Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rada Osiedla chce, by przejście dla pieszych na Palacza zostało doświetlone - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rada Osiedla chce, by przejście dla pieszych na Palacza zostało doświetlone
24-01-2023 01:17   Janusz Ludwiczak
Podczas pierwszej w tym roku sesji łazarscy radni podjęli uchwałę w sprawie doświetlenia przejścia dla pieszych na ul. Palacza przy Lidlu. Ustalona została również lista zadań w zakresie remontów chodników i nasadzeń zieleni.

Na początku sesji łazarscy radni podjęli uchwałę w sprawie wniosku do Miejskiego Inżyniera Ruchu i Zarządu Dróg Miejskich o udział w programie "Bezpieczne przejście - bezpieczny pieszy" na 2023 rok. Zadanie miałoby polegać na doświetleniu przejścia dla pieszych na ulicy Palacza przy sklepie sieci Lidl.

– Jest tam ciemno, dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji. Przejście to miałoby zostać doświetlone – tłumaczył Marcin Pakuła, przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz.

– Przejście wymaga doświetlenia, z uwagi na duży ruch samochodowy panujący na ul. Palacza i dużą liczbę dzieci przechodzących przez przedmiotowe przejście w drodze do pobliskiej szkoły – dodaje w uchwale Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla.

W dalszej części sesji Rada Osiedla Św. Łazarz jednogłośnie wydała pozytywną opinię w sprawie zamiaru zbycia nieruchomości miejskiej (dz. 39/5) położonej w rejonie ul. Śniadeckich.

Wyznaczony został przedstawiciel osiedla do prac w komisji konkursowej do spraw realizacji zadania publicznego pn. "Działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym". Na to stanowisko wybrany został radny Roman Modrzyński.

Łazarscy radni ustalili też listę priorytetowych zadań w zakresie przebudowy ulic w granicach Strefy Płatnego Parkowania na rok 2023.

W pierwszej kolejności miałby zostać przeprowadzony remont chodników na ulicy Ziętary oraz Marcelińskiej.

– Ulica Marcelińska była już wielokrotnie zgłaszana od mieszkańców. Ulica ta jest w złym stanie. Koszt remontu szacuję nawet na 1 mln zł – mówił w trakcie sesji Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

Radny Roman Modrzyński pytał kiedy zostanie przeprowadzony remont skweru Eki z Małeki przy zbiegu ulic Małeckiego, Łukaszewicza i Granicznej.

– Projektowanie skweru Eki z Małeki jeszcze trwa. Zgodnie z podpisaną umową wykonawca ma czas do końca czerwca na przygotowanie projektu. W czerwcu dopiero poznamy kosztorys, czy będzie to kosztować 1 milion, 2 miliony czy nawet 5 mln zł. Póki co nie ma sensu przekazywać środków, póki nie będzie konkretów. Na pewno Aquanet zgodził się na likwidację znajdującej się tam studzienki, ale to spowoduje korekty w projekcie przebudowy skweru – wyjaśnił przewodniczący Zarządu Osiedla, Andrzej Janowski.

Z kolei radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz wskazywała konieczność przeprowadzenia remontu chodników na ulicy Arciszewskiego.

– Ulica Arciszewskiego jest poza strefą, a w pierwszej kolejności powinny być remontowane chodniki znajdujące się w obszarze strefy płatnego parkowania, gdyż na to mamy środki z ZDM. Na Arciszewskiego jest też problem z poziomem – krawężniki znajdują się wyżej od posesji. Po za tym obszar ten objęty jest projektowaną trasą tramwajową, którą w końcu powstanie – przekonywał radny Andrzej Janowski.

– A co z ulicą Chociszewskiego. Mieszkańcy skarżą się na hałas – dopytywała radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

– Już kilka lat temu konserwator zabytków nie zgodziła się na usunięcie kostki brukowej. Ulica Chociszewskiego również jest uwzględniona w projekcie budowy trasy tramwajowej na os. Kopernika. Zgodnie z założeniem przebudowane zostanie skrzyżowanie z ul. Reymonta, nie sądzę więc, że teraz miasto zgodzi się na przeprowadzenie remontu na Chociszewskiego – wyjaśnił przewodniczący Andrzej Janowski.

– Ale na Kolejowej konserwator zabytków zgodziła się usunąć kostkę brukową – zaznaczyła radna Agnieszka Michalak-Pietkiewicz.

Za podjęciem uchwały w sprawie ustalenia listy priorytetowych zadań w zakresie przebudowy ulic w granicach Strefy Płatnego Parkowania na rok 2023 było 13 radnych. Od głosu wstrzymało się dwoje radnych: Agnieszka Michalak-Pietkiewicz oraz Roman Modrzyński.

Łazarscy radni ustalili też listę priorytetowych zadań w zakresie zagospodarowania zieleni przyulicznej na ten rok. Nowe nasadzenia zieleni pojawią się na ulicach: 1. ul. Lodowa
2. ul. Kasprzaka (odcinek Niegolewskich-Morawskiego)
3. ul. Wyspiańskiego (odcinek Jarochowskiego-Matejki)
4. ul. Karwowskiego (droga wewnętrzna)
5. ul. Matejki (Grunwaldzka-Niegolewskich).

Na zakończenie posiedzenia Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła uchwałę w sprawie diet oraz tryby posiedzenia kolejnej sesji, która odbędzie się tym razem w trybie zdalnym, przez internet. Będzie to nadzwyczajna sesja, która odbędzie się w najbliższy czwartek, 26 stycznia i dotyczyć będzie uwag do projektu nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Poznania.

– Były zarzuty wobec diet, więc chciałbym wyjaśnić, że 60 złotych z diety, które otrzymałem zostały przekazane na obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 80. rocznicę śmierci Franciszka Witaszka – powiedział radny Roman Modrzyński.

Z kolei pod koniec spotkania radna Joanna Ellmann pytała co z gazetką osiedlową "Na Łazarskim Fyrtlu".

– W zeszłym roku miały być wydane 4 numery, ukazał się tylko jeden. Dlaczego treść gazetki nie była konsultowana z redakcją? Ja i Klaudia nie otrzymałyśmy materiałów do weryfikacji – zaznaczyła radna Joanna Ellmann.

– Kolejny numer ukaże się w przyszłym tygodniu. A pytania nie do mnie, nie jestem redaktorem naczelnym – odpowiedział Andrzej Janowski, przewodniczący Zarządu Osiedla Św. Łazarz

ZOBACZ TAKŻE: Sesja XLIX (zwyczajna-stacjonarna) 18.01.2023

ZOBACZ TAKŻE: Frekwencja radnych

ZOBACZ TAKŻE: Rada Osiedla Św. Łazarz


Komentarze (10)

25-01-2023 05:57:48
Qshu
Jednym słowem kpina. Wiceprzewodnicząca zarządu rady osiedla a totalnie nie angażuje się w życie dzielnicy. Drodzy sąsiedzi czy my możemy coś z tym zrobić już teraz? Bo to, że trzeba pogonić aktualną radę w kolejnych wyborach to już chyba mus dla każdego mieszkańca. Te konflikty interesów, autokracja i uzurpowanie sobie władzy itp. Jednak co małe to złośliwe.
24-01-2023 20:49:02
M.
@Roman Modrzyński, zdaje się, że odpowiadał Pan na moje pytanie. Ale akurat nie Pana ono dotyczyło, ale zasadność przyznania diety radnej Szeszule. Widzę, że w styczniu została pominięta. Nie sądzę, żeby ktokolwiek odmówił Panu zaangażowania w prace na rzecz mieszkańców dzielnicy.
24-01-2023 17:14:43
Łazarzanin
@Qshu: No właśne redaktor naczela jak to ująłeś to nie to samo co redaktor naczelna. Jakbyś widział są zamieszczane tutaj uchwały, frekwencja oraz obecność radnych - łatwo sprawdzić.
24-01-2023 16:03:09
Qshu
@Łazarzanin: nie rozumiem pytania, przecież podałem imię i nazwisko o kogo chodzi! "Redaktor naczelna" to sarkazm, a jak ktoś tego nie rozumie to moje szczere wyrazy współczucia. Druga kwestia to Krzysiek jestem więc spokojnie można do mnie w formie męskiej.
24-01-2023 14:14:01
mieszkanka
A co z przejściem przy ul. Taborowej? czy to miejsce nie wymagałoby świateł? lub przynajmniej takiej zmiany przystanku tramwajowego, żeby pieszy był widoczny dla kierowców i odwrotnie? o chodnikach z obu stron trasy tramwajowej i braku ścieżki rowerowej po żadnej ze stron nie wspomnę...
24-01-2023 12:51:22
Łazarzanin
@Qshu: a kto to jest redaktor naczela? Po co się pytasz radna skoro byłaś na sesji? Jeśli to nie Ty, masz wszystko - kliknij sobie tu: Sesja XLIX (zwyczajna-stacjonarna) 18.01.2023
24-01-2023 12:28:08
Qshu
Czy "redaktor naczela" Beata Szeszuła była obecna na radzie osiedla?
24-01-2023 10:52:49
Roman Modrzyński
Dieta była zwiększona właśnie na takie cele plus organizacjie wystawy o dr Witaszku, Rada Osiedla nie ma swoich pieniędzy tzn funduszu reprezentacyjnego
24-01-2023 10:03:29
mieszkaniec
Ludzie 18 stycznia przewodniczacy Janowski pracownik Zarządu Dróg dostaje 460 zł diety, podobnie niektółrzy po 250 za 18 dni ?
24-01-2023 09:56:51
chciałbym wyjaśnić,
chciałbym wyjaśnić, że 60 złotych z diety, które otrzymałem zostały przekazane na obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz 80. rocznicę śmierci Franciszka Witaszka – powiedział radny Roman Modrzyński - To Rady nie stać na sfinansowanie tego zadania tylko radny indywidualnie to finansuje.Widziałem szarfy na kwiatach z napisem Rada Osiedla to nalezalo napisać radny Roman Modrzyński

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: