Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego powstanie przejazd rowerowy i sygnalizacja - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego powstanie przejazd rowerowy i sygnalizacja
26-07-2022 01:24   Janusz Ludwiczak
To już pewne. Na ulicy Hetmańskiej, na wysokości Jarochowskiego powstanie przejazd dla rowerzystów. Przebudowane zostanie przejście dla pieszych i powstanie sygnalizacja świetlna. Inwestycja będzie kosztować ponad 2 miliony złotych.

Poznańskie Inwestycje Miejskie trzykrotnie ogłaszały przetarg na budowę przejazdu rowerowego wraz z sygnalizacją świetlną na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego.

Pierwszy przetarg na to zadanie został ogłoszony w grudniu zeszłego roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Wpłynęła tylko jedna oferta, która opiewała na kwotę ponad 2 milionów złotych (2 137 713,44 zł brutto), gdzie tymczasem PIM na to zadanie planował przeznaczyć tylko 1 289 700 zł .

W marcu ogłoszono drugi przetarg na tą inwestycje. Podobnie jak w poprzednim zamówieniu wpłynęła tylko jedna oferta, od spółki InfraDrog Chodzież, która opiewała na kwotę 2 293 933,47 złotych brutto (o 156 220,03 zł więcej niż w poprzednim przetargu). Poznańskie Inwestycje Miejskie na to zadanie planowały przeznaczyć 1 594 262,00 zł brutto, czyli o prawie 700 tys. zł mniej niż chciał wykonawca.

Do trzech razy sztuka. W połowie maja Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiły trzeci przetarg na budowę przejazdu rowerowego i sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego. Wpłynęły dwie oferty, które opiewały na kwoty od 2 386 320,44 złotych brutto do 2 431 808,40 zł. PIM planował przeznaczyć na to zadanie 2,1 mln zł. Po raz trzeci zaplanowana kwota nie mieściła się w najniższej ofercie – zabrakło dokładnie 286 320,44 zł, by przetarg mógł zostać rozstrzygnięty.

W czerwcu Rada Miasta Poznania zdecydowała o dołożeniu brakującej kwoty – 200 tys. zł. Pozostała część ma pochodzić z rezerwy finansowej.

– Inwestycja będzie realizowana. Dokonaliśmy wyboru najkorzystniejszej oferty w postępowaniu przetargowym. Trwają przygotowania do rozpoczęcia prac, o dokładnym terminie i szczegółach będziemy jeszcze informować – tłumaczy Paulina Nowicka z Poznańskich Inwestycji Miejskich.

Projekt zakłada przebudowę skrzyżowania ulic Hetmańskiej i Jarochowskiego, poprawę bezpieczeństwa na przejściu dla pieszych oraz budowę przejazdu rowerowego oraz sygnalizacji świetlnej.

– Piesi przechodzący przez ul. Hetmańską, na wysokości ul. Jarochowskiego, mają do pokonania dwie jezdnie oraz torowisko tramwajowe. Obecnie nie ma tam ani sygnalizacji świetlnej, ani przejazdu rowerowego. Przebudowa tego przejścia i wyposażenie go w sygnalizację świetlną poprawiłaby bezpieczeństwo, w szczególności na drodze dzieci do szkoły – mówił Filip Olszak, radny miasta Poznania.

– Planowany przejazd rowerowy, zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego, pozwoli mieszkańcom Górczyna i części Łazarza położonej za ul. Hetmańską dojechać bezpiecznie rowerem do centrum ulicą Jarochowskiego a dalej Ułańską do Rowerowej Trasy Grunwaldzkiej. O takie rozwiązanie zabiegał "Rowerowy Poznań" organizacja non profit oraz Andrzej Janowski przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz – dodaje radny Filip Olszak.

Jak przekonują przedstawiciele Stowarzyszenia Rowerowy Poznań na Hetmańskiej powstanie rowerowe połączenie Łazarza i Górczyna z Rowerową Trasą Grunwaldzką.

– Kilka miesięcy temu wiele osób zainteresowała nasza wiadomość o uspokojonym ciągu ulic Ułańska-Jarochowskiego, która stała się rowerową alternatywą dla ul. Głogowskiej. Wspomnieliśmy wtedy, że ostatnim brakującym elementem jest brak przejazdu rowerowego przez ul. Hetmańską, czyli niezwykłe ruchliwą i niebezpieczną II ramę komunikacyjną Poznania. Teraz już wiadomo, że projekt zapoczątkowany przez nas w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego będzie zrealizowany! Inwestycja zakłada budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu Hetmańska/Jarochowskiego, która zapewni bezpieczne dojście do szkoły, a przy okazji zostanie zbudowane "rowerowe skrzyżowanie" na wzór tego znanego z ulic Solna/Kulasa/Kościuszki – informuje Rowerowy Poznań.


Komentarze (5)

26-07-2022 17:44:49
eka z małeki
@ łe-ktoś ani chybi ma wyrażną awersję do ul.Kolejowej tak jak z puszczeniem na stałe linii tramwajowej z Górczyna przez Most Dworcowy....inaczej nie mogę tego wytłumaczyć !!! eka
26-07-2022 16:25:36
łe
2,3 mln na sygnalizację przejście i kawałek ścieżki rowerowej a 7,5 mln na całą Kolejową - czy ktoś mi powie o co tu chodzi???
26-07-2022 11:12:15
As
Kolejny wymysl W. Nowaka...
26-07-2022 08:35:43
Ikk
A kiedy światła będą na Reymonta? Na odcinku Arena-Taborowa, tam gdzie mieści się przystanek tramwajowy? Ścieżki rowerowej też tam się nie doczekamy... Chodniki wołają o pomstę do nieba...
26-07-2022 08:23:17
Mieszkaniec Kolejowej
Rozumiem, że jest to ważniejsza inwestycja niż przebudowa ul. Kolejowej. No cóż rower wszak dominuje. Trudno mi określuć czym się kierują urzędnicy. Na pewno nie jest to rozsądek. Budować przejazd, którego nikt nie chce, a porzucić inwestycję, która jest potrzebna, i chcą jej mieszkańcy. A co na to pan radny Olszak, wszak wprost obiecał, że Kolejowa będzie priorytetem. Pewnie ma problem z pamięcią...
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
25

maj

Park Wilsona
Kiermasz "Zielony Poznań"

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge"

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: