Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Unieważniono przetarg na przebudowę Areny - oferty od 481,5 do nawet 600 mln zł! - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Unieważniono przetarg na przebudowę Areny - oferty od 481,5 do nawet 600 mln zł!
12-01-2024 01:04   Janusz Ludwiczak
W tym roku Arena skończy 50 lat. Jednak hala widowiskowo-sportowa w Parku Kasprowicza nie szybko doczeka się przebudowy. Oferty wykonawców okazały się znacznie wyższe od zakładanego budżetu – w przedziale od 481,5 do nawet 600 milionów złotych!

Przebudowa Areny miała rozpocząć się już w 2020 roku. Międzynarodowe Targi Poznańskie, które otrzymały halę w 20-letnie użytkowanie najpierw z powodu pandemii i opóźnienia w finansowaniu inwestycja odłożyły jej realizację. Dopiero pod koniec 2021 r. MTP pozyskały fundusze na tą inwestycje ze sprzedaży nieruchomości przy zbiegu ulic Matejki, Ułańskiej i Grunwaldzkiej, na której znajduje się m.in. parking. Za 5,5-hektarową działkę MTP otrzymały 114,5 mln zł.

Dopiero w lutym zeszłego roku ogłoszony został przetarg na realizację tej inwestycji. Swoją ofertę złożyły cztery firmy.

– Swoje oferty złożyło 4 oferentów. Po zakończeniu konkursu tj. najpóźniej do 24 września 2023 r. zamawiający poinformuje Wykonawców o jego wyniku – informowała w komunikacie Grupa MTP.

W grudniu zapytaliśmy Targi na jakim etapie jest inwestycja i czy udało się wyłonić wykonawcę.

– Generalny wykonawca modernizacji Hali Widowiskowo-Sportowej Arena Poznań nie został jeszcze wybrany. Grupa MTP prowadzi działania i uzgodnienia mające na celu jak najszybsze rozpoczęcie modernizacji – odpisała nam Karolina Nawrot z Grupy MTP.

Przetarg na przebudowę Areny został jednak unieważniony.

– Oferty opiewały na kwoty od 481,5 do 600 milionów złotych. Każda z nich przewyższała nasz budżet. Przez ponad pół roku staraliśmy się zbudować finansowanie Areny ponad budżet, który my mieliśmy. Mimo negocjacji z kontrahentami, tych cen nie udało się obniżyć, a targom poznańskim nie udało się ze środków własnych zmontować tego finansowania – powiedział Radiu Poznań Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

Do rozpoczęcia inwestycji zabrakło około 100 milionów złotych.

– Z uwagi na wysokie koszty inwestycji, to jest 460 mln zł, a więc i wartość ewentualnego zobowiązania, decyzja o udzieleniu poręczenia dla kredytu inwestycyjnego lub o innej formie zaangażowania miasta, powinna zostać podjęta przez prezydenta wybranego w najbliższych wyborach samorządowych przy akceptacji nowej Rady Miasta. Wymaga to też uzgodnień między miastem a Grupą MTP, dotyczących późniejszego finansowania obiektu i udostępnienia go miastu na różne wydarzenia dla mieszkańców – zaznacza Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Według ostatnich planów przebudowa Areny miała zakończyć się w połowie 2026 roku. Wiadomo już, że tak się jednak nie stanie.

Przypomnijmy. Inwestycja zakłada, że poziom podłogi Areny zostanie obniżony o 6 metrów. Zmieni się układ trybun. Hala w sercu Parku Kasprowicza będzie mogła pomieścić nawet do 9 tysięcy widzów. Do tej pory mogła pomieścić 4,2 tys. gości.

Po przebudowie Arena będzie miała 27,5 m wysokości, a jej średnica wyniesie 45,5 m. Hala będzie miała 21 900 m powierzchni, a jej kubatura wyniesie 182 820 m³.

– Projekt zakłada pozostawienie w niezmienionej formie elewacji budynku. Wejście do Areny od strony Placu Olimpijskiego zostanie obniżone w stosunku do obecnego. Zyska formę amfiteatru, który następnie poprzez lobby zaprowadzi uczestników wydarzeń na kondygnację "–1". Przestrzeń wyposażona w food courty będzie miejscem spotkań przed imprezami. Amfiteatr z charakterystycznymi stopniami będzie otwarty na co dzień, nawet jeśli w Arenie nie będą się odbywać żadne wydarzenie – tłumaczy Karolina Nawrot, rzeczniczka MTP.

Plany zakładają również budowę dwóch podziemnych parkingów – odpowiednio na 300 i 500 samochodów. Z kolei przed wejściem do Areny pojawi się plac z formie amfiteatru.

Koszt przebudowy Areny początkowo szacowany był na 100 mln zł.


R E K L A M A

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: