Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Rowerzyści mogą przejeżdżać przez Hetmańską. Za pół mln zł powstał przejazd przy Dmowskiego - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Rowerzyści mogą przejeżdżać przez Hetmańską. Za pół mln zł powstał przejazd przy Dmowskiego
03-02-2022 10:30   Janusz Ludwiczak
Na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej z Dmowskiego za blisko 480 tys. zł powstał przejazd rowerowy. Kolejny, wraz z sygnalizacją świetlną ma znaleźć się na skrzyżowaniu z Jarochowskiego, jednak inwestycja miałaby kosztować ponad 2 mln zł.

Budowa przejazdu rowerowego na skrzyżowaniu ulic Hetmańskiej i Dmowskiego rozpoczęła się w październiku i trwała do połowy listopada.

– Wykonanie przejazdu rowerowego było ostatnim etapem zmian, których celem była poprawa bezpieczeństwa i komfortu pokonywania ul. Hetmańskiej na skrzyżowaniu z ul. Dmowskiego. W 2020 r. zakończyła się kluczowa dla tego miejsca przebudowa przejścia dla pieszych, połączona ze zmianami na całym skrzyżowaniu. Zlikwidowany został lewoskręt z ul. Hetmańskiej w ul. Dmowskiego, dzięki czemu piesi zyskali więcej miejsca pomiędzy torowiskiem tramwajowym, a południową jezdnią ul. Hetmańskiej. Zmieniona została geometria wlotów ul. Hetmańskiej, co poprawiło wzajemną widoczność uczestników ruchu. Dodatkowo zmienione promienie łuków wymuszają zmniejszenie prędkości przejazdu. Po północnej części skrzyżowania ułożony został nowy chodnik, a całość została przygotowana do wyznaczenia przejazdów rowerowych. Na znacznej części jezdni, w rejonie przebudowy, ułożona została nowa nawierzchnia. Wydłużono także wyspy rozdzielające pasy jezdni na ul. Dmowskiego – informował Zarząd Dróg Miejskich.

Inwestycja ta kosztowała niespełna 480 tys. zł.

600 metrów obok ma powstać kolejny przejazd rowerowy, wraz z sygnalizacją świetlną. Jak już informowaliśmy tylko jedna oferta wpłynęła do ogłoszonego przetargu. Wykonawca za zrealizowanie inwestycji oczekuje ponad 2,1 mln zł, gdzie na to zadanie PIM chciał przeznaczyć blisko 1,3 mln zł.

– Oferta będzie podlegała analizie. Piesi przechodzący przez ul. Hetmańską, na wysokości ul. Jarochowskiego, mają do pokonania dwie jezdnie oraz torowisko tramwajowe. Obecnie nie ma tam ani sygnalizacji świetlnej, ani przejazdu rowerowego. Przebudowa tego przejścia i wyposażenie go w sygnalizację świetlną poprawiłaby bezpieczeństwo, w szczególności na drodze dzieci do szkoły – zaznacza Filip Olszak, radny miasta Poznania.

– Planowany przejazd rowerowy, zwycięski projekt Budżetu Obywatelskiego, pozwoli mieszkańcom Górczyna i części Łazarza położonej za ul. Hetmańską dojechać bezpiecznie rowerem do centrum ulicą Jarochowskiego a dalej Ułańską do Rowerowej Trasy Grunwaldzkiej. O takie rozwiązanie zabiegał "Rowerowy Poznań" organizacja non profit oraz Andrzej Janowski, przewodniczący Rady Osiedla Św. Łazarz – dodaje radny Filip Olszak.

Na razie nie wiadomo czy radni zdecydują się dołożyć brakuje 848 tys. zł czy przetarg zostanie powtórzony.


Komentarze (4)

12-02-2022 16:44:41
Marcin
Dlaczego nowy przejazd rowerowy przez Hetmańską ma być na wysokości Jarochowskiego a nie Kasprzaka albo Reymonta, gdzie już jest sygnalizacja świetlna? Ano dlatego, że przy Kasprzaka i Reymonta rowerzyści mogą bezkarnie łamać przepisy i jeździć po tamtejszych przejściach dla pieszych. Tam im nic nie przeszkadza. Przy Jarochowskiego tak się nie da, bo przy torowisku są szykany z płotków i rowerzysta jest technicznie zmuszony zejść z roweru i przeprowadzić go po przejściu dla pieszych (zgodnie z przepisami). Po co więc inwestować tam, gdzie są łamane przepisy. Lepiej tam gdzie się ich łamać nie da. Oczywiście takie podejście dotyczy tylko rowerzystów.
12-02-2022 16:33:13
Marcin
„O rozwiązanie zabiegał Rowerowy Poznań i Andrzej Janowski z rady osiedla”. A dlaczego nie „Rowerowy Poznań i Andrzej Janowski z Rowerowy Poznań”? Dlaczego w podobnych sytuacjach tworzy się wrażenie szerokiego poparcia społecznego, kiedy w rzeczywistości jest to poparcie ciągle tej samej grupki kumpli i koleżanek, które trzymają na Łazarzu władzę i za pieniądze wszystkich podatników realizują/popierają wyłącznie te inwestycje, które odpowiadają ich prywatnym potrzebom a wszystkie inne ignorują lub opiniują negatywnie? Mając poparcie tylko Andrzeja Janowskiego można spokojnie napisać, że inwestycja ma poparcie ZDM-u, Rady Osiedla i Rowerowego Poznania. Ciekawe gdzie jeszcze siedzi, i jak jeszcze można go przedstawiać, żeby udawać jego niezależność od innych popierających dany pomysł
03-02-2022 11:32:22
Ania
Brawo! Każde, podkreślam każde, przejście dla pieszych powinno mieć obowiązkowo taki przejazd. Dodatkowo obowiazkowo powinno być montowane oświetlenie, jak to ma miejsce min w niektórych miastach czeskich oraz progi zwalniające przed i za przejściem, to by pomogło uniknąć niektórych tragedii.
03-02-2022 10:50:12
s.n.
nowe, a już ta czerwonawa farba powycierana... wygląda na fuszerkę!
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
28

maj

Szkoła Podstawowa nr 26 ul. Berwińskiego 2/4
Łazarski Festyn Rodzinny
- dmuchańce, wata cukrowa, loteria fantowa, kiermasz ciast, rękodzieła
w godz. 15:00-18:00

18:00
Przystanek Pireus ul. Głogowska 35
"Okno na świat" - Turcja
- informacje na temat tradycyjnej tureckiej muzyki i innych form sztuki
wstęp wolny

04

cze

do 07-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
ITM - Innowacje, Technologie, Maszyny
Nauka dla gospodarki
"Modernlog" - Targi Logistyki Magazynowania i Transportu

08

cze

21:45
Rynek Łazarski
Kino plenerowe - "Moulin Rouge" (reż.Baz Luhrmann)
- Łazarski Przegląd Filmowy
wstęp wolny

09

cze

Polska * Poznań * Łazarz
Wybory do Parlamentu Europejskiego

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: