Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Nie chcą zmiany trasy "15" - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Nie chcą zmiany trasy "15"
04-10-2023 07:45   Janusz Ludwiczak
Już ponad 2,5 tysiąca podpisów zostało zebranych pod petycją sprzeciwiającą się propozycji zmiany trasy linii tramwajowej nr 15. Projekt ZTM przewiduje, że "piętnastka" nie będzie już jeździć ulicą Grunwaldzką na Junikowo, a zostanie skierowana przez centrum i Rataje do pętli Unii Lubelskiej. Przeciwna zmianom jest też część rad osiedli.

Jak już informowaliśmy od stycznia przyszłego roku Zarząd Transportu Miejskiego chce zmienić przebiegi aż 10 linii tramwajowych. Z Grunwaldzkiej na stałe ma zniknąć "piętnastka". Ma ona kursować z os. Sobieskiego przez centrum i Rataje do pętli przy Unii Lubelskiej. Tym samym nie będzie już bezpośredniego połączenia Grunwaldu i północnego Łazarza z Piątkowem.

Wielu pasażerów jest przeciwna tej zmianie. Kilka dni temu powstała nawet petycja: "Sprzeciw wobec propozycji zmiany trasy tramwaju linii 15", pod którą podpisało się już ponad 2,5 tysiąca osób.

"Jako mieszkańcy północnej części Poznania oraz Grunwaldu stanowczo sprzeciwiamy się proponowanej przez Państwa zmianie trasy tramwaju linii 15! Pragniemy zauważyć, iż bezpośrednie połączenie tramwajowe Piątkowa oraz Winograd z Grunwaldem jest potrzebne tysiącom mieszkańców tych dzielnic. W obu kierunkach codziennie jeździmy linią 15 do pracy, szkół oraz na uczelnie. Z perspektywy dzielnic północnych obecna trasa jest wygodnym połączeniem z cmentarzem Junikowskim oraz szpitalem na ul. Przybyszewskiego, nadto wielu z nas jest też kibicami, którzy 15-stką "od zawsze dojeżdżają na Stadion Miejski. Z perspektywy Grunwaldu 15-stka umożliwia bezpośrednie dotarcie na Kampus Morasko oraz do piątkowskich centrów handlowych. Obecnie dwie linie z pętli Sobieskiego skierowane są w kierunku Rataj: 12 i 16. Propozycja skierowania na w tym kierunku trzeciej linii, 15-stki kosztem likwidacji bezpośredniego połączenia tramwajowego Piątkowa oraz Winograd z Grunwaldem w naszym odczuciu jest nieracjonalne. Jeśli jest konieczność wzmocnienia na trasie linii 16, jak argumentujecie Państwo w w/w artykule, to należy zwyczajnie zwiększyć jej częstotliwość a nie dublować trasę 16-stki linią 15 - w Waszej propozycji trasy obu linii pokrywają się w około 85 procentach" – pisze Krystian Haraburda, autor petycji.

Przeciwne zmianom są też Rady Osiedli m.in. Winiary i Grunwald Południe.

– O podróży na Piątkowo bez przesiadki można będzie zapomnieć. Na Winogrady, choć nie w te miejsca, co dotąd, dojedziemy trójką, ale podróż przez Wilczak potrwa o wiele dłużej – informuje Włodzimierz Nowak z Rady Osiedla Grunwald Południe.

Zarząd Transportu Miejskiego jest jednak nieugięty i skazuje pasażerów na przesiadki.

– W momencie uruchamiania trasy tramwajowej na Naramowice zakładaliśmy skierowanie do jej obsługi poza linią 10 jadącą w relacji Błażeja – Dębiec także linii 3, która miała jechać z Błażeja do pl. Wielkopolskiego. Linia nr 3 od maja br. z uwagi na trwające prace w centrum skutkujące skróceniem linii nr 13 do Marcinkowskiego (ze Starołęki) została skierowana na Grunwaldzką i w tej relacji bardzo dobrze się sprawdza. Pozostawienie jej na obecnej trasie skutkuje jednak koniecznością docelowego zdjęcia jednej z linii „tradycyjnie” kojarzonych z tą trasą: 6, 13 lub 15. Z uwagi na to, że linie łączą Grunwald z centrum zmiana ich trasy byłaby niewskazaną.
Co więcej, brak jest możliwości, aby po dotarciu 6 z Miłostowa do centrum / 13 ze Starołęki do centrum skierować je gdzie indziej (brak alternatywnych tras; brak potrzeby wzmacniania innych ciągów: np. Głogowskiej lub Dąbrowskiego lub kierunku na północ miasta).
Jednocześnie linia 15 jest stosunkowo „najsłabszą” linią na PST pod względem podróży bezpośrednich. Cechuje ją bowiem wysoka wymiana pasażerów zachodzi w rejonie Bałtyk – Kaponiera – Teatralny. Po zmianie trasy, jadąc do Unii Lubelskiej wzmocni najsilniejszą pod tym względem linię 16 aż do os. Lecha.
Aby jednak zapewnić Grunwaldowi odpowiednie połączenie z PST zdecydowano o drobnej korekcie przebiegu trasy linii 13 przez centrum. Jadąc przez Fredry da możliwość (razem z jadącą na tym samym odcinku tą samą trasą linią 3). Dzięki temu jadąc w odpowiednio synchronizowanym takcie pasażerowie będą mogli dokonywać wygodnej przesiadki drzwi w drzwi na Rondzie Kaponiera z linii 3 i 13 na jadące w analogicznym synchronizowanym rytmie linie 15 i 16 (z tego właśnie powodu zostały skierowane św. Marcinem a nie ul. Fredry).
W planowanym do wdrożenia układzie Grunwald co prawda traci bezpośrednie połączenie tramwajowe z trasą PST, zyskując jednak w zamian podwojenie oferty przewozowej na tej trasie. Obecnie ani z 6 ani z 13 jadącej dawną trasą nie ma bowiem możliwości przesiadki drzwi w drzwi na linie jadące na os. Sobieskiego; opcja ta pojawi się natomiast w nowym układzie
– tłumaczy w odpowiedzi na pismo rady osiedla Jan Gosiewski, Dyrektor Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu.

To jednak nie wszystkie zmiany. Na Łazarz i Górczyn nie będą już dojeżdżać tramwaje linii nr 8. "Ósemkę" zastąpi… "17", która pojedzie przez Głogowską, Most Dworcowy, Towarową, Św. Marcin, Gwarną, Plac Wielkopolski, Śródkę i dalej jak dawniej przez górny taras Rataj i rondo Żegrze do Starołęki.

"Piątka" nie wróci już na Kaponierę. Również będzie korzystać z nowego łuku z Towarowej w Św. Marcin. Jednak tramwaje linii nr 5 zamiast na Rataje pojadą do Śródki i dalej na Zawady.

Więcej o planowanych zmiach w artykule: "17" zastąpi "ósemkę", z Grunwaldzkiej zniknie "15" – ZTM szykuje tramwajową rewolucję.


Komentarze (3)

06-10-2023 12:18:07
Ewa
@M.: Widać, że jesteś z ZTM i bronisz swoich opcji. 15-tka od zawsze jeździła na Grunwald. Zostawcie 15!!! Ludzią chcą dojechać na cmentarz, na stadion, do sądu
06-10-2023 09:53:47
M.
A czy jeśli ja chcę tej zmiany trasy, to mam też robić petycję? Dlaczego mają być spełnianie żądania tych, którzy najgłośniej krzyczą ?
05-10-2023 17:32:59
kajka
Pytanie gdzie jest Rada Osiedla Łazarz? Dlaczego nie walczy żeby trasa 8 została bez zmian? Przecież teraz z Łazarza na Most Dworcowy i Kaponiere pojedzie tylko 11.

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

17

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18

cze

do 19-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej - Historia mówi przez pokolenia

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: