Portal lazarz.pl szanuje prywatność swoich czytelników i przetwarza tylko te dane osobowe, które są niezbędne do prawidłowego świadczenia usług informacyjnych jakie oferuje.
Strona wykorzystuje pliki cookies. Mogą Państwo określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w waszej przeglądarce.
Klikając poniższy przycisk zgadzają się Państwo na przetwarzanie zbieranych przez portal lazarz.pl danych osobowych w zakresie i na warunkach opisanych w naszej
Polityce Prywatności.
Wyrażenie zgody jest dobrowolne, ale może być konieczne w celu wykonania niektórych usług.

Zgoda

W 120. rocznicę konsekracji - .:LAZARZ.PL->poznański portal dzielnicowy:. Łazarz w z@sięgu myszki
W 120. rocznicę konsekracji
17-09-2021 14:51   Janusz Ludwiczak
Święto swojej patronki obchodzili w środę wierni z Parafii Matki Boskiej Bolesnej. W tym roku przypadła 120. rocznica konsekracji świątyni przy Głogowskiej.

Główne uroczystości odbyły się wieczorem. Przed sumą odpustową odbył się koncert Poznańskich Madrygalistów im. Wacława z Szamotuł. Chór za działalność dla chorych otrzymał "statuetkę św. Brata Alberta", za działalność dla Wielkopolski "Odznakę zasłużonych dla Wielkopolski", za upowszechnianie muzyki polskiej odznakę "Zasłużonych dla Kultury Polskiej" Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Następnie mszę świętą odprawił ks. kan. Grzegorz Piotrowski – proboszcz parafii św. Andrzeja Boboli w Junikowie i wicedziekan dekanatu Poznań-Łazarz. Eucharystię sprawowali również ks. prof. dr hab. Bogdan Częsz oraz duszpasterze z innych parafii.

– Pieta. Matka trzymająca na ramionach martwe ciało syna. Trudno o bardziej wymowny obraz Matki Bożej Bolesnej. Ta piękna rzeźba staje przed oczyma wszystkich wchodzących do tej świątyni i mówi o wezwaniu kościoła i samej idei.
Stajemy przed Maryją przeżywający ludzki ból. Chcemy prosić Maryi, by była z nami na naszych drogach życiach, gdy jesteśmy zranieni, gdy cierpimy, gdy mamy kłopoty
– mówił w trakcie homilii ks. kan. Grzegorz Piotrowski.

Oprawę muzyczną zapewnił chór Dolorosa. Za obecność w uroczystościach dziękował proboszcz.

– Odpust w naszej parafii już po raz 120. Dokładnie 15 września 1901 roku biskup Edward Likowski poświęcił naszą świątynię, czyli oddał do użytku, kult nieprzerwanie przez tyle lat jest sprawowany. Dziękuje za obecność, w tych niepewnych czasach, jeszcze kilka miesięcy temu nie było pewne czy będzie można przeprowadzić odpust w takiej formie – zaznaczył ks. prałat Eugeniusz Antkowiak, proboszcz Parafii Matki Boskiej Bolesnej i dziekan dekanatu Poznań-Łazarz.

Po liturgii na wiernych czekała kawa, herbata i specjalnie przygotowany na tą okazję "łazarski wypiek" – tradycyjne warkocze z makiem lub serem oraz pączki. Na tę okazję organizatorzy przygotowali dla parafian i gości kilkaset porcji.

Na odpuście było coś miłego nie tylko dla ciała, ale też i dla ducha. Parafianie mogli wziąć udział w zabawie, którą przygotowali Leszek Roth i Piotr Witkowski.

ZOBACZ TAKŻE: Kościół Matki Boskiej Bolesnej ma już 120 lat


Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz

Nick: (max. 40znaków)

Treść komentarza (maksymalnie 1500 znaków):

Pozostało znaków: 1500

Wpisz kod z obrazka: (cyfry i litery a-f)

REGULAMIN:
Publikowane komentarze odzwierciedlają osobiste poglądy ich autorów, którzy ponoszą wyłączną odpowiedzialność za ich treść. Wpisy naruszające polskie prawo, dobra innych osób, zawierające słowa powszechnie uznane za wulgarne, obraźliwe oraz nie związane bezpośrednio z komentowanym tekstem będą kasowane. Niedopuszczalne jest również zamieszczanie w treści komentarzy linków do innych stron internetowych, reklam oraz danych osobowych i adresowych osób prywatnych i firm. Komentarze ukazują się na stronie po akceptacji przez moderatora, co nie zwalnia ich autorów od odpowiedzialności za wygłaszane treści. Pamiętaj, nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych i zabezpieczamy w przypadku ewentualnego postępowania policji lub prokuratury. Dodając opinię akceptujesz powyższy regulamin.
Aktualności
R E K L A M A
Niezapominajka
03

lip

Ogród Łazarz, ul. Potockiej 39/41 (między blokami)
Piknik ekologiczny w Ogrodzie Łazarz "Na powitanie lata"

06

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

13

lip

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
"Przez żołądek do kultury: Turcja" - spotkanie międzykulturowe, realizowane przez wolontariuszy, obcokrajowców mieszkających w Poznaniu

17:00
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Letnie zajęcia językowe

18

lip

do 22-07-2022
Klub Osiedlowy "Krąg" ul. Dmowskiego 37
Międzykulturowe zajęcia wakacyjne "Eco World"

[ wszystkie ]

Komentarze
Ogłoszenia
Newsy na Twoją skrzynkę!
Zapisz się na listę mailingową:
Twój e-mail: