba będzie zgodnie z ordynacją podatkową wprowadzić stawki za "usługi" religijne. I nie będzie, że za Bóg zapłać :))) 23% od Bóg zapłać= ..... To tak dla myślących, którzy z takich bzdur jak piszecie będą się śmiać jeszcze długo. Z chwilą wprowadzenia kas fiskalnych musi być wprowadzony taryfikator, zgodnie z ustawą o ordynacji. Nie można mieć różnych wysokości za tę samą usługę. Czyli wtedy spokojnie: intencja mszalna np. 50 zł plus 23% = ok. 70 zł (a nie jak teraz 35), za ślub 500 + vat, za pogrzeb 300 + vat... Jestem więc na TAK! No i oczywiście nie będzie składki, tylko z Twojego PITu, jak w Niemczech (do których się odwołujesz) weźmiemy sobie 1% dochodu. Fajnie, już mi się to podoba. :))) - oczywiście, to nie ja byłem pomysłodawcą, tylko ten pan od podatków. Pozdrawiam.
04-10-2011 16:36:31
seba
droga Wątpiąca! Albo ja jestem zmęczony dzisiaj i nie potrafię logicznie poskładać Twojej wypowiedzi, albo rzeczywiście jest ona nielogiczna. Napisałem, że płacimy podatki jak każdy inny obywatel. Kasy fiskalne polecam założyć najpierw lekarzom, to może i szpitale i służba zdrowia się polepszy, potem adwokatom, radcom prawnym, aktorom, reżyserom, malarzom - dlaczego uparliście się na księży? Czy to jedyny zawód, zgodnie z ustawą państwową, który nie podlega fiskaizacji poprzez kasy. Moja droga, nieco więcej wiedzy życzę i obiektywizmu. Nie wiem skąd bierze się Twoje niedouczenie, ale jeszcze raz to podkręślę, bo może nie zrozumiałaś dobrze: PŁACIMY PODATKI, ROZLICZAM PIT każdego roku, OSOBIŚCIE PŁACĘ DO URZĘDU SKARBOWEGO PODATEK OD DOCHODÓW KOSCIELNYCH zarówno za tych co dają, jak i za tych co nie dają mi ofiar, bo państwo nie obchodzi ile osób jest w kościele na mszy, tylko ilu zamieszkuje dany obszar parafii, TACA nie jest dla KSIĘDZA. NIGDY! Skąd to błędne przeświadczanie? Moim dochodem, może być tylko i wyłącznie JEDNA ofiara złożona przy zamawianiu mszy, którą odprawię w ciągu dnia. Jeśli ksiądz odprawia 3 msze (np,. w niedziele) może otrzymać tylko jedną ofiarę, a pozostałe dwie odsyła do kurii. U nas średnio wychodzi ok 35 złotych. Czyli przemnóż to razy 30 dni - i TO JEST MOJA PENSJA! Za utrzymanie płacę z tego 570 zł miesięcznie do kasy parafialnej. To co zostaje mam dla siebie po 11 latach studiowania, dokształcania się. TAK! Powiesz, niemożliwe? A jednak. PŁACĘ ZUS zdrowotny z własnych pieniędzy. Dlaczego mieszasz budżet państwa do moich podatków. Pracuję w szkole i opłacam za wypracowane pieniądze NFZ i ZUS. DODATKOWO opłacam ZUS zgodnie z ustawą, tzw. zdrowotny, pomimo tego, że już z pensji szkolnej zapłaciłem raz. Zgodnie z Twoim tokiem rozumowania budżet państwa opłaca ZUS i NFZ nie tylko księżom, ale O ZGROZO, matematykom, fizykom, polnistom uczącym w szkole, profesorom na uniwersytecie, strażakom, policjantom, urzędnikom. Zgodnie z Twoim myśleniem... Ksiądz - nauczyciel jest jakiś gorszy w Twoim przekonaniu? Katecheta? Ty zasługujesz na wynagrodzenie za pracę, a katecheta nie? Bo masz dzieci i jesteś świecka? Brawo! Gratuluję Pani katolik sprawiedliwego myślenia! Zazdrość przemawia często przez ludzi Twojego pokroju, zazdrościsz samochodu księdzu? Czy to dziś jakiś luksus? Ile samochodów i jakich ma Twoja rodzina. Mój pierwszy samochód, skodę fabię z salonu dostałem od rodziny na wesele. Co kilka lat dzięki temu dopłacając mam nowy samochód. Nie przepijam, nie palę, nie ćpam, oszczędzam, więc mam. Masz mieszkanie na własność, dom, utrzymujesz i wychowujesz dzieci I dobrze. Pięknie. Ja nie łożę na utrzymanie dzieci, bo ich nie mam, nie muszę nikogo utrzymywać, poza tym, że pomagam moim rodzicom emerytom, którzy mają po 40 latach pracy 870 zł emerytury. Zazdrościsz mi posiadania samochodu? Mam chodzić pieszo, bo Ty masz spaczoną wizję mojego kapłaństwa? Sorry, ale ja nie ślubowałem ubóstwa. Staram się żyć skromnie. Płacę podatki zarówno za chodzących i za niechodzących do kościoła (to dopiero jest fenomen polski), pomagam rodzinie, przyjaciołom, nigdy nikomu nie odmawiam, wspieram Caritas, misje - z własnyc pieniędzy. Żaden potrzebujący (nawet ci naciągacze, któzy przychodzą po kilkadziesiąt złotych bo niby dziecko chore, potrzebne lekarstwa itp - nie odchodzą z pustymi rękami spod moich drzwi. Nie jestem żebrakiem i nie życzę sobie wypominania mi ofiarowanych pieniędzy. Skoro dajesz, tzn. chcesz. Nie daj i nie gadaj, jesli nie chcesz. W czasie wizyt kolędowych jest premia - bo należy mi się 1/3 z koperty, reszta jest dla parafii. Czyli z tych 10 złotych składanych u nas przez ludzi w kopertach (mówię o mojej prowincji), mam dla siebie 3,30 zł. Ale kasa, nie? Ministranci dostaną niekiedy więcej. Nie interesuje mnie to czy teraz mnie objedziesz czy nie, sarkazm i ironia u ludzi złośliwych jest normą. Taka jest prawda, więc nie życzę sobie mówienia, że mamy mnóstwo pieniędzy, bo to co jest - jest żałosne (gdyby patrzeć z punktu widzenia człowieka świeckiego w moim wieku, który ma swoje oczekiwania, nikt z moich kolegów nie pracowałby za takie pieniądze - nie narzekam, nigdy nie narzekałem i nie będę, ale piszę to specjalnie, żeby takim niedouczonym zamknąć usta na ich kłamstwa). Pracuję w szkole i tylko to ratuje sytuację ekonomiczną. Gdyby nie szkoła, byłoby bardzo ciężko. Za te pół etatu co mam, 1200 zł jest za co wyżyć. Tak wyglądają moje finanse. Jeśli kto mi zazdrości, zamienię się chętnie od razu. Druga sprawa do Wątpiącej - napisałem, że skoro my mamy nie dostawać pieniędzy, to w takim razie też chciałbym miec w życiu wszystko za Bóg zapłać. Taki był sens mojej wypowiedzi wczesniejszej. Ludzie mnie utrzymują, dziękuję za to całym sercem. Ale skoro ja mam płacić w sklepie, w kinie, na stacji benzynowej - to przepraszam, ale z czego? jesli nie dostawalibyśmy pieniędzy? Może jak w obozie koncentracyjnym chciałabys żeby było: miska zupy na dzień i heja do roboty? Bo nie bardzo rozumiem... Znajdż inny sposób, lepszy, utrzymywania mnie, to ja się zgodze chętnie. ALE NIE KŁAM, że nie płacimy podatków, bo i państwo zdziera z nas (liczy się od głowy mieszkającego na danym terenie, nie ważne czy chodzi do kościoła, czy jest ateistą, czy innym wyznawcą, tak mówi ustawa) no i kuria... binaty, na seminarium (miesięcznie 100 zł), na ubogie parafie, na dom księży emerytów (670 zł rocznie) z których to moich pieniedzy płaci się księżom seniorom emerytury - bo komuna zrobiła z nas POD-LUDZI i księża nie mogli być ubezpieczani w ZUSie, toteż nie mają dziś emerytur. SKANDAL! tym powinien zająć się STRASSBURG, gdzie prawa człowieka? Więc gdy taki Palikot mówi bzdury, niech najpierw wyrównają krzywdy kapłanom, którzy siedzieli w obozach koncentracyjnych, łagrach, w więzieniach bezpieki, pracowali w tym państwie ludowym i nie mogli za własne pieniądze się ubezpieczyć, a dziś są żebrakami na łasce innych. Chamstwo! Wpiszcie się w ten cały system kłamstw i nienawiści wobec nas. Wybierzcie Palikota! (blee) Gościu "podatki": chcę u lekarza dostać paragon! na targowisku, od śiewaczki, którą młodzi wynajmą na swój slub, od kierowcy, którego poroszą, by ich zawiózł do kościoła, od dentysty itd. Jak wszyscy to wszyscy. DOpiero by niektórym się oczy otworzyły. Ja bym lepiej wyszedł na tym, bo płaciłbym realnie, a nie za ateistów i niewierzących! Czekam na ten dzień! Dziś każdy proboszcz może wystawić Ci rachunek (nie paragon fisklany, ale KP) za złożoną ofiarę i od kilkunastu już lat tak się robi, gdy ktoś prosi o to (np. potrzebuje do ZUSu, do odliczeń). Niedouczony kolejny!
03-10-2011 10:47:20
podatki
Jakoś w Niemczech księża płacą podatki i wypełniają pity nie ma z tym problemu. Może czas najwyższy wprowadzić kasy fiskalne na plebanie. Chcę otrzymać od księdza rachunek/paragon/fakturę za intencję mszalną, komunie, bierzmowanie, chrzest, ślub i móc to odliczyć od podatku jak każdą inną usługę.
03-10-2011 10:44:50
Wątpiąca
Moje zdziwienie wzbudził fakt że ksiądz płaci podatki do Kurii. ZUS, NFZ,opłaty Urzędu Skarbowego opłaca budżet państwa z poborów pobieranych przez nauczyciela religii-księdza.Piszesz że na stacji benzynowej, w salonie samochodowym nie będziesz płacił, to mnie dziwi bo chyba z tymi dochodami księdza nie j est tak żle skoro prawie każdy ma samochód.Chodzę do kościoła i dobrowolnie z rodziną pozostawiam miesięcznie conajmniej 40,- zł na tacowe.Pomijam inne dużo wyższe opłaty/msze,.../Są biedni,fantastyczni księża,znam takich pomagających potrzebującym,ale oni niestety są w mniejszości.Szkoda że nie oni kształtują powszechną opinię o kościele....Trochę pokory i mniej uwielbienia dla "mamony" pewnie by nie zaszkodziło. Pozdrawiam obiektywnie myślących.
03-10-2011 09:39:30
seba
Myślę, że ludzie inteligentni wiedzą, iż każdy polityk, w tym Pan Palikot, szukają takich sposobów, by wejść do parlamentu. Pan Janusz był w Platformie, tworzył ją, pozwalano mu na wiele. Ale oprócz własnego milionowego biznesu - którego (pytanie?) dorobił się się na bezrobotnych, chorych ludziach, którzy kupując jego alkohole nabili mu kasę - zapragnął władzy. Doradzili mu eksperci, że warto uderzyć w Kościół i na tym zbić swój kapitał poliyczny. Szkoda tylko, że opiera się to wszystko na grze, na "pijarze", na kłamstwach. Jestem księdzem i od samego początku płacę podatki do urzędu skarbowego, ZUS, NFZ, oraz do kurii. Żeby kupić węgiel na zimę muszę pożyczyć od mojej siostry. Mity o "wielkiej kasie w kościele" produkowała sukcesywnie komuna i przyjęło się. Chciałbym kiedyś mówić moim wiernym, że nie potrzebujemy pięniędzy, bo Palikot ze swoich milionów da nam na utrzymanie, zapłaci miesięcznie 3000 za cieplik do ogrzewania kościoła, 4000 za wywóz śmieci z cmentarza, 700 złotych za prąd, 400 za gaz, że będę mógł pójść do biedronki i wziąć artykuły za darmo - to znaczy za Bóg zapłać, i jak pójdę kupić buty - to też powiem pani ekspedientce - no chyba za darmo dostanę, bo skoro ludzie nie mają mnie utrzymywać, czyli kościół nie ma zbierać pieniędzy i to i ja idąc do sklepów, na stacji benzynowej, w salonie samochodowym, w warsztacie, nie będę musiał nic płacić. To ja się całym sercem na to zgadzam! Nasza parafia płaci wszystkie podatki gruntowe, od nieruchomości, a prąd mamy droższy (bo przemysłowy, jakby to niby był zakład produkcyjny), jako nauczyciel płacę podatki. Nie wiem skąd te kłamstwa? Właściwie wiem, z niewiedzy i ze złośliwości. Pozdrawiam myślących.
01-10-2011 20:10:51
piter
Dobrze, że wogóle jest ktoś taki jak Palikot, kto otwarcie przeciwstawia się pazerności kościoła. Co by nie mówić, ze strachu przed moherem ani PO (partia w założeniu prawicowa) ani, o zgrozo, lewicowe ponoć SLD nie ma odwagi by dać po łapach duchownym. A wystarczy opodatkować ich dochody bieżące i przede wszystkim majątek. Jak zapłacą procent od wartości nieruchomości, nie będą skłonni bez umiaru i przyzwoitości żadać więcej. Tomczak zaś to hipokryta, bo ze swoimi poglądami znacznie bliżej mu do PIS. W normalnym kraju tacy ludzie są określani jako katoliccy ekstremiści i mało kto ich traktuje poważnie. Niestety pod względem śwatopoglądowym Polsce bliżej ciągle do średniowiecza niż XXI wieku.
01-10-2011 13:58:20
pati
Też się zastanawiam co Tomczak robi w PO. To polityczna dz... najpierw w PiSe, potem nie wyszło do wstąpił do PJN, a teraz w PO. A pewnie po wyborach (o ile się dostanie) jak Dorn wróci do Jarosława K.
01-10-2011 12:12:38
mm6
Palikot ma całkowicie racje, a Tomczak to już definitywnie pogrążył PO. Po cholerę Platforma wzięła byłego PiSiora?
30-09-2011 20:19:56
india
Tomczak przekonał mnie ostetecznie, że nie zagłosuje na PO. Kunktatorstwo i oportunizm posła Tomczaka i PO nie zasługuje na poparcie. Dodam, że na Morsaku kuria dzierżawi ziemie firmie, która zatruwa życie sąsiadom prowadząc niezgodną z pozwoleniem działąlność. Kuria cynicznie mówi, że znajdźcie mi innego dobrego dzierżawce to pomyslimy co zrobić. Jak widać i tu kasa jest dla kurii ważniejsza niż dobro publiczne
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

18

lip

do 22-07-2022
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Międzykulturowe zajęcia wakacyjne "Eco World"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: