Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Abp. Marek Jędraszewski przewodniczył sumie odpustowej w 90. rocznicę utworzenia Parafii Michała Archanioła - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Abp. Marek Jędraszewski przewodniczył sumie odpustowej w 90. rocznicę utworzenia Parafii Michała Archanioła
06-10-2022 05:34   Janusz Ludwiczak
Metropolita Krakowski, arcybiskup Marek Jędraszewski odprawił msze świętą w kościele przy ul. Stolarskiej z okazji odpustu i 90-lecia Parafii pw. św. Michała Archanioła.

Ks. abp. Marek Jędraszewski nieprzypadkowo przewodniczył sumie odpustowej w kościele przy Stolarskiej. Wywodzi się on bowiem z Parafii św. Michała Archanioła, która powstała równo 90 lat temu. Uczęszczał on również do Marcinka, czyli I Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Bukowskiej.

Metropolita krakowski w homilii mówił o "życiu społecznym budowanym na kłamstwie i fake newsach".

– Kościół głosząc ewangelię mówi: "Chrystus jest prawdą, on jest prawdą o Bogu, on jest prawdą o człowieku, dlatego jest drogą prowadzącą do Ojca, który obdarza życiem wiecznym – to głosi kościół epoce post prawdy – mówił ks. abp Marek Jędraszewski.

W dalszej części kazania Metropolita krakowski nawiązał również do LGBT.

– Człowiek stworzony jest na Boży obrad i podobieństwo. Człowiek powołany jest do miłości. Prawdą jest małżeństwo, jako związku kobiety i mężczyzny, rodzinie, z miłości małżeńskiej rodzą się dzieci, a z nich naród. To jest prawda o człowieku, bez tylu ideologii, które chciałby to przekreślić – dodał abp Jędraszewski.

Arcybiskup Jędraszewski w latach 1997-2012 był biskupem pomocniczych Archidiecezji Poznańskiej, po czym został arcybiskupem łódzkim, a od 2017 r. jest Metropolitą krakowskim. Trzy lata temu zrobiło się o nim głośno:
– Czerwona zaraza już nie chodzi po naszej ziemi, ale pojawiła się nowa, neomarksistowska, chcąca opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie czerwona, ale tęczowa – mówił podczas mszy św. z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Po mszy św. odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła, podczas której niesiona była figura Św. Michała Archanioła. Czwartkową uroczystość uświetnił występ Poznańskiego Chóru Katedralnego pod batutą ks. Szymona Bajona.


Co ciekawe zanim powstał kościół Michała Archanioła, przy Stolarskiej 7 znajdował się browar piwa, a później fabryka mebli. Mimo, iż kościół Michała Archanioła znajduje się na Łazarzu, przy ulicy Stolarskiej 7, to Parafia Michała Archanioła należy do dekanatu Poznań-Jeżyce.

Zanim przy ulicy Stolarskiej powstał kościół rzymsko-katolicki mieścił się tutaj browar piwa, który zbudowany został w latach 70. XIX wieku. Browar nosił nazwę "Brovaria" (choć istnieją również informacje o nazwie "Bavaria") i należał do Żydów. Produkowane były w nim niemieckie gatunki piwa, zwłaszcza z rejonu Bawarii (stąd nazwa).

Następnie w latach 1918-1929 mieściła się tutaj fabryka mebli. Budynek został zakupiony przez Spółkę Stolarską. Stąd też wzięła się nazwa ulicy, która łączy ulicę Grunwaldzką ze Śniadeckich.

Trzy lata później z budynku przy Stolarskiej 7 urządzono kościół pw. Michała Archanioła. 19 kwietnia 1932 r. za ówczesne 300 tys. zł. Archidiecezja nabyła nieruchomość o powierzchni 1 ha. Wtedy przystąpiono do zaadaptowania podziemi byłego budynku fabrycznego na potrzeby kościoła. 10 lipca 1932 r. o godz. 9:00 Prymas Polski kard. August Hlond dokonał uroczystego poświęcenia dolnej świątyni. Górny kościół został otwarty dopiero na odpust Patrona-św. Michała we wrześniu 1938 r.

W latach 1932-1938 granica parafii sięgała od Kaponiery ulicami: Zwierzyniecką, Kraszewskiego, Jackowskiego, Wawrzyniaka i Bukowską do granicy miasta z Ławicą, dalej do ulicy Grunwaldzkiej, Reymonta, Wyspiańskiego, Marszałka Focha (Głogowska), Kanałową, Kolejową do ulicy Dworcowej. Po utworzeniu Parafii Św. Jana Kantego w 1948 roku granica Parafii Michała Archanioła przebiegała ulicami Reymonta, Przybyszewskiego, Marcelińską, Szamotulską, Brzask, Bukowską, Zwierzyniecką, Roosevelta, Dworcową, Głogowską, Kolejową, Kanałową i Wyspiańskiego.

W trakcie II wojny światowej świątynia poważnie została zniszczona przez samoloty, które zbombardowały budynek. Podczas okupacji niemieckiej (od listopada 1939 do 1945 r.) kościół był zamknięty. Okupant zrobił z miejsca kultu religijnego magazyn polskich książek, usuniętych z bibliotek i wielu prywatnych mieszkań.

9 kwietnia 1944 r. samoloty 8. Armii Powietrznej USA pomyłkowo zbombardowały świątynię, został zniszczony górny kościół (spłonął niemal cały księgozbiór).

W latach 1945-1948 parafii św. Michała służył poewangelicki kościół przy ul. Matejki (obecny kościół św. Anny). W roku 1948 nastąpił powrót siedziby parafii na ul. Stolarską. Msze święte i nabożeństwa były odprawiane w dolnym kościele. W górnym kościele rozpoczęto odbudowę (skrócono budynek o 14 m) i wykonano inny wystrój świątyni. Prace trwały do roku 1960, kiedy to abp. Antoni Baraniak dokonał 2 października ponownej konsekracji.

Warto dodać, że na ścianach zewnętrznych kościoła znajduje się tablica poświęcona bł. ks. Marianowi Konopińskiemu, pomnik 15 Pułku Ułanów Poznańskich, zaś ołtarz, który znajduje się w prezbiterium pochodzi z auli pobliskiego I Liceum Ogólnokształcącego.

Parafia Michała Archanioła liczy blisko 8 tysięcy mieszkańców. Jej obszar obejmuje m.in. ulice Chełmońskiego (8-18), Gąsiorowskich, Głogowska (nr.niep.1-49,nr.parz.4-40), Grottgera, Kanałowa (1-9), Kolejowa (1-3, 55, 55a, 57, Kossaka (11-23), Małeckiego (1-7, 31-38), Matejki (1-18, 56-68), Reymonta (nr.niep. 3-19), Śniadeckich, Ułańska (nr niep.1-5, nr parz.10-28), Wyspiańskiego (nr 38).

Od 1 sierpnia 2012 r. Parafia Michała Archanioła ma również nowego gospodarza. Decyzją Metropolity Poznańskiego abpa Stanisława Gądeckiego ks. mgr lic. Eugeniusz Guździoł zastąpił dotychczasowego proboszcza ks. Romana Poźniaka. Ks. kan. Eugeniusz Guździoł jest głównym egzorcystą Archidiecezji Poznańskiej.


Komentarze (1)

08-10-2022 14:56:52
kaska
Mogę dodać, z informacji rodzinnych i nie tylko, że podczas okupacji niemieckiej, kościół napełniono książkami z Biblioteki Archidiecezjalnej, Biblioteki PTPN i innych. . Wielki nalot Aliantów na Poznań w Zielone Świątki 29 maja 1944 spowodował zniszczenie około miliona książek; zginęły głównie zbiory Archidiecezji ułożone na szczycie. Bombardowanie było prawdopodobnie wynikiem błędu brytyjskich pilotów celujacych w pobliskie koszary z żołnierzami Wehrmachtu. Gdy odnowiono kościół po wojnie, proboszczem został ks. Ludwik Bielerzewski, który ostatnie lata spędził w obozach koncentracyjnych Dahhau i Matthausen-Gusen. O tym co przeżył w obozie i jak obejmował parafię Św. Michała napisał w swojej autobiografii Ksiądz nie zostaje sam.. Obdarzony talentem literackim, Był potem także dyrektorem Księgarni Sw. Wojciecha w Poznaniu.
Aktualności
Niezapominajka
18

lis

do 22-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie plac PeWuKi - Powszechnej Wystawy Krajowej
Poznański Jarmark Świąteczny

01

gru

do 03-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Festiwal Sztuki i Przedmiotów Artystycznych

03

gru

Rynek Łazarski
Mikołajkowe 2. urodziny Rynku Łazarskiego
• 11:00 - koncert Wójka Ogórka
• 12:00 - urodzinowy pączkowy tort
• spotkanie z Mikołajem i upominki dla najmłodszych
• kiermasz rękodzieła

16:00
Kościół Chrystusa Sługi ul. Palacza 7
"Jak wielką miłością obdarzył nas Ojciec" - koncert zespołu dziecięco-młodzieżowego z okazji 20-lecia Parafii Chrystusa Sługi

07

gru

do 10-12-2023
Międzynarodowe Targi Poznańskie
"Cavaliada" - Międzynarodowe Zawody Jeździeckie i Targi Sprzętu Jeździeckiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: