Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

Przy Kolejowej powstał "park kieszonkowy" – za 430 tys. zrewitalizowano skwer - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
Przy Kolejowej powstał "park kieszonkowy" – za 430 tys. zrewitalizowano skwer
26-11-2019 13:26   Janusz Ludwiczak
Zakończyła się rewitalizacja skweru przy ul. Kolejowej, pomiędzy Potockiej i Hetmańskiej. W ramach inwestycji posadzono 21 drzew i ponad 1250 sztuk krzewów i traw ozdobnych. Pojawiły się również nowe ścieżki, stojaki rowerowe i ławki w kształcie łuków.

Prace rozpoczęły się pod koniec sierpnia.

– W ramach rewaloryzacji posadziliśmy 21 drzew, które docelowo mają mieć korony o dużych rozmiarach dzięki czemu będą dawać potrzebny cień. Do tego na zieleńcu, który staje się mini parkiem posadziliśmy ponad 1250 sztuk krzewów i traw ozdobnych (w tym lilaki „Palibin”, forsycje, krzewuszki w różnych odmianach, irgi, oraz motyli krzew – budleję Dawida) – informuje Zarząd Dróg Miejskich.

– Ścieżka spacerowa jest nawierzchnią wodoprzepuszczalną, wykonaną z kruszywa o różnej frakcji (o łącznej powierzchni 602 m²). Zależało nam na nawierzchni przyjaznej dla środowiska. Dla wypoczynku wśród zieleni zamontowaliśmy cztery ławki w kształcie łuków na centralnym placyku i osiem ławek tradycyjnych wzdłuż ciągów pieszych, w tym w nowej alejce. Dla zachowania porządku zamontowane są cztery dodatkowe kosze na śmieci. Na terenie parku zamontowano również 10 stojaków rowerowych – dodaje ZDM.

Inwestycję, która kosztowała blisko 437 tysięcy złotych (436.492,65 zł) zrealizowała wyłoniona w przetargu firma Garte.

– Zadanie zostało zrealizowane z poprawki budżetowej wniesionej przez radnych: Martę Mazurek, Filipa Olszaka i Łukasza Mikułę – podsumowuje ZDM.

Dodajmy, że skwer potocznie zwany będzie teraz "parkiem kieszonkowym", czyli parkiem tworzonym na małej, niezabudowanej działce lub na niewielkim fragmencie gruntu o nieregularnym kształcie między działkami budowlanymi. Parki kieszonkowe zaczęły powstawać w Stanach Zjednoczonych. Pierwszy powstał w 1967 r. w na Manhatanie w Nowym Jorku, a w Polsce w 2016 r. na krakowskim Zabłociu.
Parki kieszonkowe mają być urbanistyczną odpowiedzią na niedobór terenów zielonych w wielkich, gęsto zabudowanych miastach. W przestrzeniach wysoko zurbanizowanych, szczególnie śródmiejskich, gdzie ceny gruntów są bardzo wysokie, parki kieszonkowe są jedyną możliwością tworzenia nowych przestrzeni publicznych bez wielkoskalowych przebudów. W śródmieściach są często elementem planów rewitalizacji oraz tworzą możliwość znalezienia miejsca przez ptactwo, a nawet owady. Odmiennie niż w dużych parkach parki kieszonkowe są czasami zaprojektowane tak, aby były ogrodzone i zamknięte w czasie, gdy nie są używane.


R E K L A M A

Komentarze (6)

28-11-2019 17:03:27
finansowa klapa
Kilka ławek , kilka drzewek(i palików do tych drzewek),parę ton piasku do alejek i może dziesięć uchwytów rowerowych za 430 tysięcy złotych ????TRAGEDIA!!!
26-11-2019 21:28:52
do dziadek
I szkoda pieniędzy
26-11-2019 17:30:48
dziadek
Szkoda pisać o głupocie
26-11-2019 16:49:07
emeryt
Oprócz nowych ławek, kilku krzewów i wątpliwej jakości nawierzchni na nowych alejkach nic się nie zmieniło. Dlaczego nie naprawiono asfaltowych alejek. Towarzystwo na zdjęciu chyba niema się czym chwalić i to za takie pieniądze. Czy w Poznaniu istnieje tylko firma Garte do takich prac. Kto będzie dbał o ten "park".
26-11-2019 16:23:26
ja
po co stojaki dla rowerów? znowu piesi spychani na szary koniec , szkoda...
26-11-2019 15:29:30
Z Kolejowej
Prawie tyle samo drzew (około 17-19) wycięto przed nasadzeniem nowych, także trochę to chyba wyrzucanie pieniędzy w błoto. Pojawiło się też trochę nowych ławek, ale śmietników już nie. W lecie będzie to piękna, zaśmiecona przez ludzi dostawka Targu Towarzyskiego, niestety ☹️
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
20

kwi

11:00
Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 ul. Jarochowskiego 1
Konkurs Piosenki Przedszkolnej

21

kwi

Poznań * Łazarz
Wybory samorządowe - II tura
w godz. 7:00-21:00

22

kwi

Komisariat Policji Poznań-Grunwald ul. Rycerska 2
Znakowanie rowerów
w godz. 12:00-18:00

23

kwi

do 25-04-2024
Międzynarodowe Targi Poznańskie
Międzynarodowe Targi Energetyki
"GreenPower" - Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
"Instalacje" - Międzynarodowe Targi Instalacyjne
"Sawo" - Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarn

12

maj

Łazarz
Wybory osiedlowe - wybory do Rady Osiedla Św. Łazarz
w godz. 7:00-21:00

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: