Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

"Nie jestem za tym by upamiętniać pruskich urzędników" – na Kolejowej będzie skwer im.Hermanna Kube? - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
"Nie jestem za tym by upamiętniać pruskich urzędników" – na Kolejowej będzie skwer im.Hermanna Kube?
20-01-2022 10:01   Janusz Ludwiczak
Skwer przy zbiegu ulic Potockiej, Kolejowej i Hetmańskiej, tzw. "park kieszonkowy" miałby otrzymać imię Hermanna Kube, dyrektora Zarządu Ogrodów i Parków Miejskich , pochodzącego z Poznania, zawodowego ogrodnika - planisty, który był m.in. autorem koncepcji zagospodarowania Parku Wilsona. Pomysł ten nie spodobał się jednak poznańskim radnym PiS.
– Nie jestem za tym by honorować i upamiętniać niemieckich urzędników – komentuje Przemysław Alexandrowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania.

Pomysłodawczynią nazwania skweru przy zbiegu ulic Potockiej, Kolejowej i Hetmańskiej jest Maria Łazarz, była przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz (w Radzie Osiedla Św. Łazarz w latach 2004-2019).

– 11 stycznia 2020 r. zwróciłam się do Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego GEOPOZ z wnioskiem o nazwanie skweru pomiędzy ulicą Hetmańską, Kolejową i Potockiej imieniem Hermanna Kube - od 1898 r. dyrektora Zarządu Ogrodów i Parków Miejskich, pochodzącego z Poznania, zawodowego ogrodnika - planisty. Na końcu ulicy Kolejowej między ulicą Hetmańską, Dmowskiego i Potockiej znajdują się najstarsze w Poznaniu ogródki działkowe, utworzone w 1904 roku na łąkach miejskich z inicjatywy i pod kierunkiem Hermanna Kubego. Nazwanie skweru ,w tym szczególnym miejscu, jego imieniem byłoby uhonorowaniem jego działań na rzecz zazieleniania Poznania. Przypomnienie tej wybitnej postaci ma szczególnie znaczenie w czasach, kiedy zanieczyszczenia powietrza i degradacja zieleni są głównymi przyczynami zagrożenia dla środowiska, kiedy zieleń staje się coraz ważniejszym i docenianym składnikiem struktury miejskiej. Z inicjatywy Hermanna Kube i wg jego projektu przebudowano w latach 1902-1904 Park Wilsona oraz wybudowano w latach 1911 -13 Park Sołacki – przekonuje Maria Łazarz.

Pod projektem podpisało się 15 osób, wśród których byli m.in. przedstawiciele Stowarzyszenia Wirtualny Łazarz.

– Pod kierownictwem Hermanna Kube Zarząd Ogrodów i Parków Miejskich sukcesywnie zadrzewiał ulice Poznania. Na Łazarzu wyróżniała się piękną zielenią ul. Głogowska, która miała charakter promenady, posadzono także nowe drzewa przy ul. Konopnickiej, Orzeszkowej, Limanowskiego, Kolejowej, Śniadeckich. Za czasów działalności H. Kube założono także szereg skwerów ozdobnych. Najciekawszy i największy, powstał na Rynku Łazarskim, podobnie jak Plac Wyspiańskiego (obecnie skwer Focha). Hermann Kube był także inicjatorem tworzenia przedogródków przy kamienicach, które powstały na licznych ulicach nowo przyłączonych i zabudowywanych dzielnic - Jeżyc, Łazarza i Wildy. Zakładano je tam, gdzie pozwalała na to sytuacja, a więc na bocznych ulicach, o ograniczonej przelotowości, nie skrępowanych dawną zabudową i odpowiednio szerokich. Zaprojektowane były z przedogródkami, a przy krawężnikach sadzono dodatkowo rzędy drzew . Najbardziej okazałe przedgródki, dochodzące nawet do 5 m. szerokości, utworzono przy ul.Matejki, ul. Klonowica, ul. Słowackiego, ul. Mickiewicza, ul. Poplińskich, ul.Działyńskich. W roku 1904 długość ulic z przedogródkami wynosiła 6,5 km – dodaje Maria Łazarz.

W grudniu projekt uchwały ws. w sprawie nazwania skweru imieniem Hermanna Kube pozytywnie zaopiniowała Rada Osiedla Św. Łazarz. Część radnych miała jednak zastrzeżenia.

– Należałoby zastanowić się czy to miejsce odpowiednie dla pomysłu upamiętnienia Hermana Hube. Czy jednak ten skwer nie powinien otrzymać imię Ogrodników Miejskich? – mówiła podczas grudniowej sesji Agnieszka Michalak-Pietkiewicz, przewodnicząca Zarządu Osiedla Św. Łazarz.

– Jestem przeciwny by miejsca publiczne nazywać imieniem urzędników. Czy to nie są czasem zasługi za obowiązki służbowe? Czy mamy inne miejsce nazwać imieniem wiceprezydenta? – wskazywał radny Wojciech Kosiedowski.

– Nie widzę nic złego, aby uhonorować zasłużonych urzędników. Swoją pracą można wiele zdziałać, zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach powinniśmy dbać o zieleń – stwierdził radny Amadeusz Smirnow.

– Wyrażam poparcie dla tego pomysłu. Hermann Kube nie był "zwykłym" urzędnikiem, ale projektantem, który w unikatowy sposób zagospodarował tereny zielone w Poznaniu – podsumował łazarski radny i zarazem poseł RP Franciszek Sterczewski.

Za uchwałą było 12 łazarskich radnych, 2 było przeciw, 4 wstrzymało się od głosu.

W ubiegły czwartek sprawa ta była omawiana na Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania, która jednak odstąpiła od zaopiniowania projektu uchwały. We wtorek decyzję w sprawie nadania im. Hermanna Kube skwerowi przy zbiegu Hetmańskiej, Kolejowej i Potockiej miała podjąć Rada Miasta Poznania, jednak projekt uchwały został zdjęty z porządku obrad.

Radny PiS, Przemysław Alexandrowicz jest przeciwny, by patronem tego skweru był pruski urzędnik.

– Nie jestem za tym by honorować i upamiętniać niemieckich urzędników. W zaborze pruskim Polacy nie mogli wówczas obejmować stanowisk urzędniczych – nie mogło być polskich ogrodników miejskich, zarządców tramwajów, kierowników miejskich szkół i instytucji publicznych. Polaków nie dopuszczano do wyższych stanowisk urzędniczych i zarządzania miastem. Zaraz po Powstaniu Wlkp., wiosną 1919 r., nasi poprzednicy przystąpili do usuwania śladów niemczyzny i repolonizacji miasta. Likwidowali niemieckie pomniki (zaczynając od Bismarcka na obecnym pl. Mickiewicza), usuwali niemieckie nazwy ulic i napisy, polonizowali szkoły. Jeżeli teraz wyróżnimy ogrodnika Hermana Kubego, to za chwilę możemy mieć propozycję uhonorowania kolejnych zaborczych (czy nawet okupacyjnych) zasłużonych urzędników – powiedział w rozmowie z portalem Lazarz.pl Przemysław Alexandrowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania i członek Komisji Kultury i Nauki.

Co więc teraz stanie się z projektem?

– Geopoz ma przygotować korektę i obszerną informację na temat Hermanna Kube. Poszukiwane będą argumenty za tym, by uhonorować pruskiego urzędnika w wolnej Polsce, po czym projekt uchwały wróci na prezydium komisji – tłumaczy Grzegorz Jura, przewodniczący Komisji Kultury i Nauki Rady Miasta Poznania.

Skwer przy ul. Kolejowej, pomiędzy Potockiej i Hetmańską został zrewitalizowany pod koniec 2019 roku. W ramach inwestycji, która kosztowała blisko 437 tys. zł posadzono 21 drzew i ponad 1250 sztuk krzewów i traw ozdobnych. Pojawiły się również nowe ścieżki, stojaki rowerowe i ławki w kształcie łuków.

Dodajmy, że to nie jedyny patron dla "parku kieszonkowego". Na początku 2020 r. łazarski radny Wojciech Kosiedowski zaproponował, by skwer ten otrzymał imię Jerzego Pertka – pisarza, dziennikarza i publicysty.

– Inicjatywa wyniknęła od prof. Bogumiły Żongołłowicz, która poprosiła mnie o pomoc w sprawie uhonorowania tak ważnej, a nieznanej poznańskiej postaci. Sam Jerzy Pertek praktycznie całe życie mieszkał bardzo po sąsiedzku - ul. Zakręt jest prawie na Łazarzu - tuż za szpitalem H. Święcickiego. Obecnie skwer ten nie posiada żadnej nazwy, a procedura jest tak, że rada osiedla najpierw musi złożyć wniosek o nadanie nazwy do Geopozu, dopiero później decyzję podejmie Rada Miasta – wyjaśniał wówczas Wojciech Kosiedowski, radny Osiedla Św. Łazarz.

Hermann Kube – urodził się 7 czerwca 1866 r. w Poznaniu. Był niemieckim ogrodnikiem, projektantem terenów zielonych, głównie parków, placów zabaw, ogródków działkowych i przydomowych. Wiedzę i umiejętności zdobywał w szkółkach hodowli drzew i krzewów w Poznaniu, Berlinie, Dreźnie. W latach 1891–1898 pracował w Królewskich Ogrodach Sanssouci. Od 1898 r. objął na cztery lata utworzony przez władze miejskie Poznania Zarząd Ogrodów i Parków. Z jego inicjatywy i według jego projektu powstał park noszący obecnie imię T.W. Wilsona oraz park Sołacki. Dużą wagę przywiązywał do sukcesywnego zadrzewiania terenów zieleni przy ulicach Poznania. W czasie kiedy kierował Zarządem Ogrodów i Parków, założono szereg skwerów ozdobnych i ogródków zielonych przy kamienicach. Dbał o urządzanie użytkowych terenów zielonych, boisk sportowych, placów zabaw dla dzieci. W latach 1913–1934 pracował w Hanowerze jako miejski dyrektor ogrodnictwa.
Zmarł 15 października 1944 r. w Einbeck, został pochowany na cmentarzu miejskim w Engesohde, który sam zaprojektował.


Komentarze (16)

28-01-2022 13:26:34
syrob
Borysie, dowiedz się, czym był Kulturkampf, strajk dzieci wrzesińskich, rugi pruskie, bicie polskich dzieci przez pruskich funkcjonariuszy, zmuszanie Polaków do walki za niemieckiego cesarza (i śmierć wielu Polaków na nieswojej wojnie) oraz prześladowania Polaków pod zaborem pruskim, a potem możesz napisać wypracowanie o pruskich urzędnikach, którzy z Poznania chcieli na przełomie XIX i XX wieku uczynić "Posen" - pruskie miasto, w którym Polacy nie mieliby pełni praw i zostaliby zgermanizowani... Powstańcy wielkopolscy nie życzyli tu sobie pruskiego nazewnictwa i my też go nie chcemy.
27-01-2022 14:15:00
Borys
Wy naprawdę jakiegoś bzika macie? Czy to był hitlerowiec? Czy on działał podczas II wojny światowej? Mordował ludzi? Jak PiS - dzielmy dalej ludzi i róbmy sobie coraz większych wrogów z sąsiadami. Niemiec źle, Czech źle... chory kraj
27-01-2022 13:15:56
Lalka
NIE dla honorowania i gloryfikowania pruskich urzędników, przedstawicieli zaborcy, którzy rządzili Poznaniem w czasie, gdy deptano tu prawa Polaków, bito polskie dzieci za polskie modlitwy i odbierano Polakom majątki...
25-01-2022 21:15:38
L.Domasłowska
Dyskusja trochę żenująca. Kube ma wiele zasług dla poznańskiego zielonego krajobrazu i zasługuje, by co najmniej w kilku miejscach był upamiętniony tablicą, m.in. w Parku Wilsona. Chciałabym "pogodzić" dwa tak różne stanowiska i zaproponować nową kandydaturę jako patrona, to August Denizot (Augustin Denisot) ur. w 1836 r. w Vielliers-aux-Bois (Szampania), zm. w 1910 w Poznaniu. Ukonczył szkołę ogrodniczą w Chaltrait i w 1859 r. został zatrudniony przez hr. A. Węsierskiego jako gł. ogrodnik do Zakrzewa w Wielkopolsce , do 1867 r. W 1865 ożenił sie z Antonina Nowacka z Zakrzewa. Mieli 5 dzieci w tym Alfreda II profesora U.Poznańskiego. Od 1867 r. dzierżawił ziemie w Górczynie, gdzie załozył 2 szkółki (to obecne ogródki działkowe przy Hetmańskiej i Kolejowej/Potockiej). W 1879 r. kupił grunt przy ul. Kolejowej 29, wybudował dworek i w małym 3 ha parku. Miał tam największe zbiory dendrologiczne po kórnickich, a sam ogród nazywano małym ogrodem botanicznym. W 1937 sprzedany i zlikwidowany pod zabudowę miejską. W 1900 przeniosł sie do Lubonia.August Denizot pochowany pierwotnie na cmentarzu staromarcińskim , przeniesiony na ul. Samotna.Sprzedawał atrakcyjne nowości ze swoich szkółek (np. platan wschodni i zachodni). Jako architekt zaplanował wiele ogrodów w Wlkp. (Zakrzewo, Uzarzewo...), Wilda - ob. Szpital ortopededyczny. Sądzę, że może wiele nasadzeń ulicznych pochodziło z szkólek Denozota. Z pewnościa zas
25-01-2022 17:39:04
AniaBania
"Aniu" W czym i komu miałaby przeszkadzać nazwa, upamiętniająca Państwo Czechosłowackie, czy Jugosłowiańskie?
25-01-2022 14:05:21
poznaniAnka
Ale ulica Czechosłowacka już jakoś nie przeszkadza? O Jugosłowiańskiej nie wspomnę...
25-01-2022 10:59:10
Nieradny
Pamiętajmy, że w parkach projektowanych przez Kubego nie mogli spotykać się na wiecach, czy zebraniach społecznych i politycznych Polacy! Obowiązywała dyskryminacja i ustawa kagańcowa wymierzona w prawa Polaków. Parki i skwery miały służyć przede wszystkim Prusakom. Czy Hermann Kube protestował przeciwko tej dyskryminacji? Najlepiej o poziomie (nie-)wiedzy świadczy wypowiedź radnego miejskiego - "Poszukiwane będą argumenty za tym, by uhonorować pruskiego urzędnika w wolnej Polsce, po czym projekt uchwały wróci na prezydium komisji..." - na siłę będę szukać "argumentów"? W kolejce do upamiętnienia czeka mnóstwo godnych i zasłużonych patronów...
25-01-2022 10:45:25
Nieradny
Nie zgadzamy się na germanizację! Jak śpiewali Powstańcy Wielkopolscy: Dzielni Poznańczanie Pokazali światu, Jak Prusaka się wypędza, Boso do Heimatu, Hej za broń!
21-01-2022 20:57:01
Adrian
"W trakcie środowej sesji Rada Osiedla Św. Łazarz podjęła również uchwałę o nadaniu imienia Jerzego Pertka skwerowi przy ul. Kolejowej" źródło: https://www.lazarz.pl/?id=2&nr=13833 Także myślałem, że patron dla tego parku kieszonkowego został już definitywnie wybrany i żałowałem, że nie był to maszynista Mateusz Szymański
21-01-2022 10:54:06
M.
@poznanianka, tu nie chodzi o "stygmatyzowanie obcego". Przecież na każdym kroku podkreślamy wpływ koncepcji Stuebbena na rozwój miasta. Chociaż może jest o niej trochę ciszej, odkąd wzięliśmy się za wycinanie klinów zieleni. Nikt nie protestuje przeciwko ustawieniu tablicy upamiętniającej Kube (czy raczej Kubego ?) w Parku Sołackim. Dlaczego w Sołackim, a nie Wilsona? Bo ten drugi był już obiektem istniejącym wcześniej. Czy dopominamy się o upamiętnienie ulicą czy skwerem Rudolfa Boettnera? Nie był urzędnikiem miejskim, a mimo to dzięki jego inicjatywie, powstał Ogród Botaniczny. Nawet mniej więcej w tym samym czasie co Park Sołacki. Upamiętniajmy ludzi za wybitność, a nie za wykonywanie swoich obowiązków. Podążając takim tokiem rozumowania, następne pokolenia powinny upamiętnić prezydentów Wisniewskiego i Jaśkowiaka, bo za ich kadencji wyremontowano Rynek Łazarski.
20-01-2022 22:16:35
poznanianka
Musimy skończyć z narracją "stygmatyzowania obcego". Kube ma ogromny wkład w aranżowanie poznańskich terenów zielonych i naszych najpiękniejszych parków. Był znakomitym projektantem i powinniśmy się cieszyć, że realizował swoje dzieła w naszym mieście. Upamiętnijmy Kubego chociaż skwerem!
20-01-2022 16:54:57
poznaniAnka
Niemieckich patronów ulic w Poznaniu to kilka mamy: Keplera, Goethego czy Bergera - nazwy tej nie zmieniono nawet po Powstaniu Wielkopolskim. Pytanie tylko czy Hermann Kube to faktycznie aż tak wybitna osoba to upamiętnienia. Nie ma bardziej zasłużonych osób dla Łazarza, które powinny zostać uhonorowane?
20-01-2022 16:48:02
swojak
Kogoś Bóg opuścił z tym pomysłem. Skąd taka liczna w naszym mieście grupa ludzi marząca o powrocie niemieckiego panowania????
20-01-2022 14:47:47
M.
@As, Greiser był ze Środy Wielkopolskiej, za to w Poznaniu urodził się Hindenburg. A już na serio, Łazarz nie uhonorował ludzi, których wpływ na naszą dzielnicę obserwujemy codziennie. Mam na myśli architektów Cybichowskiego i Czarneckiego (trzeci z architektów PeWuKi RogerSławski doczekał swojej ulicy). Ale my musimy na siłę upamiętnić osobę, która tylko i aż tylko, dobrze wypełniła swoje obowiązki. Dodam też, że zadrzewianie ulic nie było jego koncepcją autorską, ale wprowadzeniem standardów urbanistycznych obowiązujących na terenie całych Prus.
20-01-2022 11:01:00
Ewa
Historia naszego miasta nie jest prosta! Gdyby nie włoski architekt nie byłoby renesansowego ratusza. Zabory wiele zabrały, ale pozostawiły np. dzielnicę cesarską, dworzec i secesyjną zabudowę Jeżyc, Wildy, Łazarza. Bambrzy którzy przybyli w XVIII wieku przyczynili się do rozkwitu Dębca, Górczyna, Starołęki. Jeżeli ktoś przyczynił się do rozwoju naszego miasta i zależało mu na jego upiększeniu zasługuje na pamięć. Dzisiejsza alergia na przeszłość radnych z pisu jest dziwna i niezrozumiała! Oni też kiedyś przejdą do historii i będą wspomnieniem. Jak ich upamiętnią potomni, zobaczymy!
20-01-2022 10:23:46
As
Brawo, Niemiec patronem skweru w poznaniu.... Teraz tylko czekać na jakąś ulicę im. Greisera w końcu też pochodzil z wlkp
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
13

cze

do 18-06-2024
Łazarz
34. Dni Łazarza
13-18.06.2024
►więcej: www.34dni.lazarz.pl

17

cze

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

18

cze

do 19-06-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Wielkopolski Kongres Pamięci Narodowej - Historia mówi przez pokolenia

19

cze

17:00
Urząd Miasta Poznania pl. Kolegiacki 17
1. sesja (inauguracyjna) Rady Osiedla Św.Łazarz
►porządek obrad

20

cze

17:00
Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Koncert na Powitanie Lata w wykonaniu Eugeniusz Cołty i Piotra Jurkiewicza

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: