Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W 90. rocznicę erygowania – powstała książka o kościele Św. Michała Archanioła - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W 90. rocznicę erygowania – powstała książka o kościele Św. Michała Archanioła
11-04-2023 07:45   Janusz Ludwiczak
Zanim powstał tutaj kościół wcześniej znajdował się browar, później fabryka mebli, a następnie restauracja, która mogła przyjąć do 2,5 tys. gości – można dowiedzieć się o tym z książki wydanej przez Wydawnictwo Miejskie Posnania z okazji 90-lecia Parafii Św. Michała Archanioła.

– W ubiegłym roku obchodziliśmy 90. rocznicę erygowania parafii. Przy okazji rozmowy z wiceprezydentem Jędrzejem Solarskim, który zawsze uczestnicy w dożynkach miejskich w naszym kościele i w Parku Wilsona rozmawialiśmy o remoncie elewacji zewnętrznej kościoła. I tak zrodził się pomysł wydania publikacji – powiedział ks. Eugeniusz Guździoł, proboszcz Parafii Michała Archanioła.

Książka, którą wydało Wydawnictwo Miejskie Posnania będzie rozdawana w najbliższą niedzielę po mszach świętych.


Zanim przy ulicy Stolarskiej powstał kościół rzymsko-katolicki mieścił się tutaj browar piwa, który zbudowany został w latach 70. XIX wieku. Browar nosił nazwę "Brovaria" (choć istnieją również informacje o nazwie "Bavaria") i należał do Żydów. Produkowane były w nim niemieckie gatunki piwa, zwłaszcza z rejonu Bawarii (stąd nazwa).

Następnie w latach 1918-1929 mieściła się tutaj fabryka mebli. Budynek został zakupiony przez Spółkę Stolarską. Stąd też wzięła się nazwa ulicy, która łączy ulicę Grunwaldzką ze Śniadeckich.

Trzy lata później z budynku przy Stolarskiej 7 urządzono kościół pw. Michała Archanioła. 19 kwietnia 1932 r. za ówczesne 300 tys. zł. Archidiecezja nabyła nieruchomość o powierzchni 1 ha. Wtedy przystąpiono do zaadaptowania podziemi byłego budynku fabrycznego na potrzeby kościoła. 10 lipca 1932 r. o godz. 9:00 Prymas Polski kard. August Hlond dokonał uroczystego poświęcenia dolnej świątyni. Górny kościół został otwarty dopiero na odpust Patrona-św. Michała we wrześniu 1938 r.

W latach 1932-1938 granica parafii sięgała od Kaponiery ulicami: Zwierzyniecką, Kraszewskiego, Jackowskiego, Wawrzyniaka i Bukowską do granicy miasta z Ławicą, dalej do ulicy Grunwaldzkiej, Reymonta, Wyspiańskiego, Marszałka Focha (Głogowska), Kanałową, Kolejową do ulicy Dworcowej. Po utworzeniu Parafii Św. Jana Kantego w 1948 roku granica Parafii Michała Archanioła przebiegała ulicami Reymonta, Przybyszewskiego, Marcelińską, Szamotulską, Brzask, Bukowską, Zwierzyniecką, Roosevelta, Dworcową, Głogowską, Kolejową, Kanałową i Wyspiańskiego.

W trakcie II wojny światowej świątynia poważnie została zniszczona przez samoloty, które zbombardowały budynek. Podczas okupacji niemieckiej (od listopada 1939 do 1945 r.) kościół był zamknięty. Okupant zrobił z miejsca kultu religijnego magazyn polskich książek, usuniętych z bibliotek i wielu prywatnych mieszkań.

9 kwietnia 1944 r. samoloty 8. Armii Powietrznej USA pomyłkowo zbombardowały świątynię, został zniszczony górny kościół (spłonął niemal cały księgozbiór).

W latach 1945-1948 parafii św. Michała służył poewangelicki kościół przy ul. Matejki (obecny kościół św. Anny). W roku 1948 nastąpił powrót siedziby parafii na ul. Stolarską. Msze święte i nabożeństwa były odprawiane w dolnym kościele. W górnym kościele rozpoczęto odbudowę (skrócono budynek o 14 m) i wykonano inny wystrój świątyni. Prace trwały do roku 1960, kiedy to abp. Antoni Baraniak dokonał 2 października ponownej konsekracji.

Warto dodać, że na ścianach zewnętrznych kościoła znajduje się tablica poświęcona bł. ks. Marianowi Konopińskiemu, pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich, zaś ołtarz, który znajduje się w prezbiterium pochodzi z auli pobliskiego I Liceum Ogólnokształcącego.

Mimo, iż kościół Michała Archanioła znajduje się na Łazarzu, przy ulicy Stolarskiej 7, to Parafia Michała Archanioła należy do dekanatu Poznań-Jeżyce. Parafia Michała Archanioła liczy blisko 8 tysięcy mieszkańców. Jej obszar obejmuje m.in. ulice Chełmońskiego (8-18), Gąsiorowskich, Głogowska (nr.niep.1-49,nr.parz.4-40), Grottgera, Kanałowa (1-9), Kolejowa (1-3, 55, 55a, 57, Kossaka (11-23), Małeckiego (1-7, 31-38), Matejki (1-18, 56-68), Reymonta (nr.niep. 3-19), Śniadeckich, Ułańska (nr niep.1-5, nr parz.10-28), Wyspiańskiego (nr 38).


Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

lis

do 15-11-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Taropak" - Miedzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Etykietowania

15

lis

19:00
Galeria Ego ul. Wyspiańskiego 41/3
"Nano" - wernisaż wystawy Anny Kołackiej
Wstęp wolny

20

lis

do 22-11-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Stone" - Targi Branży Kamieniarskiej

26

lis

19:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Spotkanie autorskie z Lilią Ładą - autorką powieści kryminalnej "Wizażysta"

05

gru

do 08-12-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie

[ wszystkie ]

Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: