Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

18 wierzb przy Wrońskiego i Krauthofera stanie się pomnikiem przyrody – w obawie przed wycinką - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
18 wierzb przy Wrońskiego i Krauthofera stanie się pomnikiem przyrody – w obawie przed wycinką
28-03-2023 15:37   Janusz Ludwiczak
W obawie przed planami zabudowy i działaniami dewelopera 18 wierzb białych rosnących w rejonie ulic Krauthofera i Wrońskiego zostanie ochronionych poprzez ustanowienie pomnika przyrody, na co zgodziła się jednogłośnie Rada Miasta Poznania.

Na początku lipca ubiegłego roku Wydział Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania wszczął procedurę związaną z podjęciem uchwały o ustanowienie form ochrony przyrody i uznaniem 18 wierzb białych (Salix alba L.) za pomnik przyrody po petycji, którą zgłosili mieszkańcy Górczyna i Łazarza.

– Badania wykazały, że wszystkie wymienione we wniosku drzewa mają rozmiary zbliżone lub kwalifikujące drzewa do uznania za pomniki zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska. Dziesięć spośród zgłoszonych drzew ma obwód od 315-530 cm. Wszystkie 18 drzew, z uwagi na swój wiek oraz walory przyrodnicze, stanowią swoiste mikrosiedliska zarówno dla zasiedlających je gatunków bezkręgowców, jak i dla kręgowców, głównie ptaków – tłumaczy Magdalena Żmuda, dyrektorka Wydziału Klimatu i Środowiska Urzędu Miasta Poznania.

18 wierzb białych rosnących w rejonie ulic Krauthofera i Wrońskiego ma zostać ochronionych poprzez ustanowienie pomnika przyrody pod nazwą "Fifne wierzby". Wszystko po to, by ochronić je przed działaniami dewelopera, który w tym miejscu planuję budowę kilku bloków.

– Czy właściciel może wystąpić o odszkodowanie lub wykup działki? Co w przypadku jeśli działka pozostanie prywatna? Mamy niespotykaną sytuację, bo do tej pory pomniki przyrody były ustanawiane na działkach miejskich – pytał Filip Olszak, przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej Rady Miasta Poznania podczas środowego posiedzenia.

– Zabiegi pielęgnacyjne będzie wykonywać miasto. Pilnujemy właściciela, by nie wystąpił z wnioskiem o wycięcie tych drzew – zaznaczyła Magdalena Żmuda, dyrektor Wydziału Klimatu i Środowiska.

– Cieszę się, że szybko podejmujemy działania, by zabezpieczyć te drzewa. Jednak na wiosnę deweloper podjął prace porządkowe. To co było możliwe zostało wykoszone, zostały tylko te drzewa. To jest tragedia. To pokazuje, że ostatecznie nie byliśmy ochronić tego terenu, trochę się spóźniliśmy. Czy deweloper został upomniany i nałożona została jakakolwiek kara? – stwierdziła Sara Szynkowska vel Sęk, radna miasta Poznania.

– Tak. Przeprowadzona została wizja lokalna wspólnie z Eko Patrolem Straży Miejskiej. Najszybszą możliwą ścieżką legislacyjną jaką mogliśmy zrobić to ustanowienie pomnika przyrody. Deweloper został poinformowany, że prace porządkowe nie powinny mieć miejsca na tym terenie – wyjaśniła Magdalena Żmuda.

Komisja Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej jednogłośnie, 7 głosami za wydała pozytywną opinię w sprawie pomnika przyrody "Fifne wierzby" dla grupy 18 drzew, wierzb białych, przy ul. Wrońskiego/Krauthofera.

Dziś ostateczną decyzję w tej sprawie jednogłośnie podjęła Rada Miasta Poznania. Za było 31 radnych obecnych na sesji. Uchwała zacznie obowiązywać w ciągu 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego.

Ustanowienie pomnika przyrody skutkować będzie wprowadzeniem zakazów:

  • niszczenia, uszkadzania lub przekształcania obiektu lub obszaru;
  • uszkadzania i zanieczyszczania gleby;
  • dokonywania zmian stosunków wodnych, jeżeli zmiany te nie służą ochronie przyrody albo racjonalnej gospodarce rolnej, leśnej, wodnej lub rybackiej;
  • umieszczania tablic reklamowych.


Komentarze (2)

28-03-2023 23:00:00
wartowiedziec
Gratulacje! Ale z tego co wiem, gdyby nie mieszkańcy Górczyna szczególnie pani Anna, pani Monika i pan Leszek to nic z wierzb mogłoby już nie być. Niewątpliwie swoim głosem Radni i Wydział Klimatu także pomogli w ocaleniu drzew. Na Górczynie walczą nadal by Miasto usunęło z planów drogę przez miejską zieleń przy ul. Miedzianej i osiedle przy ul. Krzywej - może Pan Radny Filip Olszak powie więcej, skoro prowadzi Komisję Ochrony Środowiska a mieszkańcy składali petycję o park przy ul. Miedzianej.
26-03-2023 00:16:52
LAla
Czy Pan Filip nie, że procedura nadawania statusu pomnika przyrody obiektom przyrodniczym znajdującym się/rosnącym na terenie nieruchomości prywatnych jest określona w przepisach? To żadne novum. Nie jest to "niespotykana sytuacja". No, chyba, że w Poznaniu, dla tutejszych urzędników i lokalnych radnych - prawników...

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

17

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18

cze

do 19-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej - Historia mówi przez pokolenia

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: