Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Piątki" do Rady Miasta – MINI-debata z kandydatami - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Piątki" do Rady Miasta – MINI-debata z kandydatami
02-04-2024 08:15   Janusz Ludwiczak
Po świątecznej przerwie powracamy do naszego cykl rozmów z kandydatkami i kandydatami do Rady Miasta Poznania w okręgu nr 1. W piątym odcinku przedstawiamy "piątki", czyli kandydatów i kandydatki z 5. miejsca wszystkich list.

Mieszkańcom i naszym Czytelnikom postanowiliśmy przybliżyć wszystkich kandydatów startujących do Rady Miasta Poznania, dając im możliwość zaprezentowania się. Po uzyskaniu kontaktów od kandydatów i komitetów wyborczych wysłaliśmy wszystkim kandydatom zestaw 9 prostych pytań dotyczących gminy. Kandydaci mieli czas cztery dni, do niedzieli 24 marca do godz. 21:00 na przesłanie odpowiedzi. Jednak nie wszyscy skorzystali z zaproszenia portalu Lazarz.pl.

Kandydaci byli pytani zarówno o ocenę kończącej się kadencji samorządu, jak i również jakie są najważniejsze sprawy do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat. Kandydatów zapytaliśmy także o bieżące sprawy i inwestycje.

W piątym odcinku naszego cyklu przedstawiamy "piątki", czyli kandydatki i kandydatów z 5. miejsca wszystkich list.
Kandydatów przedstawiamy w porządku alfabetycznym.

Na początek proszę o napisanie kilka słów o sobie:

Milena Hadryan, lat 63, lista nr 10 – KWW Społeczny Poznań:
Urodziłam się w Poznaniu, mieszkam na Jeżycach. Pracuję jako wykładowczyni na Wydziale Neofilologii UAM. Od prawie 10 lat jestem członkinią partii Lewica Razem.

Barbara Jacieczko, lat 25, lista nr 12 – KWW Konfederacja Propolska:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Barbara Jacieczko nie udzieliła odpowiedzi

Ewa Jarmakowska-Kolanus, lat 47, lista nr 3 – KWW Trzecia Droga:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Ewa Jarmakowska-Kolanus nie udzieliła odpowiedzi

Krzysztof Kokot, lat 49 , lista nr 4 – KKW Lewica:
Jestem poznaniakiem, od 17 lat mieszkam z rodziną na Wildzie - mam trójkę dzieci, cztery koty i dużego psa, z którym często spaceruję po wildeckim fyrtlu. Wildę wybrałem świadomie na swoje miejsce na ziemi – lubię jej kompaktowy, sąsiedzki charakter. Jestem członkiem i współzałożycielem stowarzyszenia WILdzianie – działamy na Wildzie już od 10 lat, ożywiając ją kulturalnie i społecznie. Trenuję wraz z synami karate kyokushin oraz biegi długodystansowe.

Agnieszka Michalak, lat 41, lista nr 5 – KKW Koalicja Obywatelska:
Jestem mieszkanką Łazarza, studiowałam planowanie przestrzenne, a z zawodu jestem zarządcą nieruchomości. Od kilku lat jestem aktywną Radną Osiedla Św. Łazarz. Angażuję się w wiele tematów jednak najbliższe są dla mnie sprawy związane z szeroko pojętymi inwestycjami i infrastrukturą gdzie jeszcze sporo do zrobienia.

Damian Paszek, lat 40, lista nr 11 – KWW Zjednoczona Prawica-Poznań:
W tym roku mam 40 lat, szczęśliwy mąż i tata 2 synów: Kacpra i Leona. Od 10 lat mieszkam w Poznaniu, pracuję w pod poznańskiej fabryce z branży automotive, stoję na czele Międzyzakładowej Komisji Związkowej w 3 oddziałach pracuje ok 1600 pracowników. Honorowy Dawca Krwi od ponad 20 lat, pasjonat historii.

1. Dlaczego zdecydował(a) się Pan(i) kandydować do Rady Miasta Poznania?

Milena Hadryan:
Uważam, że czas najwyższy, by w Radzie Miasta Poznania doprowadzić do równowagi między przedstawicielami różnych ugrupowań. Polityka miejska w Poznaniu skręciła na prawo. Rada Miasta nie musi się już liczyć z opinią innych środowisk i organizacji. Ta sytuacja doprowadziła do ignorowania potrzeb i głosów sporej części mieszkańców. Mieszkańcy powinni odzyskać miasto, w czym z pewnością dopomoże obecność przedstawicieli lewicy i społeczników w radzie miasta.

Barbara Jacieczko:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Barbara Jacieczko nie udzieliła odpowiedzi

Ewa Jarmakowska-Kolanus:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Ewa Jarmakowska-Kolanus nie udzieliła odpowiedzi

Krzysztof Kokot:
Zależy mi na poprawie bezpieczeństwa w naszych śródmiejskich fyrtlach, zieleni w mieście, remontach torowisk, które pozwolą zwiększyć komfort jazdy pasażerów komunikacji publicznej, a także poprawią komfort życia mieszkańców sąsiedniej zabudowy. Istotne jest dla mnie także wsparcie placówek oświatowych oraz darmowa komunikacja dla uczniów wszystkich szkół w Poznaniu.

Agnieszka Michalak:
Ponieważ:
1. chcę aby głos mieszkanek i mieszkańców był wysłuchany,
2. nie lubię słyszeć że się nie da,
3. wiem, że można lepiej, sprawniej, szybciej,
4. chciałabym aby osiedla śródmiejskie Łazarz, Wilda i Jeżyce stawały się miejscami atrakcyjnymi zarówno dla mieszkańców jak i odwiedzających,
5. chcę mieć realny wpływ na decyzję, jakie zapadają w mieście ze szczególnym zwróceniem uwagi na priorytety: troska o zieleń i ochrona terenów naturalnie zielonych przed zabudową,
poprawa bezpieczeństwa w przestrzeniach publicznych, dostępna i bardziej wydajna komunikacja publiczna, ochrona śródmiejskiej architektury przed degradacją, poprawa jakości powietrza i czystości śródmieścia.

Damian Paszek:
W kadencji 2010 -2014 byłem Radnym w jednej wielkopolskiej gminie, działałem w różnych stowarzyszeniach. Swoje doświadczenie i energię chciałbym przekazać w miejsce gdzie żyją ja i moja rodzina.

2. Jak ocenia Pan(i) poprzednią kadencję rady miasta oraz prezydenta Jacka Jaśkowiaka? Co udało się zrobić, a czego nie?

Milena Hadryan:
Kadencję tę oceniam źle. Symbolem jej jest remont Starego Rynku, który trwał za długo, kosztował za dużo, a jego efekt jest niesatysfakcjonujący. Koszt remontów (tego i innych w centrum) to także straty dla małych biznesów w okolicy, niedogodności dla mieszkańców Poznania i straty wizerunkowe. Poznań jest betonowany na każdym kroku, a władze miasta wyraźnie wspierają wielki biznes deweloperski, który troszczy się tylko o własne zyski. Udało się Jaśkowiakowi natomiast doprowadzić do uspokojenia ruchu drogowego w niektórych miejscach i rozwinąć sieć dróg rowerowych, ale nierzadko kosztem nadmiernej wycinki drzew.

Barbara Jacieczko:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Barbara Jacieczko nie udzieliła odpowiedzi

Ewa Jarmakowska-Kolanus, lat 47, lista nr 3 – KWW Trzecia Droga:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Ewa Jarmakowska-Kolanus nie udzieliła odpowiedzi

Krzysztof Kokot:
Plusem było pozyskanie środków zewnętrznych na kluczowe inwestycje – także na te, które miały miejsce w naszych fyrtlach: remont torowiska w ulicy Wierzbięcice, czy rewitalizacja Rynku Łazarskiego. Zdecydowanym minusem była sama organizacja tych inwestycji, ich kumulacja w czasie, przedłużające się utrudnienia, brak wsparcia dla lokalnych biznesów oraz jakość wykonanych prac, budząca wiele zastrzeżeń i wątpliwości.

Agnieszka Michalak:
Daję 3, co jak mówi mój syn jest dobrą oceną, daje awans do kolejnej klasy. Oceniam na podstawie dotychczasowej współpracy z urzędem jako radnej i mieszkanki Łazarza.
Duży plus daję za Kolejową, że po długich latach oczekiwania udało się wyremontować i to bez większych uwag. Cieszę się że miasto podejmuje wiele działań w zakresie ochrony zieleni, pojawiają się odbruki, większą uwagę przywiązuje się do retencji.
Na pewno ważne dla Łazarza były remonty wielu chodników (Małeckiego, Stablewskiego), wprowadzenie wspomnianych już odbruków, nasadzenia nowej zieleni, utworzenie parku kieszonkowego między blokami Stablweskiego i Dmowskiego czy obecnego skweru Jacka Hałasika, remont Rynku Łazarskiego czy wprowadzenie Strefy Płatnego Parkowania a także wiele remontów przeprowadzanych w szkołach i przedszkolach, w tym remont elewacji SP26 czy termomodernizacjia SP77. Choć uznajemy za odhaczone, to jednak z uwagami np. Rynek Łazarski – jakość wykonania kostki brukowej, zbyt wąska misa fontanny, brak zacienienia nad placem zabaw, wiele uwag ma też związek z jakością wykonywanych nasadzeń czy wykonaniem oznaczeń strefy płatnego parkowania.
Nie udało się:
• wyremontować Areny,
• wprowadzić nasadzeń wzdłuż ul. Głogowskiej
• zapewnić poprawę bezpieczeństwa i ograniczenie prędkości na całym Łazarskim odcinku ul. Głogowskiej
• zabezpieczyć planem miejscowym wielu ważnych terenów Łazarza
• wyremontować muszli i fontanny w Parku Wilsona
• przeprowadzić konsultacji społecznych i przystąpić do rewitalizacji Parku Kasprowicza mimo przekazanych środków na ten cel
• zabezpieczyć przed zabudową miejski teren przy ul. Hetmańskiej
• zintegrować teren Międzynarodowych Targów Poznańskich z osiedlem
• przebudować skwer Eki z Małeki oraz skwer Focha
Większość poruszonych tematów wymaga szerszego komentarza, jednak myślę że daje to pewien obraz. Uważam że proces inwestycyjny powinien być znacznie sprawniejszy i z większym udziałem mieszkańców. Na pewno też pewnej reorganizacji i usprawnienia wymaga urząd, obowiązujące procedury i komunikacja z mieszkańcami.

Damian Paszek:
Poprzednia kadencja była trudna ( pandemia, wojna u naszego sąsiada, pomoc uciekającym), dużo znaków zapytania w działaniach. Udało się zrobić dużo ważnych inwestycji : budowa tramwaju z Naramowic do Wilczaka, wymiana torów na PeSTce, modernizacja nawierzchni Starego Rynku czy modernizacja sąsiadującej ze mną ul. Kolejowej. Przy większym zaangażowaniu miasta i przypilnowaniu inwestycji realizacja była by mniej bolesna dla mieszkańców.

3. Kolejna kadencja samorządu potrwa do 2029 roku. Jakie 5 najważniejszych spraw widzi Pan(i) do załatwienia w ciągu najbliższych pięciu lat?

Milena Hadryan:

 1. Zwiększanie liczby tanich mieszkań do wynajmu
 2. Powiększenie terenów zielonych, ze szczególną dbałością o drzewa
 3. Zmniejszenie smogu
 4. Poprawa komunikacji miejskiej
 5. Dbałość o infrastrukturę dla rodzin z dziećmi, osoby niepełnosprawne i seniorów.

Barbara Jacieczko:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Barbara Jacieczko nie udzieliła odpowiedzi

Ewa Jarmakowska-Kolanus, lat 47, lista nr 3 – KWW Trzecia Droga:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Ewa Jarmakowska-Kolanus nie udzieliła odpowiedzi

Krzysztof Kokot:

 1. Remont ulicy Dąbrowskiego
 2. Budowa hali widowiskowo-sportowej
 3. Remont torowiska w ulicy 28 czerwca 1956 r. wraz z budową przystanków wiedeńskich przy szpitalu ortopedycznym im. Degi oraz przy szpitalu HCP, remont torowiska w ulicy Górna Wilda
 4. Powstrzymanie patodewloperki niszczącej tkankę miejską.
 5. Remonty placówek oświatowych i dostosowanie ich do standardów szkół/przedszkoli na miarę naszych czasów.

Agnieszka Michalak:

 1. Zmianę procesu konsultacji inwestycji z mieszkańcami, tak aby tworzone koncepcje były już oparte o głosy i wskazówki społeczności lokalnej a nie jak obecnie – konsultowanie koncepcji narzuconej przez urząd.
 2. Remont Areny
 3. Rewitalizacja Parku Kasprowicza i zabezpieczenie jego terenu planem miejscowym
 4. Zabezpieczenie istniejącej zieleni urządzonej i nieurządzonej
 5. Rozwiązanie problemu utrzymania czystości

Damian Paszek:

 1. Modernizacja Rynku Jeżyckiego w współpracy z mieszkańcami i sprzedającymi,
 2. Cieszymy się z budowy Muzeum Powstania Wielkopolskiego, nie możemy zapomnieć o grobach Powstańców, nierzadko na naszych cmentarzach napotykamy na zapuszczone groby, które są przeznaczone do skopania. Należało by je przenieść w jedną kwaterę.
 3. Budowa obiektu z przeznaczeniem na duże widowiska, koncerty.<
 4. Uatrakcyjnić Dni Łazarza, próbować wykorzystać potencjał Muszli w Parku Wilsona.
 5. Podjęcie kroków aby zachęcić mieszkańców do pozostania w Poznaniu a nie przeprowadzaniu się.

4. Obecnie strefa płatnego parkowania kończy się na ulicy Hetmańskiej. Czy powinna zostać ona rozszerzona aż do ulicy Palacza i Krauthofera lub nawet dalej na Górczyn?

Milena Hadryan:
Uważam, że tę kwestię należałby poddać badaniu opinii mieszkańców. Jeśli mieszkańcy obszaru od ul. Hetmańskiej mają wyraźny problem z parkowaniem, wskazywałoby to na potrzebę rozszerzenia strefy parkowania.

Barbara Jacieczko:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Barbara Jacieczko nie udzieliła odpowiedzi

Ewa Jarmakowska-Kolanus, lat 47, lista nr 3 – KWW Trzecia Droga:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Ewa Jarmakowska-Kolanus nie udzieliła odpowiedzi

Krzysztof Kokot:
Nie. Tranzytowa ulica Hetmańska jest barierą architektoniczną jasno wyznaczającą granice SPP – zarówno na Wildzie, jak i na Łazarzu.
Większym problemem dla mieszkańców Łazarza jest, w mojej ocenie, brak obowiązywania SPP w weekendy w okolicach MTP, co utrudnia życie okolicznym mieszkańcom.

Agnieszka Michalak:
Tak, jednak konieczne jest wprowadzenie systemu dostępnych i wygodnych parkingów oraz dalszy rozwój i poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej. Ważne też, aby strefa w maksymalnie możliwy sposób zapewniała miejsca postojowe dla mieszkańców.

Damian Paszek:
Trzeba spojrzeć na mapę, strukturę zabudowań, a przede wszystkim przeprowadzić dialog z mieszkańcami czy sobie tego życzą.

5. Wciąż nie udało się przeprowadzić remontu hali Arena. Co należy zrobić z Areną? Przebudować według pierwotnego projektu (do 9 tys. widzów) – dokładając brakujące ok.100 mln zł czy może zrobić skromniejszy remont lub całkowicie wyburzyć Arenę i postawić zupełnie nową halę?

Milena Hadryan:
Jestem za skromniejszym remontem Areny, bez tworzenia betonowej infrastruktury wokół niej. Nowoczesną i większą halę można postawić gdzie indziej.

Barbara Jacieczko:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Barbara Jacieczko nie udzieliła odpowiedzi

Ewa Jarmakowska-Kolanus, lat 47, lista nr 3 – KWW Trzecia Droga:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Ewa Jarmakowska-Kolanus nie udzieliła odpowiedzi

Krzysztof Kokot:
Należy wybudować nową halę sportową na miarę 540-tysięcznego miasta.
Arena powinna zostać wyremontowana mniejszym kosztem, i pozostać lokalnym ośrodkiem sportowo-kulturalnym.

Agnieszka Michalak:
Arena powinna być wyremontowana. Jest już gotowa dokumentacja i pozwolenie na budowę, jakiekolwiek zmiany spowodują opóźnienie w pracach o kolejne lata. Nie zgadzam się na wyburzenie obiektu, Arena powinna zostać objęta ochroną konserwatorską. Jeśli chodzi o koszty remontu, to uważam że należy poszukać wsparcia finansowego – krajowego lub z UE.

Damian Paszek:
Moim zdaniem, wyburzyć obecny obiekt i postawić nowy, zgodny z dzisiejszymi standardami i wymogami. Przy przebudowie na pewno wyjdą inne problemy, które nie były brane pod uwagę podczas kosztorysu.

6. Czy ulica Głogowska powinna być zwężona na kolejnych odcinkach – zwłaszcza w rejonie Dworca Zachodniego, Targów i Parku Wilsona?

Milena Hadryan:
Okolice Dworca Zachodniego i Targów do Parku Wilsona to newralgiczny punkt komunikacyjny. Moim zdaniem zwężenie ulicy na tym odcinku prowadziłoby do korków.

Barbara Jacieczko:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Barbara Jacieczko nie udzieliła odpowiedzi

Ewa Jarmakowska-Kolanus, lat 47, lista nr 3 – KWW Trzecia Droga:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Ewa Jarmakowska-Kolanus nie udzieliła odpowiedzi

Krzysztof Kokot:
Nie.

Agnieszka Michalak:
Docelowo na pewno tak, jednak zwężenie wymagałoby przebudowy ulicy, która powinna być spójna z planami przebudowy Dworca Głównego, projektem zagospodarowania terenu Wolnych Torów oraz Dolnej Głogowskiej. Projekt powinien traktować ten obszar całościowo aby stworzyć wygodny, dostępny i bezpieczny węzeł komunikacyjny. Na pewno na dalszym odcinku ul. Głogowskiej powinny byś wprowadzone rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo. Niektóre elementy można wprowadzić bez konieczności zwężenia.

Damian Paszek:
Zwężenie ważnej arterii na tym kluczowym odcinku jest już nie do przyjęcia. Spowoduje to znaczne korki przy centrum miasta.

7. W Parku Kasprowicza od strony ulicy Reymonta miało powstać lodowisko. Później na tym terenie planowana była budowa toru wrotkarskiego, a później krytego basenu. Plany te nie zostaną zrealizowane. Co można zrobić z tym terenem?

Milena Hadryan:
Moim zdaniem można by tę część zachować w formie bardziej zadbanego parku, i wykorzystywać ewentualnie na weekendowy targ staroci itp.

Barbara Jacieczko:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Barbara Jacieczko nie udzieliła odpowiedzi

Ewa Jarmakowska-Kolanus, lat 47, lista nr 3 – KWW Trzecia Droga:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Ewa Jarmakowska-Kolanus nie udzieliła odpowiedzi

Krzysztof Kokot:
Projekt toru wrotkarskiego z PBO, który nie został zrealizowany, pokazał, że mieszkańcy Łazarza mieli różnorodne i odmienne pomysły na zagospodarowanie tego terenu. W sprawie zagospodarowania tej części Parku Kasprowicza należałoby przeprowadzić konsultacje społeczne.
Mając na uwadze tereny zielone, których jest tak niewiele w śródmieściu, zwłaszcza w zwartej zabudowie, osobiście optowałbym za niezabudowywaniem tego terenu, jego rekultywacją i przeznaczeniem pod zieleń parkową.

Agnieszka Michalak:
Tzw. dzika część Parku Kasprowicza została zabezpieczona przed zabudową i włączona do Parku Kasprowicza. Jest to cenny biologicznie obszar dzikiej zieleni, siedlisko wielu gatunków ptaków – nie należy tam niczego zmieniać poza zabezpieczeniem obumarłych drew i ścieżek, aby była to przestrzeń bezpieczna i dostępna dla mieszkańców. Park Kasprowicza wraz z dziką częścią czeka na spójny projekt rewitalizacji.

Damian Paszek:
Zostawić tereny zielone z funkcją dla dzieci i młodzieży np. : miasteczko ruchu, mała gastronomią, skatepark, itp.

8. Łazarz podobnie jak cały Poznań drastycznie się wyludnia. Jeszcze w 2000 roku liczba mieszkańców Łazarza wynosiła 45 730. Obecnie na Łazarzu mieszka o blisko 18 tysięcy osób mniej (według danych UMP na dzień 31.12.2023 na Osiedlu Święty Łazarz zamieszkiwało 28 015 osób, z czego 1818 na pobyt czasowy).
Co zrobić, by mieszkańcy nie chcieli wyprowadzać się z miasta, a nowi meldowali się?

Milena Hadryan:
Należy robić to, co w całym mieście: udostępniać więcej mieszkań czynszowych i przywracać zieleń i poprawiać komunikację zbiorową.

Barbara Jacieczko:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Barbara Jacieczko nie udzieliła odpowiedzi

Ewa Jarmakowska-Kolanus, lat 47, lista nr 3 – KWW Trzecia Droga:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Ewa Jarmakowska-Kolanus nie udzieliła odpowiedzi

Krzysztof Kokot:
Trend ten w dużej mierze wynika z faktu, że osiedla śródmiejskie, ze względu na odległość od dworca PKP i dobrze rozwiniętą komunikację miejską, są chętnie wybierane przez studentów. To z kolei powoduje działania deweloperów, którzy przerabiają stare kamienice na lokale usługowe, czyli tzw. „patokawalerki”, co jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla studentów i osób korzystających z najmu krótkoterminowego, za to wpływa destrukcyjnie na tkankę miasta i charakter lokalnej społeczności. Łazarz również podlega temu trendowi – osiedle nie tyle wyludnia się, co jest coraz liczniej zamieszkiwane przez „tymczasowych” mieszkańców, którzy nie pracują i nie odprowadzają podatków w Poznaniu, jak również nie czują się związani z tym miejscem na tyle, by się oficjalnie zameldować. Tylko ograniczenie tej destrukcyjnej patodeweloperki pozwoli na zachowanie stabilnej struktury społecznej Łazarza i sąsiednich terenów.

Agnieszka Michalak:
Na pewno powinna być większa dostępność tanich i wygodnych mieszkań. Należy też zastanowić się nad programami wspierającymi zakup mieszkań przez osoby wchodzące na rynek pracy oraz programy najmu z dochodzeniem do własności. Aby zachęcić mieszkańców do meldunku i płacenia podatków w Poznaniu należy rozwijać takie rozwiązania jak karta OK Poznań. Takie rozwiązania powinny być szeroko promowane, a informacja o bonusach przekazywana w szeroki i dostępny sposób.

Damian Paszek:
Polepszyć komunikację miejską ale i poza miejską. Lepsza dostępność do punktów usług, usług kulturalnych.

9. W połowie grudnia 2023 r. ZTM wprowadził reformę sieci tramwajowej, tym samym linie nr 5 i 17 dublują się od Górczyna aż do ul. Gwarnej. Co można zrobić, by komunikacja zbiorowa była bardziej przystępna, a ZTM bardziej słuchał mieszkańców i rad osiedli?

Milena Hadryan:
Mam wiele osobistych zastrzeżeń do komunikacji tramwajowej – np. brak informacji o awariach/wypadkach na tablicach świetlnych na przystankach. Jeśli system skarg indywidualnych nie jest skuteczny, może należy wprowadzić obowiązek konsultowania zmian komunikacji z mieszkańcami poprzez rady osiedli.

Barbara Jacieczko:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Barbara Jacieczko nie udzieliła odpowiedzi

Ewa Jarmakowska-Kolanus, lat 47, lista nr 3 – KWW Trzecia Droga:
Pomimo wysłania pytań zarówno do komitetu, jak i samej kandydatki
Ewa Jarmakowska-Kolanus nie udzieliła odpowiedzi

Krzysztof Kokot:
Reforma sieci tramwajowej dotknęła zarówno Łazarz, jak i Wildę. Ponieważ głos i petycje mieszkańców nie zostały w ogóle uwzględnione, jedynym rozwiązaniem jest zmiana obecnej władzy i inicjatywa Radnych Miejskich w tej sprawie.

Agnieszka Michalak:
Wprowadzone obecnie rozwiązanie jest względnie korzystne. Ważne jednak aby częstotliwość przyjazdu tramwajów nie została zmniejszona. Aby przesiadanie się było wygodne, połączenia muszą być częste. W przypadku podróży w stronę ul. Półwiejskiej ważnym miejscem przesiadek jest Poznań Główny gdzie można kontynuować podróż przesiadając się na 12, 18 lub 6. Na pewno będę postulować, aby niektóre linie utrzymały obecną częstotliwość przyjazdu w okresie letnim.

Damian Paszek:
Należało by przeprowadzić kompletny audyt ZTMu, zaprosić ekspertów, zbilansować trasy i infrastrukturę, a nade wszystko może warto by było utworzyć ciało doradcze – głos obywatelski.


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: